SAMOTA VE DVOU
Před osmatřiceti lety přivedla Lenka svého budoucího manžela, Petra, k rodičům do malého bytu na sídlišti v Brně. Chtěla je seznámit a oznámit jim, že se brzy zasnoubí.
Táta s mámou pochopili vše hned, jakmile se ve dveřích objevil neznámý mladík. Lenka nikdy své nápadníky domů nevodila. Říkávala:
Na co je představovat? Až budu chtít někoho za muže, pak s ním přijdu.
Proto se na Petra rodiče dívali opravdu pozorně. Seděl u stolu, ruce složené na klíně, zjevně rozpačitý. Lenka odešla do kuchyně, otec se připojil.
Děláš chybu, Leni. Neměla by sis ho brát.
Proč? Lenka hned zpozorněla. Protože je traktorista?
To na tom sice má svůj podíl, ale ne v tom je ten hlavní problém. Poslyš, on možná je dobrý člověk, ale jste hrozně rozdílní. O čem spolu vlastně budeš mluvit? Vyrůstalas v rodině důstojníka, máš vysokou školu. On je vesnický kluk, pracovitý, to zas jo, ale primitivní. Hned je to znát. Pokud s ním zůstaneš, navždy mezi vámi bude stát jedno slovo: intelekt.
Nech toho, tati. To jsou předsudky. Hlavní je, že mě má rád. Učit se člověk může celý život. Pomůžu mu, zvládnu to, oponovala Lenka naprosto přesvědčená o své pravdě.
Tak si pamatuj: Kdo neposlouchá rodiče, zabloudí v životě. Pak si nestěžuj
Svatba byla. Vzrušení z prvních měsíců pominulo a začal obyčejný manželský život.
Po dlouhém přemlouvání se Petr přihlásil na dálkové studium na průmyslovku, ale nikdy ho nezačal brát vážně. Lenka mu psala seminárky, probírala se technickými texty, které jí nic neříkaly. Petr párkrát na sraz jel, ale studia zanechal s tím:
Mně je to na nic. Tobě se to líbí, tak se uč sama.
Lenka se ho snažila přesvědčit, ale bylo to marné. Petr byl přesvědčený, že všechno už ví. Čas na takové hlouposti obětovat nebude.
Jak chceš, vzdala to Lenka a mávla rukou nad jeho školou.
Říkala si, že zas tak hloupý není. Všechny knížky z její knihovny přečetl, trochu se zajímal o politiku, v práci si ho vážili. Pravda, pořád z něj byl cítit venkov, ale tohle neřešila. Takového si zamilovala.
S lety se vztah složitě zamotal. Petr se ženiným názorem už vůbec neřídil. Neustále jí shazoval sebedůvěru, dával najevo, kdo je tu pánem. Před cizími lidmi říkal věci, které Lenka považovala za nehorázné, a s takovou jistotou, až z toho běžela husí kůže.
Ukázalo se, že Petr nezvládne jediné obtížnější rozhodnutí. Všechno komplikované padalo na Lenkina ramena. On to bral jako samozřejmost:
Chceš vymalovat? Tak si to zorganizuj.
Potřebuješ novou lednici? Tak ji kup.
Chceš zasklít balkon? Tvoje věc, mě do toho netahej.
Jediné, co skutečně fungovalo, byla chata. Na zahradě Petr ožil a práce tam pro něj byla radostí. Ale co z toho chata trvá tři, čtyři měsíce v roce. Zbytek roku musela být Lenka vše žena i muž v domácnosti.
Za mlada to neřešila, později ji tenhle náklad tížil stále víc. Ale Petr, zvyklý žít za svou ženou, měnit se nehodlal. Proč taky? Vždyť je to pohodlné. Ani jednou v životě na 8. března, na Den žen, Lenku nepotěšil květinou. Co se dárků týká, jednou vážně prohlásil:
Dvě dcery ti běhají po bytě, to je můj dárek.
Lenka neměla sílu diskutovat, přijala to, jak to bylo. Sama si řekla: Není zvyklý dávat dárky, tak co. Přežiju to.
Petr byl těžký společník už od začátku. A nejenže neuměl, ale ani nechtěl komunikovat s ostatními. Kdysi se Lenčiných kamarádek ptali, jestli její muž vůbec umí mluvit. Odpovídala vtipy.
Jemu naopak vadilo, že Lenka umí přirozeně navazovat kontakty. O jejích známých mluvil opovržlivě, své pořádné nikdy neměl.
Lenka nejenže řešila domácnost, ale i dobře vydělávala. Nikdy Petrovi neseděla na krku. I v dobách změn si našla přivýdělek. Věděla, že od něj moc navíc čekat nemá. Chceš víc peněz, vydělej si! Pro něj stačilo, že chodí do práce, tím to končilo.
Časem Lenka poznala, že s Petrem už opravdu nemá o čem mluvit. Každou situaci viděli naprosto opačně. Film, který se jí líbil, označil Petr za nesmysl. To, co se líbilo jemu, ona nevydržela déle než deset minut. O hudbě, knihách, to ani nemělo cenu začínat.
Byli povahově naprosto opační: Lenka obětavá, udělala by vše pro rodinu i kamarády. Petr byl sobec, zajímal se jen o sebe. Výsledkem bylo, že měli oddělené jídlo, žádné společné zájmy, city ochladly, děti se rozestěhovaly. Za sebou třicet let, jeden druhému cizí.
Petr si přitom myslel, že manželka ztrácí soudnost neváží si ho, nerespektuje ho. O to přece nejde, že všechno tahá sama. Má to dělat.
A tak se občas napil a začal jí sypat od srdce: o jejích rodičích, kteří už dávno zemřeli, o příbuzných. Svůj názor vnucoval na všechno, každý její čin kritizoval. Urážel ji, snižoval. Cítila se vedle něj jako služka a Petr si to užíval.
Když vystřízlivěl, nechápal, proč s ním Lenka skoro nepromluví.
Jen jsem řekl pravdu!
Nebylo jak mu vysvětlit, že tahle jeho pravda je jen jeho. Jinou neslyší, nechápe.
A tak dnes sedí Lenka u mého stolu, slzy jí stékají po tváři, a svěřuje se:
Jsem tak unavená Celý život mám pocit, že žiji na sudu s prachem. Nikdy nevím, co ho napadne, a kdy to vybuchne. Už nemám sílu ustupovat, přizpůsobovat se, snášet to. Co mám dělat? Rozvod? Jaký by to mělo smysl? Nikam neodejde, žil by mi dál v bytě, a jen by kapku po kapce vysával krev. Nejhorší je, že věří, že má pravdu. Po jeho upřímných výlevech jsem nemocná týdny. Skládám se znovu dohromady. Pořád je to rodina, děti, už i vnoučata. Hledám důvody zůstávat. Snažím se vycházet, vyhlazovat ostré hrany. Jenže on to vnímá jako svoji výhru. A začne znovu.
Už je to tak nesnesitelné, že bych nejraději křičela Jenže kam bych šla? Mám strach. Když už pije, je úplně mimo. Odejdu a byt bude plný jeho známých od hospody. Všechno zničí, zanechají po sobě spoušť Už jsem to zažila.
Takže musím snášet Je mi líto opustit svůj vlastní domov.
Víš, dokud byly doma děti, ta naše rozdílnost tolik nebila do očí, nebylo na to čas myslet.
A teď, když jsme sami dva, je to přímo nesnesitelné. Dva cizinci pod jednou střechou A přitom spolu třicet osm let
Ano Táta měl pravdu Intelekt Ten nám vždycky stál mezi námiSeděly jsme mlčky, jen tikot hodin vyplňoval prázdno mezi námi. Venku se stmívalo a v odrazu okna jsem viděla Lenkinu unavenou tvář, kterou jako by roky opotřebily víc, než bylo fér. Najednou se v jejích očích mihlo cosi nového, sotva znatelného, ale přesto tam bylo jiskřička vzdoru, možná odvahy.
Víš, zašeptala najednou, někdy přemýšlím, jestli ta samota, které se tak bojím, není vlastně lepší než samota, kterou člověk cítí, i když je někdo pořád vedle něj. Kdybych byla sama, možná bych aspoň měla klid. Možná bych mohla najít aspoň sama sebe.
Vstala, otřela si tvář a pousmála se. Nebylo to veselé, ale bylo v tom rozhodnutí.
Možná je čas udělat něco, co jsem nikdy neudělala začít žít pro sebe. Třeba je tohle naposledy, co brečím kvůli někomu, kdo si toho neváží. Nevím, co bude, ale poprvé za dlouhou dobu se nebojím. Strach už mě unavil. Když už má člověk žít na sudu s prachem, aspoň ať na něm sedí sám a svobodně dýchá.
Byla noc, když odcházela. Před dveřmi se ještě otočila. Děkuju, že jsi mě vyslechla. To je víc, než jsem kdy zažila doma. Pak zamířila do tmy do nejistoty, ale sama, a tentokrát svobodně.
V pokoji zůstalo ticho, ale i zvláštní klid. Jako když poprvé po dlouhých letech někdo otevře okno a pustí dovnitř čerstvý vzduch. Napsala mi později jen krátce: Je to těžké. Ale lepší než čekat na výbuch. Poprvé dýchám. A já věděla, že někde začala vyrůstat nová Lenka tichá a statečná, co se rozhodla nezůstat sama ve dvou.




