Však víš, jak si lidé myslí, že když mají velký dům a živé ve Vinohradech, tak už je je nikdy nic špatného nepotká. Jenže tahle rodina, Novotných, zjistila, že iluze bezpečí může být hodně křehká. Stačilo zpozorovat jeden malý červený světýlko, aby se obrátil jejich svět naruby.
Ten jejich vila na okraji Prahy byla fakt na první pohled sen skleněné stěny, moderní mramor všude, obrazy od českých malířů, co bys radši ani nedotýkal, aby ses nedostal do maléru, a hlavně ta soukromí, o kterým může většina lidí jen snít. Na venek všechno čistý a dokonalý, ale uvnitř už to tak růžový nebylo.
Sedmiletá Anička Novotná klečela na studený dlažbě v chodbě a oba ruce jí skoro upadly pod tíhou obrovskýho mopu. Plakala potichu, aby ji nikdo neslyšel, kolena ji bolela a ručičky měla úplně ztuhlý. Vedle ní stála Iveta paní, která měla Aničku hlídat a starat se o ni, když jsou rodiče pryč. S rukama v bok jí říkala, ať si pospíší, a naklonila se k ní s pohledem, že jestli něco řekne rodičům, ať si to rozmyslí. Za chvíli už byla Iveta rozvalená na béžové kožené sedačce, nudle z pytlíku čipsů, televize nahlas a Anička pořád sama makala, i když by si taky radši hrála.
Iveta si nevšimla malinkaté bezpečnostní kamery v rohu stropu, kde pořád svítilo to neviditelný červený světýlko. Ten den ráno měl Aniččin táta, Pavel Novotný technický podnikatel, co věří radši faktům než pocitům divný pocit na prsou. Anička byla najednou jiná, tichá, ani mu nezamávala, když odešel, což nebylo normální. Přijel k autu, nemohl se zbavit úzkosti, tak otevřel v mobilu aplikaci k domácím kamerám. První záběry vypadaly normálně prázdné místnosti, slunce v obýváku, všechno jak ze žurnálu. Jenže když přepnul kameru v předsíni, málem mu vypadl mobil z ruky holčička na kolenou, slzy na tváři, v ruce těžký mop, a Iveta nad ní, její postoj vyloženě agresivní.
Pavel okamžitě strhnul volant na kraj. I když kamera zvuk neměla, bylo jasný, co se děje. Anička se strachy hrbila, pohyby nervózní a bojácné. Ivetin tón těla tvrdý a hrozivý. Pavel necítil vztek, ale cílevědomost, co mu dala klid v krvi. Nevolal Ivetě, ale hned manželce, pak policii. Za chvilku už jejich ulici blokovala dvě policejní auta, a s nimi v těsném závěsu advokát a pracovnice z OSPODu (orgán sociálně-právní ochrany dětí). Iveta, ještě s poloprázdným sáčkem čipsů, vykřikovala cosi o výchově a zodpovědnosti, jenže video ukázalo surovou pravdu. Každý její příkaz, každá výhružka i její ignorace byly perfektně zaznamenané.
O pár hodin později už Iveta čelila trestnímu oznámení a rodina Novotných podala civilní žalobu, během chvilky z toho měl celý Smíchov novou historku do hospody. Ve zprávách říkali, že důkazy jsou jasné jako facka. I když se Ivetina obhajoba snažila všechno zamluvit jako malý omyl, když soud pustil tu nahrávku, naskočila v sále hrozná tíha. Anička nemusela nic říkat, kamera mluvila za ni. Rozsudek byl rychlý a jeden přesný vina. Rodina dostala finanční odškodnění, Iveta šla k soudu s trestním oznámením na krku.
Za pár měsíců se doma u Novotných změnila atmosféra nebylo tam sice ticho, ale bylo tam bezpečí. Anička začala chodit na terapii a pomalu se zase vracela k obyčejnýmu dětství. Smích se do domu vrátil, i když zatím jen tiše, jakoby na zkoušku. Jednoho večera se podívala ke stropu, kde svítil ten malý červený puntík, a zeptala se tatínka, jestli tam ta kamera pořád je. Když dostala jemné ano, usmála se tentokrát skutečně a klidně.
Iveta mezitím sledovala svůj rozsudek v televizi z malého bytu v Bohnicích, který sotva utáhla z výplaty. Doufala, že její tajemství přežije, že strach Aničku umlčí. Ale pravda byla přítomná celou dobu. Tentokrát jí neunikla.



