Můj syn má vynikající paměť. Ve školce znal zpaměti všechny texty besídek, takže do poslední chvíle nikdo netušil, jaký bude mít kostým – protože děti často onemocní a on zvládl zaskočit v jakékoli roli, znal je všechny. Letos mu na vánoční besídku připadla role okurky. Když jsem to zjistila těsně před svou službou, koupila jsem zelené tričko, barevný karton a celou noc s nadšením šila zelené kraťasy k tričku a lepila zelenou papírovou čepičku s úžasným ocáskem z drátu potaženého zelenou látkou. Na besídku měl jít táta, což ve mně nevzbuzovalo moc důvěry, takže jsem mu ráno před prací četla detailní návod, jak syna obléct a upevnit čepičku. Uprostřed mé služby mi volala učitelka a roztřeseným hlasem mi oznámila, že onemocněl hlavní představitel pohádky a zítra bude syn… Koblížek. Na mou nervózní otázku, zda může být koblížek v kostýmu okurky, se ozvalo mnohoznačné ticho. Zavolala jsem manželovi do práce s informací o nové situaci. Ten naprosto nadšeným hlasem (už tehdy jsem měla zbystřit) řekl, že žádný problém není. Vezme k nám dva kamarády chirurgy, a tři chirurgové – to je přece super tým, zvládnou cokoliv! Jsou to velmi vynalézaví chlapi, přijedou k nám domů a problém vyřeší (moje intuice byla asi tou dobou v kritickém stavu). Po náročném dni v porodnici jsem v devět večer volala domů. Zvedl to syn a oznámil, že koupili bílé tričko, právě tatínek lepí žlutý karton, strejda Vojta vaří a strejda Láďa se směje. Za hodinu mi syn řekl, že jde spát, strejda Láďa vyřezává ze žlutého kartonu kruh a kreslí na něj oči, strejda Vojta otevírá sklenici kyselých okurek a táta se dusí smíchem. O půlnoci jsem volala znova. Manžel mi oznámil, že Vojta a Láďa úplně odpadli při tvoření Koblížka a… spí. Ale jsou tu drobné detaily. Koblížek byl totiž omylem přilepený chirurgickým lepidlem na bílé tričko hodně křivě, takže když ho Láďa strhával, triko se roztrhlo. Proto ho přišili chirurgickým hedvábím na zelené okurkové tričko. Prý to ale vypadá výborně, což si absolutně neumím představit. A ještě – Koblížek má třicet zubů a usmívá se od ucha k uchu, bohužel na dva zuby už nezbyl bílý karton. (No co, říkám, mezi třiceti zuby se to ztratí.) Takže prý mám být v klidu, nebát se a můj syn bude mít ten nejlepší kostým. A kdo že to tu chrápe? No strejda Láďa, který tak pečlivě vystřihoval zuby, až usnul v křesle. V noci mě přepadl pocit nejistoty. A když jsem předala službu, šla jsem žadonit k primářovi, ať mě na tu hodinku na besídku pustí. Přišla jsem pozdě… Ze sálu se ozýval smích s výkřiky a vzlyky. Přivřela jsem dveře… U vánočního stromku se snažil poskakovat Koblížek. Obrovský žlutý měsíc na hrudi mého syna se táhl od brady až ke kolenům. Oči toho monstra koukaly každá jinam. Tři hedvábné horizontální stehy nad očima působily dojmem vrásek moudrého koblížka otlučeného životem. Nejlepší bylo, že v obrovské puse chyběly dva zuby… ty dva přední! Působil dojmem velmi starého, životem zkoušeného a alkoholem poznamenaného Koblížka, který se právě vrátil z výkonu trestu… No, a téhle dokonalé práci tří chirurgů nasadila korunu vesele zelená čepička okurky s drátěným ocáskem. V tu chvíli začal syn recitovat básničku, která začínala slovy: „Kde ještě najdete někoho jako já?“ (pokračovalo to, že jen v pohádce a na vánoční besídce… ale už na to stejně nikdo neměl sílu…) – učitelka se sesunula na kolena, sál slzel smíchy…

Hele, musím ti něco vyprávět o mým synovi, tohle tě pobaví. Víš, má naprosto skvělou paměť. Už ve školce si pokaždé pamatoval všechny texty na besídky, takže se až do poslední chvíle nevědělo, za co bude převlečený děti totiž pořád někdo marodil, a on je pak v klidu zastoupil, protože znal každý dialog i roli.

Na vánoční besídce letos jeho, tehdy pětiletého, čekala role okurky. Jakmile jsem to zjistila, večer před mým služebním dnem, utíkala jsem do obchodu, koupila světle zelené tričko, barevný karton; celou noc jsem pak s nadšením šila zelené kraťásky k tomu tričku a lepila světlezelenou čepičku z kartonu s drátěným ocáskem obaleným zelenou látkou.

Na samotnou besídku měl jít manžel a upřímně, moc jsem mu v tom nevěřila, takže jsem před odchodem do práce dávala manželovi přísné instrukce, jak malému obléct kostým a jak mu tu čepičku spolehlivě připevnit.

Když jsem byla uprostřed služby v nemocnici, najednou mi zoufale volala paní učitelka, že jim onemocněl hlavní hrdina, a že zítra bude náš syn Koblížkem! Hned jsem se jí v nervu ptala, jestli by koblížek nemohl být v kostýmu okurky. Na pár vteřin v telefonu nastalo významné ticho.

Volala jsem manželovi do práce a hlásila tenhle malér. A on totálně klidným, až podezřele šťastným hlasem povídá, že není problém. Prý vezme dva kamarády chirurgy, a tihle tři chirurgové superskupina přijedou k nám domů a něco vymyslí. Jsou to přece samí vynalézaví chlapi! Měla jsem už tušit, že se něco semele.

Večer v devět jsem po službě volala domů. Beru telefon a slyším syna: koupili bílý tričko, tatínek lepí žlutý karton, strejda Vojta vaří a strejda Vlasta se jen směje.

Za hodinu mi Pepík (to je syn) hlásil, že jde už spát; že strejda Vlasta vystřihuje ze žlutého kartonu velký kruh a maluje na něj oči, strejda Vojta otevírá sklenici nakládaných okurek a táta se směje, až se zakuckává.

O půlnoci zas volám a manžel mi hlásí, že oba strejdové už padli a spí. Ale prý mají nějaké drobné nyuansy. Koblížek byl totiž omylem přilepený strejdou Vojtou vteřinovým lepidlem na bílé tričko pěkně na křivo. Tak když to strejda Vlasta odlepoval, to triko samozřejmě prasklo. Takže to pak přišili chirurgickým hedvábím na zelený tričko od kostýmu okurky.

Ale prý je to nádherné, že si to ani neumím představit. Navíc koblížek má třicet zubů a směje se od ucha k uchu, i když sé neměli dost bílého kartonu na dva zuby navíc.

Já povídám, že to není tragédie, že v těch třiceti zubech se dva ztracené určitě ztratí.

Můžu prý teď být úplně v klidu že prý bude mít náš Pepík nejhezčí kostým. A tak jsem se ptala, co to u nich tak chrápe? No to je strejda Vlasta, který se při lepení zubů dočista unavil a usnul přímo v křesle.

Celou noc jsem měla divný pocit. Ráno po službě jsem škemrala u hlavního lékaře, ať mě pustí aspoň na chvíli na synovu besídku.

Dorazila jsem mírně pozdě Ze sálu to dunělo smíchem a vzlyky. Opatrně pootevřu dveře

U vánočního stromku poskakoval koblížek. Přitom na Pepíkově hrudi visel obří žlutý, měsíční obličej v průměru od brady ke kolenům. Oči toho žluťáska každá koukala jinam. Tři husté dlouhé šití nad očima spíš připomínaly vrásky zkušeného životem protřelého koblížka.

A úplně mě dorazily chybějící dva zuby ve velikánské puse. Samozřejmě byly to ty dva hlavní horní!

Přede mnou tam stál zpustlý, lety zocelený koblížek, kterému letmo chybí kousek bezstarostného dětství, spíš připomínající vysloužilce z nějaké opravny životů A finální tečku tomu dal ten veselý zelený klobouček od okurky s drátěným ocáskem.

V tu chvíli Pepík začal recitovat básničku: Kde najdete takového, jako jsem já?… (Pokračování už nebylo slyšet, protože celý sál brečel smíchy a paní učitelka padla do dřepu a tiše skuhrala.)

No a takhle se u nás dělají ty pravé vánoční tradice!

Rate article
DoN
Můj syn má vynikající paměť. Ve školce znal zpaměti všechny texty besídek, takže do poslední chvíle nikdo netušil, jaký bude mít kostým – protože děti často onemocní a on zvládl zaskočit v jakékoli roli, znal je všechny. Letos mu na vánoční besídku připadla role okurky. Když jsem to zjistila těsně před svou službou, koupila jsem zelené tričko, barevný karton a celou noc s nadšením šila zelené kraťasy k tričku a lepila zelenou papírovou čepičku s úžasným ocáskem z drátu potaženého zelenou látkou. Na besídku měl jít táta, což ve mně nevzbuzovalo moc důvěry, takže jsem mu ráno před prací četla detailní návod, jak syna obléct a upevnit čepičku. Uprostřed mé služby mi volala učitelka a roztřeseným hlasem mi oznámila, že onemocněl hlavní představitel pohádky a zítra bude syn… Koblížek. Na mou nervózní otázku, zda může být koblížek v kostýmu okurky, se ozvalo mnohoznačné ticho. Zavolala jsem manželovi do práce s informací o nové situaci. Ten naprosto nadšeným hlasem (už tehdy jsem měla zbystřit) řekl, že žádný problém není. Vezme k nám dva kamarády chirurgy, a tři chirurgové – to je přece super tým, zvládnou cokoliv! Jsou to velmi vynalézaví chlapi, přijedou k nám domů a problém vyřeší (moje intuice byla asi tou dobou v kritickém stavu). Po náročném dni v porodnici jsem v devět večer volala domů. Zvedl to syn a oznámil, že koupili bílé tričko, právě tatínek lepí žlutý karton, strejda Vojta vaří a strejda Láďa se směje. Za hodinu mi syn řekl, že jde spát, strejda Láďa vyřezává ze žlutého kartonu kruh a kreslí na něj oči, strejda Vojta otevírá sklenici kyselých okurek a táta se dusí smíchem. O půlnoci jsem volala znova. Manžel mi oznámil, že Vojta a Láďa úplně odpadli při tvoření Koblížka a… spí. Ale jsou tu drobné detaily. Koblížek byl totiž omylem přilepený chirurgickým lepidlem na bílé tričko hodně křivě, takže když ho Láďa strhával, triko se roztrhlo. Proto ho přišili chirurgickým hedvábím na zelené okurkové tričko. Prý to ale vypadá výborně, což si absolutně neumím představit. A ještě – Koblížek má třicet zubů a usmívá se od ucha k uchu, bohužel na dva zuby už nezbyl bílý karton. (No co, říkám, mezi třiceti zuby se to ztratí.) Takže prý mám být v klidu, nebát se a můj syn bude mít ten nejlepší kostým. A kdo že to tu chrápe? No strejda Láďa, který tak pečlivě vystřihoval zuby, až usnul v křesle. V noci mě přepadl pocit nejistoty. A když jsem předala službu, šla jsem žadonit k primářovi, ať mě na tu hodinku na besídku pustí. Přišla jsem pozdě… Ze sálu se ozýval smích s výkřiky a vzlyky. Přivřela jsem dveře… U vánočního stromku se snažil poskakovat Koblížek. Obrovský žlutý měsíc na hrudi mého syna se táhl od brady až ke kolenům. Oči toho monstra koukaly každá jinam. Tři hedvábné horizontální stehy nad očima působily dojmem vrásek moudrého koblížka otlučeného životem. Nejlepší bylo, že v obrovské puse chyběly dva zuby… ty dva přední! Působil dojmem velmi starého, životem zkoušeného a alkoholem poznamenaného Koblížka, který se právě vrátil z výkonu trestu… No, a téhle dokonalé práci tří chirurgů nasadila korunu vesele zelená čepička okurky s drátěným ocáskem. V tu chvíli začal syn recitovat básničku, která začínala slovy: „Kde ještě najdete někoho jako já?“ (pokračovalo to, že jen v pohádce a na vánoční besídce… ale už na to stejně nikdo neměl sílu…) – učitelka se sesunula na kolena, sál slzel smíchy…