– Maminka je nemocná a přijde k nám bydlet, budeš se o ni muset postarat! – oznámil Martin své ženě Světlaně — Promiň, cože? — Světlana zvolna odložila mobil, na kterém právě kontrolovala pracovní chat. Martin stál ve dveřích kuchyně, ruce založené na hrudi. Vypadal, jako by právě vyřkl rozhodnutí, o kterém se nediskutuje. — Říkám, že mamka bude u nás, potřebuje stálou péči. Doktor říkal minimálně dva tři měsíce, možná i déle. Světa cítila, jak se v ní cosi pomalu svírá. — A kdy jsi o tom rozhodl? — snažila se mluvit klidně. — Dneska ráno, když jsem mluvil se ségrou a s doktorem. Je to už domluvené. — Chápu. Takže vy tři jste rozhodli za mě a já to mám jen přijmout? Martin se trochu zamračil — čekal asi odpor, ale překvapilo ho, že přišel. — Světo, vždyť víš. Je to moje máma. Komu jinému ji dát? Ségra je v Brně, má děti, práci… a my máme velký byt, ty jsi doma skoro každý den… — Pracuju pět dní v týdnu, Martine. Na plný úvazek. Od devíti do sedmi, někdy déle. To přece víš. — Tak co? — pokrčil rameny. — Mamka není náročná. Jen potřebuje, aby u ní někdo byl. Podat léky, ohřát jídlo, pomoct na záchod… Ty to zvládneš. Světlana na něj hleděla, v hrudi jí bylo prazvláštní ticho. Zatím ne vztek. Jen studené, jasné poznání: on vážně považuje za normální, že její práce, únava i volný čas jsou druhotné ve srovnání s „maminčinou potřebou“. — Uvažoval jsi o pečovatelce? — zeptala se tiše. Martin se ušklíbl. — Víš, kolik to stojí? Sloužitá pečovatelka — od pětadvaceti tisíc a víc měsíčně. Kde na to vezmeme? — A napadlo tě vzít si volno nebo aspoň zkrácený úvazek? Podíval se na ni, jako by navrhla skočit z mostu. — Světo, já mám zodpovědnou pozici, nemůžu na dva tři měsíce vypadnout. Neumím píchat injekce, měřit tlak, hlídat režim… — A já snad ano? — zeptala se klidně. Martin znejistěl. Zřejmě poprvé v tu chvíli pochopil, že to nejde podle jeho scénáře. — Ty jsi žena, — řekl nakonec s upřímnou jistotou, ze které jí na vteřinu skoro přišlo do smíchu. — Máš to… od přírody. Ženy to zvládají líp. Světa pomalu přikývla — víc pro sebe než pro něj. — Takže příroda. — No… ano. Položila mobil displejem dolů na stůl. Podívala se na ruce. Prsty se jí malinko třásly. — Tak dobře, — řekla. — Uděláme to takhle: Ty si vezmeš dvouměsíční neplacené volno. Já budu chodit dál do práce. Společně se budeme o mamku starat. Já odpoledne a o víkendu, ty ve dne. Platí? Martin otevřel pusu. Pak ji zase zavřel. — Světo… to myslíš vážně? — Naprosto. — Ale vždyť mě z práce nepustí! — Tak najmeme pečovatelku. Přispěju na ni padesát na padesát. Nebo šedesát na čtyřicet, když si myslíš, že mám menší plat. Ale za mamku neponesu sama plnou odpovědnost. Ne. Nastalo ticho, ve kterém bylo slyšet jen tikání hodin. Martin odkašlal. — Takže odmítáš? — Ne, — zvedla k němu oči. — Odmítám být neplacená dvacet čtyři sedm pečovatelka s plným pracovním úvazkem, aniž bys to se mnou probral. To je rozdíl. Dlouze se na ni díval — jako by se rozhodoval, jestli žertuje. — Ale víš, že je to moje máma? — řekl nakonec s těžkou mužskou dotčeností, jako by po něm někdo poprvé chtěl převzít odpovědnost. — Vím, — zašeptala. — Proto navrhuju řešení, která dají šanci všem — i tvé mamince. Martin se prudce otočil a vyšel z kuchyně. Dveře se zavřely — ne prudce, ale dost slyšitelně. Světlana zůstala sedět u stolu, zírala na chladnoucí čaj v hrníčku. Myslela na jediné — klidně a téměř odtažitě: „Tak začalo to.“ A věděla, že je to teprve začátek. Věděla, že teď bude volat ségře. Pak mámě. Pak zase ségře. A že za chvíli přijde tchyně — bydlí deset minut pěšky, všechno prý slyší. Bude „výrazná“ debata, kde ji budou nazývat necitlivou, nevděčnou, sobkyní — ženou, která „zapomněla, co je rodina“. Ale hlavně — najednou pochopila jednu prostou věc. Už se nehodlá omlouvat za to, že chce spát víc než čtyři hodiny denně. Ani za to, že její práce není koníček. Ani za to, že má nervy, cévy a nárok na život, který se neskládá z nepřetržité zdravotní služby. Otevřela okno. Noční chladný vzduch přinesl vůni mokrého asfaltu a dalekého táboráku. Světa se nadechla. „Ať si říkají co chtějí, — pomyslela si. — Ale řekla jsem jednou své ‚ne‘.“ A to „ne“ bylo nejhlasitější za posledních dvanáct let manželství. Ráno Světlanu probudil zvuk odemykajících se dveří. Klíč se otočil tiše, pomalu. Pak šouravé kroky, tlumené zakašlání. Nehýbala se a poslouchala, jak v předsíni někdo svléká kabát, pokládá tašku a zouvá boty. Známý rituál. Akorát teď zněl jinak — jako začátek neohlášené války. — Martine… — hlas paní Věry zněl slabě, ale autoritativně. — Jsi doma? Martin byl nejspíš vzhůru. Odpověděl okamžitě, příliš energicky: — Doma, mami. Pojď do kuchyně, už jsem dal vařit čaj. Světa zavřela oči. „Ani neřekl, že ji už dnes přiveze. Prostě udělal.“ Vstala. Oblékla si župan. Vešla do předsíně. Paní Věra stála uprostřed, malá, shrbená, v modrém kabátu, který nosí řadu let. V ruce sáček s léky a termosku. Když uviděla snachu, unaveně se usmála — s tou známou dávkou nadřazenosti. — Dobré ráno, Světlanko. Promiň, že tak brzy. Doktor říkal, čím dřív se přesunu, tím líp. Světa přikývla. — Dobré ráno, paní Věro. Martin přišel z kuchyně s tácem — čaj, suchary, léky. — Mami, pojď si zatím lehnout do obýváku, rozložil jsem ti gauč. — A věci mi kdo uklidí? — obrátila se paní Věra k snaše. — Světlo, pomůžeš mi? Světa ucítila tlak ve spáncích. — Samozřejmě, — odpověděla. — Po práci. — Po práci? — její hlas stoupl. — A kdo bude dneska se mnou? Martin zakašlal. — Já musím ráno do práce, mami. Ale odpoledne mám volno. Světa… — otočil se na ženu, — nemůžeš dnes vzít volno ty? Světlana upřímně dlouho hleděla na manžela. — Dnes mám prezentaci projektu před klientem. Nelze zrušit. — A potom? — paní Věra už si sundávala kabát. — Po prezentaci můžeš? — Přijedu jako vždy. V sedm, půl osmé. Ticho. Paní Věra si pomalu sedla na stoličku. — Takže celý den budu sama? Martin na ženu upřel rychlý, téměř prosebný pohled. Světa odvětila klidně: — Paní Věro, ráno vám připravím jídlo na celý den. Léky rozdělím po hodinách. Všechno bude popsané. Pokud něco, hned volejte. Zvednu i při prezentaci. Paní Věra skousla rty. — A když spadnu? Nebo si vezmu špatný lék? — Volejte záchranku. Je to lepší, než čekat, až projedu celé město. Martin už chtěl něco říct, ale mlčel. Paní Věra se obrátila na syna. — Martine… slyšel jsi? — Mami, — tiše, téměř šeptem, — Světa má pravdu. Nejsme lékaři. Pokud něco vážného, je lepší volat rychle záchranku. Světa se vnitřně podivila. Bylo to poprvé, co za posledních… kolik? Sedm let? slyšela nahlas „Světa má pravdu“. Paní Věra pomalu vstala. — Dobře, — zamumlala. — Když jste se takto rozhodli… tak tedy tak. Šla do pokoje, táhla za sebou tašku. Dveře se tiše zavřely. Martin se otočil k ženě. — Mohla bys aspoň… — Ne, — přerušila ho. — Nemohla. A nebudu. Šla do kuchyně, nalila si vodu, vypila ji. Martin přišel za ní. — Světo… vím, že to na tebe dopadne. Ale je to přece moje máma. — Vím. — A opravdu jí je zle. — Věřím. — Tak proč… Světa se k němu otočila. — Protože pokud teď přijmu vše na sebe, stane se z toho norma. Navždy. Uvědomuješ si to? Mlčel. — Mám tě ráda, — pokračovala. — A nechci, aby naše rodina skončila tak, že jeden rozhodne, že ten druhý nemá vlastní život. Martin sklopil hlavu. — Zkusím ještě domluvit se ségrou. Třeba sem alespoň na víkend dojede. — To by bylo ideální. Zvedl k ní oči. — A nebudeš se na mě zlobit? Světa se usmála — poprvé za poslední den. — Už zlobím. Ale snažím se, aby se to nezapsalo na celý život. Kývl. — Pokusím se… napravit to. Světa se podívala na hodiny. — Musím se chystat. Prezentace za dvě hodiny. Odešla do ložnice. Martin zůstal v kuchyni s prázdným hrnkem. Den utekl překvapivě klidně. Světa zvládla prezentaci skvěle — klient byl nadšený, slíbil i odměnu za nasazení. Z kanceláře odešla v půl sedmé, v srdci nezvyklou lehkost. V metru napsala Martinovi: „Jak je máma?“ Odpověď přišla hned: „Spí. Od tří jsem doma. Uvařil jsem večeři. Čekáme na tebe.“ Světa pohlédla do temného okna vagonu. „Čekáme na tebe.“ Slovo, které dlouho neznělo tak domácky. Doma ji skutečně čekali. Na stole salát, pečená ryba, brambory. Paní Věra v křesle s knihou. Když uviděla snachu, odložila ji. — Světluško… už jsi zpátky. — Jo, jsem. — Pojď, dej si, Martin vše zařídil sám. I nádobí umyl. Světa se podívala na manžela. Ten jen pokrčil rameny — jakoby „nic zvláštního“. Sedla si ke stolu. Paní Věra si odkašlala. — Tak jsem si řekla… možná že by pečovatelka opravdu nebyla špatná. Aspoň na den. Martin se v práci zdržuje, musí se omlouvat… Světa pomalu zvedla oči. — To by bylo rozumné. — Já zavolám ségře, — přidal Martin. — Přispěje taky. Slíbila, že popřemýšlí. Paní Věra povzdychla. — Nečekala jsem, že dožiju, že mi bude cizí ženská měnit pleny… — Nikdo není cizí, mami, — řekl tiše Martin. — Jsme přece rodina. Jen… teď má každý své hranice. Světa se podívala na tchyni. Ta chvíli mlčela, pak přikývla. — Asi… je čas učit se nově žít. V tu chvíli zazvonil paní Věře mobil. Přelétla displej pohledem, povzdychla. — Tvoje ségra… Nina. Martin zvedl telefon. — Ahoj… Ano, mami… Jsme všichni doma… Slyš, potřebujeme pomoc. Nejen finančně. Přijeď na víkend. Probereme to všichni společně. Zavěsil. Podíval se na Světu. — Přijede. Světa přikývla. — Dobře. A najednou pocítila něco, co dlouho necítila — že se domů nevrací se strachem. Ne proto, že by byl doma klid. Ale proto, že doma ji konečně začali slyšet. Uběhly tři týdny. Paní Věra už neprokašlávala noci. Léky zabraly, otok nohou ustoupil, zvládla si i několikrát sama dojít do kuchyně pro čaj. Ale hlavně — v bytě nastalo jiné ticho. Ne dusivé, ale dospělé, ticho lidí, kteří se učí domluvit. Ráno v sobotu přijela Nina z Brna. Vešla do předsíně s velkou taškou, malou dcerkou a provinilým úsměvem. — Ahoj mami… ahoj Světo, Martine… Promiňte, že to trvalo. Paní Věra seděla v křesle u okna. Otočila se pomalu, jakoby se bála vyrušit okamžik. — Přijela jsi. — Samozřejmě, — Nina postavila tašku, dala dceru Martinovi, šla k matce. — Něco jsme s Martinem vymysleli. Vytáhla složený papír. — Inzerát: Pečovatelka se zdravotnickým vzděláním. Od devíti do sedmi hodin, pětkrát týdně. Víkendy si střídáme my. Paní Věra vzala list, přečetla ho, podívala se na syna. — A peníze? — Skládáme se tři, — řekl Martin klidně. — Já, Nina a Světa. Rovným dílem. — Třemi díly… — zopakovala paní Věra, jako by ochutnávala slovo v ústech. Nina přikývla. — Mami, nikdo z nás nemá možnost zůstat doma. A ty potřebuješ pravidelný dozor. Takže platíme odbornou péči. Poprvé do debaty vstoupila Světlana: — Už je domluvená paní. Jmenuje se Olga Novotná. Padesát osm let, dvacet let praxe s péčí o seniory. Zítra přijde na seznámení. Paní Věra dlouho mlčela. Pak se podívala na snachu — přímo, bez obvyklého přezíravého pohledu. — Světo… mohla jsi prostě říct „ne“ a odejít. Mnozí by to udělali. Světa pokrčila rameny. — Mohla. Jenže by to odnesli všichni. Nejvíc ty. Paní Věra pohlédla na ruce. — Hodně jsem přemýšlela. Vždy jsem brala, že když jsem matka, všichni se přizpůsobí… — hledala slova. — Ukázalo se, že teď je řada na mně učit se přizpůsobit. Nina vzala matku za ruku. — Nikdo tě nenutí ohýbat se, mami. Jen žít tak, aby všem dýchalo volněji. Paní Věra pohlédla na dceru, pak na syna, potom na Světlanu. — Odpusť mi, Světlanko, — řekla tiše. — Vážně jsem si myslela, že mám právo… požadovat. Světa ucítila, jak z ní spadlo to dlouho sevřené. — Přijímám omluvu, paní Věro. Ta se usmála — poprvé doopravdy, bez nadřazenosti. — Tak pojďme poznat tu vaši paní Olgu Novotnou. Když už jsem prý v tomto domě „jen“ maminka. Martin se pousmál poprvé za několik týdnů skutečně. — Ne bůh, ne král. Prostě naše máma. Kterou máme rádi. A budeme se starat — ale po svém. Večer, když Nina s dcerkou odjely a paní Věra spala ve svém pokoji, seděli Světa a Martin v kuchyni při tlumeném světle. Nalil jí víno. I sobě. — Víš, myslel jsem, že odejdeš. Světa se překvapeně zadívala na muže. — Fakt? — Ano. Když jsi poprvé řekla „ne“, byl jsem přesvědčený, že je konec. Že si sbalíš a odejdeš. Otáčela sklenkou v ruce. — Napadlo mě to. Opravdu. — Co tě zadrželo? Dlouze mlčela. Pak řekla: — Uvědomila jsem si, že když teď odejdu, nikdy nezjistím, jestli umíš vzít odpovědnost i v reálu, nejen ve slovech. Martin sklopil oči. — Hodně jsem se naučil za ty týdny. A pořád se učím. — Vidím. Zvedl k ní oči. — Děkuju, že jsi mi dala šanci. Světa se usmála — poprvé bez hořkosti. — Děkuju, že jsi ji využil. Přiťukli si — potichu, téměř slavnostně. Za oknem padal první sníh té zimy. Velké vločky pokrývaly asfalt bílým měkkým kobercem. V pokoji paní Věry svítila malá lampička. A v jejich ložnici už dlouho poprvé nepáchlo léky ani úzkostí — ale prostě domovem. Jejich domovem.

Maminka je nemocná a na nějaký čas bude bydlet u nás. Budeš se o ni muset starat! oznámil Martin Zitě.

Prosím? Zita pomalu odložila mobil, na kterém právě kontrolovala pracovní chat.

Martin stál ve dveřích kuchyně, ruce zkřížené na hrudi. Vypadal, jako by právě vyhlásil rozhodnutí, o kterém se nevede debata.

Říkám, že máma u nás nějakou dobu zůstane. Potřebuje stálou péči. Doktor říkal, že určitě dva tři měsíce, možná i víc.

Zita pocítila, jak se v ní cosi pomalu, hrozivě svírá.

A kdy jsi o tom rozhodl? zeptala se, snažila se udržet hlas klidný.

Ráno jsem mluvil se sestrou. A s doktorem. Už je to domluvený.

Takže vy tři jste se dohodli, a já jsem tu jen od toho, abych se to zpětně dozvěděla a odsouhlasila to?

Martin se na ni mírně zamračil ne překvapeně, ale jako někdo, kdo čekal odpor, ale stejně je zaskočen, že opravdu přišel.

Zito, vždyť víš Je to moje máma. Kdo jiný by ji měl vzít k sobě? Renata je v Brně, má doma malé děti, práci My máme velký byt, ty jsi doma skoro každý den

Pracuji pět dní v týdnu, Martine. Celý den. Od devíti do sedmi, někdy i víc. To přece víš.

No a? lehce rozhodil rukama. Máma není náročná. Potřebuje někoho u sebe. Podat léky, ohřát jídlo, pomoct na toaletu Ty to zvládneš.

Zita se na manžela dívala a cítila podivné otupění na prsou. Ne hněv. Zatím jen ledově jasné, až bolestné vědomí: on doopravdy věří, že je to normální. Že její práce, únava, čas to všechno má být druhé v pořadí oproti potřebě maminky.

Neuvažoval jsi o pečovatelce? řekla tiše.

Martin se zašklebil.

Víš, kolik to stojí? Kvalitní pečovatelka je od patnácti tisíc měsíčně. Kde bychom na to vzali?

Co takhle vzít si neplacené volno? Anebo aspoň částečný úvazek na čas?

Pohlédl na ni, jako by navrhla skočit z balkonu.

Zito, já mám zodpovědnou pozici. Nedají mi dva tři měsíce volno. A navíc, já nejsem zdravotník. Nevím, jak píchat injekce, měřit tlak, hlídat režim

A já to snad umím? klidně, bez zvýšení tónu.

Martin znejistěl poprvé za ten večer mu došlo, že podle jeho scénáře konverzace neprobíhá.

Jseš žena, řekl nakonec a v té větě byla taková těžkopádná samozřejmost, že se Zita na chvíli musela usmát. To máš prostě v sobě. Se starými lidmi to vždycky zvládáš líp.

Zita jen přikývla spíš pro sebe.

Takže pud

No jo.

Položila mobil na stůl displejem dolů. Pohlédla na ruce, které se chvěly jen nepatrně.

Dobře, řekla. Tak uděláme kompromis: ty si vezmeš dva měsíce neplaceného volna, já budu dál chodit do práce. O maminku se postaráme oba. Já večer a o víkendech, ty přes den. Platí?

Martin otevřel ústa. Pak je zase zavřel.

Zito myslíš to vážně?

Naprosto.

Ale já už říkal, že mě z práce nepustí!

Tak najdeme pečovatelku. Klidně se složím padesát na padesát. Nebo šedesát na čtyřicet jestli myslíš, že mám menší výplatu. Ale sama nenesu zodpovědnost za tvou maminku nad rámec mé práce. Ne.

Nastalo ticho. Husté, téměř lepkavé, a v něm bylo slyšet, jak na stěně tikají hodiny.

Martin zakašlal.

Takže odmítáš?

Ne, Zita mu pohlédla do očí. Odmítám být domácí pečovatelka zdarma při zachování plného pracovního nasazení a bez jakéhokoliv jednání. To je rozdíl.

Dlouho na ni hleděl, jako by se snažil pochopit, jestli to opravdu vyslovila.

Je to moje máma, víš to? v jeho hlase se objevila ta hluboká uraženost dospělého muže, kterého poprvé v životě požádali, aby byl zodpovědný i za svou vlastní rodičku.

Vím to, tiše odpověděla Zita. Proto navrhuju možnost, jak si zachovat zdraví i důstojnost všichni.

Martin se prudce otočil a vyšel z kuchyně.

Dveře do pokoje zabouchl ani ne tak silně, ale dost jasně.

Zita zůstala sedět, dívala se na studený čaj ve svém hrnku. Ta samá myšlenka jí běžela v hlavě: klidná a nečekaně odosobněná.

A je to. Začalo to.

Věděla, že to je jen začátek.

Věděla, že teď Martin zavolá sestře. Pak mámě. Pak zas sestře. A že za hodinu, dvě zazvoní jeho maminka protože bydlí deset minut pěšky a vždycky vše slyší. Bude dlouhý rozhovor ve zvýšeném tónu, v kterém padnou slova jako bezcitná, nevděčná, sobec, žena co zapomněla, co je rodina.

Ale teď si Zita s podivnou jasností uvědomila jedno.

Už se nehodlá omlouvat za to, že chce spát víc než čtyři hodiny denně. Že její práce není koníček. Že ona má nervy, cévy a právo na život, který se nemá změnit na nekonečné domácí ošetřování.

Zvedla se, přešla k oknu a otevřela ventilačku.

Do kuchyně vtrhl studený noční vzduch s vůní mokrého asfaltu a vzdáleným kouřem z ohně.

Zita se zhluboka nadechla.

Ať si říká kdo chce, co chce, pomyslela si. Důležité je, že jsem řekla první ne.

Tohle ne bylo za posledních dvanáct let nejhlasitější.

Ráno probudil Zitu zvuk odemykajících se dveří. Klíč se otočil dvakrát, opatrně, jako s omluvou. Pak šoupavé kroky a slabý, rozklepaný kašel.

Ležela nehnutě a poslouchala, jak se v předsíni pomalu sundává kabát, pokládá taška, zouvá boty. Známý rituál, jen teď zněl jako začátek nevyhlášené války.

Martine hlas paní Anny byl slabý, ale pořád velitelský. Jsi doma?

Martin odpověděl okamžitě, příliš bodře:

Doma, mami. Pojď do kuchyně, už se vaří konvice.

Zita zavřela oči. Ani neřekl, že ji doveze dnes. Prostě to udělal.

Donutila se vstát. Oblékla župan. Přešla do předsíně.

Paní Anna stála uprostřed chodby malá, shrbená, v starém modrém kabátě, který nosila snad deset let. V ruce igelitka s léky a termoska. Když spatřila snachu, usmála se slabě, unaveně, s dobře známým nádechem povýšenosti.

Dobré ráno, Zituško. Promiň, že tak brzy. Doktor říkal, že čím dřív přejdu, tím líp.

Zita přikývla.

Dobré ráno, paní Anno.

Martin vnesl z kuchyně tác čaj, suchary, léky na talířku.

Mami, jdi si lehnout do velkého pokoje. Rozložil jsem ti gauč.

A kdo vybalí věci? obrátila se paní Anna na Zitu. Zito, pomůžeš mi?

Zita cítila, jak jí na spáncích začíná pulzovat.

Samozřejmě. Po práci.

Po práci? hlas Anny byl nejistý. A kdo tady dnes se mnou zůstane?

Martin zakašlal.

Já musím dopoledne do práce, mami. Ale kolem poledne jsem zpátky. Zito otočil se s nadějí k manželce, nevezmeš si dnes volno?

Dlouze se na něj podívala.

Dnes mám prezentaci projektu před klientem. Odpovědnost za celou firmu. To nejde zrušit.

Ale potom? Anna se už zouvala. Po prezentaci přijdeš?

Přijdu v běžný čas. V sedm, půl osmé.

Nastalo ticho.

Paní Anna si s povzdechem sedla na taburet.

Takže budu celý den sama?

Martin vrátil manželce prosebný pohled.

Zita odpověděla klidně:

Paní Anno, ráno vám připravím jídlo na celý den. Léky si rozdělíme po hodinách a popíšeme. Kdyby se cokoli stalo zavolejte. Vezmu to i během prezentace.

Paní Anna sevřela rty.

A když spadnu? Nebo sním blbý lék?

Zavolejte si sanitku. To je lepší než čekat, než přesjedu celou Prahu.

Martin chtěl něco říct, ale zase to vzdal.

Paní Anna pohlédla na syna.

Martine slyšíš to?

Mami, tiše, skoro šeptem, Zita má pravdu. Nejsme lékaři. Pokud by se něco vážného stalo, musíme volat odbornou pomoc.

Vnitřně Zita překvapeně zpozorněla. První Zita má pravdu za posledních kolik? Sedm let?

Paní Anna pomalu vstala.

Dobrá. Jestli jste se tak rozhodli tak dobře.

Odešla do pokoje, vlečíc za sebou tašku. Dveře zavřela potichu, téměř okázale.

Martin se otočil k Zitě.

Mohla bys aspoň

Ne, zarazila ho. Nemohla. Ani nebudu.

Došla do kuchyně, nalila si sklenici vody a vypila ji naráz.

Martin přišel za ní.

Zito chápu, že je to těžké. Ale je to přece moje máma.

Vím.

A opravdu je na tom špatně.

Věřím.

Tak proč?

Zita se k němu otočila.

Protože kdybych teď vzala vše na sebe, tak se to stane normou. Navždy. Chápeš?

Mlčel.

Mám tě ráda, pokračovala tiše. Ale nechci, aby naše rodina skončila na tom, že jeden člověk přestane být člověkem, protože pro všechny kolem něj je samozřejmostí, že nemá vlastní život.

Martin sklopil hlavu.

Promluvím ještě s Renatou. Třeba bude moci aspoň o víkendech přijet.

To by bylo fajn.

Podíval se na ni zpod čela.

Nebudeš na mě naštvaná?

Zita se poprvé za den usmála.

Už jsem. Ale snažím se nenechat to v sobě navždy.

Přikývl.

Budu se snažit napravit to.

Zita mrkla na hodiny.

Měla bych se chystat. Prezentace je za dvě hodiny.

Odešla do ložnice. Martin zůstal stát v kuchyni a zíral do prázdného hrnku.

Den proběhl překvapivě hladce. Prezentaci zvládla výborně a klient dokonce přislíbil příplatek za rychlost. Když večer odcházela z kanceláře, měla v hrudi nebývalou lehkost.

V metru napsala Martinovi:

Jak je máma?

Odpověď přišla obratem:

Spí. Jsem doma od tří. Uvařil jsem večeři. Těšíme se na tebe.

Zita pohlédla do tmavého okna soupravy.

Těšíme se na tebe.

To už dlouho neznívalo tak domácky.

Domů skutečně dorazila do tepla a klidu.

Na stole salát, pečená ryba, brambory. Paní Anna seděla v křesle s knihou. Když vešla snacha, zavřela ji.

Zituško, ahoj Zas doma.

Doma.

Posaď se, najíst. Martin všechno zvládl sám. I nádobí umyl.

Zita pohlédla na muže.

Pokývl rameny, jako by říkal, nic zvláštního.

Sedla si ke stolu.

Paní Anna zakašlala.

Přemýšlím Možná by opravdu stálo za to domluvit paní pečovatelku. Aspoň přes den. Martin kvůli mně musí v práci furt žádat o svolení

Zita se zadívala vzhůru.

To by bylo rozumné.

Zavolám Renatě, přidal Martin. Složíme se. Už slíbila, že se zapojí.

Paní Anna povzdechla.

Nikdy bych neřekla, že dožiju toho, že se mi o mě bude starat cizí člověk

Nikdo není cizí, mami, zlehka namítl Martin. Jsme rodina. Jen už máme každý svoje hranice.

Zita pohlédla na tchyni.

Ta po chvíli mlčení přikývla.

Máš pravdu Je načase se učit.

Vtom zazvonil mobil paní Anny.

Podívala se na displej, povzdechla.

Renata

Martin vzal telefon.

Haló Ano, mami Ano, jsme doma Hele, potřebujeme pomoct. Nejen finančně. Přijeď o víkendu. Sedneme si všichni.

Když zavěsil, zadíval se na Zitu.

Přijede.

Zita tiše přikývla.

Dobře.

Pochopila, že se poprvé po letech domů nevrací s obavou.

Ne protože je doma ticho.

Ale protože doma začali naslouchat.

Utekly tři týdny.

Paní Anna už v noci tolik nekašlala. Léky účinkovaly, otoky nohou mizely, párkrát sama došla do kuchyně pro čaj. Ale hlavně v bytě nastalo jiné ticho. Ne to křehké, ve kterém se každý bojí říct slovo, ale dospělé ticho lidí, co se učí domlouvat.

V sobotu ráno přijela Renata z Brna.

Vstoupila do předsíně s dvěma taškami a malou dcerkou v náručí, s omluvným úsměvem.

Ahoj, mami Ahoj, Zito, Martine Omlouvám se, že to tak dlouho trvalo.

Paní Anna, sedící v křesle u okna, se pomalu obrátila, jako by byl okamžik křehký.

Přijela jsi.

Slíbila jsem to, Renata postavila tašky, předala dceru Martinovi a přešla k matce. Dali jsme se včera s Martinem do řeči a rozhodli jsme to takto.

Vytáhla z kapsy poskládaný papír.

Tady je inzerát. Pečovatelka se zdravotním vzděláním. Přichází od devíti do sedmi, pět dní v týdnu. Víkendy si rozložíme.

Paní Anna si vzala papír do třesoucích rukou, přečetla a pohlédla na syna.

A peníze?

Rozdělíme to na tři třetiny, klidně odpověděl Martin. Já, Renata a Zita. Napůl.

Napůl zopakovala paní Anna nesměle.

Renata přikývla.

Mami, nikdo z nás nemůže opustit práci a být tu pořád. Ty potřebuješ dohled, což znamená je fér za to někoho zaplatit.

Zita se poprvé ozvala:

Už jsme domluvené se slečnou. Jmenuje se Olga Novotná. Má padesát osm let, dvacet let praxe, pracovala i v nemocnici. Zítra přijde na seznámení.

Paní Anna dlouho mlčela.

Potom se jí zadívala do očí přímo, bez zvyklého odměřeného pohledu.

Zito mohla jsi jednoduše říct ne a odejít. U spousty lidí by to takhle skončilo.

Zita pokrčila rameny.

Mohla, ale nejvíc by sis ublížila ty.

Paní Anna sklopila oči ke svým rukám.

Víš celá léta jsem žila v přesvědčení, že rodič znamená, že se mu musí ostatní neustále přizpůsobovat. A teď zjišťuju, že bych se měla učit přizpůsobovat zas já.

Renata se v předklonu dotkla její ruky.

Nikdo ti nic nenutí, mami. Jen si navzájem dáme více prostoru.

Paní Anna přelétla očima dceru, syna a Zitu.

Omlouvám se, Zito. Opravdu jsem si myslela, že můžu žádat cokoliv.

Zita pocítila, jak ji konečně pouští stará křivda, která jí už léta ležela na srdci.

Přijímám, paní Anno.

Poprvé po dlouhé době se paní Anna trochu usmála bez sarkasmu.

Tak jdeme poznat tu vaši Olgu Novotnou. Zjevně už nejsem královna v domě.

Martin se zasmál poprvé za týdny lehce.

Ne královna, jen naše maminka, kterou vždycky budeme mít rádi. Ale už to dokážeme poctivě, společně.

Večer, když Renata s dcerou odjela na nádraží a paní Anna spala ve svém pokoji, seděla Zita s Martinem v kuchyni při tlumeném světle.

Nalil sklenku vína jí i sobě.

Víš, řekl tiše, já fakt myslel, že odejdeš.

Zita se překvapeně pousmála.

Opravdu?

Když jsi tehdy řekla ne, měl jsem pocit, že je konec. Že si zbalíš věci a řekneš: Poradíte si sami.

Pohladila prstem sklenku.

Upřímně, napadlo mě to taky.

A proč jsi to nakonec neudělala?

Dlouho mlčela.

Pak odpověděla:

Uvědomila jsem si, že když teď odejdu, nikdy nezjistím, jestli se z tebe může stát chlap, který dokáže nést odpovědnost i v praxi, ne jen sliby.

Martin sklopil pohled.

Naučil jsem se toho za ty týdny spoustu. A učím se dál.

Vidím to.

Zvedl oči.

Děkuju, že jsi mi dala šanci.

Usmála se jemně, bez trpkosti.

Děkuju, že jsi ji chytil.

Přiťukli si tiše, skoro slavnostně.

Za oknem padal první sníh té zimy. Velké vločky pomalu pokrývaly chodník bílým kobercem.

V pokoji paní Anny svítila malá lampička.

A jejich ložnice už zase voněla teple a domovem a ne léky a neklidem.

Život někdy přináší nečekané zkoušky. V těch chvílích je důležité, aby spolu lidé uměli mluvit, naslouchat si a nastavovat respektující hranice. Jen tak může zůstat zachován domov, kde je místo pro každého.

Rate article
DoN
– Maminka je nemocná a přijde k nám bydlet, budeš se o ni muset postarat! – oznámil Martin své ženě Světlaně — Promiň, cože? — Světlana zvolna odložila mobil, na kterém právě kontrolovala pracovní chat. Martin stál ve dveřích kuchyně, ruce založené na hrudi. Vypadal, jako by právě vyřkl rozhodnutí, o kterém se nediskutuje. — Říkám, že mamka bude u nás, potřebuje stálou péči. Doktor říkal minimálně dva tři měsíce, možná i déle. Světa cítila, jak se v ní cosi pomalu svírá. — A kdy jsi o tom rozhodl? — snažila se mluvit klidně. — Dneska ráno, když jsem mluvil se ségrou a s doktorem. Je to už domluvené. — Chápu. Takže vy tři jste rozhodli za mě a já to mám jen přijmout? Martin se trochu zamračil — čekal asi odpor, ale překvapilo ho, že přišel. — Světo, vždyť víš. Je to moje máma. Komu jinému ji dát? Ségra je v Brně, má děti, práci… a my máme velký byt, ty jsi doma skoro každý den… — Pracuju pět dní v týdnu, Martine. Na plný úvazek. Od devíti do sedmi, někdy déle. To přece víš. — Tak co? — pokrčil rameny. — Mamka není náročná. Jen potřebuje, aby u ní někdo byl. Podat léky, ohřát jídlo, pomoct na záchod… Ty to zvládneš. Světlana na něj hleděla, v hrudi jí bylo prazvláštní ticho. Zatím ne vztek. Jen studené, jasné poznání: on vážně považuje za normální, že její práce, únava i volný čas jsou druhotné ve srovnání s „maminčinou potřebou“. — Uvažoval jsi o pečovatelce? — zeptala se tiše. Martin se ušklíbl. — Víš, kolik to stojí? Sloužitá pečovatelka — od pětadvaceti tisíc a víc měsíčně. Kde na to vezmeme? — A napadlo tě vzít si volno nebo aspoň zkrácený úvazek? Podíval se na ni, jako by navrhla skočit z mostu. — Světo, já mám zodpovědnou pozici, nemůžu na dva tři měsíce vypadnout. Neumím píchat injekce, měřit tlak, hlídat režim… — A já snad ano? — zeptala se klidně. Martin znejistěl. Zřejmě poprvé v tu chvíli pochopil, že to nejde podle jeho scénáře. — Ty jsi žena, — řekl nakonec s upřímnou jistotou, ze které jí na vteřinu skoro přišlo do smíchu. — Máš to… od přírody. Ženy to zvládají líp. Světa pomalu přikývla — víc pro sebe než pro něj. — Takže příroda. — No… ano. Položila mobil displejem dolů na stůl. Podívala se na ruce. Prsty se jí malinko třásly. — Tak dobře, — řekla. — Uděláme to takhle: Ty si vezmeš dvouměsíční neplacené volno. Já budu chodit dál do práce. Společně se budeme o mamku starat. Já odpoledne a o víkendu, ty ve dne. Platí? Martin otevřel pusu. Pak ji zase zavřel. — Světo… to myslíš vážně? — Naprosto. — Ale vždyť mě z práce nepustí! — Tak najmeme pečovatelku. Přispěju na ni padesát na padesát. Nebo šedesát na čtyřicet, když si myslíš, že mám menší plat. Ale za mamku neponesu sama plnou odpovědnost. Ne. Nastalo ticho, ve kterém bylo slyšet jen tikání hodin. Martin odkašlal. — Takže odmítáš? — Ne, — zvedla k němu oči. — Odmítám být neplacená dvacet čtyři sedm pečovatelka s plným pracovním úvazkem, aniž bys to se mnou probral. To je rozdíl. Dlouze se na ni díval — jako by se rozhodoval, jestli žertuje. — Ale víš, že je to moje máma? — řekl nakonec s těžkou mužskou dotčeností, jako by po něm někdo poprvé chtěl převzít odpovědnost. — Vím, — zašeptala. — Proto navrhuju řešení, která dají šanci všem — i tvé mamince. Martin se prudce otočil a vyšel z kuchyně. Dveře se zavřely — ne prudce, ale dost slyšitelně. Světlana zůstala sedět u stolu, zírala na chladnoucí čaj v hrníčku. Myslela na jediné — klidně a téměř odtažitě: „Tak začalo to.“ A věděla, že je to teprve začátek. Věděla, že teď bude volat ségře. Pak mámě. Pak zase ségře. A že za chvíli přijde tchyně — bydlí deset minut pěšky, všechno prý slyší. Bude „výrazná“ debata, kde ji budou nazývat necitlivou, nevděčnou, sobkyní — ženou, která „zapomněla, co je rodina“. Ale hlavně — najednou pochopila jednu prostou věc. Už se nehodlá omlouvat za to, že chce spát víc než čtyři hodiny denně. Ani za to, že její práce není koníček. Ani za to, že má nervy, cévy a nárok na život, který se neskládá z nepřetržité zdravotní služby. Otevřela okno. Noční chladný vzduch přinesl vůni mokrého asfaltu a dalekého táboráku. Světa se nadechla. „Ať si říkají co chtějí, — pomyslela si. — Ale řekla jsem jednou své ‚ne‘.“ A to „ne“ bylo nejhlasitější za posledních dvanáct let manželství. Ráno Světlanu probudil zvuk odemykajících se dveří. Klíč se otočil tiše, pomalu. Pak šouravé kroky, tlumené zakašlání. Nehýbala se a poslouchala, jak v předsíni někdo svléká kabát, pokládá tašku a zouvá boty. Známý rituál. Akorát teď zněl jinak — jako začátek neohlášené války. — Martine… — hlas paní Věry zněl slabě, ale autoritativně. — Jsi doma? Martin byl nejspíš vzhůru. Odpověděl okamžitě, příliš energicky: — Doma, mami. Pojď do kuchyně, už jsem dal vařit čaj. Světa zavřela oči. „Ani neřekl, že ji už dnes přiveze. Prostě udělal.“ Vstala. Oblékla si župan. Vešla do předsíně. Paní Věra stála uprostřed, malá, shrbená, v modrém kabátu, který nosí řadu let. V ruce sáček s léky a termosku. Když uviděla snachu, unaveně se usmála — s tou známou dávkou nadřazenosti. — Dobré ráno, Světlanko. Promiň, že tak brzy. Doktor říkal, čím dřív se přesunu, tím líp. Světa přikývla. — Dobré ráno, paní Věro. Martin přišel z kuchyně s tácem — čaj, suchary, léky. — Mami, pojď si zatím lehnout do obýváku, rozložil jsem ti gauč. — A věci mi kdo uklidí? — obrátila se paní Věra k snaše. — Světlo, pomůžeš mi? Světa ucítila tlak ve spáncích. — Samozřejmě, — odpověděla. — Po práci. — Po práci? — její hlas stoupl. — A kdo bude dneska se mnou? Martin zakašlal. — Já musím ráno do práce, mami. Ale odpoledne mám volno. Světa… — otočil se na ženu, — nemůžeš dnes vzít volno ty? Světlana upřímně dlouho hleděla na manžela. — Dnes mám prezentaci projektu před klientem. Nelze zrušit. — A potom? — paní Věra už si sundávala kabát. — Po prezentaci můžeš? — Přijedu jako vždy. V sedm, půl osmé. Ticho. Paní Věra si pomalu sedla na stoličku. — Takže celý den budu sama? Martin na ženu upřel rychlý, téměř prosebný pohled. Světa odvětila klidně: — Paní Věro, ráno vám připravím jídlo na celý den. Léky rozdělím po hodinách. Všechno bude popsané. Pokud něco, hned volejte. Zvednu i při prezentaci. Paní Věra skousla rty. — A když spadnu? Nebo si vezmu špatný lék? — Volejte záchranku. Je to lepší, než čekat, až projedu celé město. Martin už chtěl něco říct, ale mlčel. Paní Věra se obrátila na syna. — Martine… slyšel jsi? — Mami, — tiše, téměř šeptem, — Světa má pravdu. Nejsme lékaři. Pokud něco vážného, je lepší volat rychle záchranku. Světa se vnitřně podivila. Bylo to poprvé, co za posledních… kolik? Sedm let? slyšela nahlas „Světa má pravdu“. Paní Věra pomalu vstala. — Dobře, — zamumlala. — Když jste se takto rozhodli… tak tedy tak. Šla do pokoje, táhla za sebou tašku. Dveře se tiše zavřely. Martin se otočil k ženě. — Mohla bys aspoň… — Ne, — přerušila ho. — Nemohla. A nebudu. Šla do kuchyně, nalila si vodu, vypila ji. Martin přišel za ní. — Světo… vím, že to na tebe dopadne. Ale je to přece moje máma. — Vím. — A opravdu jí je zle. — Věřím. — Tak proč… Světa se k němu otočila. — Protože pokud teď přijmu vše na sebe, stane se z toho norma. Navždy. Uvědomuješ si to? Mlčel. — Mám tě ráda, — pokračovala. — A nechci, aby naše rodina skončila tak, že jeden rozhodne, že ten druhý nemá vlastní život. Martin sklopil hlavu. — Zkusím ještě domluvit se ségrou. Třeba sem alespoň na víkend dojede. — To by bylo ideální. Zvedl k ní oči. — A nebudeš se na mě zlobit? Světa se usmála — poprvé za poslední den. — Už zlobím. Ale snažím se, aby se to nezapsalo na celý život. Kývl. — Pokusím se… napravit to. Světa se podívala na hodiny. — Musím se chystat. Prezentace za dvě hodiny. Odešla do ložnice. Martin zůstal v kuchyni s prázdným hrnkem. Den utekl překvapivě klidně. Světa zvládla prezentaci skvěle — klient byl nadšený, slíbil i odměnu za nasazení. Z kanceláře odešla v půl sedmé, v srdci nezvyklou lehkost. V metru napsala Martinovi: „Jak je máma?“ Odpověď přišla hned: „Spí. Od tří jsem doma. Uvařil jsem večeři. Čekáme na tebe.“ Světa pohlédla do temného okna vagonu. „Čekáme na tebe.“ Slovo, které dlouho neznělo tak domácky. Doma ji skutečně čekali. Na stole salát, pečená ryba, brambory. Paní Věra v křesle s knihou. Když uviděla snachu, odložila ji. — Světluško… už jsi zpátky. — Jo, jsem. — Pojď, dej si, Martin vše zařídil sám. I nádobí umyl. Světa se podívala na manžela. Ten jen pokrčil rameny — jakoby „nic zvláštního“. Sedla si ke stolu. Paní Věra si odkašlala. — Tak jsem si řekla… možná že by pečovatelka opravdu nebyla špatná. Aspoň na den. Martin se v práci zdržuje, musí se omlouvat… Světa pomalu zvedla oči. — To by bylo rozumné. — Já zavolám ségře, — přidal Martin. — Přispěje taky. Slíbila, že popřemýšlí. Paní Věra povzdychla. — Nečekala jsem, že dožiju, že mi bude cizí ženská měnit pleny… — Nikdo není cizí, mami, — řekl tiše Martin. — Jsme přece rodina. Jen… teď má každý své hranice. Světa se podívala na tchyni. Ta chvíli mlčela, pak přikývla. — Asi… je čas učit se nově žít. V tu chvíli zazvonil paní Věře mobil. Přelétla displej pohledem, povzdychla. — Tvoje ségra… Nina. Martin zvedl telefon. — Ahoj… Ano, mami… Jsme všichni doma… Slyš, potřebujeme pomoc. Nejen finančně. Přijeď na víkend. Probereme to všichni společně. Zavěsil. Podíval se na Světu. — Přijede. Světa přikývla. — Dobře. A najednou pocítila něco, co dlouho necítila — že se domů nevrací se strachem. Ne proto, že by byl doma klid. Ale proto, že doma ji konečně začali slyšet. Uběhly tři týdny. Paní Věra už neprokašlávala noci. Léky zabraly, otok nohou ustoupil, zvládla si i několikrát sama dojít do kuchyně pro čaj. Ale hlavně — v bytě nastalo jiné ticho. Ne dusivé, ale dospělé, ticho lidí, kteří se učí domluvit. Ráno v sobotu přijela Nina z Brna. Vešla do předsíně s velkou taškou, malou dcerkou a provinilým úsměvem. — Ahoj mami… ahoj Světo, Martine… Promiňte, že to trvalo. Paní Věra seděla v křesle u okna. Otočila se pomalu, jakoby se bála vyrušit okamžik. — Přijela jsi. — Samozřejmě, — Nina postavila tašku, dala dceru Martinovi, šla k matce. — Něco jsme s Martinem vymysleli. Vytáhla složený papír. — Inzerát: Pečovatelka se zdravotnickým vzděláním. Od devíti do sedmi hodin, pětkrát týdně. Víkendy si střídáme my. Paní Věra vzala list, přečetla ho, podívala se na syna. — A peníze? — Skládáme se tři, — řekl Martin klidně. — Já, Nina a Světa. Rovným dílem. — Třemi díly… — zopakovala paní Věra, jako by ochutnávala slovo v ústech. Nina přikývla. — Mami, nikdo z nás nemá možnost zůstat doma. A ty potřebuješ pravidelný dozor. Takže platíme odbornou péči. Poprvé do debaty vstoupila Světlana: — Už je domluvená paní. Jmenuje se Olga Novotná. Padesát osm let, dvacet let praxe s péčí o seniory. Zítra přijde na seznámení. Paní Věra dlouho mlčela. Pak se podívala na snachu — přímo, bez obvyklého přezíravého pohledu. — Světo… mohla jsi prostě říct „ne“ a odejít. Mnozí by to udělali. Světa pokrčila rameny. — Mohla. Jenže by to odnesli všichni. Nejvíc ty. Paní Věra pohlédla na ruce. — Hodně jsem přemýšlela. Vždy jsem brala, že když jsem matka, všichni se přizpůsobí… — hledala slova. — Ukázalo se, že teď je řada na mně učit se přizpůsobit. Nina vzala matku za ruku. — Nikdo tě nenutí ohýbat se, mami. Jen žít tak, aby všem dýchalo volněji. Paní Věra pohlédla na dceru, pak na syna, potom na Světlanu. — Odpusť mi, Světlanko, — řekla tiše. — Vážně jsem si myslela, že mám právo… požadovat. Světa ucítila, jak z ní spadlo to dlouho sevřené. — Přijímám omluvu, paní Věro. Ta se usmála — poprvé doopravdy, bez nadřazenosti. — Tak pojďme poznat tu vaši paní Olgu Novotnou. Když už jsem prý v tomto domě „jen“ maminka. Martin se pousmál poprvé za několik týdnů skutečně. — Ne bůh, ne král. Prostě naše máma. Kterou máme rádi. A budeme se starat — ale po svém. Večer, když Nina s dcerkou odjely a paní Věra spala ve svém pokoji, seděli Světa a Martin v kuchyni při tlumeném světle. Nalil jí víno. I sobě. — Víš, myslel jsem, že odejdeš. Světa se překvapeně zadívala na muže. — Fakt? — Ano. Když jsi poprvé řekla „ne“, byl jsem přesvědčený, že je konec. Že si sbalíš a odejdeš. Otáčela sklenkou v ruce. — Napadlo mě to. Opravdu. — Co tě zadrželo? Dlouze mlčela. Pak řekla: — Uvědomila jsem si, že když teď odejdu, nikdy nezjistím, jestli umíš vzít odpovědnost i v reálu, nejen ve slovech. Martin sklopil oči. — Hodně jsem se naučil za ty týdny. A pořád se učím. — Vidím. Zvedl k ní oči. — Děkuju, že jsi mi dala šanci. Světa se usmála — poprvé bez hořkosti. — Děkuju, že jsi ji využil. Přiťukli si — potichu, téměř slavnostně. Za oknem padal první sníh té zimy. Velké vločky pokrývaly asfalt bílým měkkým kobercem. V pokoji paní Věry svítila malá lampička. A v jejich ložnici už dlouho poprvé nepáchlo léky ani úzkostí — ale prostě domovem. Jejich domovem.