Já lépe vím
Tak co už, Tomáš se unaveně přikrčil před dcerkou, pozorujíce světle růžové skvrny na jejích tvářích. Zase…
Čtyřletá Hanička stála uprostřed pokoje, trpělivá a neobyčejně vážná na své roky. Už byla zvyklá na všechny ty kontroly, ustarané pohledy rodičů, nekonečné masti a pilulky.
Alena přišla blíž, sedla si vedle manžela. Prsty opatrně odhrnula dceři pramínek vlasů z čela.
Ty léky vůbec nezabírají. Vždyť je to jako by pila vodu. A v té poliklinice… To nejsou doktoři, ale bůhví co. Už třetí léčbu mění bez výsledku.
Tomáš vstal a mnul si kořen nosu. Za oknem se šeřilo a den sliboval být stejně šedivý jako ty předchozí. Sbalili se rychle Haničku zabalili do teplé bundy a za půl hodiny už byli v bytě jeho maminky.
Paní Eva jen vzdychala, kroutila hlavou a hladila vnučku po zádech.
Taková maličká, a už tolik léků. To je hrozná zátěž na tělo, posadila Haničku k sobě na klín, holčička se k ní okamžitě přitulila. Je mi jí líto.
My ji nechceme trápit, Alena seděla na kraji pohovky, sevřené ruce v klíně. Ale ta alergie je neústupná. Už jsme odstranili úplně všechno. Opravdu všechno. Jí jen základní potraviny a stejně má vyrážku.
Co říkají lékaři?
Nic konkrétního… Nemohou to lokalizovat. Pořád podstupujeme testy a odběry, ale výsledek… Alena mávla rukou. Tohle je výsledek. Na tvářích.
Eva si povzdechla a upravila Haniččin límeček.
Snad z toho vyroste. Někdy to děti ve věku přeženou a pominou. Ale teď je to pořád nemilé…
Tomáš mlčky sledoval dceru. Malá, drobná. Velké pozorné oči. Pohladil ji po vlasech a v hlavě se mu vynořilo vlastní dětství jak kradl buchty z kuchyně, které maminka pekla každou sobotu, jak loudil bonbóny, jak miloval domácí marmeládu přímo ze sklenice. A jeho dcera… Vařená zelenina. Vařené maso. Voda. Žádné ovoce, žádné sladkosti, žádná normální dětská jídla. Čtyři roky a dieta přísnější, než mívali lidé s vředem žaludku.
Už nevíme, co ještě vyloučit, řekl tiše. V jídelníčku je takřka už jen vzduch.
Domů jeli mlčky. Hanička vzadu usnula, Tomáš na ni občas koukl do zpětného zrcátka. Spala pokojně. Aspoň teď se neškrábe.
Volala máma, pronesla Alena. Žádá, abychom Haničku přivezli příští víkend. Má lístky do loutkového divadla, chce ji vzít sebou.
Do divadla? Tomáš přeřadil. To je fajn. Aspoň přijde na jiné myšlenky.
Právě. Potřebuje rozptýlení.
…V sobotu Tomáš zaparkoval před domem tchyně, vytáhl Haničku z autosedačky. Dcerka ospale zamrkala, mnula si očíčka pěstičkama vzbudili ji brzy, nespala dost. Zvedl ji do náruče a ona se mu hned schoulila na krku, teplá a lehká jako vrabčátko.
Paní Libuše vyšla na zápraží v květovaném županu a rozpažila ruce jako by viděla ztroskotance, ne vnučku.
Ach, moje zlatíčko, sluníčko, popadla Haničku a přitiskla k sobě. Jak je bledá, jak je hubená. Tváře propadlé. Vy jste ji utrápili těmi dietami, úplně jste jí zničili.
Tomáš strčil ruce do kapes, polykal podráždění. Vždy stejná píseň.
Všechno děláme pro dobro. Vždyť víte…
Jaké dobro? Tchyně stáhla rty, prohlížela si vnučku jako by se vrátila z koncentráku. Jen kosti a kůže. Má růst a vy ji trápíte hlady.
Odešla s Haničkou do domu, ani se neohlédla, dveře se zavřely tiše za nimi. Tomáš zůstal stát na zápraží. Někde v koutku mysli ho něco píchlo, nějaké tušení se dralo na povrch, ale zase zmizelo, jako ranní mlha. Promnul si čelo, ještě chvíli poslouchal ticho cizího dvora a šel k autu.
Víkend bez dítěte tak zvláštní, skoro zapomenutý pocit. V sobotu s Alenou vyrazili do supermarketu, tlačili vozík, nakupovali na celý týden.
Doma bojoval tři hodiny s kapajícím kohoutkem v koupelně, který už dva měsíce unikal. Alena protřídila skříně, vytáhla staré věci, dávala je do pytlů na vyhození. Běžné domácí ruchy, ale bez dětského smíchu působil byt podivně prázdný, cize tichý.
Večer si objednali pizzu tu, s mozzarellou a bazalkou, kterou Hanička nesměla. Otevřeli láhev červeného vína. Seděli v kuchyni, povídali si o ničem což už dávno nezažili. O práci, dovolené, nekonečné rekonstrukci.
To je klid, řekla Alena, pak se zarazila a skousla ret. Myslím… Jen je prostě klid a pohoda.
Chápu tě, Tomáš přikryl její ruku dlaní. Taky mi chybí. Ale odpočinek neuškodí.
V neděli jel pro dceru až navečer. Slunce zapadalo, zalévalo ulice zlatou barvou. Dům tchyně stál v hlubokém dvoře za starými jabloněmi, v tom světle vypadal docela útulně.
Tomáš vystoupil, otevřel branku panty zaskřípaly a zarazil se.
Na schodech seděla jeho dcera. Vedle ní paní Libuše, usmívající se blaženě. V rukou držela koláček. Velký, do zlatova pečený, lesklý od tuku. Hanička ho žvýkala. Tváře měla obalené drobky, na bradě kousky krému, v očích jiskry štěstí, jaké u ní dlouho neviděl.
Chvíli jen stál a sledoval. Pak ho zaplavila vlna horkého vzteku.
Přiskočil, v pár krocích byl u nich, vytrhl koláček z ruky tchyně.
Co to má znamenat?!
Libuše se celá otřásla, uhnula dozadu. Obličej jí zrudl až po kořínky vlasů.
Rozmáchla rukama, jako by chtěla utéct před jeho hněvem.
Vždyť je to jenom maličký kousek! Nic se nestalo, no tak, jen koláček…
Tomáš ji nevnímal. Zvedl Haničku do náruče dcerka ztichla, vší silou se držela jeho bundy. Posadil ji do autosedačky, připoutal. Prsty se chvěly vztekem. Hanička na něho velkýma očima, chvějící se rty skoro plakala.
Všechno je v pořádku, zlatíčko, pohladil ji po hlavě, snažil se znít klidně. Chvilku tu počkej, táta se hned vrátí.
Zavřel dveře a vrátil se ke domu. Libuše stále stála na schodech, žmolila lem županu, obličej samá skvrna.
Tomáši, ty tomu nerozumíš
Nerozumím?! zastavil se dva kroky od ní a spustil. Půl roku! Půl roku jsme nemohli přijít na to, co naší dceři je! Vyšetření, testy, alergologické rozbory vůbec tušíte, kolik to stálo? Kolik nervů, kolik probdělých nocí?!
Libuše ustupovala ke dveřím.
Vždyť já to myslela dobře…
Dobře? Tomáš přistoupil blíž. Držíme ji na vodě a vařeném kuřeti! Vyloučili jsme úplně všechno! A vy jí tajně cpete smažené koláčky?!
Posilovala jsem jí imunitu! odvážila se, zvedla bradu. Dávala jsem jenom málo, ať si zvykne. Už by to brzy bylo pryč, díky mně! Já vím, co dělám, vychovala jsem tři děti!
Tomáš ji chvíli sledoval a nepoznával. Žena, kterou roky trpěl kvůli manželce, kvůli klidu v rodině a teď vědomě škodila jeho dítěti. Myslela si, že je chytřejší než doktoři.
Tři děti, zopakoval tiše. Libuše zbledla. Ale každé je jiné. A Hanička není vaše, je moje. A už ji neuvidíte.
Cože?! Libuše sevřela zábradlí. To nesmíš!
Smím.
Odešel k autu. Za zády slyšel křik. Neotáčel se. Sedl za volant, nastartoval. V zrcátku zahlédl postavu, jak vybíhá z branky, mává rukama. Šlápnul na plyn.
Doma čekala Alena v předsíni. Uviděla jeho tvář, uplakanou dceru a vše pochopila.
Co se stalo?
Tomáš jí vše řekl. Krátce, stroze, bez emocí v domě je už dávno vybouchl. Alena naslouchala, obličej jí tvrdl s každou větu. Nakonec vzala mobil.
Mami. Ano, vše mi řekl. Jak jsi mohla?!
Tomáš vzal Haničku do koupelny smýt z tváře zbytky koláče a slzy. Za dveřmi zněl hlas Aleny, ostrý a cizí. Kárala matku, jak ji nikdy neslyšel. Nakonec zaznělo: Dokud nezjistíme, co jí je Haničku neuvidíš.
Uplynuly dva měsíce…
Nedělní obědy u Evy se staly tradicí. Dnes stálo na stole dort: piškotový, s krémem a jahodami. Hanička ho jedla sama, velkou lžící, celá umazaná. Na tvářích ani flíček.
Kdo by to řekl, Eva kroutila hlavou. Slunečnicový olej. Tak vzácná alergie.
Doktor říkal, že u jednoho z tisíce, Alena si mazala chleba máslem. Jakmile jsme ho úplně vyloučili a přešli na olivový za dva týdny vyrážka zmizela.
Tomáš dceru nemohl spustit z očí. Růžové tváře, zářící oči, nos od krému. Šťastné dítě, které konečně může jíst normálně. Dorty, sušenky, vše bez slunečnicového oleje. Ukázalo se, že je toho spousta.
S tchyní zůstali odtažití. Libuše volala, omlouvala se, plakávala do telefonu. Alena s ní mluvila krátce a odměřeně. Tomáš ani slovo.
Hanička natáhla lžičku k dortu, Eva jí přisunula talíř blíž.
Jen jez, holčičko. Jez s chutí.
Tomáš se opřel o opěradlo židle. Venku pršelo, ale v domě bylo teplo a vonělo pečivem. Jeho dcera byla zase zdravá. Na ničem jiném už nezáleželo.




