Je mi 25 a poslední dva měsíce bydlím s babičkou. Moje teta její jediná žijící dcera nečekaně zemřela před dvěma měsíci. Do té doby babička žila právě s ní. Sdílely společně jeden byt, jednu každodenní rutinu, i to občasné ticho. Já je často navštěvovala, ale každá jsme měly svůj svět. Všechno se ale změnilo v okamžiku, kdy zůstala babička sama.
Ztráta je mi známá. Máma mi zemřela, když mi bylo devatenáct. Od té doby už jsem si zvykla žít s prázdnem po ní jako s běžnou součástí života. Tátu jsem nikdy nepoznala. Není za tím žádný zajímavý příběh, žádné tajemství prostě tu nikdy nebyl. Takže když odešla i teta, bylo mi to hned jasné: zůstaly jsme jen já a babička.
První dny po pohřbu byly zvláštní. Babička neplakala pořád, ale bylo vidět, že se trápí pohybovala se pomaleji, zapomínala zhasínat světla, jen tak seděla a koukala do blba. Řekla jsem si, že u ní zůstanu jen na pár dní. Ty dny se ale přelily v týdny. Až jsem si jednoho dne srovnala oblečení do skříně a došlo mi, že už vlastně ani nikam nespěchám.
Od té doby se kolem mě začaly ozývat různé hlasy. Lidi mají na všechno názor, to znáš taky.
Jedni povídají, jak je to správné jak bych přece mohla nechat starou paní, která právě přišla o dceru, samotnou. Jiní na mě koukají, že si kazím mládí prý bych ve čtyřiadvaceti měla cestovat, chodit pařit, sbírat zážitky, najít si přítele… prostě užívat si života. Ptají se, jestli mi to není líto, jestli si nepřipadám uvězněná, jestli nemám strach, že jednou zůstanu sama.
Ale já to takhle nevidím.
Pracuju, šetřím koruny, starám se o domácnost, dovedu babičku k doktorovi nebo na úřad, vaříme spolu, večer koukáme na televizi. Nemám pocit, že bych se něčeho vzdávala. Naopak vím, že je to moje volba. Aktuálně nemám partnera, neuvažuju o dětech nebo stěhování do zahraničí. Teď mi jde hlavně o to, mít jistotu, nebýt sama a hlavně neopakovat tu historii opuštění, kterou tak dobře znám.
Babička je poslední článek z mé rodiny. Nemám mámu, tátu, tetu prostě už jen ji. A nechci, aby svoje poslední roky prožila s pocitem, že někoho obtěžuje nebo je na obtíž. Nechci, aby jedla každý den sama, nebo usínala s pocitem, že nikoho nemá.
Třeba se časem všechno vyvine jinak. Možná jednou budu chtít zase poznávat svět, zamiluju se, odstěhuji se. Ale dneska je tohle moje místo. Ne kvůli povinnosti, ani ze soucitu. Je to proto, že ji mám ráda a sebe taky, když jsem s ní.
A jak by ses zachoval ty?




