Báro, už se chystáš odstěhovat?
Maminka stála v kuchyni, opřená o rám dvířek. V ruce držela čajovou konvici, hlas měla chladný, téměř pohrdavý.
Myslíš tím odstěhovat se? pomalu odklonila hlavu od notebooku, který jí zahříval kolena. Maminko, tady přece bydlím. Pracuju.
Pracuješ? zopakovala maminka a na tváři se jí mihla zakřivená úsměv. No jo, sedíš jen tak na internetu, píšeš své básně? Nebo články? Kdo to vůbec čte?
Bára rychle zavřela víko notebooku. Srdce se jí sevřelo. Už dřív slyšela, že její práce není pravá, ale pokaždé to bylo jako plivnutí.
Snaží se. Freelance není jednoduchý nekonečné úpravy, termíny, texty na noc, klienti, kteří chtějí všechno včera a často platí se zpožděním
Mám stálé zakázky, vydechla. A peníze taky přicházejí. Platím za energii, vodu,
Nikdo od tebe nic nevyžaduje, odmrkla maminka. Jen taková situace, Báro. Jsi dospělá, rozumíš. Tomek a Olya s dětmi chtějí odstěhovat se. Mají dva ratolesti, v jejich jednopokojovce je těsná.
A co já? Já nejsem rodina? vtrhla Bára, hlas se třásl.
Jsi sama, Báro. Nemáš nikoho. Oni mají děti, rodinu. Ty jsi u nás chytrá, samostatná. Najdeš, kde bydlet. Možná se konečně najdeš i v normální práci.
Lidé od deváté do šesté pracují, mezi tím, ne jen u počítače v noci.
Bára mlčela. Do krku se jí dostalo sraženiny. Vysvětlovat bylo marné. Maminka nikdy nechápala, čím se zabývá.
Nikdy se nezeptala: Co vlastně píšeš? Kde si můžeme přečíst?
Jen kárání, laskavé pohledy, věty typu: Radši bys byla prodavačkou.
Sama. To slovo jí zaznělo v uších jako výrok. Jako soud. Jako povolení vymazat ji z bytu, ze života, z rodiny.
Když se otec vrátil z práce, rozhovor se rozvinul. Teď byli v pokoji on, maminka i ona jak na domácím soudu.
Tomek s manželkou už toho hodně dosáhli, začal otec, posadivši se do křesla. Oba pracují, dvě děti.
A ty Jo, jsi šikovná, že nesedíš s rukama v klíně. Ale čas už je vzít život vážně.
Tati, tady jsem. Nejsem líná! Vydělávám, i když z domu, i když v pyžamu! Platím za jídlo, za energie, nesedím vám na krku!
Nechápeš, přerušil ho. Nejde jen o peníze. Jde o potřebu. Tomovi jsou děti, slyšíš? Nejmladšímu je jen půl roku. Potřebují ten byt. Je to těžké.
A já to mám lehké?! vyřkla. Nemáte podle vás žádné těžkosti!
Mám 28, nemám podporu, ani muže, ani dětí. Jen práci, kterou vy sami neuznáváte!
Na sebe se podívali, jako by ji unavili. Jako by vše, co říká, byla jen výstřel, ne bolest.
Jsi silná holka, smutně pokývala hlavu maminka. To zvládneš. Tomek s Olyou si vůbec nic nepomyslí
A kdybych měla čas?pomyslela si potichu, ale nahlas neřekla. Síly už neměla.
Kam mě chcete poslat? vydechla. Nežádám peníze, ne žádám pomoc. Jen kousek. Jen pochopení.
No najdeš si pronájem, nejistě řekla maminka. Teď všichni tak žijí, v podnájmech. A ty oficiálně nepracuješ tedy bez závazku.
Slyšíte vůbec, co říkám?!
Bára si nepamatovala, jak ten večer skončil. Vzpomínala jen, jak dlouho seděla na parapetu a dívala se do temného dvora.
Déšť padal jako na odpor a kapky po skle tekly jako slzy, jen bez rvu.
Ráno ji probudil hluk v chodbě. Kufry, hlasy, shon.
Báro, dáme teď Tomovy věci do sklepa, řekla maminka, ani se na ni neohlédla. Přestěhují se, chápeš.
Chápala. Věděla to od začátku. Jenže žít s tím bylo odporné.
Báro, vidíš, už je vše rozhodnuté, maminka to řekla s tou samou intonací, jako by žádala o sůl k večeři. Jednoduše. Bez emocí.
Takže se neptáte, ne nabízíte jen přednesete fakt?
Co se má ptát, Báro? Jsi dospělá. Musíš se už sama postarat. Ne v dětském domově.
Kromě toho je to jen dočasné. Najdi si pronájem možná se pak něco změní.
Dočasně? Jo. Na pár desítek let, dokud Tomovi vnuci nevyrostou.
Opět ta tvá ironie, maminka přeškrtnula oči. Všechno bereš jako břitku.
Nejsme nepřátelé, jen musíme pochopit: rodina není jen ty, co jsou u tebe.
Samozřejmě, ne jen já, hořce se usmála Bára. Všechno pro Tomu. Všechno pro rodinu. A já zbytečná. Přízrak na gauči. Z očí pryč, tak?
Přeháníš, otec se znovu objevil ve dveřích. Tomek je syn, tak nějak. A ty jsi silná. Pochopíš nás.
Nechci být silná. Chci jen být potřebná
Následující den šla Bára hledat pokoj k pronájmu. Dvacet minut od domu a svět se změnil: šedý vstup s rezavými dveřmi, babička sousedka, která si stěžovala na kočky v noci.
Byt připomínal muzeum starých věcí: tapety s oloupanými růžemi, koberec na zdi, stolička bez nohy.
Paní domu žena s kouřovým hlasem a pohledem, jako by přišla žádat o úvěr.
Kde pracujete? zeptala se podezřívavě.
Jsem freelance writer. Píšu články online. odpověděla Bára.
Online? Co to je?
Na počítači, v internetu. Mám stálé klienty, pracuji na burzách.
A tedy doma sedíte. Takže žádní hosté. Prát pračku jen jednou týdně. Elektřina je drahá.
Rozumím, přikývla Bára a cítila, jak jí vše uvnitř padá.
A tak získala nový domov.
Večer maminka poslala fotku: Podívej, už máme postýlku pro dítě, tak roztomilé, že?
Ano. Velmi roztomilé.
Co sis myslela? zeptal se otec u večeře. Bára přišla pro poslední věci tenisky, stativ, deka, kterou jí daroval dědeček.
Pronajmu si pokoj, odpověděla chladně. Pak možná odstěhuju dál. Přemýšlím o změně postupně.
Správně, podpořil ho otec. A je čas najít skutečnou práci, s lidmi. S rozvrhem
Tati povzdechla unaveně. Mám klienty po celém světě. Vedu blog pro firmu s obratem v milionech. Píšu texty, které denně čtou desetitisíce lidí. Ale vy to neuznáváte.
Kdo to ověří, Báro? Tomovi je všechno jasné účetnictví, výplaty. A u tebe jen mlha. Napišeš deset článků, a pak co?
Pak, tati, budu žít. Jak budu moct. Bez vás. Děkuji, že jste mě nenaučili čekat na pomoc ani uznání.
Otec chtěl něco říct, ale Bára už vstala, schovala klíč do kapsy a vyrazila ke dveřím.
Báro znělo tiše v zádech. Nejsme proti tobě.
Zastavila se, na okamžik na prahu.
Vím. Jenom jste hloupí.
A odešla.
Nový pokoj voněl nátěrem. Záclony byly staré, šedobéžové. Stěny tmavě zelené.
Bára seděla na posteli, objala kolena a přemýšlela, jak snadno ji vymazali.
Bez výbuchů. Bez křiku. Jen stěhni se. Jsi silná. Jsi sama, tak nepočítáš. Možná i k lepšímu? V hrudi byl prázdný, bolestivý prázdnot.
Nezlomila jsem se, šeptala si do tmy. To už je výhra.
Bára se čím dál častěji probouzela před budíkem. Otevřela oči v polotmě a ležela, dívala se na strop.
Šum za zdí, sousedkapenzionářka, která si stěžuje na mládež, vůně starého koberce všechno tlačilo jako těžká deska.
Ale horší byla myšlenka, že rodinný domov už není její. Rodiče na ni hledí jako na zátěž.
Přesto psala články tiše, soustředěně, do noci. Pracovala na dvou účtech, brala extra zakázky, opravovala texty v noci. Peníze přicházely, klienti chválili. A ona vůbec jí to nevadilo.
Protože uvnitř pořád bolí.
Jednoho večera, když v pokoji vůně smažené cibule od sousedky, přišla zpráva od mladšího bratra:
Hej, kdy přepíšeš ty papíry? Ten byt je teď náš, abychom se pak nerozdělovali.
Zamrzla. Dívala se na obrazovku jako na zradu.
Po lidsku Co to je?pomyslela si.
Napsala pomalu odpověď:
Byt je na rodičích. Jsem v něm přihlášená. Vy mě vyhazujete. Teď chcete i právo vzít?
Odpověď přišla skoro okamžitě:
Nebuď divnej, jen aby všechno bylo jasný. Řekla jsi, že jedeš. Proč potřebuješ ten zápis? My tu teď žijeme.
Takže žij, Tome, zamumlala skrz zuby. Slovo děkuju vám zřejmě nezkouší.
V sobotu vyrazila do parku. Sedla si na lavičku, dala si kávu, vytáhla notebook. Psát nešlo, jen přemýšlet nahlas a hořce.
Vzpomněla si, jak chtěla pracovat v redakci. Psát velké texty, inspirovat, vysvětlovat, otevírat. Kolik sil do toho vložila, kolik bezesných nocí A že rodiče nikdy neřekli: Jsme na tebe hrdí.
Pro ně byl Tom skvělý, rodinný muž. A ona nedokončená dcera, která neměla štěstí.
A co? Vymazat?
Večer jí volala teta Valérie mamina sestra, vždy na straně rozumu.
Báro, promiň, právě jsem se dozvěděla Je mi líto za sestru Za celý ten příběh.
Nic, odpověděla Bára unaveně. Všechno je v pořádku.
Ne, není! Jsi chytrá, sama bez opory, ale držíš se. Pracuješ. A oni?
Byt není klec, kterou můžete házet. A tvoje práce je pravá. Svět se nyní drží lidí jako jsi ty.
Bára poslouchala a po tvářích se tišily slzy úlevy. První, kdo v té rodině ji viděl.
Děkuju, tati, zašeptala.
Drž se, milá. A pamatuj: rodina nejsou jen ti, co jsou krví, ale ti, co jsou srdcem. A oni ať žijí podle svého svědomí.
Po týdnu se Bára rozhodla přestěhovat do jiného města. Najala se jako obsahová redaktorka v velké firmě, flexibilní pracovní doba, slušný plat.
Online pohovor proběhl hladce. Nikdo se neptal na skutečnou práci. Všichni byli nadšeni jejím portfoliem.
Když to řekla mamince, ta zamrkávala:
No, pokud ses rozhodla, tak to je. Nezlob se. My jen z dobré vůle
Z dobré vůle? Vyhnali jste mě. Tichým způsobem. Bez výběru.
Vždy přeháníš, Báro. Nechtěli jsme ti ublížit.
A výsledekA tak jsem otevřela novou kapitolu svého života.




