Někdy minulost tiše dřímá dokud neotevře oči a neproklouzne dlaní do přítomnosti. Na starém půdě v paneláku na Žižkově mi ze zaprášené police vypadla obálka, jejíž letitý papír a měkké písmo zlomily pečeť kapitoly, kterou jsem dávno uznal za dovršenou.
Ne, nehledal jsem ji. Opravdu ne. Ale vždycky, každý prosinec, když se v šest stmívalo a malé elektrické svíčky ve tvaru hvězdiček modře cukrovaly okno, a děti pobíhaly v pyžamech, mé myšlenky se vracely k ní Simoně.
Nikdy jsem ji nehledal.
Možná jen ve vzduchu, někde v tom pryskyřicovém aroma zavěšeném mezi větvemi borovic. Po třiceti osmi letech pořád obcházela moje štědré večery. Jmenuju se Tomáš a mám teď devětapadesát. Když mi bylo dvacet, přišel jsem o dívku, s níž jsem chtěl prožít stáří.
Nebyla to tragédie. Žádná hádka, žádné velké sbohem. Prostě svět začal být hlučný, rychlý, zamotaný v rytmu, který nás, dva maloměstské studenty slibující si pod starými jabloněmi, jednoduše převálcoval svým tempem.
Žádný záměr.
Simona pro přátele Simča měla klidný hlas, pevně modré oči a způsob, díky němuž jste ve změti lidí nabývali dojmu, že jste jediní v místnosti.
Potkali jsme se druhákem na vysokoškolských kolejích v Plzni. Upustila propisku. Zvedl jsem ji. To byl začátek.
Byli jsme nerozluční, dvojice, na kterou ostatní sice obraceli oči v sloup, ale nikdy ji nemohli nenávidět neb jsme byli akorát.
A já to z nějakého důvodu pochopil.
Pak přišla státnice. Máma mi volala, že tatínek upadl. Už to s ním nebylo nejlepší, a mamka na všechno sama nestačila. Sbalil jsem pár věcí, nastoupil do rychlíku na Ústí.
Simona dostala místo v neziskovce, která jí nabízela smysl i pole pro růst. Byla nadšená. Její sen. A nemínil jsem jí ho brát.
Slíbili jsme si, že je to na chvíli.
Přežívali jsme víkendy, dopisy s modrým inkoustem.
Mysleli jsme si, že láska bude stačit.
Pak se rozpustilo jaro.
A ona zmizela.
Nebylo slz, nebyl pláč, jen prázdno. Jeden týden dlouhé listy, pak nic. Psával jsem dál. Poslední dopis byl upřímnější než ty předtím. Stálo v něm, že ji pořád miluju a že budu čekat. Nic to nemění.
To byl poslední dopis, co jsem poslal. Zavolal jsem na jejich pevnolinkový telefon nervózně prosil jejího tátu, aby dopis předal.
Byl zdvořilý, ale chladný. Přislíbil, že Simča dostane vše do ruky.
A já mu věřil.
Čekal jsem týdny, měsíce. Pak jsem si samolibě vsugeroval, že učinila rozhodnutí. Třeba potkala někoho jiného. Třeba jsem jí přestal stačit. A udělal jsem to, co člověk dělává, když ho život ponechá otevřeného.
Pokračoval jsem dál.
Potkal jsem Ivanu. Simče nebyla vůbec podobná. Praktická, rozvážná, s oběma nohama na zemi. Asi jsem to tehdy potřeboval. Chodili jsme spolu dlouho, pak se vzali. Zplodili dvě nádherné děti, pořídili si border kolii Sáru, koupili dvoupokoják na hypotéku.
Nebyl to zlý život. Jen jiný.
Pokračoval jsem.
Nakonec jsme se s Ivanou rozvedli. Nebylo to kvůli žádné nevěře, spíš jsme se nenápadně stali dvěma spolubydlícími na druhé straně stolu. Všechno jsme si rozdělili v advokátní kanceláři v Nuslích; naši Petr a Lucie už byli dost staří, aby pochopili.
Byli v pořádku.
Ale Simonina postava se mě držela pořád. Každé vánoce jsem na ni myslel. Přemýšlel, jestli je šťastná, jestli si pamatuje sliby z té louky za kolejemi, a jestli jsem vůbec někdy mohl odejít.
V některé noci jsem ležel a slyšel v hlavě její smích, jako ozvěnu dávného deště.
Pak se stalo, že zůstala.
Jedno ledové prosincové odpoledne jsem na půdě hledal zmizelé lampičky. Mráz zalézal za nehty. Sáhl jsem po starém ročníku časopisu Květy, když ze shora sklouzla úzká sežloutlá obálka a přistála mi na botě.
Byla vybledlá, rohy omšelé, a na přední straně mé celé jméno. Její mírně šikmé, svérázné písmo.
Zapomněl jsem dýchat.
Její písmo!
Posadil jsem se na podlahu, obklopený umělými věnci, oči přilepené k papíru, ruce vibrovaly…
Dopis byl datován prosinec 1991.
Srdce v sevření, četl jsem první řádky a něco ve mně zvláštně puklo.
Ten dopis jsem neznal.
Napadlo mě, že jsem ho možná ztratil. Pak jsem si znovu všiml obálka byla kdysi otevřená a znovu přelepená.
Nic jiného nedávalo smysl.
Ivana.
Nevím, kdy ho našla a proč nic neřekla. Možná během jarního úklidu, nebo chtěla naše manželství chránit? Nebo prostě nevěděla, jak říct, že ho někde celou dobu schovávala.
Teď už je to jedno. Ale schoval ho pod starý Květy na nejvyšší polici v místě, kam jsem celá léta nešáhl.
Četl jsem dál.
Simona psala, že její poslední můj dopis dostala právě nyní její rodiče jí ho celé ty roky tajili, prý schovaný se školními vysvědčeními. On i její matka ji přiměli, ať zapomene, tvrdili jí, že jsem volal, abych vše ukončil.
Že už nechci, abych mě kdy hledala.
Zvedl se mi žaludek.
Objasnila, že zatlačili na to, ať si vezme Tomáše, rodinného známého. Prezentovali ho jako jistotu, jakou si její otec vždy přál.
Nenapsala přímo, že ho miluje, jen že je už příliš vyčerpaná a zmatená tím, že jsem za ní nikdy nepřišel.
A pak poslední věta, která mě straší:
Když mi na něj neodpovíš, vezmu to tak, žes zvolil život beze mě a já přestanu doufat.
Dole byl její adresa.
Dlouho jsem tam jen seděl starý, zkřehlý na podlaze, najednou mladý a zpřetrhaný. Ale poprvé s pravdou v dlaních.
Sešel jsem dolů do ložnice a zapnul notebook.
Trvalo to, než jsem se odhodlal. Nakonec jsem do vyhledávacího řádku napsal: Simona Vlčková Plzeň.
Netušil jsem, co čekat. Roky plynou, lidé mění příjmení, stěhují se, mažou se z internetu. Ale přesto jsem hledal. Ve mně bylo něco, čemu jsem nerozuměl.
Hltal jsem výsledek. To není možné, zamumlal jsem, když jsem uviděl známý obličej ale s jiným příjmením v zapadlém koutě Facebooku.
Ruce se mi zastavily nad klávesnicí. Profil byl zamčený na pět západů, ale profilová fotka šla otevřít ona, na pěší stezce nad řekou, vlasy trochu prošedivělé, stále ty samé živé oči.
Vedle ní stál muž, něco přes padesát. Nedrželi se za ruce. Možná obyčejný známý.
Nevědělo se. Podstatné bylo, že žila a byla mi vzdálená jen jediný klik.
Dlouho jsem seděl v tiché síni toho okamžiku. Napsal jsem jí zprávu. Smazal ji. Zkusil znova, zase smazal. Pořád moc úřední, moc pozdě, moc vážné.
Pak jsem bez váhání stiskl Přidat do přátel.
Možná si toho nevšimne. Možná bude ignorovat. Možná už dávno nepozná mé jméno.
Ale za pět minut blikal na mou obrazovku nový požadavek o přátelství přijatý.
Srdce na skok.
Potom zpráva:
Ahoj, Tome! Je to let. Co tě vedlo si mě najít právě teď?
Byl jsem jako omámený.
Zkusil jsem napsat, ale šlo to těžko. Ruce se klepaly. Vzpomněl jsem si, že mohu nahrát vzkaz. Tak jsem zvolil mikrofon.
Ahoj, Simčo. To jsem já. Tomáš. Našel jsem tvůj dopis ten z roku 1991. Nikdy se ke mně nedostal. Promiň. Netušil jsem. Snil jsem o tobě každé Vánoce. Celou tu dobu jsem pořád přemýšlel, co se stalo. Přísahám, že jsem zkoušel psal jsem ti, volal rodičům. Netušil jsem, že ti lžou. Žes si myslela, že jsem odešel.
Nahrávku jsem vypnul těsně předtím, než mi praskl hlas.
Za pár sekund další vzkaz.
Nikdy jsem nezmizel schválně. Já taky čekal. Čekal bych klidně věčně, kdybych tušil, žes ještě někde jsi. Jen jsem si myslel, že sis postavila nový svět.
Odeslal jsem obě, pak seděl v prázdné tiché tmě.
Neodpověděla tu noc ne.
Skoro jsem nespal.
Ráno otevřu oči a hned zkontroluju mobil.
Je tam zpráva.
Musíme se vidět.
To bylo vše a úplně to stačilo.
Ano, odepsal jsem. Jen řekni kdy a kde.
Žila necelé čtyři hodiny od Prahy a advent byl v plném proudu.
Navrhla malou kavárnu v Kolíně, na půl cesty. Neutrální půda, jen káva a ticho světa.
Zavolal jsem dětem. Nepřál jsem si, aby si myslely, že honím přízraky nebo že blázním. Petr se smál: Táto, to je nejromantičtější věc, jakou jsem kdy slyšel musíš jet!
Lucie, vždy nohama na zemi, dodala: Jen dávej bacha. Lidé se mění.
Vím, zlato. Ale třeba jsme se změnili k lepšímu, konečně správně.
Vyrazil jsem v sobotu, srdce tlouklo o volant.
Cukrárna byla v tiché uličce za hlavním náměstím. Dorazil jsem deset minut dříve, ona pět minut po mně.
A byla tam!
Tmavě modrý kabát, elegantně sčesané vlasy. Usmívala se na mě, srdečně, nebojácně já vstal dřív, než jsem si to uvědomil.
Ahoj, pronesl jsem.
Ahoj, Tome, sdílný hlas, stejný jako kdysi.
Objali jsme se napřed opatrně, pak pevněji. Naše ruce a ústa si vzpomněly, i když srdce ještě váhalo.
Sedli jsme si a objednali. Já kávu černou, ona s mlékem a špetkou skořice stejně jako dřív.
Nevím, kde začít, přihrábl jsem si loktem stůl.
Usmála se: Začni dopisem.
Mrzí mě to. Nikdy jsem ho neviděl. Myslím, že ho Ivana našla a schovala. Dlouho ležel v časopise, na půdě jsem nebyl léta. Možná to udělala z nějakých důvodů, nevím.
Možná se bála.
Simča přikývla. Věřím ti. Táta mi tvrdil, že si přeješ rozchod. Prý mám zapomenout. Tomu jsem uvěřila.
Volal jsem jim, prosil je, ať ti předají dopis… Netušil jsem, že svůj slib nesplnili.
Snažili se rozhodnout za mě, řekla. Tomáš byl jejich přítel. Pro tátu vzor, a ty… ty jsi byl blázen, co sní.
Napila se kávy a zadívala se z okna.
Vzala jsem si ho, dodala.
Tušil jsem to, zamumlal jsem.
Přikývla.
Máme dceru. Anička. Je jí dvacet pět. S Tomášem jsme se rozvedli po dvanácti letech.
Nevěděl jsem, co říct.
Pak jsem byla ještě jednou vdaná. Čtyři roky. Byla to klidná unavenost. Už nechci bojovat. Chci žít.
Díval jsem se na ni a vážil čas, který se nám rozeběhl mezi linii čel.
A ty? zeptala se.
Byl jsem s Ivanou. Máme Petra a Lucii. Fajn děti. Manželství… šlo, dokud nešlo.
Přikývla.
A co ty?
Vánoce byly vždycky nejtěžší. Tehdy jsem na tebe myslel nejvíc.
Já taky, špitla.
Odmlčili jsme se. Já natáhl ruku, lehce prošl její prsty.
Kdo je muž na tvé profilovce? vyhrkl jsem, trochu s obavou.
Rozesmála se. Můj bratranec, Jirka. Pracujeme spolu v galerii. Je ženatý s Honzou.
Zasmál jsem se nahlas, všechno napětí zmizelo.
Smála se.
Jsem ráda, žes to vyjasnil.
Naklonil jsem se blíž.
Simčo… Myslíš, že bychom mohli zkusit to znovu? I v tomhle věku, možná právě teď?
Chvíli mi hleděla do očí.
Čekala jsem, až se zeptáš, usmála se.
Tak to všechno začalo.
Pozvala mě ke své rodině na Štědrý večer. Poznal jsem její dceru. Ona moje děti o pár měsíců později. Všechno klapalo lépe, než jsem dokázal vůbec vymyslet.
Poslední rok byl jako návrat do svého života, které jsem kdysi pohřbil, ale tentokrát s očima otevřenýma moudřejšíma.
Teď spolu chodíme opravdu doslova. Každou sobotu ráno vybereme nový naučný chodník, neseme si termosky s kávou a kráčíme bok po boku.
Povídáme si o všem. O ztracených letech, o dětech, jizvách i snech.
Někdy se na mě podívá a řekne: Věřil bys, že jsme se ještě našli?
A já pokaždé odpovím: Nikdy jsem nepřestal věřit.
Letos na jaře máme malou svatbu. Jen rodina, pár přátel. Bude v modrých šatech, já půjdu v šedém.
Protože někdy život nic nezapomene. Jen čeká, až konečně dozrajeme.



