Seděl pod lavicí, jak to dělají unavená nebo ztracená psi, jenže ne na dvoře, ale přímo na přístřešku u autobusové zastávky. Vydával se za člověka v klidu, se sebevědomím, se soustředěním. V zasněženém světle si škrtil oči a zahleděl se do silnice, občas zvedl hlavu a projel pohledem kolemjdoucí, jako by někoho hledal. Neběhal po zastávce, neštěkal, nesnažil se k nikomu připlížit jen seděl a čekal. To bylo překvapivé skoro lidské.
Mami, podívej! tahám si kabát. Štěně!
Byl maličký, kostnatý, s velkými ušima, trochu nemotorný a nešikovný, jako dospívající chlapec, který ještě nezvládl své dlouhé končetiny. Nejvíc mě ale zachytily oči byly unavené, ale nevyhaslé. V nich byl nějaký nevyřčený hluboký pohled, který slovy nelze popsat, ale člověk to hned ucítí.
Mami ho jedním pohledem změřila a unaveně povzdechla:
Nesahej na něj. Pravděpodobně má blechy. Nemá očkování. Do autobusu ho nedáme. Když půjdeme, on také odejde.
Pak přijel autobus, za ním další a on stále seděl. Přesouval se z jedné tlapky na druhou, občas se rozhlédl, ale místo se nehnul. Vypadalo to, jako by jen čekal. Jako by si vybíral někoho z míjíících. A když se podíval na mě měl jsem pocit, že slyším: Přišel jsi pro mě, že?
Mami, prosím ještě jsem nedokázal dospěle prosit. Pouze se dívaly slzavé oči, svírející srdce. Bude mi zima
Mami přikousla rtu, podívala se k šedé obloze, pak zpět na štěně a pomalu vydechla:
Když nás nikdo do večera neodveze, vezmeme ho domů. Ale víš, že je to tvá zodpovědnost. Když se otec naštve, budeš to muset vysvětlit sám.
Přikývl jsem, jako by to byl osud celého světa. Rozběhl jsem se zpět na zastávku, sundal šálu a jako do deky se do něj zanořil. Nesnažil se nic. Pouze tiše vydechl a čumák si schoval pod kabát.
Doma jedl v tichosti, rychle, tak žíznivě, že to bolí na pohled. Není to radost, ale zoufalství. Každý kousek, každé sousto jako poslední šance.
Pak se vlnil na starém kabátě a usnul. Jakoby řekl: stačí. Nemusím dál vydržovat, utíkat, doufat. Prostě spát.
Jak jméno našeho hrdiny? zeptala se mami, když ukládala prázdný talíř.
Zamyslel jsem se. A najednou mi zaznělo:
Dnes je 12. dubna.
A co?
Gagarin, odpověděl jsem.
Mami zvedla obočí:
Na počest vesmíru?
Na počest prvního. To je přece můj první hrdina. Skutečný.
Mami se usmála, ale jméno zůstalo. Gagarin Gagarin.
Zpočátku to nebylo lehké. Kočka se mu proplížila dovnitř a usadila se na komodu. Babička hned prohlásila, že v domě voní psí pach. Táta, který byl tehdy na služební cestě, na telefonu zakřičel, že má alergii, a že všichni blázní. Já to všechno poslouchal, přikyvoval a nevzdával se.
Gagarin se choval téměř bezvadně. Sotva štěkal, nevyžadoval pozornost, nežvýkal boty. Jen byl se mnou. Vždycky. Klidně. Jako by mu stačilo vědět, že jsme tu.
Rostl. Uši mu ještě víc narostly, nohy se protáhly, tělo se zúhlo, ale byl neuvěřitelně roztomilý. Když jsem po škole přišel domů, vždycky čekal u dveří nepřeskočil, nevyštěkal, jen se podíval do mých očí, jako by se ptal: jaký byl den?
Dokázal přesně cítit mou náladu. Když jsem byl nemocný, lehl si ke mně a nehnul se. Když jsem brečel nad problémy, přinesl mi míč. Jako by řekl: neplač, hraj si se mnou. A když jsem se nějak s někým pohádal, posadil se mi na klín a přitiskl hlavu k mému rameni. Prostě byl tam.
Zima byla skutečná. Hrozivé sněhové bouře, krutý mráz, řeka za školou pokrytá silným ledem všichni na něm brusili: děti i dospělí. S Gagarinem jsme tam skoro každý den. Házel jsem mu sněhovou kouli, on ji chytil, běžel a klouzal po ledu. Byl to paráda.
Jednoho dne jsem šel sám. Kamarádka měla horečku, máma se vracela z práce pozdě. Sníh padal hustými vločkami, všude byl bílý ticho. Pouze mé kroky křupaly v zmrzlé sněhové pokrývce.
Gagarin běžel předem, klikatil se mezi keři. Přiblížil jsem se k řece. Led byl hladký, krásný, lehce prasklý ale vypadalo to, že unese.
Postavil jsem se. Pak další krok. A najednou prask.
Na chvíli jsem stihnul jen zakřičet.
Všechno se pod mnou zhroutilo. Voda se rozlila. Chlad mi prostřelil hrudník. Panika. Ruce mi klouzaly, nic jsem nedokázal uchopit. Led se rozpadal. Všechno ve mně křičelo. Nevěděl jsem, kam, co dělat.
A najednou rychlý tah.
Uchopil mě za kabát.
Otočil jsem hlavu. Gagarin.
S kousky z mého rukávu se zakousl, všemi silami mě táhl. Sám také sklouzl, ale nenechal mě. Tahal, vymetl, štěk, vyštěkl, ale neztratil odvahu.
Jak jsme se z toho dostali, už si nepamatuju. Viděl jsem jen led pod nohama, své krvácející lokty, třesoucí se tělo a vedle mě Gagarina. Mokrého, třesoucího se, objalého celým tělem.
Ležel na mě. Jako by se bál, že mě znovu ztratí.
Pak přišla záchranka, máma, lékaři. Vzali mě do nemocnice, on k veterináři. Mně lehké omrzliny. On záněty, rány, vyčerpání.
Zachránili nás.
O týden později jsem se vrátil domů. Gagarin mě přivítal u dveří. Tiše přišel, přitiskl čenich k břichu a lehl si ke mně. Bez slov. Všechno najednou dávalo smysl.
Od té chvíle už není jen pes. Je můj vesmír. Můj Gagarin.
Uplynul rok. Přestěhovali jsme se. Nový byt, nové dveře s tabulí: Pozor, hrdina uvnitř.
U řeky už nechodíme. Ani v zimě, ani v létě. Když vyrazím ven, on stojí předem. Dívá se do mých očí. Ne naštvaně. Rozhodně.
Někdy si sedne na balkon a dívá se na oblohu. Dlouho. Jako by něco hledal.
Počítáš zase hvězdy, Gagarine? směju se.
On neodpovídá. Jen si hlavu přiloží na můj koleno.
A je teplo.
Velmi.
Navždy.
Pokud i vy máte svůj příběh o vlastním Gagarinovi napište ho do komentářů. A abyste nepropásli další příběh zůstaňte s námi, čeká vás spousta zahřívajících srdce vyprávění.




