— Po mé smrti se budeš muset odstěhovat, byt přenechávám synovi… „Promiň, Hanko, ale po mé smrti budeš muset z tohoto bytu odejít,“ oznámil manžel Antonín své ženě, „byt odkazuji synovi. Vše potřebné jsem již zařídil. Doufám, že mi to nebudeš mít za zlé? Máš přece své děti, o tebe se postarají.“ Život Hankou pěkně zamíchal. Vyrůstala v dětském domově, rodiče nepoznala. Brzy se zamilovala a provdala, štěstí však po boku prvního manžela nenašla. Před pětatřiceti lety zůstala mladá žena, matka dvou malých dětí, nečekaně vdovou — její muž Karel tragicky zahynul. Pět let žila Hanka sama, hodně pracovala, aby její dcera a syn nestrádali, pak poznala Antonína. Měla štěstí, že měla vlastní byt — ten jí zůstal po manželovi. Vyvolený Hanky byl o třináct let starší, vlastnil prostorný třípokojový byt a vydělával slušně. Rychle se sblížili, Hanka bez váhání přijala Antonínovu nabídku bydlet společně. S dětmi své milé si muž okamžitě rozuměl. Starší dcera, Veronika, zpočátku k otčímovi přistupovala opatrně, ale Antonín si získal její důvěru. Mladší syn, Michal, začal Antonína brzy oslovovat „táto“. Antonín vychoval cizí děti jako vlastní, nikdy jim neublížil, penězi ani časem nešetřil. I Veronika i Michal mu byli vděční za šťastné dětství. *** Dnes už oba, Veronika i Michal, žijí dávno samostatně. Veronika se brzy vdala a opustila rodné hnízdo, Michal snil o kariéře vojáka, a tak také dlouhá léta doma s rodiči nebydlel. Před deseti lety požádala Hanka děti, aby přijely — chtěla s nimi probrat důležitou věc. „Ráda bych prodala naši dvoupokojovou byt,“ sdělila jim, „potřebujeme udělat pořádnou rekonstrukci u nás. Dávno bylo načas vyměnit nábytek, dát nové trubky v koupelně. Do tamtoho bytu už stejně dlouho nikdo nechodí, zbytečně tam leží. Přišla jsem se zeptat, co na to říkáte. Prodáme ho a rozdělíme si peníze?“ Veronika pokrčila rameny: „Mně to nevadí, na byt si nárok nedělám, ale peníze by se mi, mami, upřímně hodily. Sama víš, že potřebuji prostředky na léčbu syna. Stále věříme, že ho postavíme na nohy.“ Prvorozený syn Veroniky se narodil těžce nemocný. Chlapec trpěl vrozeným onemocněním pohybového aparátu, a tak rodina opravdu potřebovala každou korunu. Neustálé rehabilitace, cesty do Prahy a léčba v soukromých centrech si vyžádaly velké finanční náklady. Michal sestru podpořil: „Mně je to taky jedno, mami, svoji část peněz dej Verče. Ať vezme malého Gríšu do Prahy. Hypotéku si platím, byt mám, zdraví synovce je pro mě důležitější.“ Dvoupokojový byt tedy Hanka prodala, polovinu peněz dala Veronice, zbytek zainvestovala do rekonstrukce bytu manžela. Všechno — od elektrických rozvodů po rozvody vody — se opravilo, nábytek i spotřebiče koupila Hanka ze svého. Tehdy ještě netušila, že investuje zbytečně do cizího majetku. Nevěřila by, že po třiceti letech společného života s ní manžel zahraje nefér hru. Problémy se zdravím se u Antonína zhoršily před čtyřmi roky. Začal si stěžovat na bolesti kolen — ráno někdy nedokázal sám vstát z postele. Hanka ho pobízela: „Tondo, co děláš, jsi snad malé dítě? Běž k lékaři, nech se vyšetřit, dají ti léčbu a bude ti líp! Klidně s tebou půjdu, pokud chceš. Přestaň už trucovat! Kdo se o tebe postará, když ne ty sám?“ Antonín vzdychal: „Hanko, vím moc dobře, jak dopadne návštěva doktora! Nasází mi drahá léčiva, co nezaberou! Od mládí mě bolí kolena, bolely vždycky, teď víc, samozřejmě. Ale na dietu já nepůjdu!“ Veronika svého otčíma měla ráda, stejně jako Michal, a tak se spolu s maminkou snažili přesvědčit Antonína, aby lékaře přece jen navštívil. Hanka ho doprovodila, lékař po vyšetření jen zakroutil hlavou: „Je to vážné, klouby potřebují okamžitou léčbu. Jak dlouho vás to trápí?“ „No, asi pětadvacet let, rozhodně,“ přiznal Antonín. Lékař mu doporučil shodit nadváhu a nasadil dietu. Hanka tomu věnovala veškerou péči, sestavila manželovi zdravé menu, místo čokolády kupovala sušené ovoce, nabídky Antonín značně odmítal. „Neser mi tu dietou, z toho umřu hlady! Nemám žádná kila navíc. Bolí mě to od stáří, bude mi sedmdesát.“ Hanka však nepolevila, různými prosbami a sliby nakonec dosáhla, že Antonín přistoupil na léčbu a zároveň hubnutí. Léky však příliš nezabíraly, bolest se sice ztlumila, ale zase se vracela. Antonín měl větší potíže s pohybem, Hanka mu musela pomáhat do koupelny. Přidaly se obtíže se srdcem a tlakem. Antonín rychle slábl a Veronika s Michalem za ním docházeli častěji. *** Několik let Antonín bojoval o své zdraví. Stav se chvíli lepšil, chvíli zhoršoval. Hanka byla vždy po jeho boku, nikdy ani na chvíli nepochybovala, že se o nemocného manžela postará. Půl roku zpátky byl Antonín hospitalizován kvůli dalšímu zhoršení. Hanka trávila v nemocnici celé dny a noci. Jednoho dne chystala jídlo, když se nečekaně ozval zvonek. Stála před ní neznámý mladý muž — a jeho rysy jí byly povědomé: „Dobrý den, můžu vidět pana Antonína Nováka?“ „Dobrý den,“ odpověděla Hanka, utírajíc si ruce do zástěry, „zrovna teď tu není. A vy jste prosím kdo?“ „Jmenuji se Martin. Jsem syn pana Nováka.“ Hanku napadlo, že ten mladík vypadá přesně jako její manžel v mládí! Martin se nenuceně zeptal, kdy bude tatínek doma, že ho dlouho neviděl a rád by s tátou promluvil. „Ale nestůjte tu, pojďte dál, Martine, já vám všechno vysvětlím.“ Martin si vyslechl otcovy ženy a poznamenal, že tatínek vždy býval trochu náladový. Hanka pozvala Martina s sebou do nemocnice za Antonínem, ten ho zpočátku nepoznal. Po Martinově odchodu Antonín Hance odhalil kus minulosti: první manželství vydrželo čtyři roky, rozešli se, když bylo synovi tři. Jeho žena mu byla nevěrná se synovcem, on je při činu načapal. Po dvou letech kontaktů se vzdal. Po třiceti letech si ho Martin sám našel. Antonín se svěřil, že vlastně neví, jak k synovi přistupovat — na jednu stranu vlastní krev, na druhou cizinec. „Tondo, je to tvá krev,“ řekla mu tehdy Hanka, „děti za chyby rodičů nemohou, zkus mu odpustit.“ Nakonec se otec se synem začali vídat, Martin chodil k rodičům častěji a poznal i Hankiny děti. Hanka z jejich sbližování měla radost, nevadilo jí, že spolu dlouho zavření mluví. Peníze, které měla Hanka z prodeje bytu, ukládala na účet, na který šetřila ze svého platu, neboť stále pracovala jako účetní na více firem. Jednoho dne zpozorněla kvůli SMS z banky: „Já peníze nevybírala. A Antonín taky nikam nechodil. Kde je karta? Kdo vybral 150 tisíc?“ Běžela za manželem. „Kde je bankovní karta? Před dvěma dny někdo vybral 150 tisíc!“ Antonín reagoval naprosto v klidu: „Klid, Hanko. Kartu jsem dal Martinovi. Potřeboval peníze, tak jsem mu je vybral.“ Hanka si sedla ke kraji postele: „Proč jsi mi nic neřekl? Proč ses nezeptal?“ „Hanko, do toho ti nic není!“ odsekl Antonín. V poslední době Antonín často Hance hrubě odsekával. Hanka si povzdychla a kartu v bance zablokovala. Ten večer Martin přijel — „Karta nefunguje! Potřebuju peníze na nábytek!“ „Tvoje nákupy nebudeš platit z mých peněz!“ Martin uraženě odešel. Antonín se na ženu rozčílil. Hanka poprvé po letech pocítila, že toho má dost. *** Několik dní po hádce Martin nevolal. Hanku mrzela manželova ignorace a rozhodla se na čas odstěhovat k dceři. Večer, když se vrátila, byl Antonín v dobré náladě. „Jak jsi se dnes měl?“ zeptala se. „Byl jsem s Martinem u notáře. Byt jsem mu daroval,“ oznámil Antonín. „Aha. Za co si to zasloužil?“ „Martin je můj syn a jediné dědictví! Až tu nebudu, je vše jeho. Měla bys už přemýšlet, kam půjdeš — k dceři, nebo k synovi?“ Hance bylo opravdu úzko. Podle zákona možná na byt nemá nárok, ale podle svědomí by jí měla připadnout aspoň polovina. Veškeré zařízení pořídila ona, opravila vše vlastníma silami a teď to vše připadne cizímu. „Děkuji ti, Tondo,“ zašeptala, „asi máš pravdu. Je čas myslet na sebe. Zavolej synovi, ať se k tobě nastěhuje, někdo ti tu bude dělat společnost.“ Antonín nechápal, co se děje, ale Hanka už balila kufr: „Odcházím. Dám žádost o rozvod a budu volná. Zavolám dětem a vyřešíme, co dál.“ Hanka se přestěhovala k synovi. Michal žil sám ve třípokojovém bytě, máma mu tam nevadila. Rozvodu se Antonín bránil, soud mu ale stejně nakonec vyhověl. V očích bývalého manžela a jeho syna zůstala Hanka tou, co usilovala o cizí majetek.

Omlouvám se, Ludmilo, ale až já nebudu, budeš muset z bytu odejít. Byt přenechám synovi… řekl manžel Antonín své ženě. Už jsem vše zařídil u notáře. Doufám, že to bereš bez zášti. Ty máš přece děti, a ty se o tebe postarají.

Ludmila měla těžké dětství. Vyrůstala v dětském domově, rodiče nepoznala. Brzy se provdala z velké lásky, ale štěstí jí manželství nepřineslo. Před pětatřiceti lety, jako mladá matka dvou malých dětí, ovdověla její první manžel Milan tragicky zahynul. Pět let žila Ludmila sama, pracovala na tři směny, aby dcera a syn nestrádali, a potom potkala Antonína. Naštěstí měla kde bydlet byt zdědila po svém muži.

Antonín, o třináct let starší, vlastnil prostorný třípokojový byt v Praze a dobře vydělával. Sblížili se rychle Ludmila přijala jeho nabídku ke společnému bydlení téměř okamžitě. S dětmi si Antonín porozuměl hned. Starší dcera Ludmily, Miluška, byla k nevlastnímu otci zpočátku rezervovaná, ale Antonín si její důvěru brzy získal.

Mladší syn Ludmily, Radek, začal otčímovi říkat tati téměř od začátku. Antonín vychovával děti jako vlastní, nikdy jim nedal pocítit, že nejsou jeho, a nešetřil penězi, časem ani láskou. Miluška i Radek mu byli vděční za šťastné dětství.

***
Obě děti už dávno žily svým životem. Miluška se brzy provdala a založila rodinu, Radek, který byl už od školy fascinován armádou, bydlel léta jinde. Asi před deseti lety Ludmila pozvala děti domů, měla závažnou otázku.

Ráda bych prodala náš starý dvoupokojový byt, řekla dětem tiše. Musíme udělat generální opravu se vším všudy tady u nás. Nikdo už tam dlouho nebydlí, škoda, aby jen chátral. Chtěla jsem se zeptat, zda byste souhlasili. Co říkáte, peníze potom rozdělíme férově?

Miluška pokrčila rameny: Pro mě v pořádku. Jsem ráda za jakýkoli příspěvek na léčbu mého syna. Víš přece, co potřebuje. Doufáme, že se nám ho podaří postavit na nohy…

Nejstarší Miluščin syn se narodil nemocný, má vrozenou vadu pohybového aparátu a léčba a rehabilitace jsou finančně náročné. Cesty do Brna a různá specializovaná centra spolykala rodině celé úspory. Radek sestru podpořil: Já taky nemám problém. Mamko, dej mou část Milušce, ať kluka vezme na dobré vyšetření. Na byt mám, hypotéku splácím, zdraví je víc.

Ludmila prodala byt, polovinu peněz dala Milušce, za druhou půlku udělala kompletní rekonstrukci v bytě Antonína. Všechno nové od rozvodů po novou sanitu a nábytek, vše platila ze svých úspor. Netušila, že investuje do cizího. Že po třiceti letech společného života ji Antonín zradí.

Před čtyřmi lety Antonínovi prudce zhoršilo zdraví. Kolena bolela tolik, že ráno někdy nemohl vstát. Ludmila mu domlouvala: Toníku, nechovej se jako dítě. Pojď k doktorovi, dá ti léčbu a uleví se ti! Chceš, půjdu s tebou?

Antonín skučel: Lído, já vím, jak to dopadne. Předepíšou mi drahé prášky, co nepomůžou! S koleny mám problémy dvacet pět let. Tehdy bolela po práci, teď bolí pořád!

I Miluška a Radek měli otčíma rádi, zůstali mu nablízku. S mámou ho přemluvili k návštěvě lékaře. Lékař zakroutil hlavou: Je to vážné, musí se to léčit. A hlavně musíte zhubnout, sníží se zátěž.

Ludmila si celou situaci vzala k srdci, sestavovala dietní jídelníček, místo sladkostí sušené švestky. Antonín zuřil, že dietu držet nebude. Těma salátama umřu hlady, mám už svý roky, to patří ke stáří! Dělej mi aspoň čaj. A přines už nějaké poctivé cukroví!

Ludmila byla neoblomná. Díky jejím prosbám a hrozbám Antonín nakonec na léčbu i dietu kývl. Prášky, co bral, moc nepomáhaly. Bolesti ustoupily jen na chvíli, Antonín pak těžko chodil po bytě, Lída ho musela vodit na záchod, do koupelny. S přibývajícím věkem se přidal i problém se srdcem a tlakem. Děti se snažily trávit s nevlastním otcem co nejvíc času.

***
Antonín bojoval o život několik let. Léčba střídavě zabrala, pak bolesti vrátily. Ludmila mu byla neustále nablízku, nikdy ani nezvažovala, že ho opustí. Před půl rokem přišel další zánět a Antonína hospitalizovali. Lída mu vařila a téměř bydlela v nemocnici. Jednou, když doma připravovala jídlo, zazvonil u dveří neznámý mladík. Něco na něm jí bylo povědomé…

Dobrý den, je tu pan Antonín Novotný?
Dobrý den, odpověděla Ludmila, on teď není doma. Kdo jste?
Jmenuji se Martin. Jsem jeho syn.

Ludmila oněměla: byl celý Antonín v mládí! Martin, všimnuv si zaraženého výrazu, se zeptal: Nevíte, kdy bude doma? Rád bych otce viděl, neviděli jsme se snad léta…

Ale pojďte dál, pozvala ho Ludmila. Vysvětlím vám to.

Martin vyslechl příběh a tiše poznamenal: Táta byl vždycky tvrdohlavý, jak říkáte. Je smutné, jak rychle nás dohání stáří. Můžu vás doprovodit k němu do nemocnice?

Samozřejmě, usmála se Ludmila, Toník bude mít radost.

Ludmila neměla o Martinovi tušení. O tom, že byl Antonín před ní ženatý, nevěděla, o synovi nikdy nepadlo ani slovo. Antonín si po jejich návštěvě povzdechl: S Martinovou matkou jsme byli spolu jen čtyři roky. Odešel jsem, když malýmu byly tři. Hrozně jsem Jitku miloval, ale začala si s mým bratrancem. Chytil jsem je přímo. Vdala se za něj a vyhnala mě ze života syna. Dlouho jsem se snažil být blízko, čekal u školy, ale časem jsem vzdal… Život rozhodl za nás. Po skoro třiceti letech mě synek našel sám. A já teď nevím, jak se k němu stavět. Je to můj syn, ale cizí člověk…

Toníku, krev není voda, řekla Ludmila, máš právo poznat vlastní krev. Nenech toho kluka za dveřmi. Dej mu šanci.

Antonín se k radě přiklonil. S Martinem se začali vídat častěji a poznali se i s Miluškou a Radkem, kteří přijali Martinovu přítomnost bez problémů.

Ludmila byla za smíření ráda. Martin jezdil za otcem skoro každý týden, trávili spolu dlouhé večery v pokoji. Při těch rozhovorech, kdy byla zavřená ložnice, Ludmila nikdy nenaslouchala, neměla v povaze špehovat.

Antonín s Ludmilou měli naspořený finanční polštář, hlavně díky Ludmile. Peníze z prodeje bytu vložila na společný účet a každý měsíc něco šetřila. Pracovala na dálku jako účetní pro pár firem, klid na důchod ještě neměla.

Do té doby ji nenapadlo kontrolovat účet každý den. Až jednou náhodou zahlédla SMS:
Já peníze nevybírala, Tonda taky z domova nevystrčil paty. Kdo teda vybral 150 000 Kč?! A kde je karta?

Zběžela za Antonínem:
Kde je karta? Někdo vybíral naše peníze! Asi nás okradli!

Antonín klidně odpověděl:
Nikdo nás neokradl, Lído. Dal jsem ji Martinovi. Potřeboval peníze, pomohl jsem synovi.

Ludmila se posadila:
Proč jsi mi nic neřekl? A jaké má problémy, že potřebuje tolik?
Lído, tobě do toho nic není, osopil se Antonín. Je to můj syn, pomohl jsem mu. Co je na tom špatného?

Ludmila sebrala zbytky klidu:
Kde je teď ta karta?
U Martina, nechal jsem mu ji. Nech toho už!

Zavolej mu, ať ji vrátí! Je to naše rezerva na horší časy!

Je to můj syn! Nic vracet nebude!

To už byl na Ludmilu moc.
Promiň, ale na ten účet jsi tys ani korunu nikdy neposlal. Já tam šetřím každý měsíc! Dej mu vědět, že karta končí, nechci problémy.

Antonín se rozčíleně pohádal a Ludmila kartu v bance zablokovala. Martin ještě téhož večera přijel:
Tati, karta nejde!
Správně, kývla Ludmila, protože jsem ji zablokovala. Pomoc jsme ti dali, ale to neznamená všechny naše úspory!

Lído, vstoupil Antonín, slíbil jsem mu, že ji může používat.
Placení tvého nábytku z mých peněz? Ani nápad! Teď půjdou všechny finance přes mě, chápeš? Tvoje tátova penze ledva stačí na jídlo, ne na nové pohovky.

Martin uraženě odešel, Antonín se na ženu obořil, hádali se tak, že Ludmila poprvé za roky přiznala sama sobě: Už toho mám dost.

***
Pár dní po hádce se Martin neozval. Ludmila s napětím vnímala Antonínovo ticho jeho způsob, jak dávat najevo urážku. Aby se rozptýlila, vzala notebook a vyrazila k Milušce.
Aspoň si od sebe odpočineme, říkala si, poslední dobou to stejně skřípe.

Ráno odešla a vrátila se až večer. Antonín měl nečekaně dobrou náladu. Ludmila si v duchu oddychla snad už je po všem.

Jak ses měl? začala.
Ale, Martin tu byl, něco jsme zařizovali. Taky jsem musel po Praze, docela mě to zmohlo.

Ludmila mlčela. Po chvíli Antonín váhavě řekl:
Doufám, že se na mě nebudeš zlobit?
Proč bych měla?
Dnes jsem byl u notáře. Tenhle byt jsem přepsal na Martina

Ludmila se zamračila:
A za co tak náhle?
Martin je můj jediný syn, můj jediný dědic, sebevědomě odpověděl Antonín. Až tu nebudu, byt patří jemu. Měla by ses taky už rozhodnout, kam půjdeš, jestli ke dceři nebo k synovi

Zabolilo ji to. Po právu možná opravdu nemá na byt nárok, ale svědomí jí říká něco jiného. Všechno, od nábytku po záclony v koupelně, kupovala ona. Všechen ten čas, úsilí i peníze proto, aby měla cizí rodina vybavený byt

Děkuji ti, Tondo, řekla tiše. Možná máš pravdu. Je čas začít myslet na sebe. Popros Martina, ať si tě vezme k sobě. Teď tě bude večer bavit on.

Co to říkáš? Kam jdeš?
Na tom už nesejde, zvedla z gauče svůj malý kufr. Odcházím. Rozvod. Volám dětem a začínám znovu.

Ludmila se odstěhovala k Radkovi, který žil sám ve třípokojovém bytě ve Zlíně, místo pro mámu tam měl. Miluška byla ráda, že má Ludmila kde být, ale maminka se bála jí komplikovat život.
Antonín k soudu šel, rozvádět se nechtěl. Soudkyně párkrát dala čas na rozmyšlenou, ale Ludmila byla rozhodnutá. Rozvod vyhrála, i když u bývalého manžela a jeho nově získaného syna zůstala v očích za vypočítavou lovkyni bytů.

Z příběhu Ludmily plyne poučení: Je třeba chránit své hranice, i když to znamená těžká rozhodnutí. Pokud nedostáváme uznání a respekt, je čas postavit se za své hodnoty, i kdyby to mělo znamenat začít znovu. Láska, soucit a spravedlnost si zaslouží každý; ale i pro ně je třeba si někdy umět říct dost.

Rate article
DoN
— Po mé smrti se budeš muset odstěhovat, byt přenechávám synovi… „Promiň, Hanko, ale po mé smrti budeš muset z tohoto bytu odejít,“ oznámil manžel Antonín své ženě, „byt odkazuji synovi. Vše potřebné jsem již zařídil. Doufám, že mi to nebudeš mít za zlé? Máš přece své děti, o tebe se postarají.“ Život Hankou pěkně zamíchal. Vyrůstala v dětském domově, rodiče nepoznala. Brzy se zamilovala a provdala, štěstí však po boku prvního manžela nenašla. Před pětatřiceti lety zůstala mladá žena, matka dvou malých dětí, nečekaně vdovou — její muž Karel tragicky zahynul. Pět let žila Hanka sama, hodně pracovala, aby její dcera a syn nestrádali, pak poznala Antonína. Měla štěstí, že měla vlastní byt — ten jí zůstal po manželovi. Vyvolený Hanky byl o třináct let starší, vlastnil prostorný třípokojový byt a vydělával slušně. Rychle se sblížili, Hanka bez váhání přijala Antonínovu nabídku bydlet společně. S dětmi své milé si muž okamžitě rozuměl. Starší dcera, Veronika, zpočátku k otčímovi přistupovala opatrně, ale Antonín si získal její důvěru. Mladší syn, Michal, začal Antonína brzy oslovovat „táto“. Antonín vychoval cizí děti jako vlastní, nikdy jim neublížil, penězi ani časem nešetřil. I Veronika i Michal mu byli vděční za šťastné dětství. *** Dnes už oba, Veronika i Michal, žijí dávno samostatně. Veronika se brzy vdala a opustila rodné hnízdo, Michal snil o kariéře vojáka, a tak také dlouhá léta doma s rodiči nebydlel. Před deseti lety požádala Hanka děti, aby přijely — chtěla s nimi probrat důležitou věc. „Ráda bych prodala naši dvoupokojovou byt,“ sdělila jim, „potřebujeme udělat pořádnou rekonstrukci u nás. Dávno bylo načas vyměnit nábytek, dát nové trubky v koupelně. Do tamtoho bytu už stejně dlouho nikdo nechodí, zbytečně tam leží. Přišla jsem se zeptat, co na to říkáte. Prodáme ho a rozdělíme si peníze?“ Veronika pokrčila rameny: „Mně to nevadí, na byt si nárok nedělám, ale peníze by se mi, mami, upřímně hodily. Sama víš, že potřebuji prostředky na léčbu syna. Stále věříme, že ho postavíme na nohy.“ Prvorozený syn Veroniky se narodil těžce nemocný. Chlapec trpěl vrozeným onemocněním pohybového aparátu, a tak rodina opravdu potřebovala každou korunu. Neustálé rehabilitace, cesty do Prahy a léčba v soukromých centrech si vyžádaly velké finanční náklady. Michal sestru podpořil: „Mně je to taky jedno, mami, svoji část peněz dej Verče. Ať vezme malého Gríšu do Prahy. Hypotéku si platím, byt mám, zdraví synovce je pro mě důležitější.“ Dvoupokojový byt tedy Hanka prodala, polovinu peněz dala Veronice, zbytek zainvestovala do rekonstrukce bytu manžela. Všechno — od elektrických rozvodů po rozvody vody — se opravilo, nábytek i spotřebiče koupila Hanka ze svého. Tehdy ještě netušila, že investuje zbytečně do cizího majetku. Nevěřila by, že po třiceti letech společného života s ní manžel zahraje nefér hru. Problémy se zdravím se u Antonína zhoršily před čtyřmi roky. Začal si stěžovat na bolesti kolen — ráno někdy nedokázal sám vstát z postele. Hanka ho pobízela: „Tondo, co děláš, jsi snad malé dítě? Běž k lékaři, nech se vyšetřit, dají ti léčbu a bude ti líp! Klidně s tebou půjdu, pokud chceš. Přestaň už trucovat! Kdo se o tebe postará, když ne ty sám?“ Antonín vzdychal: „Hanko, vím moc dobře, jak dopadne návštěva doktora! Nasází mi drahá léčiva, co nezaberou! Od mládí mě bolí kolena, bolely vždycky, teď víc, samozřejmě. Ale na dietu já nepůjdu!“ Veronika svého otčíma měla ráda, stejně jako Michal, a tak se spolu s maminkou snažili přesvědčit Antonína, aby lékaře přece jen navštívil. Hanka ho doprovodila, lékař po vyšetření jen zakroutil hlavou: „Je to vážné, klouby potřebují okamžitou léčbu. Jak dlouho vás to trápí?“ „No, asi pětadvacet let, rozhodně,“ přiznal Antonín. Lékař mu doporučil shodit nadváhu a nasadil dietu. Hanka tomu věnovala veškerou péči, sestavila manželovi zdravé menu, místo čokolády kupovala sušené ovoce, nabídky Antonín značně odmítal. „Neser mi tu dietou, z toho umřu hlady! Nemám žádná kila navíc. Bolí mě to od stáří, bude mi sedmdesát.“ Hanka však nepolevila, různými prosbami a sliby nakonec dosáhla, že Antonín přistoupil na léčbu a zároveň hubnutí. Léky však příliš nezabíraly, bolest se sice ztlumila, ale zase se vracela. Antonín měl větší potíže s pohybem, Hanka mu musela pomáhat do koupelny. Přidaly se obtíže se srdcem a tlakem. Antonín rychle slábl a Veronika s Michalem za ním docházeli častěji. *** Několik let Antonín bojoval o své zdraví. Stav se chvíli lepšil, chvíli zhoršoval. Hanka byla vždy po jeho boku, nikdy ani na chvíli nepochybovala, že se o nemocného manžela postará. Půl roku zpátky byl Antonín hospitalizován kvůli dalšímu zhoršení. Hanka trávila v nemocnici celé dny a noci. Jednoho dne chystala jídlo, když se nečekaně ozval zvonek. Stála před ní neznámý mladý muž — a jeho rysy jí byly povědomé: „Dobrý den, můžu vidět pana Antonína Nováka?“ „Dobrý den,“ odpověděla Hanka, utírajíc si ruce do zástěry, „zrovna teď tu není. A vy jste prosím kdo?“ „Jmenuji se Martin. Jsem syn pana Nováka.“ Hanku napadlo, že ten mladík vypadá přesně jako její manžel v mládí! Martin se nenuceně zeptal, kdy bude tatínek doma, že ho dlouho neviděl a rád by s tátou promluvil. „Ale nestůjte tu, pojďte dál, Martine, já vám všechno vysvětlím.“ Martin si vyslechl otcovy ženy a poznamenal, že tatínek vždy býval trochu náladový. Hanka pozvala Martina s sebou do nemocnice za Antonínem, ten ho zpočátku nepoznal. Po Martinově odchodu Antonín Hance odhalil kus minulosti: první manželství vydrželo čtyři roky, rozešli se, když bylo synovi tři. Jeho žena mu byla nevěrná se synovcem, on je při činu načapal. Po dvou letech kontaktů se vzdal. Po třiceti letech si ho Martin sám našel. Antonín se svěřil, že vlastně neví, jak k synovi přistupovat — na jednu stranu vlastní krev, na druhou cizinec. „Tondo, je to tvá krev,“ řekla mu tehdy Hanka, „děti za chyby rodičů nemohou, zkus mu odpustit.“ Nakonec se otec se synem začali vídat, Martin chodil k rodičům častěji a poznal i Hankiny děti. Hanka z jejich sbližování měla radost, nevadilo jí, že spolu dlouho zavření mluví. Peníze, které měla Hanka z prodeje bytu, ukládala na účet, na který šetřila ze svého platu, neboť stále pracovala jako účetní na více firem. Jednoho dne zpozorněla kvůli SMS z banky: „Já peníze nevybírala. A Antonín taky nikam nechodil. Kde je karta? Kdo vybral 150 tisíc?“ Běžela za manželem. „Kde je bankovní karta? Před dvěma dny někdo vybral 150 tisíc!“ Antonín reagoval naprosto v klidu: „Klid, Hanko. Kartu jsem dal Martinovi. Potřeboval peníze, tak jsem mu je vybral.“ Hanka si sedla ke kraji postele: „Proč jsi mi nic neřekl? Proč ses nezeptal?“ „Hanko, do toho ti nic není!“ odsekl Antonín. V poslední době Antonín často Hance hrubě odsekával. Hanka si povzdychla a kartu v bance zablokovala. Ten večer Martin přijel — „Karta nefunguje! Potřebuju peníze na nábytek!“ „Tvoje nákupy nebudeš platit z mých peněz!“ Martin uraženě odešel. Antonín se na ženu rozčílil. Hanka poprvé po letech pocítila, že toho má dost. *** Několik dní po hádce Martin nevolal. Hanku mrzela manželova ignorace a rozhodla se na čas odstěhovat k dceři. Večer, když se vrátila, byl Antonín v dobré náladě. „Jak jsi se dnes měl?“ zeptala se. „Byl jsem s Martinem u notáře. Byt jsem mu daroval,“ oznámil Antonín. „Aha. Za co si to zasloužil?“ „Martin je můj syn a jediné dědictví! Až tu nebudu, je vše jeho. Měla bys už přemýšlet, kam půjdeš — k dceři, nebo k synovi?“ Hance bylo opravdu úzko. Podle zákona možná na byt nemá nárok, ale podle svědomí by jí měla připadnout aspoň polovina. Veškeré zařízení pořídila ona, opravila vše vlastníma silami a teď to vše připadne cizímu. „Děkuji ti, Tondo,“ zašeptala, „asi máš pravdu. Je čas myslet na sebe. Zavolej synovi, ať se k tobě nastěhuje, někdo ti tu bude dělat společnost.“ Antonín nechápal, co se děje, ale Hanka už balila kufr: „Odcházím. Dám žádost o rozvod a budu volná. Zavolám dětem a vyřešíme, co dál.“ Hanka se přestěhovala k synovi. Michal žil sám ve třípokojovém bytě, máma mu tam nevadila. Rozvodu se Antonín bránil, soud mu ale stejně nakonec vyhověl. V očích bývalého manžela a jeho syna zůstala Hanka tou, co usilovala o cizí majetek.