Položila jsem hrníček na stůl, když zazvonil telefon. Neznámé číslo, ale ten styl volání jsem poznala hned dlouhé vyzvánění, naléhavé, jako by si byl volající jistý, že prostě musím zvednout. Podívala jsem se na displej a hned mi došlo: je to on. Milan. Můj bývalý muž, který před pěti lety odešel za jinou ženou a s ní má dítě.
Nezvedla jsem to hned. Stála jsem u okna a pozorovala děti, jak si hrají na dvoře. Proč teď? Co zase chce?
Telefon na chvíli zmlkl. Pak začal vyzvánět znovu.
Nakonec jsem se nadechla a přijala hovor.
Ahoj Lenko, ozval se Milan tichým, skoro provinilým hlasem. Potřebuji s tebou mluvit. Je to důležité.
O čem? sedla jsem si na parapet, přisunula telefon k uchu a připravila se na další typickou prosbu. Milan uměl žádat vždycky tak, že se nedalo odporovat.
Můžeme se sejít? Nechci to řešit po telefonu
Nemůžeme, odpověděla jsem klidně. Řekni to rovnou, nebo vůbec.
Chvíli mlčel a pak povzdechl hluboce, zachraptěle, jako by kouřil ještě víc než dřív.
Petra má rakovinu. Čtvrté stádium. Doktoři říkají maximálně dva, tři měsíce života.
Petra žena, kvůli které mě opustil. Žena, která mu porodila syna. Zatajila jsem dech, ale ne ze soucitu, spíš z předtuchy, že přijde žádost, která mě zaskočí.
To mě mrzí, odpověděla jsem vyrovnaně. Ale nevím, proč mi voláš.
Leni potřebuju pomoct. Nevím, na koho jiného se obrátit.
Ani jsem nedutala. Za oknem přistál na větvi vrána a dlouze se na mě zadívala, jako by říkala: Nevěř mu.
Prosím, sejdi se se mnou. Vysvětlím vše. Týká se to Honzíka. Mého syna.
Tvého, opravila jsem ho v duchu. Ne mého.
Dobře, řekla jsem nakonec. Zítra. V kavárně na Masarykově, ve tři.
Položila jsem mobil a zírala do prázdna. Čaj vystydl, okurky na prkénku seschly. Na lednici visela stará fotografie – já a Milan na chalupě, usměvaví, ruku v ruce. Chtěla jsem ji dávno sundat, ale nikdy jsem nenašla odvahu. Možná jsem prostě nechtěla přiznat, že jsem tou ženou z fotky přestala být.
Přišla jsem do kavárny dřív. Objednala si čaj, sedla k oknu a čekala. Milan dorazil za deset minut vyhublý, se šedivými kouty, zestárlý. Sedl naproti, kývl servírce, a jeho pohled mi připomínal někoho, kdo prosí o odpuštění dřív, než začne mluvit.
Děkuji, žes přišla, řekl tiše.
Mluv, nemám moc času, sevřela jsem hrneček v dlaních a prohřívala si prsty.
Nevím, kde začít
Začni tím, proč jsi mě zavolal.
S povzdechem si promnul obličej dlaněmi.
Petra umírá. Už není pomoc. Nikdo z rodiny jí nezbyl máma zemřela před třemi lety, otce nikdy nepoznala. Honzík zůstane sám. Je mu pět.
Mlčela jsem. Ve mně se něco sevřelo, ale nedala jsem to najevo.
Chtěl bych tě poprosit zakoktal se, sklopil oči. Mohla bys nám nějak pomoct? Hlavně finančně. Potřebujeme peníze na léčbu, na péči. Všechno ti vrátím, přísahám, ale teď prostě nemám nic.
Kolik? zeptala jsem se.
Asi osmdesát tisíc. Možná víc.
Hrníček jsem položila na stůl. Trochu čaje se rozlilo, na ubruse zůstal tmavý flek.
Odkud si myslíš, že bych tolik vzala? zeptala jsem se.
Mohla bys prodat byt. Ten v Nuslích. Nikdy jsi tam nebydlela, sama jsi říkala, že ho nepotřebuješ.
Byt v Nuslích. Garsonka ve starém domě, kterou mi darovali rodiče, když jsem se vdávala. Po svatbě jsem jej převedla na Milana jako dárek. Pak ji dlouho pronajímal. Teď po mně chtěl, abych ho prodala.
Ty to myslíš vážně? podívala jsem se mu pevně do očí. Chceš, abych prodala byt, který jsem ti kdysi dala?
Lenko, vím, zní to hrozně, ale
Ne, řekla jsem rozhodně. Ten byt je můj. Dárek není závazek.
Zbledl.
Ale Petra umírá! Honzík zůstane sirotek!
Honzík má otce, vstala jsem, vzala kabelku. Tohle je tvá odpovědnost, ne moje.
Počkej
Nevěnovala jsem mu další slovo. Vyšla jsem ven a šla ulicí, v ruce mobil. Třásla jsem se. Udělala jsem správně? Nebo jsem jen bezcitná?
Doma jsem volala své nejlepší kamarádce Daně. Známe se z vysoké, po rozvodu mě nikdy neodsoudila.
On po tobě chce prodat byt? zopakovala užasle. Lenko, ten člověk se zbláznil!
Jeho žena umírá a dítě je malé
To není tvoje starost. Nemáš vůči nim žádné povinnosti.
Ale mám špatné svědomí, přiznala jsem. Jako bych odmítala umírajícímu.
Máš plné právo říct ne, i když je to těžké. Pamatuj si to. Tohle nejsou tvé následky.
Lehla jsem si na gauč a zavřela oči. V hlavě mi zněl Milanův hlas a vybavovala jsem si tvář Petry. Světlé vlasy, milý úsměv, spokojené oči. Ukradla mi manžela, říkala jsem si dřív. Teď umírá a čeká, že jí pomohu?
Ne. Nemusím.
Za dva dny Milan volal zas. Rovnou přešel k věci, úsečný, slyšitelně zničený.
Lenko, vím, že se na mě zlobíš. Ale Honzík za nic nemůže.
Nezlobím se, řekla jsem klidně. Jen odmítám do toho zasahovat.
Pak mám ještě jednu prosbu, zaváhal. Až Petra zemře mohla bys být Honzíkovou pěstounkou? Než se dám dohromady.
Chvilku mi trvalo pochopit, co žádá.
Cože?
Jsi žena, máš zkušenosti, vychovala jsi Markétu. Honzík potřebuje mámu, sám to nezvládnu
Milane, přerušila jsem ho ledově, chceš, abych byla matkou tvého dítěte? Dítěte, které jsi měl s jinou za doby, kdy jsi byl se mnou?
Vím, že to asi
Ne, řekla jsem rázně. Ne, ne, zapomeň! Vykřižkuj mě ze svých plánů. Nejsem součást tvého nového života.
Položila jsem telefon a sedla si na podlahu, opřená o zeď. Srdce mi bušilo.
Jak mohl?
Večer dorazila Markéta. Má dcera, osmadvacet let, šikovná, krásná, samostatná. Pracovala v reklamní agentuře, bydlela v centru, viděly jsme se občas.
Mami, volal mi táta, řekla hned ve dveřích. Vyprávěl mi o Petře a Honzíkovi.
Přikývla jsem, postavila vodu na čaj.
Říkal, že jsi odmítla pomoct. Že jsi chladná.
Otočila jsem se. Markéta stála v předsíni se zkříženýma rukama, nechápavě se na mě dívala.
Chladná? Originální
Jak můžeš být taková, mami? Je to přece dítě a za nic nemůže.
To máš pravdu, nalila jsem čaj do hrníčků. Ale není to moje odpovědnost.
Mohla bys přece trochu pomoct!
Markétko, neprodám byt. Ani nebudu opatrovatelkou cizího dítěte. To je příběh tvého otce, ne můj.
Jsi sobec, řekla Markéta zklamaně.
Zachvěla jsem se, ale už jsem se nevysvětlovala.
Možná, pronesla jsem. Ale mám na to právo.
Za půl hodiny odešla. V bytě zůstalo ticho jako v prázdném kostele.
Další dny mě Milan bombardoval zprávami střídal prosby a výhružky. Vyhrožoval i soudem, prý všem poví, jaká jsem bezcitná, a že mě Markéta bude nenávidět.
Neodpověděla jsem ani na jedno.
Jednoho večera zazvonila u dveří Petra. Úplně bledá, vyzáblá, s baretem na hlavě. Dovnitř šla pomalu a celou dobu mlčela. Sedly jsme si v kuchyni, nalila jsem jí vodu a ona zírala do hrníčku.
Neprosím vás, abyste Honzíka milovala, řekla nakonec. Jen ho nenechte padnout. Potřebuje někoho, kdo se o něj postará, až tu nebudu.
A jeho táta?
Milan to sám nezvládne. Vy ho znáte.
To jsem věděla. Milan byl vždycky slaboch. Hezký, okouzlující, ale slaboch. Uměl žádat, ale nikdy nést odpovědnost.
Promiňte, nemůžu, řekla jsem jemně. Opravdu ne.
Petra přikývla, zvedla se a bez jediného slova odcházela. Na prahu se obrátila.
Jste silná žena, řekla. Záviděla jsem vám. Milan o vás hodně mluvil Dnes vím, odkud ta síla je z vaší chladu.
Dveře zapadly. Zůstala jsem stát v chodbě jako ztuhlá.
Z chladu.
Celou noc jsem nespala. Převalovala jsem se na gauči, hleděla do stropu, přemítala o Honzíkovi, Milanovi, Petře. Uvědomila jsem si, že jsem opravdu ztvrdla. Kdysi jsem byla jiná měkká, odpouštějící, připravená se rozdat.
Ale pak mi Milan zlomil důvěru. A pochopila jsem, že žádné oběti nemají hodnotu, pokud vás někdo nakonec stejně zradí.
Ale měla jsem pravdu?
Přistoupila jsem k oknu. Venku bylo ticho, lampy tiše svítily. Kdesi štěkal pes.
Mám právo říct ne, opakovala jsem si slova Dany. I kdyby mi to trhalo srdce. Nejsem povinna platit za cizí chyby a nebýt hrdinka cizího dramatu.
Dopoledne jsem zavolala Milanovi.
Sejdeme se naposledy. Zase v kavárně.
Přišel, v očích naději, ruce pevně složené.
Leni, věděl jsem, že
Nejsem tu kvůli tobě, přerušila jsem ho. Poslouchej dobře. Byt neprodám, je to můj dar, nebyla to povinnost. Nebudu se starat o Honzíka. To není můj příběh a už vůbec ne moje bolest.
Ale
Byla to tvoje volba. Ty jsi odešel, ty ses rozhodl pro novou rodinu. Zodpovídej si za své činy. Jdi o pomoc za vlastními příbuznými, přáteli. Ne za mnou.
Zbledl.
Chceš, aby Honzík trpěl?
Chci, abys už s ním nemanipuloval, řekla jsem tiše, neústupně. Najdi odpovědnost v sobě, ne v ostatních.
Jsi krutá. Bez citu.
Zvedla jsem se a vzala kabelku.
Možná, pronesla jsem. Ale je to můj život. Už nikdy tě nenechám zasahovat.
Vyšla jsem ven a šla po chodníku. Konečně s lehkostí v kroku, hlavou vztyčenou. Ani jednou jsem se neohlédla.
Uběhly dva týdny. Milan už nikdy nevolal. Markéta se neozývala. Dana mi sedávala v kuchyni, pily jsme čaj, povídaly si o životě o Honzíkovi i Petře už nepadlo slovo.
Začala jsem žít svůj život. Chodila do práce, vařila si, četla knihy. Po večerech jsem sedávala u okna a pozorovala dětské hry na dvoře.
Někdy jsem na Honzíka pomyslela. Jak asi vypadá? Podobá se Milanovi? Ty myšlenky přicházely, ztrácely se, jako mráčky na nebi. Nesnažila jsem se je zadržet.
Jedno ráno přišla zpráva od Markéty: Mami, promiň. Už tomu rozumím. Měla jsi pravdu.
Usmála jsem se a odepsala: Děkuju, zlato. Mám tě ráda.
Seděla jsem u okna s hrnkem čaje, dívala se na svůj malý byt prozářený světlem. To byl můj domov. Můj svět.
Nestala jsem se hrdinkou. Nezachránila jsem cizí dítě. Neobětovala se pro ostatní.
Ale uchránila jsem samu sebe. A i to je vítězství.
Tiché, bez potlesku. Ale opravdové.
Napila jsem se čaje a otevřela knihu. Za okny svítilo ranní slunce a svět šel dál.
A já konečně přestala cítit vinu za to, že jsem si zvolila sebe samu.
Někdy je největší životní vítězství dovolit si říct ne a s klidem chránit vlastní hranice.




