Je mi 65 let a i když jsem byla vždy docela smířená se svým vzhledem, v poslední době bílým vlasům začínám prohrávat bitvu – už to nejsou jen dva pramínky, ale celé pruhy hlavně u kořínků. Návštěva kadeřnice už není tak jednoduchá jako dřív, mezi časem, cenou a čekáním jsem začala uvažovat, jestli přece jen není lepší obarvit se doma sama – vždyť celý život si barvím vlasy, co by se mohlo stát? Vyrazila jsem do nejbližší drogerie (ne do luxusního kadeřnického obchodu), řekla „hledám barvu na bílé vlasy“ a dostala krabičku „obyčejný kaštan, nic výstředního“, slibovala 100% krytí a žena na obalu vypadala spolehlivě. Ani jsem nečetla návod a doma v klidu postupovala podle obvyklého rituálu. Začátek vypadal normálně, ale po dvaceti minutách jsem se v zrcadle lekla – místo kaštanu lila! Doufala jsem, že to změní světlo, ale po smytí to bylo ještě horší: na hlavě mi zůstaly fialovo-lila odlesky à la puberťačka, ne seniorka. Smála jsem se, volala dceři, která mě objednala ke kadeřnici, a dva dny jsem statečně nosila šátek, v pekařství mě dokonce pochválili za odvahu. Kadeřnice se jen pousmála a řekla: „To se stává častěji, než si myslíte.“ Vracela jsem se domů s upraveným účesem, lehčí peněženkou a jasným ponaučením: jsou věci, které už člověk sice dělal celej život, ale pak to zkusí – a skončí s fialovou hlavou. Dnes už vím – bílé vlasy přicházejí bez omluvy a některé bitvy je lepší přenechat profíkům. (Ne rodinné drama, ale skutečný český příběh s úsměvem!)

Je mi pětašedesát a i když jsem si vzhled nikdy moc neřešila, v poslední době začaly šediny vítězit na plné čáře. Nejen pár, ale pořádné prameny, hlavně u kořínků. Dřív jsem na kadeřnictví nemyslela nijak složitě prostě jsem zašla, nechala se nabarvit a bylo. Jenže teď mezi časem, cenou a tím čekáním mi začalo vrtat hlavou, jestli by nebylo jednodušší se obarvit sama doma. Vždycky jsem to přece zvládala sama. Co by se mohlo pokazit?

Zamířila jsem do drogerie v našem paneláku, žádný specializovaný kadeřnický obchod. Řekla jsem prodavačce, že chci barvu na šediny. Zeptala se mě na odlesk a já řekla: úplně normální kaštanovou, nic bláznivého. Ukázala mi krabičku, která vypadala solidně, žádná cirkusová žena na obalu, ale normální paní s pěknými vlasy. Psali: 100% krytí šedin. Tím mě přesvědčili. Nic víc jsem nečetla. S klidem jsem šla domů, přesvědčená, že do hodiny bude hotovo.

Vytáhla jsem staré tričko, jednu utěrku, namíchala směs podle návodu a v koupelně před zrcadlem nanesla barvu. Všechno se zdá v pohodě. Barva tmavá, jako vždycky. Sedla jsem si, začala odpočítávat čas a v mezičase jsem umyla nádobí a trochu poklidila kuchyň.

Asi za dvacet minut mě něco začalo zarazit. V zrcadle byla moje hlava spíš fialová než hnědá. Řekla jsem si, že je to určitě jen světlem v koupelně. Namlouvala jsem si, že je to můj přelud.

Když nastal čas oplachování, už jsem tušila, že jsem udělala pěknou hloupost. Jakmile voda sklouzla po vlasech, viděla jsem v odtoku vodu nejdřív fialovou, pak tmavě hnědou a nakonec skoro černou. Vytřela jsem kapky ze zrcadla a uviděla se s lila a fialovým nádechem a zvláštním odstínem, který bych nedokázala ani pojmenovat. Šediny byly fuč, ano. Ale za jakou cenu

Zkusila jsem si vlasy vyfoukat s nadějí, že až uschnou, barva se ještě změní. Neměnila se. Naopak byla snad ještě výraznější. Vypadala jsem jako modelka z nějakého pubertálního špatného módního magazínu, a ne jako pětašedesátiletá paní. Nezbylo mi než se začít smát. Nic jiného mi stejně nezbylo.

Zavolala jsem dceři přes videohovor a hned jak mě spatřila, měla co dělat, aby mi smíchem nespadla židle. Řekla:
Mami co jsi to provedla?
A já na to:
Objednej mi termín u kadeřnice.

Druhý den jsem stejně musela ven. Dala jsem si šátek na hlavu, ale to fialové mi stejně vykukovalo. V obchodě na rohu se mě paní prodavačka ptala, jestli to mám nějaký nový styl. V pekárně mi jedna paní pochválila odvahu pro takové barvy. Jen jsem přikyvovala, jako že to je úplně záměrné.

Za dva dny jsem byla u kadeřnice pyšná jsem fakt nebyla. Kadeřnice mrkla, hned jí bylo jasné, o co jde. Nesoudila mě. Jen řekla:
To se stává častěji, než byste myslela.

Odešla jsem s upravenými vlasy, o pár stokorun chudší (cena za opravdový zákrok nebyla nízká), a s jasnou lekcí: jsou věci, o kterých si myslíte, že zvládnete jako dřív dokud se neprobudíte s fialovou hlavou. Od té doby jsem si připustila dvě pravdy že šediny přichází, kdy se jim zachce, a na některé bitvy je lepší zavolat profesionála.

Není to rodinné drama, jen pravdivá historka, která by se mohla stát komukoli.

Rate article
DoN
Je mi 65 let a i když jsem byla vždy docela smířená se svým vzhledem, v poslední době bílým vlasům začínám prohrávat bitvu – už to nejsou jen dva pramínky, ale celé pruhy hlavně u kořínků. Návštěva kadeřnice už není tak jednoduchá jako dřív, mezi časem, cenou a čekáním jsem začala uvažovat, jestli přece jen není lepší obarvit se doma sama – vždyť celý život si barvím vlasy, co by se mohlo stát? Vyrazila jsem do nejbližší drogerie (ne do luxusního kadeřnického obchodu), řekla „hledám barvu na bílé vlasy“ a dostala krabičku „obyčejný kaštan, nic výstředního“, slibovala 100% krytí a žena na obalu vypadala spolehlivě. Ani jsem nečetla návod a doma v klidu postupovala podle obvyklého rituálu. Začátek vypadal normálně, ale po dvaceti minutách jsem se v zrcadle lekla – místo kaštanu lila! Doufala jsem, že to změní světlo, ale po smytí to bylo ještě horší: na hlavě mi zůstaly fialovo-lila odlesky à la puberťačka, ne seniorka. Smála jsem se, volala dceři, která mě objednala ke kadeřnici, a dva dny jsem statečně nosila šátek, v pekařství mě dokonce pochválili za odvahu. Kadeřnice se jen pousmála a řekla: „To se stává častěji, než si myslíte.“ Vracela jsem se domů s upraveným účesem, lehčí peněženkou a jasným ponaučením: jsou věci, které už člověk sice dělal celej život, ale pak to zkusí – a skončí s fialovou hlavou. Dnes už vím – bílé vlasy přicházejí bez omluvy a některé bitvy je lepší přenechat profíkům. (Ne rodinné drama, ale skutečný český příběh s úsměvem!)