Nestihla jsi to, Alžběto! Letadlo je pryč! A spolu s ním i tvoje pozice a prémie! Vyhazov! řval do telefonu šéf. Alžběta stála uprostřed kolony, zírala na převrácené staré auto, ze kterého právě vytáhla cizí dítě. Kariéra byla fuč, ale našla sama sebe.
Alžběta byla ukázkový korporátní voják. V pětatřiceti krajská ředitelka, drsná, vždy připravená, mobil přilepený k uchu. Její život by Google kalendář mohl závidět.
To ráno ji čekal kšeft roku smlouva s Číňany, bylo nutno být na letišti v 10:00. Alžběta vyjela s časovou rezervou, ona nikdy nechodila pozdě. Svištěla v novém crossoveru, v hlavě dokola projížděla prezentaci.
A najednou, tak sto metrů před ní, staré Favorit prudce cuklo, sklouzlo do škarpy a několikrát se převrátilo, až zastavilo koly vzhůru. Alžběta zabrzdila ještě dřív, než si to stihla rozmyslet.
V hlavě bleskový výpočet: Zastavím přijdu pozdě, přijdu o milionovou smlouvu, šéf mě stáhne z kůže. Okolní auta projížděla, pár řidičů si udělalo video na mobil a jelo dál.
Alžběta mrkla na hodinky. 8:45. Bylo opravdu těsno.
Noha už putovala ke plynu, že objede bouračku a prchne z rodící se kolony.
V tom ale zahlédla drobounkou dětskou ručku v růžové rukavici, přitisknutou na okno obrázkem dolů.
Nahlas si zanadávala, třískla do volantu a najela na krajnici.
Rozběhla se k autu po zasněžené krajnici na jehlách, pod botami slush a solanka. Z auta bylo cítit benzín. Řidič mladý kluk bezvědomí, krev na čele. Vzadu v sedačce brečela asi pětiletá holčička, uvězněná bezpečákem.
Neboj se, holčičko, to zvládneme! volala Alžběta, lomcovala dveřmi, které se ani nehnuly.
Popadla kámen, rozbila okýnko. Sklo jí poškrábalo tvář, drahý kabát od Blažka nezvedl obočí bylo jí to fuk.
Potom holčičku vytáhla, a za chvíli, díky jednomu kamioňákovi, i mladíka.
O minutu později auto vzplálo jak filmy na Silvestra.
Alžběta se třásla na sněhu, v náručí cizí dítě, ruce jako rosol, silonky potrhané, tvář zašpiněná.
Mobil drnčel jak zvonek v hospodě. Šéf.
Kde jsi?! Za dvě minuty končí odbavení!
Nedorazím, pane Holube! Stala se nehoda, zachraňovala jsem lidi
Je mi fuk koho! Ty jsi zpackala obchod! Máš padáka! Slyšíš to? Padááák!
Alžběta típla hovor.
Sanitka přijela až za dvacet minut. Doktor je prohlédl.
Budou žít, slečno. Jste jejich anděl strážný. Bez vás by uhořeli.
Druhý den se Alžběta probudila nezaměstnaná. Šéf splnil výhružky do puntíku nejenže ji vyhodil, ale začal o ní šířit, že je hysterka a nespolehlivá. V branži to byl skoro cejch.
Zkoušela si najít práci, ale všude dostala ledovou sprchu.
Úspory mizely, splátka za auto (to auto!) ji dusila. Propadla depresi.
Na co jsem se tam vůbec hrabala? přemítala v noci. Stačilo jet dál jako ostatní teď bych popíjela prosecco v Šanghaji a ne seděla doma na dlažbě.
Po měsíci neznámé číslo.
Alžběto Nováková? Tady je Ondřej. Ten kluk z bouračky.
Hlas slabý, ale veselý.
Ondřeji? Jak je vám? A dceři?
Díky vám jsme v pořádku. Opravdu. Chtěli bychom vás vidět. Prosím.
Navštívila je v klasickém paneláku.
Ondřej ještě v krunýři, manželka Hana brečela a líbala Alžbětiny ruce, malá Terezka jí předala obrázek anděla s černými vlasy (jako má Alžběta).
Pili čaj se sušenkama, co koupíte u Alberta.
My ani nevíme, jak se vám odvděčit, povídá Ondřej. Moc peněz nemáme, já automechanik, Hana ve školce ale když budete něco potřebovat
Alžběta se uchechtla: Potřebuju práci. Kvůli té bouračce mě vyrazili.
Ondřej zamyšleně zvedl obočí: Hele znám jednoho chlapa, je to trošku podivín, ale fajn farmář, rozjíždí hospodářství v kraji. Potřebuje vedoucí, někoho na papíry, dotace, rozjezd logistiky. Peníze sice žádné zázraky, ale bydlení je u toho. Nechcete zkusit?
Alžběta, která předtím panikařila při pohledu na špínu na lodičkách, sedla do auta a jela. Netušila, jestli má co ztratit.
Farma byla velké, ale zabordelené hospodářství, majitel pan Václav samý elán, ale papíry mu šly jako huse housle.
Alžběta vyhrnula rukávy.
Namísto stolu z masivu měla starou lavici, místo kostýmku z Pařížské džíny a gumáky.
Udělala v papírech pořádek, vyřídila dotace, našla odbyt. Do roka byla farma v plusu.
A začalo jí to bavit.
Tady nebyly žádné intriky. Žádné umělé úsměvy. Vonělo to po seně, mléku a chlebu.
Naučila se péct housky, pořídila si psa jménem Bohouš. Přestala si ráno malovat obličej jako kraslice.
A hlavně poprvé po letech se cítila živá.
Jednoho dne přijela skupina z města vykupovat produkty pro restaurace. Mezi nimi šéf Holub, její bývalý boss.
Poznal ji. Očima přejel její džíny a opálenou tvář.
Tak co, Alžběto? Užíváš si to? Královno hnoje? Mohla bys sedět v představenstvu. Nelituješ, že jsi si hrála na hrdinku?
Alžběta na něj koukla a došlo jí, že ji vlastně nezajímá. Je pro ni něco jako plastový kelímek na jedno použití.
Ne, Viktore, řekla s úsměvem. Nelituju. Zachránila jsem dvě životy. A třetí svůj. Zachránila jsem se před tím, abych se proměnila v tebe.
Holub si pohrdlivě odfrkl a potáhl pryč.
Alžběta šla do kravína pohladit telátko, které se právě narodilo a mokrým nosem se jí otíralo o ruku.
Večer přijeli Ondřej s Hanou a Terezkou teď z nich byly rodinné přátele. Dělali buřty u ohně, smáli se.
Alžběta se zadívala na hvězdy velké a jasné, jaké ve městě nejsou a věděla, že je přesně tam, kde má být.
Ponaučení? Někdy musíme ztratit všechno, abychom našli to pravé. Kariéra, peníze, status to je jen kulisa, která lehne popelem během minuty. Ale lidskost, jedno zachráněné dítě a čisté svědomí zůstává napořád. Nebojte se odbočit, když vám srdce říká: Zastav. Možná právě tam na vás čeká váš hlavní životní zlom.




