Je mi padesát a před rokem mi náhle zemřel manžel. Nebyla to dlouhá nemoc, nebyli jsme na to připrav…

Je mi padesát let a před rokem mi náhle zemřel manžel. Nebylo to po dlouhé nemoci ani něco, na co bychom byli připraveni. Bylo to pozdní noční volání, nemocnice, lékař, který říkal slova, které dnes ani nedokážu přesně zopakovat. Jasně si ale pamatuji, jak jsem se tu noc vrátil domů, posadil se na postel a poprvé po desetiletích jsem cítil, že moje hruď není sevřená.

Byli jsme manželé skoro třicet let. Jeho povaha byla výrazná už od začátku. Patřil mezi muže, kteří používají těžká slova. Ti, co vždy opravují, co jsou vždy v právu, ti, co zvyšují hlas, aby si prosadili svou. Když něco nebylo podle něj, dal to najevo. Když jsem měl jiný názor, říkal mi, že to přeháním, že nerozumím, a že bych se neměl plést do věcí, kterým nerozumím. Časem jsem přestal odpovídat. Bylo snazší mlčet než hádat se.

Společný život se proměnil v neustálý režim opatrnosti. Naučil jsem se poznat jeho náladu už ve chvíli, kdy otevřel dveře. Pokud byl tichý nemluvil jsem na něj. Pokud byl podrážděný vyhýbal jsem se mu. Upravoval jsem byt, jídlo i slova podle něj. Když se cokoli pokazilo, i nepatrně, věděl jsem, že přijde scéna. Před dětmi, před hosty na tom nezáleželo.

Mnohokrát jsem přemýšlel, že odejdu. Ale vždy bylo něco, co mě zastavilo. Neměl jsem vlastní peníze. Neměl jsem kam jít. Měl jsem malé děti. On držel účty, rozhodnutí, všechno. Když jsem někdy naznačil rozchod, řekl mi, že sám to nezvládnu, že mě nebude mít kdo živit, že on ví, jak vyvést děti správně. A i když mě to bolelo, část ze mě mu věřila.

Roky plynuly. Přestal jsem toužit po laskavosti. Přestal jsem čekat pozornost. Přestal jsem myslet na sebe. Zvykl jsem si žít v neustálém napětí. Spal jsem lehce, budil se při každém zvuku. Stále ve střehu, stále opatrný, abych ho nerozhněval.

V den, kdy zemřel, byl byt plný lidí. Telefonáty, návštěvy, zařizování, pláč, neznámé tváře. Dělal jsem, co bylo potřeba podepisoval papíry, přijímal kondolence, organizoval pohřeb. Na samotném pohřbu jsem plakal málo. Lidé na mě koukali, jako by čekali, že se zhroutím, budu křičet, rozpadnu se. Nestalo se. Říkali mi, ať “jsem silný”, a já přikyvoval, i když jsem se silný necítil. Cítil jsem něco jiného.

První noc sám byla zvláštní. Lehl jsem si a čekal, že se probudím se sevřeným srdcem, jak jsem byl zvyklý. Ale to se nestalo. Spal jsem tvrdě. Ráno jsem se probudil bez té tíhy v žaludku, která byla součástí mého života roky. Byt byl tichý. Klidné ticho.

S postupem měsíců jsem si začal všímat malých změn. Rozhodoval jsem o věcech bez ptaní na svolení. Jedl jsem, co jsem chtěl. Nikdo nekontroloval, jak jsem něco udělal. Nikdo se mnou nemluvil špatně. Nikdo mě nedával do rozpaků. Jednoho dne mi děti řekly, že mě vidí jiného klidnějšího, méně napjatého. A já to cítil taky.

Neříkám, že jeho smrt byla radostí. Ale také nemůžu říct, že mi chybí. To, co jsem cítil, bylo uvolnění. Hluboký odpočinek. Jakoby mé tělo odložilo břemeno, které neslo celé roky.

Nikdy jsem neodešel, protože jsem nevěděl jak. Protože jsem se bál. Protože jsem vydržel víc, než jsem měl. Dnes žiji sám. Byt je lehčí. Já také.

Je špatné, že se tak cítím?

Rate article
DoN
Je mi padesát a před rokem mi náhle zemřel manžel. Nebyla to dlouhá nemoc, nebyli jsme na to připrav…