Nikdy nezapomenu na ten den, kdy jsem poprvé přivedla svého muže k rodičům do našeho starého bytu v Brně. Maminka tehdy upekla své vyhlášené králičí pečeně, po kuchyni se nesla vůně majoránky a já byla nervózní jako kdysi, když jsem měla jít na první tancovačku. Nešlo mi však ani tak o rodiče, ale spíš o jeho matku paní Novotnou.
Tak co, drahá, čemu se vlastně věnuješ? zeptala se mé maminky, když nám podávala okurkový salát.
Je inženýr, odpověděla jsem. Pracuje na velkých stavbách po celé Moravě.
Co jsem však neřekla nahlas bylo, že paní Novotná mi nikdy neopomněla připomenout, odkud pocházím.
První návštěva u nich doma to už budou tři roky. Otevřela mi v dokonalém kostýmku, perly na krku, kolem nás nábytek z pravého dubu, vše svědčilo o penězích.
Syn mi prozradil, že tvá maminka uklízí po bytech, pronesla, když jsme si dávaly šálek čaje. Ten výraz uklízí po bytech vyslovila, jako by řekla krade z pokladen.
Ano, maminka je pracovitá, čestná žena, odpověděla jsem tiše.
Jistě, každá poctivá práce je důstojná, pronesla, avšak její hlas vše říkal za ni. Ale člověk si vždy přeje pro své děti něco víc vzdělání, nějaký titul…
Studuji na univerzitě, řekla jsem. Správu a ekonomii.
A kdo ti studium platí? Při maminčině výdělku…, opět rýpla.
Tehdy se poprvé ozval můj muž, Tomáš.
Má stipendium, pravil pevně. Je nejlepší ve svém ročníku.
Ale slova už padla.
Další roky byly plné drobných bolestných poznámek.
Ty zvládneš sklidit ze stolu, máš s tím nejvíc zkušeností, utrousila na jedné oslavě.
Divím se, jak může být holka z takových poměrů tak vybíravá v jídle.
Mohl se oženit s dcerou doktora…
Maminka mi vždy šeptala:
Nevšímej si toho. Oni se nezmění.
Ale já se změnila.
Dokončila jsem studium s vyznamenáním. Našla v Praze práci v mezinárodní společnosti. Vzali jsme se v kostele sv. Jakuba, paní Novotná seděla uprostřed příbuzných s výrazem, jakoby pohřbívala vlastní sny.
Později se karty obrátily.
Obchod jejího muže zbankrotoval. Přišli o dům, auta, postavení. Přesunuli se do malého bytu na okraji Brna. Hrdost paní Novotné padla s posledními korunami na účtu.
Moje kariéra šla naopak vzhůru. Stala jsem se regionální ředitelkou, koupili jsme krásný dům u lesa.
Jednou přišel Tomáš a s váháním mi povídá:
Rodiče jsou na tom špatně. Máma propadá smutku. Myslíš, že?
Má přijít k nám? dokončila jsem jeho větu.
Měla jsem plné právo říct ne. Ale vzpomněla jsem si na mámu jak poctivě uklízela cizí byty, nikdy se nezačervenala, večer přišla domů unavená, ale nikdy zlomená.
Ať přijdou k nám, odpověděla jsem.
Když paní Novotná poprvé vstoupila do našeho domu, v očích jí zablikal zmatek. Viděla prostor, světlo, klid.
Tady je krásně, šeptla.
Teď je to i váš domov, odvětila jsem.
Zpočátku byla uzavřená. Jedno ráno jsem ji našla, jak v kuchyni utírá linku.
To nemusíte, řekla jsem.
Otočila se, oči plné slz.
Byla jsem k vám krutá. K tobě, k tvé mamince. Teď už chápu… Důstojnost není v povolání, ale v tom, jak ho vykonáváme. V lásce k rodině.
Objaly jsme se.
Dnes vaří s mou maminkou, smějí se spolu, hrají si s vnoučaty.
Včera, když jsme skládaly prádlo, mi tiše řekla:
Kdysi jsem se posmívala, že tvá maminka uklízí cizí byty. Dnes uklízím tady a nikdy jsem necítila větší úctu – k sobě i k vám.
Vy tady neuklízíte v cizím domě, úsměv jsem ji opatrně vrátila. Jste doma.
Život nám ukazuje přesně ty lekce, které potřebujeme pochopit.
Zažili jste někdy, že jste odpustili zranění, které vás bolelo nejvíc a pochopili jste, že nejvíc jste tím osvobodili sami sebe?




