Probudil jsem se do šera rozvířeného zvuku mixéru. Opět. Už čtvrté ráno v řadě. Hodiny svítily 6:15. Vendula stála v kuchyni, na sobě těsné legíny a sportovní podprsenku, do mixéru sypala cosi zeleného, vedle na stole stočená karimatka na jógu. Když mě zahlédla ve dveřích, usmála se:
Dobré ráno! Dáš si smoothie? Je tam špenát, řapíkatý celer, banán a chia semínka.
Zavrtěl jsem hlavou, nalil si černou kávu a sedl ke stolu. Vendula dopila sklenici, vzala karimatku pod paži a zmizela za dveřmi pokoje. Odtud se tiše linuly uklidňující tóny meditační hudby.
Je mi 53 let, Vendule je 35. Osiemnáct let rozdílu pulzuje mezi námi jako podivná řeka. Spolu jsme pod jednou střechou teprve tři měsíce, po půlročním sbližování. Tehdy mi všechno připadalo zázračné, teď sedím v kuchyni s vlastní kávou a v hlavě mi pluje pomalé zjištění
Jak jsme se vlastně dali dohromady
Náhoda nás svedla v knihkupectví u nádraží v Olomouci. Já vybíral detektivku, ona listovala knihou o mindfulness. Slovo dalo slovo, vyměnili jsme si čísla. Po týdnu první schůzka, za měsíc jsme spolu chodili.
Máš rád detektivky? ptala se tehdy.
Jo, a co čteš ty? odvětil jsem.
Vendula byla markeťačka v IT firmě, brala slušný plat, žila v pronajaté garsonce na okraji města. Já byl úředník, rozvedený osm let, bydlel sám v panelákové třípokojové v Černých Polích, děti už dospělé, dávno své.
Začátek byl jak z jiné reality. Setkávali jsme se párkrát týdně: kino v Brně, večeře, dlouhé procházky u Moravy. Vendula byla chytrá, vtipná, svojská. Líbila se mi její samostatnost, žádné kontroly ani výčitky. Říkal jsem si dospělá ženská.
Po půl roce navrhla, že se sestěhujeme. Skončila jí smlouva na byt.
Proč platit nájem, když jsme pořád spolu? Zkusíme to u tebe.
Souhlasil jsem. Byt byl dost velký, Vendula nikdy nechtěla platit víc než polovinu inkasa. Všechno dávalo zvláštní, snové smysl.
První měsíc jsem si namlouval, že si jen zvykám na něčí přítomnost. Druhý měsíc začaly vadit detaily. Třetí měsíc přišla tichá jistota: nemůžu takhle žít.
Naše životy tekly rozdílnými tempy
Vendula vstávala každý den v šest, víkendy nevyjímaje. Cvičila jógu, míchala zelené smoothie, vyrážela do práce nebo pracovala z ložnice. Večer už v devět byla v posteli.
Mám to tak léta, prostě to potřebuju, říkala.
Já vstávám okolo osmé, dopiju kávu, pomalu se vykolébám, v práci jsem kolem půl desáté. Večer se vrátím k televizi, podívám se na zprávy, možná si dám plzeňské pivo. Usínám až kolem půlnoci. Naše dny se stýkaly jen na okraji. Ráno byla už rozzářená, když jsem se teprve šoural do kuchyně; večer chránila svůj ranní rituál tichým odchodem do ložnice.
Pokoušel jsem se přizpůsobit chodil dřív spát, ale nešlo to, byl jsem ospalý a rozbitý. Prosil jsem, jestli by mohla ráno být tišší.
Nemůžu měnit svůj režim kvůli tobě, urazila se.
Pořádek nebo chaos?
Vendula je minimalistka. Po nastěhování bez uzardění vyklidila polovinu věcí staré hrnky, potrhávané trička, popelník, věž časopisů o sportu.
Na co potřebuješ tohle harampádí? ptala se a v očích jí žhnulo zvláštní světlo.
Vaření ji nezajímalo. Jedla saláty, instantní kaše, často objednávala veganské jídlo z dovozu. Já měl rád guláš, svíčkovou, brambory. Stál jsem za plotnou, ona se na talíř tvářila pohoršeně.
Jak to můžeš jíst, tolik tuku? říkala téměř s údivem.
Neustále poslouchala podcasty: v kuchyni, ve sprše, v autě. Seberůst, investice, psychologie.
Je to důležité, poslechni si to někdy, nutila mě. Já toužil po obyčejném tichu.
Do bytu vodila své přátele třicátníky z IT. Bavili se o kryptu, start-upech, cestách po jihovýchodní Asii. Seděl jsem stranou, kýval, ale připadal si jako podivný panák. Oni si mě měřili pohledem, jako bych byl cizí návštěvník z dávných časů.
Intimita v mlžné řece
Vendula chtěla sex častěji než já. Neprotestoval jsem, ale už nejsem třicetiletý student. Potřebuju čas a chuť. Někdy přijela v poledne za mnou domů:
Nepůjdeš? špitla mi do ucha.
Ne vždy jsem mohl. Byla zklamaná.
Ty mě už nechceš?
Vysvětloval jsem: unavený, nesoustředěný. Ona mě bodla slovy:
Stárneš a nechceš si to přiznat.
Byl v tom kus pravdy, což bolela víc než samotná poznámka. Nezvládal jsem její tempo. Toužila po všem, hned a naplno já žíznil po klidu a bezpečí.
Snažili jsme se mluvit. Navrhovala paní doktorku, vitamíny, běh. Dopálilo mě to víc, než jsem si přiznal. Ne kvůli radám, ale protože jsem se vedle ní cítil nekompetentní.
Když jsem pochopil, že hraju divadlo
Jednoho večera v kuchyni povídala o nové kampani, reklamním rozpočtu, statistikách. Naslouchal jsem, tvářil se zainteresovaně, pokládal otázky. Vevnitř jsem však vnímal jen prázdné šumění.
Nezajímalo mě, jaká čísla, koho povýšili, který podcast je top. Jenže jsem se přetvařoval. Protože tak to má být.
Říkal jsem si, že jsem už dávno odešel, a přesto jsem hrál roli mladého, čilého partnera. Ve skutečnosti jsem toužil jen po pivu a zápase Sparty v televizi.
Neřekl jsem jí to hned. Ještě pár týdnů jsem žil v podivné fašírovce naděje. Ale ono to jen sílilo.
Když jsme šli od sebe
Jednoho večera jsem si sedl, vypnul televizi a řekl naplno:
Vendulo, myslím, že se k sobě nehodíme. Nikdo z nás není špatný. Jen žijeme v paralelních světech. Ty potřebuješ pohyb, zážitky, změnu. Já potřebuju stabilitu, ticho. Nemůžu ti dát, co potřebuješ, a ty nedáš mně to mé.
Neřekla ani slovo. Po chvíli jen:
Věděla jsem, že to dopadne. Doufala jsem, že se změníš.
Nejotevřenější rozhovor za celou dobu. Neplakala, nevyčítala. Druhý den sbalila věci, odešla. Týden nato poslala esemesku:
Děkuji, že jsi byl upřímný. Přeji ti někoho, s kým bude lehko.
Odepsal jsem stejně.
Co jsem pochopil o věkovém rozdílu
Od rozchodu uplynulo půl roku. Zase žiju sám, vstávám kdy chci, vařím, na co mám chuť, koukám na program podle nálady. Je mi zvláštně dobře. Ne prázdně, ale klidně.
Došlo mi několik věcí:
Za prvé: rozdíl 18 let není jen číslo. Je to rozpor v rytmu života. Vendula stoupá vzhůru kariéra, zážitky, rychlost. Já jsem na svém, potřebuji klid.
Za druhé: nemá smysl překračovat intimní hranice kvůli někomu jinému. Snažil jsem se zrychlit nešlo to. Ona se pokoušela zpomalit nešlo to. Přetvářka bolela oba.
Za třetí: vztah s mladší ženou je zkouška pro ego. Neustále se porovnáváš, cítíš se starý, honíš duchy mladosti. Vyčerpávající.
Za čtvrté: láska nestačí. Potřebuješ souznění v rytmu, hodnotách, bezpečí. My jsme ho neměli.
Momentálně nikoho nehledám. Je mi dobře v tichu. Možná jednou potkám někoho věkově blízkého, kdo bude plout v podobném proudu. Nebo ne. Nespěchám.
Jsou možné vyrovnané vztahy mezi mužem po padesátce a ženou nad třicet, nebo je vždy odsoudí rozdílný rytmus? Dá se mladé ženě skutečně nabídnout vše energii, dobrodružství, blízkost či je to jen představa? Má cenu je hledat po čtyřicítce, nebo už zkoušet štěstí u svých vrstevníků?



