Když jsem oslavil(a) 69. narozeniny, konečně jsem dostal(a) částku, na kterou jsem čekal(a) léta. Mé…

Když mi bylo devětašedesát, konečně jsem dostala sumu, na kterou jsem roky čekala. Moje koruny. Můj pot a úspory, každý halíř jsem chránila jako zornici oka. Měla jsem s nimi velké plány: opravit střechu na chalupě v Krkonoších, něco ušetřit na horší časy, a dát si drobnou radost po letech dřiny.

Jenže jakmile to zjistila rodina, u dveří se zjevil můj synovec Aleš, samý úsměv, lichotky, voňavý až podezřele. Květnatými slovy mi zpíval o bezpečném podniku, který už-už ponese zlato, o skvělé příležitosti, co přijde jednou za život, o tom, že stačí trochu postrčit, aby vzlétl. Z jeho řečí se mi před očima míhaly obrazy létajících domů z medovníků, to všechno tak přesvědčivě, až jsem mu uvěřila.

Pamatuju si, jak sliboval, že za půl roku dostanu vše nazpět s úrokem. Prý jisté, rychlé, bez rizika. Prý není jako ti, co selhali. A já, protože jsem věřila že pomáhám rodině a ještě na tom něco vydělám, podala jsem mu ty peníze. Žádná smlouva. Žádný podpis. Jen jeho slovo.

Říkala jsem si: Vždyť je to krev mé krve, nezradí mě. V tomhle věku člověk pořád doufá, že v rodině existuje čest. Jak naivní jsem byla!

Půl roku uběhlo nic. Tvrdil, že podnik jde, jen je třeba ještě chvíli počkat. Za dva měsíce přestal úplně zvedat telefon. A za čtyři jsem se dozvěděla od sousedky, že Aleš rozhazuje po pražských barech jako zjednaný, jako by všem odpouštěl dluhy.

Když jsem se mu po čase dovolala, urazil se. Znelíbil se mi v očích mluvil tvrdě, vyčítal mi, že mu nevěřím, stresuju ho, hážu špínu na jeho jméno. Tehdy jsem cítila, že je něco rozbité přesto jsem doufala, že jednou přijde k rozumu.

Nakonec nebylo nejhorší to, co udělal on, ale co přišlo od jiných. Od vlastních bratrů.

Postavili se za něj. Říkali:
Nech ho být.
On ty peníze vrátí.
Dělá, co může.

A pak zlehčování že jsem lakomá, že na co mi jsou v tomhle věku takové peníze, že je směšné držet se nějakej sumy. Nakonec Se mnou skoro nemluví.

Vím, připadám jim jako krkavčí matka, co neumí odpustit. Ale já, skoro sedmdesátiletá, jsem se stala podezřelou jen proto, že chci své.

Jednoho dne jsem si s Alešem sedla naplno. Už žádné cavyky. Ztuhnul, pak vyletěl jako čertík z krabičky.
Řval, že ho dusím. Vyhrožoval, že jestli s tím ještě jednou přijdu, už nikdy ke mně noha nevkročí.
Jako by mu to mělo ublížit.

Seděla jsem, dívala se na něj, a v hlavě mi lítaly obrazy: jak jsem mu otvírala domov, jak jsem za něj bojovala, když ostatní kroutili hlavou, jak jsem mu věřila i přes řeči ostatních. A on s ledovým klidem, bez kapky studu se na mě utrhuje, protože chci zpět, co je mé.

Tři roky. Tři.

Někdo mi radí, ať to nechám být že v mém věku je lepší mít klid.
Jiní trvají, že se nesmím vzdát že když couvnu, začnou mě pošlapávat daleko víc.

A já stojím ve zvláštním mezičase: nemám papír, nemám podpis, jen jeho slovo, slovo, které rozbil bez mrknutí oka.

Pokaždé, když po penězích sáhnu, rodina zuří. Dívají se na mě jako na lesní přízrak z Orlických hor, jako bych já byla ta škodná, já problém.

A přitom je pravda jednoduchá: Nic cizího jsem nežádala.
Chci jen to, co je moje.

Rate article
DoN
Když jsem oslavil(a) 69. narozeniny, konečně jsem dostal(a) částku, na kterou jsem čekal(a) léta. Mé…