Je mi 25 let a už dva měsíce žiji s babičkou. Moje teta – její jediná žijící dcera – náhle zemřela před dvěma měsíci. Do té doby žila babička s ní. Dělily se o domácnost, každodenní rituály i ticho. Já je často navštěvovala, ale každá jsme měly svůj vlastní život. Všechno se změnilo ve chvíli, kdy zůstala babička sama. O ztrátu jsem nepřišla poprvé. Maminka mi zemřela, když mi bylo 19. Od té doby se učím žít s prázdnem jako s každodenní realitou. Svého otce jsem nikdy nepoznala. Není kolem toho žádný příběh, žádné tajemství – prostě tu nebyl. Když odešla i teta, bylo mi jasné, že jsme zůstaly už jen já a babička. První dny po pohřbu byly divné. Babička neplakala pořád, ale bolest byla vidět v malých věcech – pohybovala se pomaleji, zapomínala zhasnout, seděla a koukala do prázdna. Řekla jsem si, že zůstanu „na pár dní“. Ty dny se změnily v týdny. A jednoho dne jsem složila své věci a pochopila, že už neodcházím. Názory ostatních na sebe nenechaly dlouho čekat. Vždycky je někdo, kdo se ozve. Jedni říkají, že jsem udělala správně – jak bych mohla nechat starou paní, která právě přišla o dceru, samotnou? Jiní tvrdí, že si kazím mládí, že ve 25 letech mám cestovat, chodit ven, najít si kluka, žít život. Ptají se mě, jestli mi to není těžké, jestli se necítím v pasti a jestli se nebojím, že nakonec zůstanu sama. Já to ale takhle nevnímám. Pracuji, šetřím, starám se o domácnost, beru babičku k lékaři, vaříme spolu, večer koukáme na televizi. Nemám pocit, že se něčeho vzdávám. Cítím, že si volím. Nemám partnera, nepřemýšlím o dětech ani o odjezdu do zahraničí. Myslím na jistotu, na přítomnost, na to, abych neopakovala příběh opuštění, který tak dobře znám. Babička je poslední, kdo mi zbyl z mé nejbližší rodiny. Nemám mámu, nemám tetu, nemám tátu. A nechci, aby poslední léta života prožila s pocitem, že je přítěž nebo že překáží. Nechci, aby jedla každý den sama nebo usínala s pocitem, že nikoho nemá. Možná jednou se můj život posune dál. Možná budu cestovat, zamiluji se, odejdu. Ale dnes je tohle moje místo. Ne ze závazku. Ne z pocitu viny. Ale protože mám babičku ráda a protože vedle ní mám ráda i samu sebe. A co byste na mém místě udělali vy?

Je mi 25 a poslední dva měsíce bydlím s babičkou. Moje teta její jediná žijící dcera nečekaně zemřela před dvěma měsíci. Do té doby babička žila právě s ní. Sdílely společně jeden byt, jednu každodenní rutinu, i to občasné ticho. Já je často navštěvovala, ale každá jsme měly svůj svět. Všechno se ale změnilo v okamžiku, kdy zůstala babička sama.

Ztráta je mi známá. Máma mi zemřela, když mi bylo devatenáct. Od té doby už jsem si zvykla žít s prázdnem po ní jako s běžnou součástí života. Tátu jsem nikdy nepoznala. Není za tím žádný zajímavý příběh, žádné tajemství prostě tu nikdy nebyl. Takže když odešla i teta, bylo mi to hned jasné: zůstaly jsme jen já a babička.

První dny po pohřbu byly zvláštní. Babička neplakala pořád, ale bylo vidět, že se trápí pohybovala se pomaleji, zapomínala zhasínat světla, jen tak seděla a koukala do blba. Řekla jsem si, že u ní zůstanu jen na pár dní. Ty dny se ale přelily v týdny. Až jsem si jednoho dne srovnala oblečení do skříně a došlo mi, že už vlastně ani nikam nespěchám.

Od té doby se kolem mě začaly ozývat různé hlasy. Lidi mají na všechno názor, to znáš taky.

Jedni povídají, jak je to správné jak bych přece mohla nechat starou paní, která právě přišla o dceru, samotnou. Jiní na mě koukají, že si kazím mládí prý bych ve čtyřiadvaceti měla cestovat, chodit pařit, sbírat zážitky, najít si přítele… prostě užívat si života. Ptají se, jestli mi to není líto, jestli si nepřipadám uvězněná, jestli nemám strach, že jednou zůstanu sama.

Ale já to takhle nevidím.

Pracuju, šetřím koruny, starám se o domácnost, dovedu babičku k doktorovi nebo na úřad, vaříme spolu, večer koukáme na televizi. Nemám pocit, že bych se něčeho vzdávala. Naopak vím, že je to moje volba. Aktuálně nemám partnera, neuvažuju o dětech nebo stěhování do zahraničí. Teď mi jde hlavně o to, mít jistotu, nebýt sama a hlavně neopakovat tu historii opuštění, kterou tak dobře znám.

Babička je poslední článek z mé rodiny. Nemám mámu, tátu, tetu prostě už jen ji. A nechci, aby svoje poslední roky prožila s pocitem, že někoho obtěžuje nebo je na obtíž. Nechci, aby jedla každý den sama, nebo usínala s pocitem, že nikoho nemá.

Třeba se časem všechno vyvine jinak. Možná jednou budu chtít zase poznávat svět, zamiluju se, odstěhuji se. Ale dneska je tohle moje místo. Ne kvůli povinnosti, ani ze soucitu. Je to proto, že ji mám ráda a sebe taky, když jsem s ní.

A jak by ses zachoval ty?

Rate article
DoN
Je mi 25 let a už dva měsíce žiji s babičkou. Moje teta – její jediná žijící dcera – náhle zemřela před dvěma měsíci. Do té doby žila babička s ní. Dělily se o domácnost, každodenní rituály i ticho. Já je často navštěvovala, ale každá jsme měly svůj vlastní život. Všechno se změnilo ve chvíli, kdy zůstala babička sama. O ztrátu jsem nepřišla poprvé. Maminka mi zemřela, když mi bylo 19. Od té doby se učím žít s prázdnem jako s každodenní realitou. Svého otce jsem nikdy nepoznala. Není kolem toho žádný příběh, žádné tajemství – prostě tu nebyl. Když odešla i teta, bylo mi jasné, že jsme zůstaly už jen já a babička. První dny po pohřbu byly divné. Babička neplakala pořád, ale bolest byla vidět v malých věcech – pohybovala se pomaleji, zapomínala zhasnout, seděla a koukala do prázdna. Řekla jsem si, že zůstanu „na pár dní“. Ty dny se změnily v týdny. A jednoho dne jsem složila své věci a pochopila, že už neodcházím. Názory ostatních na sebe nenechaly dlouho čekat. Vždycky je někdo, kdo se ozve. Jedni říkají, že jsem udělala správně – jak bych mohla nechat starou paní, která právě přišla o dceru, samotnou? Jiní tvrdí, že si kazím mládí, že ve 25 letech mám cestovat, chodit ven, najít si kluka, žít život. Ptají se mě, jestli mi to není těžké, jestli se necítím v pasti a jestli se nebojím, že nakonec zůstanu sama. Já to ale takhle nevnímám. Pracuji, šetřím, starám se o domácnost, beru babičku k lékaři, vaříme spolu, večer koukáme na televizi. Nemám pocit, že se něčeho vzdávám. Cítím, že si volím. Nemám partnera, nepřemýšlím o dětech ani o odjezdu do zahraničí. Myslím na jistotu, na přítomnost, na to, abych neopakovala příběh opuštění, který tak dobře znám. Babička je poslední, kdo mi zbyl z mé nejbližší rodiny. Nemám mámu, nemám tetu, nemám tátu. A nechci, aby poslední léta života prožila s pocitem, že je přítěž nebo že překáží. Nechci, aby jedla každý den sama nebo usínala s pocitem, že nikoho nemá. Možná jednou se můj život posune dál. Možná budu cestovat, zamiluji se, odejdu. Ale dnes je tohle moje místo. Ne ze závazku. Ne z pocitu viny. Ale protože mám babičku ráda a protože vedle ní mám ráda i samu sebe. A co byste na mém místě udělali vy?