15.listopadu2025deník
Dnes mi přišlo na mysl, jak se život mé matkyVěryodehrál od chvíle, kdy se setkala sMilanema jak se vše změnilo po té osudové zimě. Přestože to píšu já, muž, který vnímá svět z pozice syna, připomínám si každou detailní scénu, jako by se odehrála pod mým vlastním deštníkem.
Věra vyrůstala v malé vesniciKřtinynedaleko Olomouce. Vyrůstala sMilanem byl to jediný chlap, který jí po všem padnul do srdce. Když se Milan po vojenské službě vrátil domů, rozhodli se, že se vezmou. Brzy po svatbě se jim narodil hochTomáš později známý jakoSáša. Když se chlapec vykrystalizoval, Věra začala snít o dceři.
MileMile, dokončíme dům a přivítáme dívku. Pak budeme mít pravou rodinnou idylii, říkala často. Já jsem jen přikývl a usmál se; byl jsem připraven stát se otcem znovu třeba i zítra. Často jsem Sáše nosil na ramenou a hrdě procházel vesnicí, zdravící každého, kdo se nám postavil do cesty.
Pak přišla krutá zima. Sníh zakryl silnice a vítr sílil jako dýmka po krbu. Věra přiléhala oči k oknu a čekala, až se Milan vrátí. On však už nepřišel. V práci se stal tragický neštěstí a Milan zahynul.
Čas zahojí, říkali sousedé. Nejsi sama. Plač, ale pak se roky převalí a přijdou další šance. Věra mlčela, slzy už nepadaly a to bylo ještě horší. Rok utekl. Neúprosné devadesátky sevřely i nejsilnější rodiny. V obci se platy nevyplácely měsíci. Opravdu dobře bylo těm, kdo měli hospodářství a nelekli se těžké práce.
Věra rychle pocítila tíhu té doby. Syn šel do školy; musela ho obléknout, obout, nakrmit. To znamenalo, že musela celý zahradnický pozemek zasadit, aby na podzim bylo co prodávat na tržišti. Pracovala až do pozdních hodin, ruce se jí zhrubovaly, úsměv zmizel a duše se zdála ztvrdnout.
Vezmi kbelík, šprýmaře! křičela na Sášu, když se snažil uprchnout za kamarády. Udělal si domácí úkol? Sáša tiše zvedal kbelík, ale v hlavě si připomínal časy, kdy bylo vše s otcem v pořádku a matka byla veselá a laskavá.
V noci Věra často plakala, karhajíc se za to, že se rozčílila na syna. Ráno však opět byla temná a přísná.
Jednoho sobotního dopoledne přišly k ní kamarádkyJanaaLudmila. Dříve neměla kamarádky, protože vedle byl Milan, který naplňoval všechny její společenské potřeby. Nyní však rozvedené a veselá společnost často zastavuje na čaj, i když pravda byla jinde.
Ráno začalo jako vždy. Věra vstala, aniž by se podívala do zrcadla. Věděla, že tvář bude rozmazaná. Nakrmila králíka, nasypala zrní slepicím, umyla špinavý nádobí a Sáše poslala umýt se a běžet do školy.
Večer nikdo nepřicházel, ale Věra věděla, že někdo z stálých hostů může zaklepnout. K takovým slibům přistupovala lhostejně: pokud přijde dobře, pokud ne pozvánka se už neobjeví. Muži obvykle rozuměli hned: viděli syna, zamavili několik slov a odešli, jako by žena s přívěskem byla jen běžnou součástí cesty.
Podívej, Věro, tak všechny muže zkazíš, smála se Jana. Je těžké tě potěšit. Možná tvá postel je viníkem? Koupit nový pohovku?
Hurá, jdu kupovat pohovku, povzdychla Věra. Za co peníze? A pokud je škoda, vezmi si ji.
Dobře, nebuď naštvaná. Raději přikryj stůl, pozvi hosta.
Jana měnila Věru, ale ona tiše položila na stůl nakládané okurky. Při pohledu na svatební fotografii zhluboka povzdechla:
Promiň, Mile. Bez tebe je těžko.
Všichni jsou stejní, odpověděla Jana jako čtení jejích myšlenek. Tak pojď, Věro, za nás! Jsme nejlepší!
Ráno Věra, s povzdechem, uklidila zbytky stolu a šla do práce.
Navštívila jiEliškaKovářová, teta jejího zesnulého manžela.
Co děláš, Věro? Po Milanu vypadáš jinak, řekla. A ty kamarádky jen ti překážejí.
Co to, Eliško, chcete mi číst morálku? Myslíte si, že jsem neúspěšnice? Mám dům, hospodářství, syna do školy, kontroluji domácí úkoly Věra najednou ztichla, vzpomínajíc, že už týden neviděla Sášuino sešit a deník. Nedávno se setkala s učitelkou, která ji pozvala do školy na rozhovor.
Věra nevěděla, co říct, a tak jen začala skládat špinavé nádobí do mísy.
Byla jsi kdysi jiná, pokračovala Eliška. Krásná, pracovitá, dobrá Přestaň s těmi bláznivými večírky.
Nechodím na večírky, bránila se Věra. Občas si povídám s kamarádkami, abych se od všeho odpočinula. Nemám právo si po práci trochu odpočinout?
Máš, samozřejmě, přikývla Eliška s povzdechem.
Tak už mi nedávejte morálku. A vůbec, nešmejte se mi do věcí, milá tatičko, dveře jsou otevřené. řekla Věra a odvrátila se k kuchyňskému stolu.
Eliška, svázala šátek pevněji a tiše opustila místnost.
Věra povzdechla a zamračeně vyšla na verandu, kde už čekala.
Eliško, počkejte, dám vám mrkve, mám letos spoustu.
Není třeba, dítě, mávl rukou Eliška a sestupovala z verandy.
Počkejte, dělám to s čistým srdcem, naléhala Věra.
Eliška dobře znala život. Její zkušenost jí umožňovala cítit cizí bolest. Pochopila, že to byly Věrin tichý omluvy. I když Věra nic neřekla nahlas, její hlas a oči prosily o odpuštění. Eliška se zastavila.
Tady je sáček, řekla Věra a štědrě nasypala mrkve. Doneseš, nebo pomůžeš?
Donesu, Věro, odpověděla Eliška a šla domů. Její srdce sevřelo starost o Věru.
Později v pátek Věra sbírala cibuli a mrkev, aby je odvezla na tržiště.
Když přijde aspoň jedna koruna, protože své peníze, jako své uši, nevidím, pomyslela si, balíc koše.
Kam jdeš s takovými pytli? ptala se zvědavá sousedkaZdeňka, nakukujíc do tašky.
Na tržiště, nesu zeleninu, odpověděla Věra.
Těžké pytle sotva donesla k autobusové zastávce. Tam už stáli dědečekKarela babičkaHana, kteří také mířili do města. Autobus však nepřijížděl.
Co to zase za neštěstí? Asi zase porouchaný, povzdechla se Hana.
Dědeček Karel nadával autobus a celý park. Když si uvědomil, že autobusu nebude, rozhodli se vrátit domů a zkusit jet jinak.
Věra čekala. Nechtěla tahat těžké koše zpět, tak se rozhodla chytit spolujízdu. Nejprve projelŠkodaOctavia, pakLada, ale místa byly plná. Nakonec přijelaTatra140. Věra mřkla očima, snažila se zjistit, jestli jsou volná místa. Řidič však zastavil dříve, než zvedla ruku.
Muž, o něco starší, neznámý, vypadalo, že je z městského střediska, protože ho předtím neviděla. Prohlédl Věru a pak zamířil pohled na její pytle.
Autobus dnes nebude, rozbil se. Jedu do města, můžu tě přivézt.
Tak prosím, převeď mě, povzdechla Věra.
Dohodnuto, usmál se řidič, vystoupil z auta a i když byl hubený a nízký, lehce zvedl těžký pytel, jako by to vůbec nebylo.
Můžeš mě přivézt až na tržiště? zeptala se Věra.
Možná, přivezu.
Zaplatím, řekla.
Během jízdy Věra vytáhla zrcátko a natřela si rty. Zadní sedačka jí umožnila sledovat řidiče.
Jmenuju seVěra, prolomila ticho.
Já jsemJiříNovák.
Ó, mladý a už s otcovským jménem? Šéf, nebo co?
No, ředitel továrny a vlastník parníků, žertoval Jiří. Ve skutečnosti jsem jen hlídač na stavbě.
Jiří ji dovezl na tržiště a dokonce pomohl s těžkými koši. Za jízdu vzal jen polovinu peněz.
Zbytek vrátíš večer. Já se vrátím stejnou cestou, řekl.
Štědrý, že? usmála se Věra. Mám štěstí.
Večer Jiří odvezl Věru domů.
No, pojď dovnitř, i čaj si dej, Jiří Nováku.
Bez otcovského jména, prosím. Stačí Jiří, odlehčeně odpověděl.
Věra rychle nasadila stůl. V kuchyni se objevil Sáša.
Není co špricovat! Jdi do pokoje. Udělal jsi domácí úkol?
Skoro, zamumlal chlapec.
Tak dopiš! přikázala přísně.
Jiří, sedící na židli u kamna, přikývl a usmál se k chlapci:
Nazdar, jsem Jiří Novák, a jak se jmenuješ?
Sáša, odpověděl chlapec.
Skutečné jménoTomáš?
Jo, pokrčil rameny.
Jak ti jde ve škole? Těžko?
Matematika mě bolí, prostě tomu nerozumím, přiznal.
Tak podíváme se, řekl Jiří a gestem přivolal Sášu, aby ukázal sešit.
Po půl hodině, spokojený, že mu pomohl, šel chlapec spát.
Uklidni to všechno, požádal klidně Jiří, ukazujíc na stůl. Já si jen čaj dámTak jsem si uvědomil, že síla rodiny a skromnosti překoná každou bouři.




