Je mi 27 let a žiji v domě, kde se neustále omlouvám jen za to, že existuji. Nejhorší je, že můj manžel říká, že je to “normální”. Jsem dva roky vdaná, bez dětí – ne proto, že bych si je nepřála, ale protože jsem si řekla, že nejdřív musíme mít skutečný domov. Klid. Respekt. Vnitřní mír. Jenže u nás doma už dávno vládne spíš napětí než pohoda. A není to kvůli penězům, práci, vážné nemoci nebo tragédii. Je to kvůli jedné ženě. Manželově matce. Myslela jsem, že je jen přísná, kontrolující, z těch matek, které se vždycky pletou do věcí a mají názor. Snažila jsem se být milá, slušná, přehlížet to. Říkala jsem si: “Je to jeho máma… bude to lepší… chce to čas.” Jenže čas ji neuklidnil – spíš jí dal odvahu být horší. Poprvé mě ponižila vtipem: “Vy mladé ženy, jak si potrpíte na respekt.” Zasmála jsem se, ať není trapně. Pak začaly “návštěvy”. Prý kvůli marmeládám, jídlu, že jde jen pomoci… Ale pokaždé kontrolovala, hodnotila. “A proč je to ‘tady’?” “Kdo ti řekl tohle tak dát?” “Já bych to nikdy neudělala…“ A to nejhorší bylo, že to říkala nejen mně – ale i před manželem. On nereagoval. Nezastavil ji. Když jsem něco řekla, hned: “Nedělej drama.” Začala jsem se cítit jako blázen. Jako problémová. A pak přišly nečekané návštěvy. Zvonek, pak kouzlo a už je uvnitř. “Já tu nejsem cizí. Tady jsem doma.” První dvě návštěvy jsem přecházela, při třetí jsem jí klidně řekla: “Prosím, aspoň dejte vědět dopředu. Někdy jsem unavená, někdy spím, někdy pracuji.” Podívala se na mě jako na drzounku: “Ty mi chceš říkat, kdy můžu přijít za synem?” Manžel mi večer udělal scénu: “Jak jsi ji mohla urazit?” Řekla jsem, že jsem ji neurazila, jen stanovila hranici. On: “V mém domě nebudeš vyhazovat moji mámu.” V mém domě. Ne v našem. V jeho. Od té chvíle jsem se začala hrbit, všude být opatrná. Hudba? Potichu. Smích? Skoro vůbec. Vaření? Raději nic “kontroverzního”. Úklid? Strach, že je stejně špatně. A hlavně – začala jsem se neustále omlouvat. Omlouvám se. Nebude se to opakovat. Nechtěla jsem. Nemyslela jsem to tak. Žena, která se omlouvá jen za to, že žije. Minulý týden přišla, když byl manžel v práci. Já nemocná, v teplácích, vlasy stažené. Otevřela bez zvonění: “Jak vypadáš… To si syn zaslouží?” Neodpověděla jsem. Šla do kuchyně, otevřela lednici: “Nic pořádného.” Skříňka: “Tyhle hrnky proč tady?” Přerovnává, kritizuje. Jen stojím. Pak řekla: “Povím ti jedno – pokud chceš být žena, musíš být na svém místě. Ne nad synem.” V tu chvíli se ve mně něco zlomilo. Žádný pláč. Žádný křik. Jen pocit konce. Když se manžel vrátil, seděla na gauči jako královna. Řekla jsem mu: “Musíme si promluvit, takhle to nejde dál.” On: “Teď ne.” Já: “Teď ano.” On: “Co zase?” Já: “Necítím se doma dobře. Chodí bez ohlášení. Ponižuje mě. Chová se ke mně jako ke služce.” Smál se: “Služka? Přestaň.” “To není legrace.” A ona z gauče: “Pokud to nezvládá, není to žena pro rodinu.” A to nejhorší – on ani slovo na mou obranu. Sedl si vedle ní. “Nedělej drama.” Podívala jsem se na něj – a poprvé ho viděla úplně jasně. Nestojí mezi dvěma ženami. Vybral si stranu, která mu vyhovuje. Podívala jsem se na jeho matku. Pak na něj. A řekla jen: “Dobře.” Nehádala jsem se. Neplakala. Nevysvětlovala. Šla jsem do ložnice. Sbalila si věci. Doklady. Když jsem šla do chodby, vyskočil: “Co děláš?!” “Odcházím.” “Jsi blázen!” “Ne. Právě jsem se probudila.” Jeho máma se vítězoslavně usmála: “Kam půjdeš? Stejně se vrátíš.” Podívala jsem se klidně: “Vy chcete domov, kde velíte. Já chci domov, kde mohu volně dýchat.” Držadlo tašky mi stáhl z ruky: “Nemůžeš odejít kvůli mámě.” Podívala jsem se: “Neodcházím kvůli ní.” Zarazil se: “A kvůli komu?” “Kvůli tobě. Ty sis ji vybral. A mě jsi nechal samotnou.” Odešla jsem. A víte, co jsem venku ucítila? Zimu. Ano. Ale hlavně – úlevu. Poprvé za měsíce jsem se už nikomu neomlouvala. ❓ A vy? Zůstali byste “kvůli manželství” a všechno snášeli, nebo byste odešli ve chvíli, kdy vás muž ponechá na pospas ponižování?

Je mi sedmadvacet let a žiji v bytě, kde se neustále omlouvám za to, že jsem vůbec tady. Nejhorší na tom je, že manžel mi tvrdí, že je to normální.

Jsem dva roky vdaný. Děti nemáme. Ne že bych si je nepřál, ale od začátku jsem říkal, že nejdřív chceme mít domov, který je opravdu domovem. Klid. Respekt. Vnitřní pohodu.

Jenže u nás doma už dávno chybí klid. Ne kvůli penězům. Ne kvůli práci. Ne kvůli nemoci nebo nějaké opravdové tragédii. Kvůli jedné ženě.

Tchýni.

Nejdřív jsem si myslel, že je prostě přísnější. Kontroluje nás víc než ostatní matky. Takové ty maminky, co se rády vměšují do všeho a mají na všechno názor.

Snažil jsem se být zdvořilý. Snášet to. Říkal jsem si, že je to jeho matka že se časem uklidní že mě přijme a že musím být trpělivý.

Jenže čas ji neuklidnil. Právě naopak byla čím dál troufalejší.

Poprvé mě ponížila jen drobností. Řekla to prý v legraci: Ech, vy mladé nevěsty na úctu si dáváte moc záležet. Usmál jsem se, aby nebyla trapná situace.

Pak přišla pomoc. Přinesla sklenice s okurkami, něco k jídlu, tvářila se, že se jen ptá, jak se máme Ale vždycky to bylo stejné. Kontrolovala. Prohlížela. Šahá na naše věci.

Proč to máš takhle?
Kdo ti řekl, že to má být tady?
Já bych to tak nikdy

Nejhorší bylo, že to neříkala jen mně. Říkala to před manželem. A ten nic. Nezastavil ji. Když jsem něco řekl, hned: Přestaň, přeháníš.

Začínal jsem si připadat blázen. Jako bych tohle vše jen nafukoval. Jako bych byl ten problematický.

Pak přišly neohlášené návštěvy. Zazvoní, nebo rovnou přijde s klíčem. Je uvnitř než se nadějete. A vždycky s tou samou větou: Já nejsem cizí, tady jsem doma.

První dva pokusy jsem polknul. Třetí jsem v klidu řekl: Prosím, dejte předem vědět. Někdy jsem unavený, někdy spím, někdy pracuji.

Podívala se na mě, jako bych byl drzý. Ty mi budeš říkat, kdy můžu přijít za synem?

Ten večer mi manžel udělal scénu. Jak jsi ji mohl urazit? Nevěřil jsem svým uším. Já ji neurazil. Jen jsem nastavil hranici. On řekl: V mém bytě nebudeš vyhazovat mou matku.

V MÝM bytě. Ne v NAŠEM. Od té doby jsem se začal uzavírat do sebe. Necítím se tu volně, když vím, že může kdykoli přijít. Nepouštím hudbu. Nesměju se nahlas. Když vařím, bojím se, že řekne zase tohle. Když uklízím, bojím se, že řekne je tu špína.

Nejhorší na tom bylo, že jsem se začal neustále omlouvat.
Promiň.
Už se to nestane.
Nechtěl jsem.
Tak jsem to určitě nemyslel.
To nebylo úmyslné.

Chlap na sedmadvaceti a omlouvá se, že vůbec žije.

Minulý týden přišla, když byl manžel v práci. Měl jsem na sobě domácí oblečení. Byl jsem nemocný, měl jsem rýmu.

Otevřela dveře a vešla, ani nezazvonila. Jak vypadáš tohle si má syn zasloužit? Neodpověděl jsem.

Šla do kuchyně, otevřela ledničku. Tady nemáš nic pořádného. Pak otevřela skříňku. Proč jsou tyhle hrnky tady? Začala přestavovat, nadávat, organizovat.

Jen jsem tam stál. V jeden moment se ke mně obrátila: Řeknu ti něco, ať si to zapamatuješ. Jestli chceš zůstat žena musíš být na svém místě. Ne stát nad synem.

V tu chvíli se něco ve mně zlomilo. Nebyl to pláč. Nebyl to křik. Jen pocit, že jsem na konci.

Když se manžel vrátil domů, seděla už na gauči jako paní domu. Řekl jsem mu tiše: Musíme si promluvit. Takhle už to nejde.

Neotočil se na mě. Teď ne.
Ne, právě teď.
Zamručel. Co zas?
Necítím se tu dobře. Chodí bez pozvání. Ztrapňuje mě. Chová se ke mně jako ke služce.
Zasmál se. Služka? Přestaň bláznit.
Tohle není bláznění.

Ozvala se z gauče: Když tohle nezvládne, není žena pro rodinu.

A tehdy přišlo to nejhorší. Manžel neřekl ani slovo na mou obranu. Sedl si k ní. A jen zopakoval: Nedělej drama. Díval jsem se na něj a poprvé jsem ho viděl jasně.

Nebyl mezi dvěma ženami ale na jedné straně. Na té, kde mu to vyhovovalo.

Podíval jsem se na jeho matku. Pak na něj. Řekl jsem jen: Dobře.
Nehádl jsem se. Nepožádal jsem vysvětlení. Jen jsem vstal a šel do ložnice.

Vzal jsem si své věci do jedné tašky. Sebral jsem doklady. Když jsem vyšel do chodby, vyskočil. Co děláš?
Odcházím.
Zbláznil ses!
Ne. Probral jsem se.

Tchýně se vítězně usmála: Kam půjdeš? Stejně se vrátíš.
Podíval jsem se na ni klidně. Ne. Vy chcete domov, kde budete rozhodovat. Já chci domov, kde budu moct dýchat.

Manžel chytil tašku za držadlo. Nesmíš odejít kvůli mojí mámě!
Podíval jsem se na něj. Neodcházím kvůli ní.
Ztuhl. A kvůli komu?
Kvůli tobě. Protože sis ji vybral. A nechal jsi mě samotného.

Odešel jsem.

A víte, co jsem cítil venku? Zimu, to ano. Ale hlavně úlevu.

Poprvé za dlouhé měsíce jsem se nemusel nikomu omlouvat.

Jak byste se zachovali vy? Zůstali byste kvůli manželství a snášeli to, nebo byste odešli, když vám váš partner nedá ani slovo podpory, když vás ponižují?

Rate article
DoN
Je mi 27 let a žiji v domě, kde se neustále omlouvám jen za to, že existuji. Nejhorší je, že můj manžel říká, že je to “normální”. Jsem dva roky vdaná, bez dětí – ne proto, že bych si je nepřála, ale protože jsem si řekla, že nejdřív musíme mít skutečný domov. Klid. Respekt. Vnitřní mír. Jenže u nás doma už dávno vládne spíš napětí než pohoda. A není to kvůli penězům, práci, vážné nemoci nebo tragédii. Je to kvůli jedné ženě. Manželově matce. Myslela jsem, že je jen přísná, kontrolující, z těch matek, které se vždycky pletou do věcí a mají názor. Snažila jsem se být milá, slušná, přehlížet to. Říkala jsem si: “Je to jeho máma… bude to lepší… chce to čas.” Jenže čas ji neuklidnil – spíš jí dal odvahu být horší. Poprvé mě ponižila vtipem: “Vy mladé ženy, jak si potrpíte na respekt.” Zasmála jsem se, ať není trapně. Pak začaly “návštěvy”. Prý kvůli marmeládám, jídlu, že jde jen pomoci… Ale pokaždé kontrolovala, hodnotila. “A proč je to ‘tady’?” “Kdo ti řekl tohle tak dát?” “Já bych to nikdy neudělala…“ A to nejhorší bylo, že to říkala nejen mně – ale i před manželem. On nereagoval. Nezastavil ji. Když jsem něco řekla, hned: “Nedělej drama.” Začala jsem se cítit jako blázen. Jako problémová. A pak přišly nečekané návštěvy. Zvonek, pak kouzlo a už je uvnitř. “Já tu nejsem cizí. Tady jsem doma.” První dvě návštěvy jsem přecházela, při třetí jsem jí klidně řekla: “Prosím, aspoň dejte vědět dopředu. Někdy jsem unavená, někdy spím, někdy pracuji.” Podívala se na mě jako na drzounku: “Ty mi chceš říkat, kdy můžu přijít za synem?” Manžel mi večer udělal scénu: “Jak jsi ji mohla urazit?” Řekla jsem, že jsem ji neurazila, jen stanovila hranici. On: “V mém domě nebudeš vyhazovat moji mámu.” V mém domě. Ne v našem. V jeho. Od té chvíle jsem se začala hrbit, všude být opatrná. Hudba? Potichu. Smích? Skoro vůbec. Vaření? Raději nic “kontroverzního”. Úklid? Strach, že je stejně špatně. A hlavně – začala jsem se neustále omlouvat. Omlouvám se. Nebude se to opakovat. Nechtěla jsem. Nemyslela jsem to tak. Žena, která se omlouvá jen za to, že žije. Minulý týden přišla, když byl manžel v práci. Já nemocná, v teplácích, vlasy stažené. Otevřela bez zvonění: “Jak vypadáš… To si syn zaslouží?” Neodpověděla jsem. Šla do kuchyně, otevřela lednici: “Nic pořádného.” Skříňka: “Tyhle hrnky proč tady?” Přerovnává, kritizuje. Jen stojím. Pak řekla: “Povím ti jedno – pokud chceš být žena, musíš být na svém místě. Ne nad synem.” V tu chvíli se ve mně něco zlomilo. Žádný pláč. Žádný křik. Jen pocit konce. Když se manžel vrátil, seděla na gauči jako královna. Řekla jsem mu: “Musíme si promluvit, takhle to nejde dál.” On: “Teď ne.” Já: “Teď ano.” On: “Co zase?” Já: “Necítím se doma dobře. Chodí bez ohlášení. Ponižuje mě. Chová se ke mně jako ke služce.” Smál se: “Služka? Přestaň.” “To není legrace.” A ona z gauče: “Pokud to nezvládá, není to žena pro rodinu.” A to nejhorší – on ani slovo na mou obranu. Sedl si vedle ní. “Nedělej drama.” Podívala jsem se na něj – a poprvé ho viděla úplně jasně. Nestojí mezi dvěma ženami. Vybral si stranu, která mu vyhovuje. Podívala jsem se na jeho matku. Pak na něj. A řekla jen: “Dobře.” Nehádala jsem se. Neplakala. Nevysvětlovala. Šla jsem do ložnice. Sbalila si věci. Doklady. Když jsem šla do chodby, vyskočil: “Co děláš?!” “Odcházím.” “Jsi blázen!” “Ne. Právě jsem se probudila.” Jeho máma se vítězoslavně usmála: “Kam půjdeš? Stejně se vrátíš.” Podívala jsem se klidně: “Vy chcete domov, kde velíte. Já chci domov, kde mohu volně dýchat.” Držadlo tašky mi stáhl z ruky: “Nemůžeš odejít kvůli mámě.” Podívala jsem se: “Neodcházím kvůli ní.” Zarazil se: “A kvůli komu?” “Kvůli tobě. Ty sis ji vybral. A mě jsi nechal samotnou.” Odešla jsem. A víte, co jsem venku ucítila? Zimu. Ano. Ale hlavně – úlevu. Poprvé za měsíce jsem se už nikomu neomlouvala. ❓ A vy? Zůstali byste “kvůli manželství” a všechno snášeli, nebo byste odešli ve chvíli, kdy vás muž ponechá na pospas ponižování?