Nemohu se stát tvojí mámou a nedokážu tě milovat, ale budu se o tebe starat a nesmíš se na mě zlobit. U nás se ti stejně povede lépe než v dětském domově. Dnešní den byl těžký. Ivan pohřbíval svou sestru. Sice nebyla dokonalá, ale byla jeho krev. Neviděli se přes pět let, a teď taková tragédie. Věra se snažila manžela podpořit, většinu starostí vzala na sebe. Po pohřbu je čekala další důležitá věc. Ivanova sestra zanechala malého syna. Všichni příbuzní, kteří přišli na rozloučení, ihned automaticky svěřili odpovědnost do rukou nejmladšího bratra. Kdo jiný než vlastní strýc by se měl o chlapce postarat? Odpověď byla jasná a nevyžadovala diskuzi. Věra tomu rozuměla, ani nijak neprotestovala, měla však jedno „ale“. Nikdy nechtěla děti. Ani vlastní, natož cizí. Svého rozhodnutí se držela už dávno a Ivanovi se přiznala ještě před svatbou. On to tehdy nebral příliš vážně – v dvaceti se málokdo zamýšlí nad dětmi. Ne a ne, budeme žít pro sebe, shodli se tehdy před deseti lety. A teď měla přijmout do rodiny naprosto cizí dítě. Jiná cesta nebyla. Ivanův synovec do dětského domova nikdy nepošle, a Věra by takovou debatu ani nezačala. Věděla, že toho chlapečka nikdy nebude milovat, natož že mu nenahradí matku. Byl až moc rozumný a bystrý, Věra se proto rozhodla vše říct na rovinu. – Vojto, kde chceš radši žít – u nás, nebo v dětském domově? – Chci bydlet doma, sám. – Ale sami tě žít nenechají, je ti teprve sedm. Musíš si vybrat. – Tak u strýce Ivana. – Dobře, půjdeš s námi, ale chci, abys něco věděl. Nemůžu ti být mámou a nemůžu tě milovat, ale budu se o tebe starat a nesmíš se kvůli tomu zlobit. U nás budeš mít stejně lepší život než v dětském domově. A tak vyřešili první formality a konečně mohli domů. Věra věřila, že po upřímné konverzaci už nemusí před chlapcem předstírat starostlivou tetu. Stačí ho nakrmit, vyprat mu oblečení a pomoci s úkoly, duševní energii ale investovat nechce. Malý Vojta si nepřestával připomínat, že je „nemilovaný“ a aby neskončil v dětském domově, musí se chovat vzorně. Doma mu vyhradili nejmenší pokoj. Ten ale potřeboval úpravu pro dítě. Výběr tapet, nábytku, dekorací – přesně to, co Věra milovala. Nadšeně se pustila do zařizování dětského pokoje. Vojtovi dovolila vybrat tapety, ostatní sladila sama. Peněz nelitovala, nebyla lakomá, jen nemilovala děti – díky tomu vznikl krásný pokojík. Vojta byl šťastný! Škoda, že maminka nevidí, jaký má pokoj. Kéž by ho Věra dokázala milovat. Je hodná a dobrá, ale děti prostě nemiluje. Často o tom Vojta přemýšlel, než šel spát. Uměl mít radost z každé maličkosti – cirkus, zoo, lunapark – chlapec se tak upřímně těšil, že to těšilo i Věru. Bavilo ji překvapovat Vojtu a sledovat jeho reakci. V srpnu se s manželem chystali na dovolenou k moři, na deset dní měl Vojtu vzít blízký příbuzný. Na poslední chvíli ale Věra všechno změnila. Najednou jí záleželo, aby Vojta viděl moře. Ivan byl překvapený, ale vnitřně rád – chlapce si velmi oblíbil. Vojta byl skoro šťastný! Kdyby ho tak jen milovali. Ale aspoň uvidí moře! Dovolená se vydařila. Moře bylo teplé, ovoce sladké a nálada skvělá. Jenže vše pěkné jednou skončí a návrat do běžných dní byl tu. Začal se objevovat pocit něčeho nového – pohyb života, radost, očekávání zázraku. Pak se stal zázrak. Věra si z moře přivezla nové životní překvapení. Jak se něco takového stalo, když se tomu roky úspěšně vyhýbali? Věra nevěděla, co dělat. Říct to Ivanovi, nebo rozhodnout sama? Po příchodu Vojty si nebyla jistá, že její muž zůstává přesvědčený „dětský odpůrce“. Ivan si chlapce zamiloval, rád se mu věnoval, dokonce ho brával i na fotbal. Jedno velké rozhodnutí už Věra udělala – na další ale snad ani neměla sílu. Rozhodla se sama. Seděla v klinice, když jí ze školy zavolali, že Vojtu vezou na pohotovost – podezření na zánět slepého střeva. Takže teď se vše musí odložit. Do nemocnice dorazila bleskurychle. Vojta byl bledý, třásl se. Jakmile uviděl Věru, rozplakal se. – Věro, prosím, nechoď, mám strach. Buď dneska mojí maminkou, prosím, aspoň na jeden den. Slibuju, už nikdy nechci o nic prosit. Chlapec se jí pevně držel, slzy mu tekly proudem. Věra ho nikdy neviděla plakat, jen v den pohřbu. Dnes ho něco zlomilo. Věra si chlapcovu ruku přitiskla k tváři. – Můj malý, vydrž ještě chvíli. Za chvíli přijde doktor a všechno bude dobré. Jsem tu s tebou, nikam nejdu. Bože, jak moc ho v tu chvíli milovala! Tenhle chlapec se zářivýma očima je její všechno. „Dětský odpůrce“ – jaká hloupost. Večer to Ivanovi všechno řekne – i o budoucím miminku. To rozhodnutí padlo právě ve chvíli, kdy Vojta bolestí ještě silněji stiskl její ruku. Uběhlo deset let. Dnes slaví Věra skoro kulatiny. Je jí čtyřicet pět, čekají ji hosté, gratulace. U kávy ji přemohly vzpomínky. Jak rychle ten čas utekl! Mládi a dospívání přeběhly, je z ní žena, šťastná manželka a maminka dvou úžasných dětí. Vojtovi je už skoro osmnáct, Sofii deset. Ničeho nelituje. Snad jen jedné věci: slovům o tom, že ho nemiluje. Jak by si přála, aby si to Vojta nikdy nepamatoval. Od té chvíle v nemocnici se snažila mu co nejčastěji říkat, že ho má ráda, ale jestli si vzpomněl na to první přiznání, na to se nikdy neodvážila zeptat.

Nemůžu se stát tvojí mámou a ani tě nedokážu milovat, ale budu se o tebe starat a nesmíš se na mě zlobit. U nás ti stejně bude líp než v dětském domově.

Dnešní den byl těžký. Ivan dnes pohřbíval svou sestru. Sice byla komplikovaná, ale přece jen jeho vlastní krev. Neviděli se skoro pět let, a teď najednou taková tragédie.

Martina, jeho žena, se snažila Ivana jak nejvíc podpořit, většinu starostí vzala na sebe.

Ale i po pohřbu na ně čekalo důležité rozhodnutí. Po Ivanově sestře Ireně zůstal malý syn. Všichni příbuzní, kteří se toho dne sešli, automaticky přenesli odpovědnost na Ivanova ramena. Kdo jiný než vlastní strýc by se měl o chlapce postarat? Tohle se neřešilo jednoduše se počítalo, že to tak bude.

Martina tomu rozuměla a zásadně proti nebyla, ale jedno ji trápilo. Nikdy nechtěla děti, vlastní ani cizí.

Tohle rozhodnutí učinila už dávno. Ivanovi to řekla upřímně už před svatbou, a on to nijak zvlášť neřešil. Kdo by taky v pětadvaceti myslel hned na děti? Žít pro sebe, tak se dohodli tehdy před deseti lety.

A nyní měla přijmout naprosto cizí dítě pod vlastní střechu. Nebyla jiná možnost. Poslat synovce do dětského domova by Ivan nikdy nedovolil, a Martina by takový rozhovor stejně nikdy nezačala.

Věděla, že to dítě si neoblíbí a už vůbec mu nenahradí matku. Kluk byl na svůj věk vyspělý a rozumný, tak se rozhodla mu nenalhávat a říct pravdu hned.

Matěji, kde bys radši bydlel u nás nebo v dětském domově?

Chci být doma. Sám.

Ale to ti nikdo nedovolí, je ti teprve sedm let. Musíš si vybrat.

Tak u strejdy Ivana.

Dobře, pojedeš s námi. Ale musím ti něco říct. Nebudu ti mámou a nebudu tě mít ráda, ale budu se o tebe starat. Nezlob se. I tak ti u nás bude líp než v domově.

Když už vyřešili formality, konečně se vrátili domů.

Martina byla přesvědčená, že po takové domluvě už od ní nikdo nebude čekat hranou starostlivost. Nakrmí, vypere, pomůže s úkoly to jí nevadí, ale své city vydávat nehodlala.

A Matěj si stále pamatoval, že ho doma nemají rádi, a proto se musel chovat vzorně, aby neskončil v domově.

V novém domově mu přidělili nejmenší pokojík. Nejprve ho ale musela Martina upravit právě pro Matěje.

Výběr tapet, nábytku a dekorací to byla náplň, kterou Martina milovala. S nadšením se pustila do vybavování dětského pokoje.

Matěj si mohl vybrat tapety, ostatní zařízení šlo podle Martiny. Peníze na to nešetřila, nikdy nebyla lakomá prostě jen neměla ráda děti, ale pokoj udělala pěkný.

Matěj byl šťastný! Jen škoda, že maminka už nevidí, jaký má pokoj. Kéž by ho Martina mohla mít ráda… Je hodná, jen prostě nemá ráda děti.

O tom Matěj přemýšlel často večer před spaním.

Matěj měl radost z každé maličkosti. Výlet do cirkusu, do zoo, do zábavního parku dokázal se tak upřímně těšit, až i Martina začala z těch výletů mít radost. Bavilo ji Matěje překvapovat a pak sledovat jeho nadšení.

V srpnu měli Martina s Ivanem letět k moři, Matěje na deset dní měla pohlídat Ivanova sestřenice.

Ale skoro na poslední chvíli to Martina celé změnila. Najednou strašně chtěla, aby Matěj viděl moře. Ivan byl překvapený, ale v hloubi duše šťastný. S Matějem se velmi sblížil.

A Matěj byl téměř šťastný! Kéž by ho doma jen trochu měli rádi… ale uvidí aspoň moře.

Výlet byl krásný. Moře bylo teplé, ovoce šťavnaté, nálada skvělá. Ale všechno hezké jednou skončí i dovolená.

Znovu začaly běžné dny práce, domov, škola. Ale v jejich domácnosti se něco změnilo. Objevilo se zvláštní napětí, radost, špetka očekávání něčeho neobvyklého.

A pak se stal zázrak. Martina si z dovolené přivezla nové začátky. Po tolika letech, kdy byli vždy obezřetní, se to stalo nečekaně.

Nevěděla co dál. Říct Ivanovi hned, nebo se rozhodnout sama? Po tom, jak se Ivan zamiloval do Matěje, už nebyla jistá, že je stále childfree. Ivan si s Matějem hrál, chodil s ním na fotbal.

Jedno dítě Martina zvládla, na druhé se už necítila. Musela se rozhodnout sama.

Seděla v klinice, když jí ze školy volali. Matěje odvezli sanitkou s podezřením na zánět slepého střeva. Plány musely počkat.

Vtrhla na příjem nemocnice. Matěj ležel na lehátku, zbledlý, třásl se. Když uviděl Martinu, rozplakal se.

Martino, prosím, zůstaň. Bojím se. Buď dnes mojí mámou. Prosím, jenom jeden jediný den. Pak už nikdy nebudu prosit.

Držel ji pevně za ruku, slzy mu tekly proudem. Martina ještě nikdy neviděla, že by Matěj plakal snad jen na pohřbu.

A teď plakal zoufale.
Martina přitiskla jeho ruku ke své tváři.

Kluku můj, vydrž. Teď přijde pan doktor, všechno bude v pořádku. Jsem tu, neodejdu.

Bože, jak moc ho v tom okamžiku milovala! Ten chlapec s upřímnýma očima byl to nejdůležitější, co měla.

Být childfree, jaká pošetilost. Ten večer všechno řekne Ivanovi. Rozhodla se právě v ten moment, když Matěj kvůli bolesti ještě víc sevřel její ruku.

Uplynulo deset let.

Dnes má Martina kulaté narozeniny čtyřicet pět. Čeká hosty, gratulace. Než se shromáždí, sedí u kávy a vzpomíná.

Jak ten čas utekl. Mládi, dospívání… Z Martiny je žena, spokojená manželka a máma dvou báječných dětí. Matějovi je skoro osmnáct, Sofii deset. Cítí hluboké štěstí.

Přesto jednu věc opravdu lituje těch slov o nelásce. Jak moc si přeje, aby si Matěj na ně nevzpomínal, nikdy je nepřipomínal.

Od toho dne v nemocnici se snažila mu říkat, jak ho má ráda. Ale jestli si pamatuje její první slova upřímnosti, na to se jí nikdy neodvážila zeptat.

Člověk může být někdy přesvědčen, že zná své možnosti a pocity, ale život ukáže, že láska si najde cestu. Pravé štěstí se skrývá ve schopnosti přijmout druhého takového, jaký je, i když se to zdá nemožné.

Rate article
DoN
Nemohu se stát tvojí mámou a nedokážu tě milovat, ale budu se o tebe starat a nesmíš se na mě zlobit. U nás se ti stejně povede lépe než v dětském domově. Dnešní den byl těžký. Ivan pohřbíval svou sestru. Sice nebyla dokonalá, ale byla jeho krev. Neviděli se přes pět let, a teď taková tragédie. Věra se snažila manžela podpořit, většinu starostí vzala na sebe. Po pohřbu je čekala další důležitá věc. Ivanova sestra zanechala malého syna. Všichni příbuzní, kteří přišli na rozloučení, ihned automaticky svěřili odpovědnost do rukou nejmladšího bratra. Kdo jiný než vlastní strýc by se měl o chlapce postarat? Odpověď byla jasná a nevyžadovala diskuzi. Věra tomu rozuměla, ani nijak neprotestovala, měla však jedno „ale“. Nikdy nechtěla děti. Ani vlastní, natož cizí. Svého rozhodnutí se držela už dávno a Ivanovi se přiznala ještě před svatbou. On to tehdy nebral příliš vážně – v dvaceti se málokdo zamýšlí nad dětmi. Ne a ne, budeme žít pro sebe, shodli se tehdy před deseti lety. A teď měla přijmout do rodiny naprosto cizí dítě. Jiná cesta nebyla. Ivanův synovec do dětského domova nikdy nepošle, a Věra by takovou debatu ani nezačala. Věděla, že toho chlapečka nikdy nebude milovat, natož že mu nenahradí matku. Byl až moc rozumný a bystrý, Věra se proto rozhodla vše říct na rovinu. – Vojto, kde chceš radši žít – u nás, nebo v dětském domově? – Chci bydlet doma, sám. – Ale sami tě žít nenechají, je ti teprve sedm. Musíš si vybrat. – Tak u strýce Ivana. – Dobře, půjdeš s námi, ale chci, abys něco věděl. Nemůžu ti být mámou a nemůžu tě milovat, ale budu se o tebe starat a nesmíš se kvůli tomu zlobit. U nás budeš mít stejně lepší život než v dětském domově. A tak vyřešili první formality a konečně mohli domů. Věra věřila, že po upřímné konverzaci už nemusí před chlapcem předstírat starostlivou tetu. Stačí ho nakrmit, vyprat mu oblečení a pomoci s úkoly, duševní energii ale investovat nechce. Malý Vojta si nepřestával připomínat, že je „nemilovaný“ a aby neskončil v dětském domově, musí se chovat vzorně. Doma mu vyhradili nejmenší pokoj. Ten ale potřeboval úpravu pro dítě. Výběr tapet, nábytku, dekorací – přesně to, co Věra milovala. Nadšeně se pustila do zařizování dětského pokoje. Vojtovi dovolila vybrat tapety, ostatní sladila sama. Peněz nelitovala, nebyla lakomá, jen nemilovala děti – díky tomu vznikl krásný pokojík. Vojta byl šťastný! Škoda, že maminka nevidí, jaký má pokoj. Kéž by ho Věra dokázala milovat. Je hodná a dobrá, ale děti prostě nemiluje. Často o tom Vojta přemýšlel, než šel spát. Uměl mít radost z každé maličkosti – cirkus, zoo, lunapark – chlapec se tak upřímně těšil, že to těšilo i Věru. Bavilo ji překvapovat Vojtu a sledovat jeho reakci. V srpnu se s manželem chystali na dovolenou k moři, na deset dní měl Vojtu vzít blízký příbuzný. Na poslední chvíli ale Věra všechno změnila. Najednou jí záleželo, aby Vojta viděl moře. Ivan byl překvapený, ale vnitřně rád – chlapce si velmi oblíbil. Vojta byl skoro šťastný! Kdyby ho tak jen milovali. Ale aspoň uvidí moře! Dovolená se vydařila. Moře bylo teplé, ovoce sladké a nálada skvělá. Jenže vše pěkné jednou skončí a návrat do běžných dní byl tu. Začal se objevovat pocit něčeho nového – pohyb života, radost, očekávání zázraku. Pak se stal zázrak. Věra si z moře přivezla nové životní překvapení. Jak se něco takového stalo, když se tomu roky úspěšně vyhýbali? Věra nevěděla, co dělat. Říct to Ivanovi, nebo rozhodnout sama? Po příchodu Vojty si nebyla jistá, že její muž zůstává přesvědčený „dětský odpůrce“. Ivan si chlapce zamiloval, rád se mu věnoval, dokonce ho brával i na fotbal. Jedno velké rozhodnutí už Věra udělala – na další ale snad ani neměla sílu. Rozhodla se sama. Seděla v klinice, když jí ze školy zavolali, že Vojtu vezou na pohotovost – podezření na zánět slepého střeva. Takže teď se vše musí odložit. Do nemocnice dorazila bleskurychle. Vojta byl bledý, třásl se. Jakmile uviděl Věru, rozplakal se. – Věro, prosím, nechoď, mám strach. Buď dneska mojí maminkou, prosím, aspoň na jeden den. Slibuju, už nikdy nechci o nic prosit. Chlapec se jí pevně držel, slzy mu tekly proudem. Věra ho nikdy neviděla plakat, jen v den pohřbu. Dnes ho něco zlomilo. Věra si chlapcovu ruku přitiskla k tváři. – Můj malý, vydrž ještě chvíli. Za chvíli přijde doktor a všechno bude dobré. Jsem tu s tebou, nikam nejdu. Bože, jak moc ho v tu chvíli milovala! Tenhle chlapec se zářivýma očima je její všechno. „Dětský odpůrce“ – jaká hloupost. Večer to Ivanovi všechno řekne – i o budoucím miminku. To rozhodnutí padlo právě ve chvíli, kdy Vojta bolestí ještě silněji stiskl její ruku. Uběhlo deset let. Dnes slaví Věra skoro kulatiny. Je jí čtyřicet pět, čekají ji hosté, gratulace. U kávy ji přemohly vzpomínky. Jak rychle ten čas utekl! Mládi a dospívání přeběhly, je z ní žena, šťastná manželka a maminka dvou úžasných dětí. Vojtovi je už skoro osmnáct, Sofii deset. Ničeho nelituje. Snad jen jedné věci: slovům o tom, že ho nemiluje. Jak by si přála, aby si to Vojta nikdy nepamatoval. Od té chvíle v nemocnici se snažila mu co nejčastěji říkat, že ho má ráda, ale jestli si vzpomněl na to první přiznání, na to se nikdy neodvážila zeptat.