Na jaře roku 1992, v jednom malém českém městě, usedal každý den na lavičku před nádražím starší muž. Nežebral. S nikým nemluvil. Jen tam tiše seděl, u nohou měl igelitovou tašku a pohled upíral k železničním kolejím.
Jmenoval se Jaromír. Býval strojvedoucím ještě před revolucí. Po sametové revoluci se továrna zavřela, vlaky řídly a lidé jako on zůstávali bez práce. Bylo mu čtyřiapadesát a nesl ve tváři tíživé mlčení, které už nechtělo odejít.
Každé ráno přicházel na nádraží přesně v osm, tak, jak byl zvyklý před lety, kdy začínal směnu. Vydržel sedět zhruba do poledního, pak se zvedl a odešel. Lidé ve městě ho znali od pohledu. Ten, co dělal na dráze. Nikdo mu nekladl zbytečné otázky.
Jednoho dne si na lavičku vedle něj přisedl asi devatenáctiletý kluk. Měl starý batoh a v ruce zmuchlaný papír. Neustále se díval na hodinky. Třásly se mu ruce nebylo jasné, jestli zimou, nebo nervozitou.
Jede nějaký vlak do Brna? zeptal se tiše, aniž by na Jaromíra pohlédl.
Ve třičtvrtě na čtyři, odpověděl Jaromír tiše, skoro automaticky.
Chlapec si úlevně oddechl. Svěřil se, že byl přijat na vysokou školu, ale nemá peníze na jízdenku. Přijel se vším, co naspořil doma na vesnici, ale nestačilo to. Nechtěl se vracet zpět. Slibil jsem, že to dokážu, řekl spíš jen pro sebe.
Jaromír nereagoval. Vstal, popadl tašku a odešel. Chlapci se sevřelo srdce, byl přesvědčený, že zbytečně mluvil.
Po zhruba deseti minutách se Jaromír vrátil. Položil na lavičku vedle chlapce starou legitimaci železničáře a pár bankovek v korunách.
Už je nepotřebuju, řekl. Já už jsem dojel. Ty ne.
Mladík se snažil odmítnout, začal něco namítat o tom, že si je nemůže vzít, že to není fér. Jaromír pouze mávl rukou.
Jestli z tebe bude jednou pořádný člověk, pomůžeš někomu jinému. To stačí.
Vlak odjel. S ním i chlapec. Jaromír i druhý den usedl na lavičku, jako vždy, ale už tam nezůstal dlouho.
Po několika měsících si k němu jednoho rána někdo přisedl. Byl to tentýž chlapec, avšak hubenější, unavenější, ale s úsměvem.
Udělali jsme první ročník… a mám brigádu. Přišel jsem vám vrátit peníze.
Jaromír kývnul a poprvé po dlouhé době se pousmál.
Nech si je, řekl. Neruš řetěz.
Šla léta. Jaromír už na nádraží nechodil.
Deset let poté už z tehdejšího kluka byl dospělý muž s jistým zaměstnáním, mladou rodinou a životem, který přes všechny těžkosti stál pevně na svých nohách. Na pár dní se vrátil do rodného města, hlavně kvůli nostalgii. Nádraží vypadalo stejně, lavičky zůstaly, změnili se jen lidé.
Jednoho odpoledne se před budovou zastavil a nevěděl přesně proč, ale zeptal se na muže, co kdysi sedával den co den na lavičce.
Jaromír? povídá někdo. Měl nehodu, asi před dvěma lety. Srazilo ho auto. Přišel o nohu. Teď je upoután na lůžko, žena se o něj stará.
Stáhlo se mu srdce. Na nic už se neptal. Zjistil si adresu a rovnou se tam vydal.
Jaromír bydlel v malém pokoji ve druhém patře starého činžáku. Postel měl u okna. Jeho žena, stejná mlčenlivá paní, kterou kdysi spatřil na nádraží, se na něj dlouze zadívala, načež se lehce pousmála a odešla z místnosti.
Vrátil ses, řekl Jaromír po chvilce. Poznal jsem tě. Roste z tebe člověk.
Byl hubený, vlasy úplně bílé, ale pohled zůstal stejný klidný, jasný.
Dlouho si povídali. O vlacích, o životě, o všedních maličkostech. V jednu chvíli Jaromír pokrčil rameny a pousmál se:
Celý život jsem strávil mezi vlaky. Nakonec mě dostalo auto na čtyřech kolech. Takový je osud.
Zasmál se. Krátkým, upřímným smíchem, jako by ani tohle ho nemohlo zlomit.
Mladý muž odcházel s těžkým srdcem, ale i s jasným rozhodnutím. Další dny pátral, zařizoval, mluvil s lidmi. Všem o tom mlčel.
Když se vrátil, Jaromír byl v pokoji sám. Vešel, před sebou tlačil nový invalidní vozík. U židle schoval obálku s penězi.
Copak to je? podivil se stařec.
Stejně, jak jste mi tehdy pomohl do Brna na vysokou, dnes pomáhám já vám… Víc udělat nemůžu.
Jaromír mávl rukama, chtěl něco namítnout, ale muž zavrtěl hlavou:
Ať se nepřetrhne řetěz, vzpomínáte? Teď byl řada na mně.
Jaromír jen přikývl a pevně mu stiskl ruku.
V tomhle světě se mnoho ztrácí lidé, vlaky, roky. Někdy se ale laskavost vrátí zpátky. Ne ze závazku, ale protože řetěz pokračuje. Dokud nepřerušíme řetěz dobrých skutků, všechno, co pošleme dál, se nakonec vrátí. Třeba ne přímo nám, ale přesně tam, kde to někdo nejvíc potřebuje.
Pokud jste někdy zažili nebo viděli čin, který řetěz laskavosti nepřerušil, posílejte ten příběh dál. Potřebujeme víc těch, které nás spojují. Jedno sdílení, jeden komentář nebo lajk můžou řetěz prodloužit.




