Máma mi zablokovala číslo v úterý odpoledne. Z ničeho nic místo tónů zaznělo strojené: Volaný účastník je nedostupný. Nebyla to žádná výchovná lekce podle psychologických knížek, byl to její zoufalý krok. Prostě jí došla trpělivost poslouchat každý měsíc moje obvyklé pošli mi aspoň něco, abych vydržel do pondělí.
Je mi dvaadvacet a dlouho jsem si myslel, že mi život něco dluží. Pracovat za běžný plat jsem nechtěl, čekal jsem na tu pravou příležitost, mezitím jsem žil z máminých převodů. Peníze mizely za nesmysly: hry, zábavu, objednávky jídla, protože vařit se mi nechtělo.
Když majitel bytu zjistil, že platba už nebude, prostě mě vyhodil. Zbyl mi jen starý rodičovský Favorit a Bady můj český fousek. Pes, který byl prostě kamarád, čekal vždy trpělivě, až se vrátím z nějaké noční taškařice.
První noc v autě jsem si myslel, že je to jen krátkodobé. Třetí den už mi bylo jasné, že zásoby jídla skončily. V kapse se krčila drobná hotovost. Sobě jsem koupil instantní polévku, Badymu nejlevnější sypaný granule z trafiky. Ráno už nedokázal vstát. Jeho organismus zvyklý na speciální dietu selhal. Bady jen ležel vzadu v autě, těžce dýchal a díval se na mě smutně, jako by se loučil. Český fousek má slabé trávení a já, egoista, jsem raději ještě před týdnem šetřil na kvalitním krmivu.
Vyjel jsem do rodného města, do Rakovníku, za mámou. Doufal jsem, že nás aspoň nakrmí a dá nám střechu. Ale zámek na dveřích byl nový. Stál jsem pod okny a vytočil její číslo ticho. Psal jsem do Messengeru žádná odpověď.
Seděl jsem na kraji chodníku, naprosto bezradný. Sousedka z přízemí mi přinesla balík:
Iveta ti vzkazuje, ať si to vezmeš, povídá.
V balíčku byl zásobní speciální granule a léky pro psa. Ani koruna. Žádný vzkaz. Jen ten balík znamení, že o Badyho se bojí, ale se mnou už si povídat nechce.
Chtěl jsem Badymu dopřát veterináře, ale auto mě zradilo baterie úplně vybitá. Neměl jsem na taxi, ani se nikoho, kdo by pomohl. Veterina byla přes několik čtvrtí.
Vzal jsem Badyho do náruče. Třicet kilo. Není to jako ve filmu, ne. Dusil jsem se, potil se, musel několikrát zastavit, protože mi nohy selhávaly. Lidé se mi vyhýbali jako bezdomovci. Když jsem konečně dorazil ke klinice, zhroutil jsem se na lavičku, pes mi ležel na kolenou.
Veterinář, známý od táty, prohlédl Badyho a pak se na mě upřeně podíval:
Ty jsi ho sem nesl sám?
Auto už nenastartovalo, vypravil jsem ze sebe.
Sháníš práci? Můj švagr hledá lidi na sklad, není to med, ale platí poctivě. Zkusíš zvládneš, nezvládneš Badyho si vezmu, jinak ho utrápíš.
Šel jsem tam. Ne proto, že bych byl hrdina, ale protože jsem se opravdu bál. Makal jsem na skladě do pozdní noci, zvykal si na těžkou práci, spal v autě, dokud jsem nenašetřil první nájem za pokoj na kolejích.
Změnil jsem se. Pryč byla stará lehkomyslnost. V zrcadle se na mě díval chlap s unavenýma, ale klidnýma očima a rukama zdrsnělýma od práce. Konečně jsem poznal hodnotu každé koruny.
Po půl roce jsem přijel za mámou. Nechtěl jsem už nic žádat. Jen jsem vešel dovnitř, mlčky položil peníze na komodu a opravil konečně kohoutek na kuchyni i dveře do pokoje, na které jsem roky neměl čas.
Máma stála opodál. Nenadávala. Jen ke mně přišla a tiše mi položila ruku na rameno. Poprvé po dlouhé době jsem se cítil jako dospělý muž, ne mámin mazánek.
Zablokovala mě ne proto, že mě přestala milovat. Udělala to, protože jí bylo bolestné vidět moji slabost. Někdy je potřeba nést vlastního psa přes celé město, abys pochopil: nikdo za tebe tvůj život neprožije.
Press «Like» and get the best posts on Facebook ↓



