Je mi šestačtyřicet a kdyby někdo nahlédl do mého života zvenčí, asi by si pomyslel, že je všechno v pořádku. Vdala jsem se brzy ve čtyřiadvaceti za pracujícího a spolehlivého muže. Brzy nato jsem porodila dvě děti krátce po sobě ve dvaceti šesti a ve dvaceti osmi. Přerušila jsem vysokou školu, protože jsem to nedokázala skloubit s péčí o malé děti a pořád jsem si říkala, že na školu bude čas později. Nikdy mezi námi nebyly žádné velké hádky ani dramata. Všechno šlo přesně tak, jak se má.
Roky jsem žila stále stejný koloběh. Vstávala jsem nejdřív, nachystala snídani, srovnala byt a spěchala do práce. Pak domů, uklidit, navařit, vyprat. Víkendy jsme trávili v rodinném kruhu, slavili narozeniny, vyřizovali povinnosti. Vždycky jsem byla ta, co zajišťuje, aby všechno klapalo. Když něco chybělo, řešila jsem to já. Když někdo něco potřeboval, byla jsem tam. Nikdy jsem se sama sebe neptala, jestli bych vlastně chtěla něco jiného.
Můj manžel nebyl špatný člověk. Večeřeli jsme, dívali se na televizi a chodili spát. Nebyl zrovna něžný, ale ani chladný. Nic zvláštního nevyžadoval, ale taky si nestěžoval. Naše rozhovory se točily kolem účtů, dětí a povinností.
Jedno obyčejné úterý sedím v obýváku v tichu a dochází mi, že vlastně nemám co dělat. Ne proto, že je vše v pořádku, ale protože v tom momentě nikdo nic nepotřebuje. Rozhlížím se po bytě a zjišťuji, že roky udržuji tenhle domov v chodu, ale teď vlastně ani nevím, co si v něm počít sama se sebou.
Ten den otevírám zásuvku se starými papíry a najdu diplomy, nedokončené kurzy, nápady opsané v sešitech, projekty, co měly počkat až bude čas. Prohlížím si fotky z doby před svatbou, před mateřstvím, předtím, než jsem začala všechno zařizovat. Necítím nostalgii. Přepadne mě něco horšího: pocit, že jsem všechno zvládla, aniž bych si položila otázku, jestli to tak chci.
Začínám si všímat věcí, které jsem brala jako samozřejmost. Že se mě nikdo neptá, jak se mám. Že i když přijdu domů unavená z práce, stejně všechno musím zařídit já. Že když manžel řekne, že se mu nechce na návštěvu k rodině, nikdo to neřeší, ale když se nechce mě, přesto se čeká, že půjdu. Že moje slovo sice zazní, ale nemá váhu. Žádné hádky nebo křik. Jen v tom všem prostě pro mě není místo.
Jednou u večeře zmíním, že bych chtěla zkusit znovu studovat nebo dělat něco jiného. Manžel se na mě překvapeně podívá a řekne: A na co by to bylo dobré právě teď? Neřekl to zle, spíš jako někdo, kdo nechápe, proč by se mělo měnit něco, co funguje. Děti mlčí. Nikdo neprotestuje, nikdo mi to nezakazuje. A přesto mi dojde, jak je moje role přesně daná a každá odchylka z ní je divná.
Pořád jsem s ním. Neodešla jsem, nesbalila kufry, nerozhodla se definitivně pro změnu. Ale už se nelžu. Vím, že přes dvacet let žiju pro to, aby všechno drželo pohromadě, v systému, kde jsem byla důležitá ale nikdy jsem nebyla v hlavní roli.
Jak se z něčeho takového člověk znovu postaví na nohy?




