Když tě Amerika rozebírá po kouscích a domov zapomene hřát: Emigrantská zrada návratu
Příběh o tom, jak devět let kariéry, úspěchu a zapomnění stálo víc než miliony na účtu
Osm let.
Osm let a Mirka letěla domů.
Ne domů jako do pronajatého bytu někde v cizině, kam si člověk přenese kartáček a zapomene kořeny. Teď šlo o pravý domov.
Letiště Václava Havla, odletová hala. Mirka vyšla ven s očima, které se leskly možná trochu víc, než je zdrávo. Peněz měla dost, aby nemusela řešit kila v kufrech. Zato času nula i napsat pár řádků o tom, co právě cítí, bylo sci-fi.
Věděla: máma čeká.
Nevěděla ale: jestli máma bude stát o tu ženu, která z letiště vyleze.
První kapitola: Den slibu
Osm let zpátky stejné letiště, stejné prostory, jen Mirka byla někým jiným.
Tehdy jí bylo třiadvacet. V kabelce biometrický pas, víza, dvanáct tisíc korun v hotovosti a sen větší, než byla sama.
Máma se na ni dívala tou směsicí pýchy a strachu, kterou umí jen rodič, co pouští dítě do světa.
Dva roky, mami, slibovala Mirka. Jen dva roky, a vrátím se s penězi na náš opravdový domov.
Máma ji dlouho objímala. A Mirka cítila, jak se máma třese, jak voní domov po mouce, popelu ze starých novin a otcově cigaretě.
Jen na to, prosím, nezapomeň na mě, špitla máma. A v jejím hlase bylo něco, co Mirka neuměla pojmenovat. Úzkost, předtucha, propast.
Vždyť to nejde, maminko. I kdybych chtěla! smála se Mirka.
A opravdu tomu věřila.
Kapitola druhá: První rok. Adrenalin
Philadelphia ji přijala zimní fází. Mirka přiletěla v lednu.
Žila na koleji s pěti Čechy: dva kluci z Ostravy, dvě dívky z Brna, starší pán z Plzně. Spali vždy po dvou v malých pokojích, každý za třináct tisíc měsíčně.
V kavárně brala práci za dvě stě dvacet na hodinu plus dýška. Dvanáctihodinové směny, utírala stoly, nosila kávu a usmívala se na hosty, kteří jí někdy nechali víc dýška, než stálo celé menu.
Večer padla do postele a volala mámě.
Jak se máš? ptala se máma.
Dobře, pracuju, šetřím, odpovídala Mirka.
Není ti zima?
Strašná!
Obleč si ten můj svetr, cos měla v krabici.
Mirka si svetr vzala a bylo jí najednou, jako by ji máma objala přes Atlantik.
Prvních pět tisíc korun poslala domů v únoru přes Western Union.
Máma napsala: Děkuju ti, holčičko. Koupila jsem léky a zaplatila plyn. Dávej na sebe pozor.
Spolubydlící říkali:
Jsi naivní! Ukládej si peníze v Americe, nepošli je mámě.
Ale Mirka věděla: máma je potřebuje teď.
Za rok domů poslala sto padesát tisíc.
Za rok zvládla angličtinu.
Když poprvé slyšela svůj hlas téměř bez přízvuku, měla v sobě radost i úzkost.
Třetí kapitola: Druhý rok. David
David chodil do její kavárny 147 dní za sebou, Mirka si to zapisovala, ani nevěděla proč.
Byl o dost starší, rozvedený, měl syna z prvního manželství. Pracoval v IT, dobře vydělával a vždy si objednával latte s karamelem.
Jednoho dne ji oslovil:
Jak se máte? řekl česky, lámaně, ale snaživě.
Mirka byla v šoku. Zákazníci obvykle nezkoušeli češtinu.
Dobře, děkuji. A vy? vypadlo z ní, už obstojně anglicky, přesto pořád mladě.
Mohu vás pozvat na kávu, ale mimo tuhle kavárnu? usmál se.
Po dvou letech dřiny měla Mirka na účtu čtvrt milionu a sen, který pomalu praskal pod tíhou reality.
Denně v kavárně vydělala v přepočtu přes tisíc korun, plus ještě dvě práce: v noci uklízela kanceláře, o víkendech hlídala děti.
David byl jiný svět. David byl příslib odpočinku.
Kapitola čtvrtá: Třetí rok. První zrada
O Davidovi řekla mámě až po třech měsících.
Mami, víš, já někoho mám. Je to Američan.
Dlouhé ticho.
Jak se jmenuje? zeptala se nakonec máma.
David.
Má rodinu?
Má syna, devět let.
Znovu dlouhé ticho.
Mirka slyšela mámino dechnutí na druhé straně oceánu a věděla, že tam bojuje s představami a smysly.
Mirko, prosím, špitla máma roztřeseně, nezapomeň, kdo jsi.
Nezapomínám, mami.
To kdo jsi znamenalo: Jsi Češka.
Ta věta najednou zněla jako ortel: Tam nikdy nebude tvůj opravdový domov.
Mirka už nevěděla, jak popsat, že domov je skrz obrazovku studenější.
S Davidem trávila víc času, jednu práci vzdala (noční úklid), v kavárně už dělala míň, hlídat děti chodila jen občas.
V březnu poslala mámě osmdesát tisíc a omluvila se, že volá míň.
Pátá kapitola: Čtvrtý rok. Svatba
David požádal Mirku o ruku přesně na Vánoce.
Řekla ano někde mezi popelem minulosti a blyštivým příslibem zítřka.
Máma to zjistila v lednu, Mirka mžourala do telefonu, jako by tím mohla něco změnit.
Mami, budu se vdávat.
Kdy?
Za dva měsíce. V Los Angeles. David to chce velké.
V mámině hlase byl smutek promíchaný s horečkou.
V Los Angeles? Mirko, já tam nemůžu přiletět, nemám na to peníze.
Já vím, mami. Promiň.
Cítila by vinu. Ale ucítila úlevu.
Položila telefon a představila si mámu, vybavu, jak usedá na okraj pohovky, kde spávaly spolu, a rozpláče se mateřsky, tichounce, s tím zvláštním pochopením.
Svatba byla velkolepá. Dvě stě hostů. Davidovi přátelé, obchodní partneři, kolegové.
Teta z Moravy, kterou Mirka stěží znala, jí poslala sadu hrnců abyste měla v nové rodině z čeho vařit.
Bílé šaty stály víc, než máma měsíc vydělá. Usmívala se na fotografy a v jednu chvíli jí došlo: ten slib v letištní hale že za dva roky přijede se proměnil v lež.
Ne, už se nevrátí.
Šestá kapitola: Pátý až osmý rok. Americké dětství
Adam se narodil v květnu.
Porod těžký, pak dlouholeté blues. Bez pořádného pojištění přišlo první těhotenství na tři sta tisíc.
David to zaplatil kreditkou.
Mirka poslala mámě fotku miminka: Váš vnuk.
Máma odepsala: Je krásný. Jak se jmenuje?
Adam, psala Mirka.
Cítila i přes klávesnici, jak máma sedá k počítači a googluje to neznámé jméno. Proč nepojali po dědovi? Nebo aspoň česky. Proč vnuk nemá kořen?
Mirka posílala mámě každý měsíc pět tisíc korun pro sebe i pro vnoučka. V psaních prosila, ať koupí Adamovi něco malého a schová mu to.
Za těch pár let došlo z Česka několik balíčků: malé kroje, dřevěné hračky, české knížky pro děti.
Adam češtině nerozuměl. Anglicky a španělsky jeho chůva byla z Mexika.
Když máma psala: Uč ho česky!, Mirka vždy vymáčkla akorát babičko a mám tě ráda.
Adam to zapomněl za měsíc.
Za pár let s Davidem Mirka zvládla svou malou americkou pohádku: domek na předměstí, auto v garáži, Adam v soukromé škole, každoročně dovolená u moře.
Na Adamovy narozeniny máma volávala.
Většinou byla Mirka právě na sousedské party, řešila investice, držela skleničku vína a u toho telefon.
Ahoj, mami, jak se máš?
Dobře, holčičko. Chci vidět vnuka.
Adam si hraje venku. Ukážu mu fotku, až přijde.
Mirko chtěla něco dopovědět, ale pak si to rozmyslela Mám vás ráda.
I já, mami. Musím běžet, ozvu se zítra.
Položila a šla zas rozmlouvat o developerských zakázkách.
Sedmá kapitola: Osmý rok. Infarkt
Máma měla šedesát sedm.
Infarkt přišel v obyčejný úterý, když v sámošce kupovala chleba.
Volal bratr:
Máma je v nemocnici. Musíš přiletět.
Mirka vzala volno už dělala manažerku v kanceláři. Koupila nejbližší letenku.
Po příletu si vzala taxi do nemocnice.
Máma ležela napojená na hadičky, otočená k oknu.
Když pak Mirka vešla, máma pomalu obrátila hlavu.
Pane Bože, ty jsi tu, řekla a rozplakala se.
Mirka ji políbila na tvář a nepoznala ji.
Máma zestárla. Vrásky hluboké, šediny, co dřív tak pečlivě barvila. Oči, co už dávno nezářily
Mami, jak je ti?
Ale, holčičko, starý srdce
Tři dny seděla Mirka u postele.
Pak lékaři mámu pustili domů. Bratr je dovezl zpět do bytu, který Mirka těch osm let platila.
Byt byl čistý, ale smutný. Na zdech Mirčiny dětské fotky. V kuchyni kalendář s fotkou chlapečka: Adam v šesti, kdesi na druhém konci světa.
Ten už vyrostl, řekla máma a hleděla na kalendář.
Ano, mami.
A já ho nikdy neviděla.
Mirka neměla, co na to říct.
Doma zůstala osm dní. Máma si vytáhla šuplík s dopisy, co Mirka v prvním roce psala, album s fotkami. Prosila, ať uvaří ty jejich jídla třeba svíčkovou nebo bramboráky, žemlovku.
Mirka se snažila. Svíčková byla slaná. Smály se spolu na kuchyni, ale Mirka viděla, že máma má co dělat, aby neplakala.
Zapomněla jsi můj recept, řekla na třetí den.
Nebylo to jen o svíčkové. Bylo to o všem.
Osmá kapitola: Mirka odjíždí
Vrátila se do Los Angeles.
Jak je na tom tvoje máma? ptal se David.
Žije. Unavená. Starší.
No, to je dobře, pokrčil rameny a sedl zpátky ke svým fakturám.
V noci Mirka ležela a koukala, jak se světlo tříští na skle jejich domu.
Myslela na maminčin byt, kde světlo je okenní, staré a zvláštně tiché.
Čas šel dál. Mirka získala lepší práci, David společníka. Adam nastoupil do prestižního gymnázia.
Máma volala čím dál míň. Jen na svátky a výročí.
Jak se máš, mami? Všechno v pořádku?
Ano, holčičko. Já už jsem stará. Už mi nic nedlužíš.
To byla ta největší lež, kterou si pověděly.
Devátá kapitola: Návrat
Tentokrát Mirka přijela náhle.
Nikomu neřekla. Ani mámě, ani bratrovi. Prostě si vzala dovolenou a koupila letenku.
Na letišti vytáčela maminčino číslo.
Mami?
Mirko? Kde jsi?
Na letišti.
Ticho.
Přijeď domů, holčičko, řekla máma po chvíli.
Cesta taxíkem trvala čtyřicet minut. Mirka koukala z okna, jak město postupně pelichá z centra směrem ven asfalt křehne, domky šednou a snižují se.
Došla k malému domku, který osm let platila.
Máma čekala na zápraží.
Byla menší, slabší. Jako by z ní každý rok odkapávaly teplo i síla.
Ahoj, mami, řekla Mirka.
Pane Bože, ty ses vrátila! Máma ji objala a dlouho držela.
A v tom objetí se konečně něco tvrdého v Mirce rozpadlo.
Seděly v kuchyni. Na stole svíčková, bramboráky, žemlovka vše, co Mirka chtěla dříve umět.
Já věděla, že přijedeš, řekla máma.
Jak jsi to mohla vědět?
Jsem máma. Vždycky to poznám.
Dlouhé ticho.
Mami začala Mirka. Já
Vím, holčičko, přerušila ji máma. Změnila ses. Už jsi Američanka.
Mirka plakala.
Nechtěla jsem ti ublížit
Nevyčítám ti to, stiskla jí ruku máma. Jen přišla jsem o dceru.
A to stačilo, aby Mirka konečně uviděla, co všechno vykonala, postavila, zvolila.
Epilog: Nesplněný slib
Tentokrát Mirka zůstala celé dva týdny.
Máma ji zas učila vyšívat, vařila jí, dívaly se spolu na české pohádky, co roky neviděla.
V poslední den se Mirka zeptala:
Mami, mohu se vrátit?
Máma na ni dlouho koukala.
Vždycky se můžeš vrátit, holčičko. Ale už nikdy nepůjde být doma jako dřív.
A Mirka pochopila tu bolest: Můžeš, ale už nebudeš moct.
V Los Angeles se David zeptal, kde byla tak dlouho.
U mámy, řekla.
A jak jí je?
Stárne.
David pokývl a zase se zavrtal do počítače.
Mirka si sedla do velkého křesla u okna s výhledem na oceán a vzpomněla si na malé okno v mámině bytě z toho byl vidět jen šedivý dvůr a kousíček nebe.
Osm let zpátky vystupovala na Ruzyni s hlavou plnou amerického snu.
Osm let nato jí bylo jasné: ten americký sen často bývá tichým odplavováním tvé duše daleko od všech, které máš rád.
A odteď už nikdy nebude návrat stejný.




