Moje snoubenka mě opustila, nechala mi novorozená trojčata a vzkaz – o devět let později zazvonila v…

Když mě opustila snoubenka, zanechala mě s novorozenými trojčaty a lístkem o devět let později na Štědrý večer zaklepala na mé dveře.

Když Eva zmizela jen pár týdnů po narození našich trojčat, zůstal jsem s tím, že tři dcery vychovám sám. O devět let později se však objevila zpět se žádostí, která může ohrozit všechno, co jsem po jejím odchodu těžce znovu vybudoval.

Lidé mi často říkali, že rodičovství mě změní. Nikdo mě ale nevaroval, že to všechno začne lístkem ukrytým pod konvicí na kávu a skončí dcerou, která mi potichu zašeptá: Tati, pořád tě máme.”

Bylo mi šestadvacet let, když jsem ze dne na den přešel z bezstarostného života mládí do světa otcovství. Práce mě neurážela, postýlka ze secondhandu už stála v čerstvě vymalovaném pokoji a se ženou jsem plánoval budoucnost v Praze. Eva pro mě byla víc než jen snoubenka v podstatě domov. Potkali jsme se na univerzitě, zamilovali se, humor i vážné debaty nás spojily. Když potom přišla zpráva o očekávaných trojčatech, bál jsem se, ale věřil jsem, že to zvládneme spolu. Myslel jsem si, že to je láska že jdeme vstříc našemu vždycky. Jenže to vždycky trvalo jen šest týdnů.

Jednoho rána mě Eva políbila na čelo a řekla, že jde do práce už se nikdy nevrátila. Nejprve mě napadl autonehoda, volal jsem jí zoufale. Jen záznamník. Z práce mi sdělili, že tam vůbec nedorazila. Až v kuchyni, pod konvicí na kávu, jsem uviděl přehnutý papírek. Nebylo tam moje jméno, ani jména holek. Žádná omluva. Jen: Prosím, nehleděj mě.

A Eva byla pryč.

Policie ji hledala týdny. Nic. Auto zmizelo spolu s ní. Žádná platba kartou, žádný poslední telefonát. Jako by se vypařila z našich životů. Věděl jsem už ale svůj díl. Bolest pronikala pomalu, usazovala se hluboko, ale mně nezbyl čas hroutit se. Byly tu tři holčičky, které mě potřebovaly.

Moji rodiče přijeli hned. Noční směnu vezmeme na sebe, synu, usmál se táta. Ty spi, takhle to zvládneme. Přežili jsme jen tak tak. Maminka mi nikdy neodpustila, že Eva odešla. Opustit novorozence? To je neodpustitelné,” tvrdila.

Roky ubíhaly v mlze. Klárka vyrostla možná nejrychleji, byla zvídavá a rázná. Eliška byla citlivější, ale v nitru jako z oceli. A Amálka, ta nejtišší, se mi pořád schovávala do náruče, jako by se tam zakotvila. Ty tři se staly mým světem.

Zkoušel jsem randit, ale většina žen se hned stáhla, když slyšela o třech dětech. Nakonec jsem rezignoval. Být jejich táta je víc než dost.

Přesně devět let poté, na Silvestra, když dívky chichotaly a byt voněl po vánočce, někdo zaklepal na dveře bytu v Brně. Myslel jsem, že je to soused. Ale jakmile jsem otevřel, jako by se všechno zastavilo.

Eva stála venku. Sníh jí tál na kabátě, vypadala starší, ale byla to ona. Vyšel jsem za ní a zavřel dveře. Co tu chceš? vyhrkl jsem ostře. Potřebuju mluvit, Tomáši, řekla tiše. A chtěla bych vidět holky. Po devíti letech? vyjel jsem na ni. Myslíš, že prostě zazvoníš a můžeš se vrátit?

Jsem zpět v Česku už dva roky. Stokrát jsem přemýšlela, že přijdu, ale nevěděla jsem, co říct. Tomáši, ani jsem nevěděla, jak vás najít. Že jsi nevěděla, nebo jsi nechtěla? zavrčel jsem. Zanechala jsi pod konvicí na kávu jen papírek. A pak? Žádný hovor, žádné vysvětlení. Dostala jsem panický záchvat,” řekla zachmuřeně. Dusila jsem se. Pořád někdo plakal, kojení, pocit, že na mě všechno padá Cítila jsem, že se propadám a nikdo mě neslyší.

A tak jsi nechala novorozené dcery a zmizela jsi? ptal jsem se chladně. Zatímco já jsem sváděl boj se třemi miminky a spal dvě hodiny denně?

Byl tam jeden muž, vymáčkla ze sebe po chvíli. Ne jak myslíš, nic mezi námi nebylo. Jmenoval se Marek, pracoval v nemocnici, všiml si mého stresu. Nabídl mi únik, když jsem jednou zoufale řekla, že už nemůžu. Nepřemýšlela jsem rozumně.

Zmlkl jsem.

Nemilovala jsem ho. Byla jsem zoufalá a on mi nabídl útěk. Přijala jsem jen proto, abych přežila sama sebe. Kam jste jeli? zeptal jsem se.

Nejdřív do Dubaje, pokračovala. Pak do Indie. Marek dělal v logistice. Neměla jsem ani pas on zařídil vše. Doufala jsem, že se mi uleví, ale vyměnila jsem jen jednu věznici za druhou. Začal být žárlivý, krutý. Nepovolil mi kontaktovat nikoho z domova. A trvalo ti sedm let, než ses dostala pryč? nevěřil jsem. Ano,” špitla. Povedlo se mi uniknout až při vyřizování víz v Londýně. Od té doby jsem v Ostravě. Vydělávám v levné kavárně, snažím se dát věci do pořádku.

Nemůžeš se po devíti letech vrátit a tvrdit, že jsi připravená, zarazil jsem ji. Neurčuješ si podmínky následků.” Jsou to ale moje dcery,” rozklepaly se jí rty. Nosila jsem je devět měsíců. Ale já je vychovával. Každé jídlo, každá noční můra, každé škrábnutí a bolístka. Nebyla jsi tu. Jsi pro ně cizí člověk.

V očích jí probleskl vzdor. Tak to možná rozhodne soud. A jak se dřív vytratila, otočila se a zmizela v přednovoročním sněhu. Měla v sobě tu podivnou schopnost umět odejít.

Za týden dorazily dopisy od soudu. Eva žádala střídavou péči a oháněla se argumentem o znovunabyté psychické stabilitě. Ten večer jsem dívkám všechno upřímně řekl. Braly to opatrně. Amálka se zeptala, jestli jde opravdu o maminku, Klárka chtěla vědět, zda je vážně chce vidět. Sliboval jsem, že za nimi vždycky budu stát.

Sešli jsme se v malé kavárně. Eva už tam byla, upjatá, s úsměvem, co se její očí ani netkl. Holky seděly nalepené na mně a držely si hrnky s horkou čokoládou. Eva zahájila konverzaci nějakou frází o škole, ale Eliška okamžitě přešla do útoku: Proč jsi nás opustila?

Eva se vymlouvala na paniku. A teď už jsi připravená? nenechala ji Klárka být. Zvládli jsme to bez tebe, doplnila Amálka. Jsi pro nás skoro cizí. Nakonec souhlasily, že se s ní ještě potkáme ale jen pokud budu vždy u toho.

Dva týdny nato soud zamítl její žádost. Zůstal jsem jediným poručníkem, Eva musela zpětně zaplatit alimenty. Když zjistila výši částky, zbledla. Měla vzít dívky na víkend do manikúrního studia.

Místo toho mi přišla SMS: Byl omyl se vracet, Tomáši. Vyřiď holkám, že je mám ráda, ale je jim lépe beze mě.

Zprávu jsem četl dvakrát a pak ji prostě smazal. Když jsem to pověděl dívkám, žádné slzy nepadaly. To nevadí, tati, usmála se Klárka. Pořád tě máme, to je nejlepší.” Rozplakalo mě to. Objal jsem je, jako by na tom závisel celý můj svět.

Ale tím pádem nám dlužíš výlet na manikúru, škádlila Eliška.

Ten víkend jsem je vzal do jejich oblíbeného salónu v Brně, kde se na ně dívali jako na princezny. Pak přišlo velké překvapení: jedeme do Legolandu v Německu! Auto se otřásalo radostí. Jeli jsme celou noc a když jsme přijeli, sledoval jsem je s nepochopitelnou pýchou.

Po večerním ohňostroji mě napadlo jediné. I když nás Eva opustila, darovala mi tím příležitost vychovat tři úžasné dcery. Poznaly, co znamená láska: není dokonalá, ale je věrná a stálá. A to je největší poklad, jaký život nabízí.

Rate article
DoN
Moje snoubenka mě opustila, nechala mi novorozená trojčata a vzkaz – o devět let později zazvonila v…