Okolnosti se nestávají samy od sebe. Jsou dílem lidí. Vy jste byla tím, kdo vytvořil ty okolnosti, za kterých jste živého tvora vyhodila na ulici. A teď je chcete změnit, když se vám to hodí.
Vzpomínám, jak jsem jednou šel domů ze směny. Byl obyčejný zimní večer v Praze všude kolem mlha a šedivá otrávená nálada. Prošel jsem okolo večerky Na rohu, a tam, mezi zasněženými schody, seděl pes. Kříženec, rezavý, strakatý. Oči měl, jako ztracené dítě.
Co tu chceš? bručel jsem, přesto jsem se zastavil.
Pes zvedl hlavu, díval se na mě. Nic nechtěl, jen hleděl.
Asi čeká na páníčka, pomyslel jsem si a šel dál.
Ale další den stejný obraz. I za tři dny. Pes se už téměř stal součástí toho místa. Začal jsem si všímat, jak lidé procházejí kolem, někdo hodil kousek rohlíku, jiný pár párečků.
Proč tu pořád sedíš? zeptal jsem se jednou a dřepnul si k němu. Kde máš páníčky?
Pes ke mně váhavě přiblížil, opatrně se dotkl hlavou mé nohy.
Zůstal jsem ztuhlý. Kdy jsem naposledy někoho pohladil? Po rozvodu už to byly tři roky. Byt prázdný. Jen práce, televize, lednička.
Lada, ty jsi moje, zašeptal jsem, ani nevím, kde se mi to jméno vzalo.
Další den jsem jí donesl párečky.
Za týden jsem vyvěsil na internetu inzerát: Nalezen pes. Hledáme majitele.
Nikdo se neozval.
Po měsíci jsem se vracel z noční služby dělal jsem jako stavební inženýr, občas na stavbě i nocoval. U obchodu se shlukla hlouček lidí.
Co se stalo? ptám se sousedky Šárky.
Srazili toho pejska. Toho, co tu seděl už měsíc.
Srdce se mi sevřelo.
A kde je teď?
Do veterinární kliniky ho odvezli na Evropskou. Ale tam chtějí strašný peníze A kdo by ho platil, když je bezdomovec?
Neřekl jsem nic. Otočil se a utíkal.
Na klinice veterinář kroutil hlavou:
Mnohonásobné zlomeniny, vnitřní krvácení. Léčba bude drahá. A není jisté, jestli přežije.
Léčete ji, odpověděl jsem. Zaplatím, kolik bude třeba.
Když ji propustili, vzal jsem ji domů.
A poprvé po třech letech bylo v mém bytě živěji.
Život se změnil. Úplně.
Ráno mě nebudil budík, ale jemné dotyky Ladiným čumákem na mé ruce. Jako by říkala: vstávej, pane. A já vstal. S úsměvem.
Dřív ráno znamenalo kávu a zprávy. Teď procházky ve Stromovce.
Tak pojď, holčičko, jdeme se pořádně nadýchat! říkal jsem a Lada vesele vrtěla ocasem.
Na klinice vyřídili všechny doklady. Pas, očkování. Teď byla oficiálně moje. S pečlivostí jsem si fotil každé potvrzení jistota je jistota.
Kolegové žasli:
Ondřeji, ty jsi omládl nebo co? Nějak jsi teď živější.
A fakt poprvé po letech jsem cítil, že mě někdo potřebuje.
Lada byla ohromně chytrá. Chápala mě na půl slova. Pokud jsem měl přesčas, vítala mě u dveří pohledem, jakým člověk řekne Bála jsem se o tebe.
Večer jsme chodili dlouho po Stromovce. Vyprávěl jsem jí o práci, o životě. Směšné? Možná. Ale ona naslouchala. Dívala se trpělivě, občas tiše zakňučela na oplátku.
Víš, Lado, kdysi jsem si myslel, že samota je snazší. Nikdo neotravuje, nikdo nevadí. Ale zjistil jsem, hladil jsem ji, zjistil jsem, že jsem se jen bál zase někoho milovat.
Sousedé si zvykli. Paní Věra z vedlejšího vchodu vždycky přinesla kostičku.
Hezký pejsek, říkávala. Vidět, že je milovaná.
Uběhl měsíc. Potom další.
Uvažoval jsem, že jí založím profil na internetu. Když jí na slunci zářila srst, byla nádherná.
Pak se událo něco nečekaného.
Běžná procházka ve Stromovce. Lada očichávala keře, já jsem seděl na lavičce, četl něco na telefonu.
Sára! Sáruško!
Zvedl jsem hlavu. Blížila se žena kolem pětatřiceti, v drahé sportovní bundě, nalíčená blondýna.
Lada znejistěla, stáhla uši.
Promiňte, řekl jsem, asi se pletete. To je můj pes.
Žena se zastavila, ruce v bok.
Cože váš? Nejsem slepá, to je moje Sára! Ztratila jsem ji před půl rokem!
Prosím?
Přesně tak! Utekla od vchodu, hledala jsem ji všude! Vy jste ji ukradl!
Zem mi málem utekla pod nohama.
Počkejte. Jak ztratila? Já ji našel u obchodu. Seděla tam měsíc sama!
No proto tam byla! Ztratila se! Miluju ji! S manželem jsme ji koupili, čistokrevnou!
Čistokrevnou? podíval jsem se na Ladu. Vždyť je to voříšek.
Je to kříženec! Drahý pes!
Vstal jsem. Lada se schoulila u mých nohou.
Dobře. Jestli je vaše, ukažte doklady.
Jaké doklady?
Veterinární pas. Potvrzení o očkování. Cokoliv.
Žena zaváhala:
Mám je doma! Ale poznám ji i tak! Sáro, ke mně!
Lada se ani nepohnula.
Sáro! Okamžitě pojď sem!
Pes se přitiskl ke mně ještě víc.
Vidíte? řekl jsem tiše. Nezná vás.
Jen se zlobí, že jsem ji ztratila! zvýšila hlas. Ale je to moje Sára! Požaduji, abyste ji vrátil!
Já mám doklady, oznámil jsem klidně. Potvrzení z veterinární kliniky, kde jsem ji léčil po nehodě. Pas, účty za granule i hračky.
Je mi jedno vaše doklady! To je krádež!
Lidé na cestě se začali zastavovat.
Víte co? vytáhl jsem telefon. Vyřešíme to zákonně. Zavolám policii.
Zavolejte! vyštěkla. Dokážu, že je moje! Mám svědky!
Jaké svědky?
Sousedé viděli, jak utíkala!
Vytočil jsem číslo. Srdce mi bušilo až v krku. Co když má pravdu? Co když Lada opravdu bývala její?
Ale proč pak měsíc seděla u obchodu? Proč nehledala cestu domů?
A hlavně, proč se ke mně teď tiskne, jako by se schovávala?
Haló? Policie? Tady je taková situace
Žena se šklebila:
Uvidíte, vyhraju. Vraťte mi psa!
A Lada neuhýbala ode mě ani na moment.
V té chvíli jsem věděl budu bojovat za ni. Do konce.
Protože za ty měsíce se Lada stala rodinou.
Službu konal strážník Janák klidný, rozvážný chlap. Znali jsme se z domu.
Tak povídejte, řekl, vytáhl zápisník.
Žena spustila první, zmateně:
To je můj pes! Sára! Koupili jsme ji za dvacet tisíc korun! Utekla mi před půl rokem, hledala jsem ji všude! Tenhle ji ukradl!
Neukradl, našel, klidně jsem odvětil. Seděla u obchodu, byla tam měsíc o hladu.
No proto! Protože se ztratila!
Janák se podíval na Ladu. Ta se držela u mě.
Máte někdo doklady?
Já, vytáhl jsem složku. Náhodou jsem si je nechal v tašce od poslední návštěvy kliniky.
Tady je potvrzení z veterinární kliniky. Léčil jsem ji po srážce autem. Tady pas. Všechna očkování.
Strážník si vše důkladně prohlédl.
A vy něco máte? obrátil se k ženě.
Vše nechala doma! Ale říkám, je to moje Sára!
Můžete přesně říct, jak jste ji ztratila? ptal se Janák.
Šli jsme na procházku. Vytrhla se z vodítka a utekla. Hledala jsem ji, vyvěsila letáky.
Kde jste byli na procházce?
Ve Stromovce. Tady kousek.
Kde bydlíte?
Na Evropské.
Zatřásl jsem se:
Počkejte. To je dva kilometry od obchodu, kde jsem ji našel. Jak se tam dostala?
Asi zabloudila!
Psi domů většinou trefí.
Žena zrudla:
Co vy víte o psech?!
Vím, řekl jsem tiše. Vím, že milovaný pes nesedí měsíc hladov na jednom místě. Hledá pána.
Janák zasáhl:
Říkala jste, že jste vyvěšovala letáky. Proč jste nešla na policii?
Na policii? Mě to nenapadlo.
Za půl roku? Ztratit psa za dvacet tisíc a nejít na policii?
Myslela jsem, že se najde sám!
Janák zvážněl:
Občanko, ukážete mi vaše doklady?
Jaké doklady?
Občanku. A upřesníme adresu.
Žena hledala s drkotajícíma rukama v kabelce.
Tady je občanka.
Janák se podíval:
Tak bydlíte skutečně na Evropské, dům osmnáct. A byt?
Třicet pět.
Dobře. Kdy přesně jste psa ztratila?
Před půl rokem, no, asi
A přesné datum?
Dvacátého nebo dvacátého prvního ledna.
Vytáhl jsem mobil:
Já ji našel třiadvacátého ledna. Už tam seděla skoro měsíc.
Takže se asi ztratila dřív.
Možná jsem se spletla v datu! nervózně se potila.
Nakonec povolila:
Dobře, dobře, nechám vám ji! Ale já ji vážně měla ráda!
Ticho.
Jak jste to mohla udělat? zeptal jsem se tiše.
Manžel řekl, že s ní nám v pronajatém bytě nedovolí bydlet. Prodat nešla není čistokrevná. Tak jsem ji nechala u obchodu. Myslela jsem, že si ji někdo vezme.
Všechno ve mně se převrátilo.
Prostě jste ji odložila?
Jen jsem ji tam nechala. Nevhodila jsem ji, pane! Dobří lidé se o ni postarají, myslela jsem.
Proč ji chcete zpět?
Zaškytala:
S manželem jsme se rozvedli. On odešel, já zůstala sama. Tak se mi začalo stýskat po Sáře. Vždyť jsem ji milovala!
Díval jsem se na ni, nemohl jsem věřit.
Milovala? zopakoval jsem pomalu. Kdo miluje, nevyhazuje.
Janák zavřel zápisník.
Je to jasné. Podle dokladů patří pes občanu podíval se do mého občanského průkazu, Vondráčkovi. O psa se řádně staral, léčba i doklady. Právně je jasno.
Žena se rozplakala:
Ale já změnila názor! Chci ji zpět!
Je pozdě měnit názory, řekl suchým tónem Janák. Když jste ji opustila, je to vaše odpovědnost.
Přisedl jsem k Ladě, objal ji.
Je to v pořádku, holčičko.
Smím ji aspoň pohladit? požádala žena. Naposled?
Podíval jsem se na Ladu. Ta schoulila uši, schovala se mi pod ruku.
Vidíte? Bojí se vás.
Já jsem to nechtěla udělat. Jen okolnosti
Víte co? vstal jsem. Okolnosti nejsou dané. Ty tvoříme my sami. Vy jste zvolila, že ji vyhodíte. A teď když je výhodné, chcete ji zpět.
Žena plakala:
Chápu. Ale je mi teď hrozně smutno.
A jí bylo dobře měsíc na ulici, když čekala?
Ticho.
Sáro, zavolala tiše.
Pes se ani nepohnul.
Odešla. Rychle. Ani se neohlédla.
Janák mě poplácal po zádech:
Udělal jste správně. Je vidět, že k vám patří.
Děkuji, pane strážníku.
Není zač. Sám mám psa, vím, jaké to je.
Když odešel, zůstal jsem s Ladou sám.
Tak co, pohladil jsem ji. Nikdo nám už nezabrání být spolu. Slibuju.
Lada se na mě podívala. A v těch očích byla víc než vděčnost. Byla tam čistá, hluboká psí láska.
Láska.
Tak pojď domů!
Vesele štěkala, běžela u mě.
Cestou jsem si říkal: v něčem ta žena měla pravdu. Okolnosti můžou být jakékoliv. Můžeme přijít o práci, byt, peníze.
Ale jsou věci, které ztratit nelze. Odpovědnost, láska, soucit.
Doma se Lada schoulila na svém koberci. Připravil jsem čaj, sedl vedle ní.
Víš, Lado, přemýšlel jsem nahlas, všechno se vlastně vyvinulo dobře. Teď jistě víme patříme k sobě.
A Lada spokojeně vzdychla.




