Je mi šestadvacet a už pět měsíců nemluvím s rodiči. Ne proto, že bych někde provedla nějaký podraz nebo spáchala hřích, ale prostě proto, že jsem se rozhodla odejít z domu. Pracuji jako manažerka, vydělávám si sama na sebe, ale pořád jsem žila jako puberťačka pod neustálým dozorem, jako bych měla na zádech GPS od pojišťovny.
Moji rodiče jsou velmi zbožní a podle nich tvrdý dozor rovná se péče. Mně to spíš připomínalo pověstný středověký hrad: všechny zásobovací cesty hlídané a zamřížované. Připadalo mi, že život sleduji tak akorát přes mříže.
Kamarády jsem mohla mít jen z naší ulice na Smíchově a když jsem chtěla na kafe nebo do kina, musela jsem jít zásadně s nimi. Nějaký kolega? S ním maximálně tak na oddělení, ale jinak byl každý mimo naši rodinnou bublinu považován za podezřelý živel. Holky se se mnou za tenhle režim tahat nechtěly a já měla pocit, že se mi život strašně zmenšil.
A to už jsem dávno pracovala a každý měsíc mi chodila výplata na účet. Jenže účet sledovala máma, takže jsem si nemohla ani koupit blbou halenku, aniž bych schvalovala výběr. Chtěla jsem si po práci skočit na limonádu? Povolení a výslech kam, s kým, a proč, vždy následoval. Zpozdila jsem se o deset minut? Mobil zvonil a já byla v tu ránu na výslechu.
Žádné rozhodnutí bez povolenky a nad dvaceti mi to začalo být opravdu dost trapné.
Jednoho nedělního večera pohár přetekl. Chtěla jsem jít na narozeniny kolegy ne že bych plánovala pařit do rána, jen jsem měla chuť a táta prohlásil, že slušné svobodné dívky v noci ven nelítají. Odpověděla jsem, že jsem dospělá, mám stálou práci a na rozdíl od většiny vrstevnic už dávno nečtu Bravo Girl. Máma začala lamentovat, že se měním a jdu do pekla. Strhla se hlučná rodinná hádka ve stylu pod mou střechou moje pravidla.
V ten moment mi došlo, že když zůstanu, definitivně pohřbím samu sebe. Rychle jsem se sbalila, rozloučila aspoň se svým pokojem a v noci odešla.
Přespala jsem pět nocí na nafukovací matraci u kolegyně Evy v Brně. Pak jsme se s druhou kamarádkou, Lenkou, domluvily na společném nájmu. Podepsaly jsme smlouvu, pořídily ledničku, dvouplotýnku, matraci a legendární plastový stůl. Najednou jsem si skládala život podle sebe rozpočet, nákupy, časový plán. Do bytu jsem chodila v klidu, nikdo nekontroloval můj mobil ani neryl do mé pošty.
Od té doby doma ticho po pěšině. Máma mi napsala jen jednou, abych věděla, jak moc jsem je zklamala a jak ztrácím poctivou duchovní cestu. Táta mě zablokoval na WhatsAppu, bratři se mnou nekomunikují a chtějí přemalovat pokoj, kde jsem bydlela, na modro. Vracet se tam fakt nemám potřebu.
Teď pracuju, platím nájem v korunách, starám se o domácnost, a i když padnu večer únavou, najednou dýchám. Můžu si sednout na gauč v teplácích, pouštět si nahlas svoje oblíbené písničky, nebo pozvat všechny, co chci. Nikdo mi nepočítá drobné v peněžence ani mi nevykopává dveře skříně kvůli sukni. Sama si rozhodnu, v kolik půjdu spát.
Pět měsíců to dávám, sama, s větší odpovědností, ale konečně s trochou svobody v duši. Nevolám jim, protože omluva v naší rodině znamená přijít zpátky a zase se podřídit.
Jenže stejně si někdy večer v kuchyni vařím čaj a napadne mě: Udělala jsem správně? Nebo jsem fakt ta zlá dcera, jak mě vidí oni?




