Je mi šestačtyřicet a když se na můj život podívá někdo zvenčí, možná si pomyslí, že je všechno v pořádku. Vdala jsem se mladá, ve čtyřiadvaceti, za pracovitého a zodpovědného muže jmenuje se Martin Novák. Ve dvaceti šesti a dvaceti osmi jsem porodila dvě děti, Veroniku a Hanu. Studium na Karlově univerzitě jsem přerušila rozvrhy nešly skloubit, děti byly malé a říkali jsme si, že všechno má svůj čas. Velké hádky nebo dramata se nám vyhýbaly. Všechno šlo, jak má být.
Dny i roky se slévaly do stejné rutiny. Vstávala jsem dřív než zbytek rodiny, připravila snídani, uklidila byt, vypravila děti do školy a odcházela do práce. Vracívala jsem se včas, abych stihla povinnosti uvařit, vyprat, uklidit. Víkendy znamenaly setkání s rodinou, oslavy narozenin, povinnosti kolem domu. Vždycky jsem byla ta, na kterou bylo spoleh. Když něco chybělo zařídila jsem. Když měl někdo problém byla jsem připravená pomoci. Nikdy jsem se sama sebe neptala, jestli vlastně chci něco jiného.
Martin nebyl nikdy zlý člověk. Večer jsme společně jedli, koukali na televizi a šli spát. Nebyl zvlášť něžný, ale ani chladný. Moc nechtěl, ale ani si nestěžoval. Naše rozhovory se víc a víc točily kolem účtů, dětí, povinností.
Jednoho obyčejného úterý jsem si v obýváku sedla a poslouchala ticho. Najednou jsem zjistila, že nemám co dělat. Ne protože by bylo všechno hotové, ale protože po mně zrovna nikdo nic nechtěl. Rozhlédla jsem se kolem a došlo mi, že jsem roky držela tenhle byt pohromadě a stejně nevím, co já sama tu vlastně hledám.
Ten den jsem ze zvědavosti otevřela zásuvku se starými papíry našla jsem tam diplomy, nedokončené kurzy, poznámky v sešitech, nápady odložené na později. Prohlížela jsem si fotografie z doby, kdy jsem byla jen Lucie, ne manželka, ne matka, ne ta, co vždycky všechno zvládne. Nepřišla nostalgie. Přišel horší pocit: měla jsem dojem, že jsem zvládla všechno, co po mně život chtěl, aniž bych jedinkrát přemýšlela, zda to opravdu chci.
Začala jsem vidět drobnosti, které jsem dřív brala jako samozřejmost. Nikdo se mě neptá, jak se mám. Když se vrátím utahaná z práce, stejně vždycky všechno musím vyřešit já. Když Martin nechce jít na rodinnou oslavu, bere se to jako fakt, když já nechci, očekává se, že půjdu. Můj názor je, ale nemá váhu. Křik ani hádky u nás nebyly, ale přesto tam vlastně nebylo místo pro mě.
Jednou u večeře jsem nadhodila, že bych chtěla dokončit vysokou školu nebo zkusit něco nového. Martin se na mě překvapeně podíval a řekl: A proč, prosím tě, zrovna teď? Neřekl to špatně. Řekl to tak, jak člověk nechápe, proč by se mělo měnit něco, co vždycky fungovalo. Dcery mlčely. Nikdo se nehádal. Nikdo mi nic nezakázal. Ale pochopila jsem, že moje role je tak jasně daná, že když z ní chci vystoupit, působím rozruch i beze slov.
Pořád jsem vdaná. Neodešla jsem, nesbalila kufry, nerozhodla jsem se. Ale už si nelžu. Teď už vím, že víc než dvacet let jsem žila proto, abych udržela jednu konstrukci, kde jsem byla důležitá ale nikdy hlavní postavou.
Jak se z toho člověk má vzpamatovat?




