Jsem vdaná už dvacet let a nikdy jsem neměla podezření na nic zvláštního. Můj manžel často služebně cestoval, byla jsem na to zvyklá. Přicházel domů pozdě, byl unavený, říkal, že měl dlouhá jednání. Nekontrolovala jsem mu telefon ani ho zbytečně nevyslýchala. Věřila jsem mu. Jednoho dne jsem skládala prádlo v ložnici. Sedl si na postel, ani si nevyzul boty, a řekl mi: — Chci, abys mě vyslechla, aniž bys mě přerušovala. Tehdy jsem hned věděla, že něco není v pořádku. Řekl mi, že se vídá s jinou ženou. Zeptala jsem se ho, kdo to je. Chvíli váhal, pak mi řekl její jméno. Pracovala blízko jeho kanceláře. Byla mladší než on. Zeptala jsem se, jestli je zamilovaný. Řekl, že neví, ale s ní se prý cítí jinak, méně unavený. Zeptala jsem se, zda odejde. Odpověděl: — Ano. Už nechci dál předstírat. Tu noc spal na gauči. Ráno odešel brzo a nevrátil se dva dny. Když se vrátil, už mluvil s právníkem. Řekl mi, že chce rozvod co nejrychleji a „bez hádek“. Začal mi vysvětlovat, co si vezme a co ne. Poslouchala jsem v tichosti. Do týdne už jsem tam nebydlela. Další měsíce byly těžké. Musela jsem se postarat o věci, které jsme dřív dělili — papíry, účty, rozhodnutí. Začala jsem více chodit ven — ne proto, že bych chtěla, ale protože jsem musela. Přijímala jsem pozvání jen proto, abych nebyla sama doma. Při jedné takové akci jsem potkala muže ve frontě na kávu. Povídali jsme si o obyčejných věcech: počasí, davu, zpoždění. Pokračovali jsme v pohledu jeden na druhého. Jednou u malého stolku mi řekl svůj věk — byl o patnáct let mladší než já. Nepřidal žádnou zvláštní poznámku, neřekl to jako vtip. Zeptal se na můj věk a pokračoval v hovoru, jako by to nic neznamenalo. Pozval mě znovu ven. Přijala jsem. S ním bylo vše jiné. Nebyly tam velké sliby nebo sladké řeči. Ptával se mě, jak se mám, naslouchal mi, byl se mnou, když jsem mluvila o rozvodu, aniž by mě přerušoval. Jednou mi řekl přímo, že se mu líbím a že ví, že zrovna procházím složitým obdobím. Řekla jsem mu, že nechci opakovat chyby a nechci být na nikom závislá. Řekl, že mě nechce ovládat ani „zachraňovat“. Bývalý se to dozvěděl od známých. Po měsících, kdy jsme spolu nemluvili, mi volal. Zeptal se, jestli je pravda, že chodím s mladším mužem. Řekla jsem, že ano. Zeptal se, jestli se nestydím. Odpověděla jsem mu, že ostuda je jeho zrada. Položil, ani se nerozloučil. Rozvedla jsem se, protože mě opustil kvůli jiné. Pak jsem, aniž bych hledala, potkala muže, který mě má rád a váží si mě. Je tohle dar od života?

Jsem vdaná už dvacet let, aniž bych kdy tušila něco zvláštního. Můj manžel, Radek, často cestoval kvůli práci do Brna, Olomouce i Prahy, a já si na jeho časté nepřítomnosti dávno zvykla. Odpovídal mi na zprávy pozdě, domů se vracel unavený, mumlal cosi o nekonečných schůzkách. Nikdy jsem mu neprohlížela mobil, nikdy jsem se nevyptávala příliš. Důvěřovala jsem mu.

Jednou jsem skládala jeho košile do skříně, když si sedl na postel stále v polobotkách a pronesl s podivnou jistotou:
Chci, abys mě nechala domluvit a nepřerušovala.
Už v tu chvíli jsem věděla, že se děje něco zvláštního, jakoby ze snu, kde nic není jak má být. Řekl mi, že se vídá s jinou ženou. Zeptala jsem se, kdo to je. Krátce zaváhal, pak vydechl: Klára Nováková. Pracuje prý hned vedle jeho kanceláře na náměstí. A je mladší. Ptala jsem se, jestli ji miluje. Odpověděl, že neví, ale že vedle ní se necítí tak vyčerpaný, že je jiný, odpočatější. Zeptala jsem se, jestli myslí odejít. Povzdechl si:
Ano. Už nechci dál předstírat.

Tu noc spal na gauči, zabalený v dekách jako nějaký podivný tvor z cizího snu. Ráno odešel mezi prvními tramvajemi a nevrátil se dva dny. Pak už měl za sebou schůzku s právníkem. Řekl mi, že chce rozvod co nejrychleji a bez scén. Začal rozhodovat, co si vezme a co nechá. Mlčela jsem. Za týden už jsem nebydlela v našem bytě na Žižkově.

Další měsíce byly jako z mlhy. Musela jsem zvládat vše sama úřady, složenky, volby, které dřív byly společné. Vycházela jsem ven víc než obvykle, spíš z nutnosti než z chuti přijímala jsem pozvání kamkoliv, jen abych nebyla sama doma. Na jedné z těch snově podivných akcí jsem potkala muže ve frontě na latté. Jmenoval se Marek Dvořák. Bavili jsme se o počasí, frontách, zpoždění všechno bylo tak obyčejné, a přesto neskutečné.

Stále jsme se potkávali pohledem, jako by nás něco táhlo do jiného vesmíru. Jednou, když jsme seděli u maličkého stolku v kavárně na Vinohradech, mi řekl, že je o patnáct let mladší. Neřekl to jako žert, ani s podivem. Zajímalo ho i mé stáří, a pak pokračoval dál, jako by na tom nezáleželo. Znovu mě pozval ven. Přijala jsem.

Všechno bylo jiné. Žádné velké sliby, žádné sladké fráze. Ptával se, jak mi je, naslouchal mi, zůstával se mnou, když jsem mluvila o rozvodu, nesnažil se změnit téma. Jednou mi přímo řekl, že mě má rád a že ví, že si nesu něco těžkého. Řekla jsem mu, že už nechci opakovat staré chyby, nechci záviset na nikom. On jen opáčil, že mě nehodlá ovládat, ani mě zachraňovat.

Bývalý manžel se to dozvěděl přes známé. Po měsících se mi ozval. Ptá se, jestli je pravda, že chodím s mladším mužem. Odpovídám: Ano. Ptá se, jestli se nestydím. Říkám mu, že stydět by se měl za vlastní zradu. Zavěsil, aniž by se rozloučil.

Rozvedla jsem se, protože odešel za jinou. Ale potom, aniž bych to plánovala, jsem našla člověka, který mě má rád a váží si mě.
Je to dar od života, nebo jen další zvláštní sen zamotaný mezi tramvaje, mlhu a ranní kávu s chutí podivných možností?

Rate article
DoN
Jsem vdaná už dvacet let a nikdy jsem neměla podezření na nic zvláštního. Můj manžel často služebně cestoval, byla jsem na to zvyklá. Přicházel domů pozdě, byl unavený, říkal, že měl dlouhá jednání. Nekontrolovala jsem mu telefon ani ho zbytečně nevyslýchala. Věřila jsem mu. Jednoho dne jsem skládala prádlo v ložnici. Sedl si na postel, ani si nevyzul boty, a řekl mi: — Chci, abys mě vyslechla, aniž bys mě přerušovala. Tehdy jsem hned věděla, že něco není v pořádku. Řekl mi, že se vídá s jinou ženou. Zeptala jsem se ho, kdo to je. Chvíli váhal, pak mi řekl její jméno. Pracovala blízko jeho kanceláře. Byla mladší než on. Zeptala jsem se, jestli je zamilovaný. Řekl, že neví, ale s ní se prý cítí jinak, méně unavený. Zeptala jsem se, zda odejde. Odpověděl: — Ano. Už nechci dál předstírat. Tu noc spal na gauči. Ráno odešel brzo a nevrátil se dva dny. Když se vrátil, už mluvil s právníkem. Řekl mi, že chce rozvod co nejrychleji a „bez hádek“. Začal mi vysvětlovat, co si vezme a co ne. Poslouchala jsem v tichosti. Do týdne už jsem tam nebydlela. Další měsíce byly těžké. Musela jsem se postarat o věci, které jsme dřív dělili — papíry, účty, rozhodnutí. Začala jsem více chodit ven — ne proto, že bych chtěla, ale protože jsem musela. Přijímala jsem pozvání jen proto, abych nebyla sama doma. Při jedné takové akci jsem potkala muže ve frontě na kávu. Povídali jsme si o obyčejných věcech: počasí, davu, zpoždění. Pokračovali jsme v pohledu jeden na druhého. Jednou u malého stolku mi řekl svůj věk — byl o patnáct let mladší než já. Nepřidal žádnou zvláštní poznámku, neřekl to jako vtip. Zeptal se na můj věk a pokračoval v hovoru, jako by to nic neznamenalo. Pozval mě znovu ven. Přijala jsem. S ním bylo vše jiné. Nebyly tam velké sliby nebo sladké řeči. Ptával se mě, jak se mám, naslouchal mi, byl se mnou, když jsem mluvila o rozvodu, aniž by mě přerušoval. Jednou mi řekl přímo, že se mu líbím a že ví, že zrovna procházím složitým obdobím. Řekla jsem mu, že nechci opakovat chyby a nechci být na nikom závislá. Řekl, že mě nechce ovládat ani „zachraňovat“. Bývalý se to dozvěděl od známých. Po měsících, kdy jsme spolu nemluvili, mi volal. Zeptal se, jestli je pravda, že chodím s mladším mužem. Řekla jsem, že ano. Zeptal se, jestli se nestydím. Odpověděla jsem mu, že ostuda je jeho zrada. Položil, ani se nerozloučil. Rozvedla jsem se, protože mě opustil kvůli jiné. Pak jsem, aniž bych hledala, potkala muže, který mě má rád a váží si mě. Je tohle dar od života?