Já přece vím nejlépe – Co to zas je? – Dmitrij se unaveně posadil na bobek před dcerou a pozoroval růžové fleky na jejích tvářičkách. – Zase… Čtyřletá Soňa stála uprostřed pokoje, trpělivě a nějak dospěle vážně. Na prohlídky, starostlivé výrazy rodičů, nekonečné mastičky a pilulky už si zvykla. Marie k nim přistoupila, sedla si vedle manžela. Prsty opatrně odhrnula dceři pramínek vlasů z obličeje. – Ty léky vůbec nezabírají. Jako bys jí dávala vodu. A doktoři v poliklinice… to snad ani nejsou doktoři. Potřetí mění léčbu, ale výsledek žádný. Dmitrij vstal, promnul si kořen nosu. Za oknem bylo šero a den sliboval být stejně mdlý jako ty předchozí. Rychle se sbalili – Soňu zabalili do teplé bundy a za půl hodiny už seděli v bytě jeho maminky. Olga hekala, kroutila hlavou a hladila vnučku po zádech. – Tak malá, a už tolik léků. To je taková zátěž pro organismus! – posadila Soňu k sobě na klín a děvčátko se k babičce důvěrně přitulilo. – Je mi jí líto. – Rádi bychom jí léky nedávali, – Marie seděla na kraji pohovky, ruce pevně sevřené. – Ale ta alergie neustupuje. Už jsme všechno odstranili. Opravdu všechno. Jí jen ty nejzákladnější potraviny – a přesto má vyrážku. – Co říkají lékaři? – Nic konkrétního. Nemůžou to lokalizovat. Děláme testy, odběry, výsledek… – Marie mávla rukou. – Výsledek je tady. Na tvářích. Olga si povzdechla a upravila Soňe límeček. – Snad to přeroste. U dětí to bývá, časem to odezní. Ale teď to vypadá bledě. Dmitrij mlčky pozoroval dceru. Malá, hubená. Velké pozorné oči. Pohladil ji po hlavě a v paměti se mu vynořilo jeho vlastní dětství – jak si z kuchyně nosil bábovky, které máma pekla v sobotu, jak loudil bonbóny, jak miloval mamin džem rovnou ze sklenice. A jeho dcera… Vařená zelenina. Vařené maso. Voda. Žádné ovoce, žádné sladkosti, žádné normální dětské jídlo. Čtyři roky – a dieta přísnější než u kdejakého žaludečního pacienta. – Už nevíme, co ještě vyloučit, – řekl tiše. – V jídelníčku už skoro nic nezůstalo. Domů jeli v tichosti. Soňa na zadním sedadle usnula, Dmitrij na ni v zrcátku neustále pokukoval. Spí klidně. Aspoň teď se neškrábe. – Máma volala, – ozvala se Marie. – Chce vzít Soňu příští víkend. Má lístky do loutkového divadla, chce jít s ní. – Divadlo? – Dmitrij přeřadil. – To je dobře. Aspoň se rozptýlí. – Přesně tak. Potřebuje aspoň trochu změnu. …V sobotu Dmitrij zaparkoval u domu tchyně, vytáhl Soňu z autosedačky. Dcerka rozespale zamrkala, mnula si oči pěstičkami – vzbudili ji brzy, nestihla se dospat. Zvedl ji do náruče a ona se mu hned schoulila u krku, malá a teplá jako vrabčák. Taťána Michajlovna vyšla na zápraží v pestrém županu, roztáhla ruce, jako by neviděla vnučku, ale trosečníka. – Ach, zlatíčko moje, sluníčko, – vzala Soňu do náruče a přitiskla ji k mohutné hrudi. – Bledá, hubená, tvářičky vpadlé. Vy jste ji těmi dietami úplně zničili, děťátko. Dmitrij dal ruce do kapes, krotil podráždění. Vždycky to samé. – Je to pro její dobro. Ne z rozmaru, to snad chápete sami. – Jaképak dobro, – tchyně semkla rty a zkoumala vnučku jako přeživší z koncentráku. – Samá kost a kůže. Dítě potřebuje růst a vy ji týráte hladovkami. Odnesla Soňu do domu, ani se neotočila, a dveře za nimi tiše zapadly. Dmitrij zůstal stát u branky. Něco ho škráblo v mysli, něco se mělo spojit, ale rozplynulo se to jako ranní mlha. Promnul si čelo, postál ještě chvilku u branky, naslouchal cizímu dvoru. Pak mávl rukou a odešel k autu. Víkend bez dítěte – zvláštní, skoro zapomenutý pocit. V sobotu s Marií vyrazili do hypermarketu, tlačili vozík mezi regály, nakupovali potraviny na týden. Doma se tři hodiny trápil s kapajícím kohoutkem v koupelně. Marie třídila skříně, vytahovala staré věci, skládala je do pytlů na vyhození. Každodenní rutina, ale bez dětského hlasu působil byt nepatřičně, příliš prázdně. Večer si objednali pizzu – tu pravou, s mozzarellou a bazalkou, kterou Soňa jíst nesměla. Otevřeli láhev červeného vína. Seděli v kuchyni, povídali si o ničem – jak už dlouho ne. O práci, o dovolené, o nekonečné rekonstrukci. – Jaký klid, – řekla Marie a hned se zarazila, skousla ret. – Tedy… víš jak to myslím. Prostě ticho. Mír. – Chápu, – Dmitrij ji chytil za ruku. – Taky se mi stýská. Ale odpočinek potřebujeme. V neděli jel pro dceru až navečer. Slunce zapadalo, zalévalo ulice hustým oranžovým světlem. Dům tchyně stál mezi starými jabloněmi, v západním svitu působil skoro útulně. Dmitrij vystoupil z auta, otevřel branku – panty zaskřípaly – a zastavil se v půli kroku. Na zápraží seděla jeho dcera. Vedle ní na schodu Taťána Michajlovna, skláněla se k vnučce s výrazem naprostého štěstí. V ruce měla koláč. Velký, zlatavý, blyštící se od tuku. A Soňa ho žvýkala. Tváře umazané, na bradě drobky, oči rozzářené, jaké u ní už opravdu dlouho neviděl. Dmitrij jen stál a díval se. Pak ho zalila horká zloba. Běžel dopředu, ve třech krocích byl u nich, vytrhl koláč z ruky tchyně. – Co to má znamenat?! Taťána Michajlovna trhla tělem, ustoupila. V obličeji jí naskočila červeň až ke kořínkům vlasů. Tchyně zoufale mávala rukama, jako by chtěla odhánět jeho hněv. – Bylo to jen kousíček, malinký! Nic jí to neudělá, vždyť je to jen koláček… Dmitrij ji nevnímal. Vzal Soňu do náruče – dívenka ztichla, s obavou se držela jeho bundy – a nesl ji k autu. Usadil ji do autosedačky, připoutal pásy. Prsty se třásly z hněvu. Soňa na něj koukala s velkýma očima, rty se chvěly – za chvíli se rozpláče. – Všechno je v pořádku, beruško, – pohladil ji po hlavě, snažil se o klidný hlas. – Pár minut tu počkej. Táta se hned vrátí. Zabouchl dveře a šel zpátky k domu. Taťána Michajlovna stále stála na zápraží, žmoulala lem županu, tvář skvrnitá. – Dimo, ty nerozumíš… – Já nerozumím?! – zastavil se dva kroky od ní, už se neovládl. – Půl roku! Půl roku jsme nevěděli, co se děje s naší dcerou! Vyšetření, testy na alergii – tušíte, kolik to stálo? Kolik nervů, kolik bezesných nocí?! Taťána Michajlovna couvla ke dveřím. – Já to myslela dobře… – Dobře?! – Dmitrij udělal krok k ní. – Držíme ji jen na vodě a vařeném mase! Vyloučili jsme úplně všechno! A vy jí tajně cpete smažené koláče?! – Budovala jsem jí imunitu! – tchyně se vzchopila, zvedla bradu. – Po troškách jsem jí dávala, aby si tělo zvyklo. Ještě chvíli a bylo by po všem – díky mně! Vím co dělám, vychovala jsem tři děti! Dmitrij ji nepoznával. Ta žena, kterou trpěl tolik let kvůli manželce a klidu v rodině – jeho dítě vědomě ohrožovala. Myslela si, že ví líp než doktoři. – Tři děti, – zopakoval tiše, viděl jak tchyně bledne. – Jenže každé dítě je jiné. A Soňa není vaše, je moje. A už ji neuvidíte. – Cože?! – tchyně se chytila zábradlí. – To nemáš právo! – Mám. Otočil se a šel k autu. Za zády křik. Neotáčel se. Nastartoval. V zrcátku ještě zahlédl tchyni, jak vybíhá za branku a mává. Sešlápl plyn. Doma čekala Marie v předsíni. Když viděla mužův obličej a uplakanou dceru, vše jí došlo. – Co se stalo? Dmitrij jí vše řekl. Stručně, bez emocí – ty už vyčerpal venku. Marie poslouchala tiše, její tvář tvrdla s každým slovem. Pak vzala telefon. – Mami. Vím to. Jak jsi mohla?! Dmitrij odvedl Soňu do koupelny – smýt koláč i slzy. Za dveřmi byl slyšet hlas Marie, ostrý a neznámý. Vyčetla matce, jak nikdy předtím. Nakonec jasné: „Dokud nevyřešíme alergii, Soňu neuvidíš.“ Uběhly dva měsíce… Nedělní obědy u Olgy se staly tradicí. Dnes na stole dort – piškotový s krémem a jahodami. A Soňa ho jedla. Sama, velkou lžící, celá upatlaná. Na tvářích ani tečka. – Kdo by to řekl, – Olga vrtěla hlavou. – Slunečnicový olej. Tak vzácná alergie. – Doktor říkal, že to má jeden z tisíce, – Marie si namazala chleba máslem. – Jakmile jsme ho úplně vyloučili a přešli na olivový, za dva týdny bylo po vyrážce. Dmitrij se nemohl na dceru vynadívat. Růžové tváře, zářivé oči, krém na nose. Šťastné dítě, které konečně jí normální jídlo. Dorty, sušenky, všechno bez slunečnicového oleje. A ono je toho víc, než by kdo řekl. S tchyní zůstalo napětí. Taťána Michajlovna volala, omlouvala se, plakala do telefonu. Marie odpovídala stručně a odměřeně. Dmitrij raději vůbec. Soňa sáhla po další lžíci dortu, Olga jí přisunula talíř blíž. – Jen jez, zlatíčko. Jez do sytosti. Dmitrij se opřel do opěradla. Venku pršelo, ale doma bylo teplo a krásně vonělo pečivo. Jeho dceři bylo líp. Všechno ostatní bylo vedlejší.

Já lépe vím

Tak co už, Tomáš se unaveně přikrčil před dcerkou, pozorujíce světle růžové skvrny na jejích tvářích. Zase…

Čtyřletá Hanička stála uprostřed pokoje, trpělivá a neobyčejně vážná na své roky. Už byla zvyklá na všechny ty kontroly, ustarané pohledy rodičů, nekonečné masti a pilulky.

Alena přišla blíž, sedla si vedle manžela. Prsty opatrně odhrnula dceři pramínek vlasů z čela.

Ty léky vůbec nezabírají. Vždyť je to jako by pila vodu. A v té poliklinice… To nejsou doktoři, ale bůhví co. Už třetí léčbu mění bez výsledku.

Tomáš vstal a mnul si kořen nosu. Za oknem se šeřilo a den sliboval být stejně šedivý jako ty předchozí. Sbalili se rychle Haničku zabalili do teplé bundy a za půl hodiny už byli v bytě jeho maminky.

Paní Eva jen vzdychala, kroutila hlavou a hladila vnučku po zádech.

Taková maličká, a už tolik léků. To je hrozná zátěž na tělo, posadila Haničku k sobě na klín, holčička se k ní okamžitě přitulila. Je mi jí líto.
My ji nechceme trápit, Alena seděla na kraji pohovky, sevřené ruce v klíně. Ale ta alergie je neústupná. Už jsme odstranili úplně všechno. Opravdu všechno. Jí jen základní potraviny a stejně má vyrážku.
Co říkají lékaři?
Nic konkrétního… Nemohou to lokalizovat. Pořád podstupujeme testy a odběry, ale výsledek… Alena mávla rukou. Tohle je výsledek. Na tvářích.

Eva si povzdechla a upravila Haniččin límeček.

Snad z toho vyroste. Někdy to děti ve věku přeženou a pominou. Ale teď je to pořád nemilé…

Tomáš mlčky sledoval dceru. Malá, drobná. Velké pozorné oči. Pohladil ji po vlasech a v hlavě se mu vynořilo vlastní dětství jak kradl buchty z kuchyně, které maminka pekla každou sobotu, jak loudil bonbóny, jak miloval domácí marmeládu přímo ze sklenice. A jeho dcera… Vařená zelenina. Vařené maso. Voda. Žádné ovoce, žádné sladkosti, žádná normální dětská jídla. Čtyři roky a dieta přísnější, než mívali lidé s vředem žaludku.

Už nevíme, co ještě vyloučit, řekl tiše. V jídelníčku je takřka už jen vzduch.

Domů jeli mlčky. Hanička vzadu usnula, Tomáš na ni občas koukl do zpětného zrcátka. Spala pokojně. Aspoň teď se neškrábe.

Volala máma, pronesla Alena. Žádá, abychom Haničku přivezli příští víkend. Má lístky do loutkového divadla, chce ji vzít sebou.
Do divadla? Tomáš přeřadil. To je fajn. Aspoň přijde na jiné myšlenky.
Právě. Potřebuje rozptýlení.

…V sobotu Tomáš zaparkoval před domem tchyně, vytáhl Haničku z autosedačky. Dcerka ospale zamrkala, mnula si očíčka pěstičkama vzbudili ji brzy, nespala dost. Zvedl ji do náruče a ona se mu hned schoulila na krku, teplá a lehká jako vrabčátko.

Paní Libuše vyšla na zápraží v květovaném županu a rozpažila ruce jako by viděla ztroskotance, ne vnučku.

Ach, moje zlatíčko, sluníčko, popadla Haničku a přitiskla k sobě. Jak je bledá, jak je hubená. Tváře propadlé. Vy jste ji utrápili těmi dietami, úplně jste jí zničili.

Tomáš strčil ruce do kapes, polykal podráždění. Vždy stejná píseň.

Všechno děláme pro dobro. Vždyť víte…
Jaké dobro? Tchyně stáhla rty, prohlížela si vnučku jako by se vrátila z koncentráku. Jen kosti a kůže. Má růst a vy ji trápíte hlady.

Odešla s Haničkou do domu, ani se neohlédla, dveře se zavřely tiše za nimi. Tomáš zůstal stát na zápraží. Někde v koutku mysli ho něco píchlo, nějaké tušení se dralo na povrch, ale zase zmizelo, jako ranní mlha. Promnul si čelo, ještě chvíli poslouchal ticho cizího dvora a šel k autu.

Víkend bez dítěte tak zvláštní, skoro zapomenutý pocit. V sobotu s Alenou vyrazili do supermarketu, tlačili vozík, nakupovali na celý týden.

Doma bojoval tři hodiny s kapajícím kohoutkem v koupelně, který už dva měsíce unikal. Alena protřídila skříně, vytáhla staré věci, dávala je do pytlů na vyhození. Běžné domácí ruchy, ale bez dětského smíchu působil byt podivně prázdný, cize tichý.

Večer si objednali pizzu tu, s mozzarellou a bazalkou, kterou Hanička nesměla. Otevřeli láhev červeného vína. Seděli v kuchyni, povídali si o ničem což už dávno nezažili. O práci, dovolené, nekonečné rekonstrukci.

To je klid, řekla Alena, pak se zarazila a skousla ret. Myslím… Jen je prostě klid a pohoda.
Chápu tě, Tomáš přikryl její ruku dlaní. Taky mi chybí. Ale odpočinek neuškodí.

V neděli jel pro dceru až navečer. Slunce zapadalo, zalévalo ulice zlatou barvou. Dům tchyně stál v hlubokém dvoře za starými jabloněmi, v tom světle vypadal docela útulně.

Tomáš vystoupil, otevřel branku panty zaskřípaly a zarazil se.

Na schodech seděla jeho dcera. Vedle ní paní Libuše, usmívající se blaženě. V rukou držela koláček. Velký, do zlatova pečený, lesklý od tuku. Hanička ho žvýkala. Tváře měla obalené drobky, na bradě kousky krému, v očích jiskry štěstí, jaké u ní dlouho neviděl.

Chvíli jen stál a sledoval. Pak ho zaplavila vlna horkého vzteku.

Přiskočil, v pár krocích byl u nich, vytrhl koláček z ruky tchyně.

Co to má znamenat?!

Libuše se celá otřásla, uhnula dozadu. Obličej jí zrudl až po kořínky vlasů.

Rozmáchla rukama, jako by chtěla utéct před jeho hněvem.

Vždyť je to jenom maličký kousek! Nic se nestalo, no tak, jen koláček…

Tomáš ji nevnímal. Zvedl Haničku do náruče dcerka ztichla, vší silou se držela jeho bundy. Posadil ji do autosedačky, připoutal. Prsty se chvěly vztekem. Hanička na něho velkýma očima, chvějící se rty skoro plakala.

Všechno je v pořádku, zlatíčko, pohladil ji po hlavě, snažil se znít klidně. Chvilku tu počkej, táta se hned vrátí.

Zavřel dveře a vrátil se ke domu. Libuše stále stála na schodech, žmolila lem županu, obličej samá skvrna.

Tomáši, ty tomu nerozumíš
Nerozumím?! zastavil se dva kroky od ní a spustil. Půl roku! Půl roku jsme nemohli přijít na to, co naší dceři je! Vyšetření, testy, alergologické rozbory vůbec tušíte, kolik to stálo? Kolik nervů, kolik probdělých nocí?!

Libuše ustupovala ke dveřím.

Vždyť já to myslela dobře…
Dobře? Tomáš přistoupil blíž. Držíme ji na vodě a vařeném kuřeti! Vyloučili jsme úplně všechno! A vy jí tajně cpete smažené koláčky?!
Posilovala jsem jí imunitu! odvážila se, zvedla bradu. Dávala jsem jenom málo, ať si zvykne. Už by to brzy bylo pryč, díky mně! Já vím, co dělám, vychovala jsem tři děti!

Tomáš ji chvíli sledoval a nepoznával. Žena, kterou roky trpěl kvůli manželce, kvůli klidu v rodině a teď vědomě škodila jeho dítěti. Myslela si, že je chytřejší než doktoři.

Tři děti, zopakoval tiše. Libuše zbledla. Ale každé je jiné. A Hanička není vaše, je moje. A už ji neuvidíte.
Cože?! Libuše sevřela zábradlí. To nesmíš!
Smím.

Odešel k autu. Za zády slyšel křik. Neotáčel se. Sedl za volant, nastartoval. V zrcátku zahlédl postavu, jak vybíhá z branky, mává rukama. Šlápnul na plyn.

Doma čekala Alena v předsíni. Uviděla jeho tvář, uplakanou dceru a vše pochopila.

Co se stalo?

Tomáš jí vše řekl. Krátce, stroze, bez emocí v domě je už dávno vybouchl. Alena naslouchala, obličej jí tvrdl s každou větu. Nakonec vzala mobil.

Mami. Ano, vše mi řekl. Jak jsi mohla?!

Tomáš vzal Haničku do koupelny smýt z tváře zbytky koláče a slzy. Za dveřmi zněl hlas Aleny, ostrý a cizí. Kárala matku, jak ji nikdy neslyšel. Nakonec zaznělo: Dokud nezjistíme, co jí je Haničku neuvidíš.

Uplynuly dva měsíce…

Nedělní obědy u Evy se staly tradicí. Dnes stálo na stole dort: piškotový, s krémem a jahodami. Hanička ho jedla sama, velkou lžící, celá umazaná. Na tvářích ani flíček.

Kdo by to řekl, Eva kroutila hlavou. Slunečnicový olej. Tak vzácná alergie.
Doktor říkal, že u jednoho z tisíce, Alena si mazala chleba máslem. Jakmile jsme ho úplně vyloučili a přešli na olivový za dva týdny vyrážka zmizela.

Tomáš dceru nemohl spustit z očí. Růžové tváře, zářící oči, nos od krému. Šťastné dítě, které konečně může jíst normálně. Dorty, sušenky, vše bez slunečnicového oleje. Ukázalo se, že je toho spousta.

S tchyní zůstali odtažití. Libuše volala, omlouvala se, plakávala do telefonu. Alena s ní mluvila krátce a odměřeně. Tomáš ani slovo.

Hanička natáhla lžičku k dortu, Eva jí přisunula talíř blíž.

Jen jez, holčičko. Jez s chutí.

Tomáš se opřel o opěradlo židle. Venku pršelo, ale v domě bylo teplo a vonělo pečivem. Jeho dcera byla zase zdravá. Na ničem jiném už nezáleželo.

Rate article
DoN
Já přece vím nejlépe – Co to zas je? – Dmitrij se unaveně posadil na bobek před dcerou a pozoroval růžové fleky na jejích tvářičkách. – Zase… Čtyřletá Soňa stála uprostřed pokoje, trpělivě a nějak dospěle vážně. Na prohlídky, starostlivé výrazy rodičů, nekonečné mastičky a pilulky už si zvykla. Marie k nim přistoupila, sedla si vedle manžela. Prsty opatrně odhrnula dceři pramínek vlasů z obličeje. – Ty léky vůbec nezabírají. Jako bys jí dávala vodu. A doktoři v poliklinice… to snad ani nejsou doktoři. Potřetí mění léčbu, ale výsledek žádný. Dmitrij vstal, promnul si kořen nosu. Za oknem bylo šero a den sliboval být stejně mdlý jako ty předchozí. Rychle se sbalili – Soňu zabalili do teplé bundy a za půl hodiny už seděli v bytě jeho maminky. Olga hekala, kroutila hlavou a hladila vnučku po zádech. – Tak malá, a už tolik léků. To je taková zátěž pro organismus! – posadila Soňu k sobě na klín a děvčátko se k babičce důvěrně přitulilo. – Je mi jí líto. – Rádi bychom jí léky nedávali, – Marie seděla na kraji pohovky, ruce pevně sevřené. – Ale ta alergie neustupuje. Už jsme všechno odstranili. Opravdu všechno. Jí jen ty nejzákladnější potraviny – a přesto má vyrážku. – Co říkají lékaři? – Nic konkrétního. Nemůžou to lokalizovat. Děláme testy, odběry, výsledek… – Marie mávla rukou. – Výsledek je tady. Na tvářích. Olga si povzdechla a upravila Soňe límeček. – Snad to přeroste. U dětí to bývá, časem to odezní. Ale teď to vypadá bledě. Dmitrij mlčky pozoroval dceru. Malá, hubená. Velké pozorné oči. Pohladil ji po hlavě a v paměti se mu vynořilo jeho vlastní dětství – jak si z kuchyně nosil bábovky, které máma pekla v sobotu, jak loudil bonbóny, jak miloval mamin džem rovnou ze sklenice. A jeho dcera… Vařená zelenina. Vařené maso. Voda. Žádné ovoce, žádné sladkosti, žádné normální dětské jídlo. Čtyři roky – a dieta přísnější než u kdejakého žaludečního pacienta. – Už nevíme, co ještě vyloučit, – řekl tiše. – V jídelníčku už skoro nic nezůstalo. Domů jeli v tichosti. Soňa na zadním sedadle usnula, Dmitrij na ni v zrcátku neustále pokukoval. Spí klidně. Aspoň teď se neškrábe. – Máma volala, – ozvala se Marie. – Chce vzít Soňu příští víkend. Má lístky do loutkového divadla, chce jít s ní. – Divadlo? – Dmitrij přeřadil. – To je dobře. Aspoň se rozptýlí. – Přesně tak. Potřebuje aspoň trochu změnu. …V sobotu Dmitrij zaparkoval u domu tchyně, vytáhl Soňu z autosedačky. Dcerka rozespale zamrkala, mnula si oči pěstičkami – vzbudili ji brzy, nestihla se dospat. Zvedl ji do náruče a ona se mu hned schoulila u krku, malá a teplá jako vrabčák. Taťána Michajlovna vyšla na zápraží v pestrém županu, roztáhla ruce, jako by neviděla vnučku, ale trosečníka. – Ach, zlatíčko moje, sluníčko, – vzala Soňu do náruče a přitiskla ji k mohutné hrudi. – Bledá, hubená, tvářičky vpadlé. Vy jste ji těmi dietami úplně zničili, děťátko. Dmitrij dal ruce do kapes, krotil podráždění. Vždycky to samé. – Je to pro její dobro. Ne z rozmaru, to snad chápete sami. – Jaképak dobro, – tchyně semkla rty a zkoumala vnučku jako přeživší z koncentráku. – Samá kost a kůže. Dítě potřebuje růst a vy ji týráte hladovkami. Odnesla Soňu do domu, ani se neotočila, a dveře za nimi tiše zapadly. Dmitrij zůstal stát u branky. Něco ho škráblo v mysli, něco se mělo spojit, ale rozplynulo se to jako ranní mlha. Promnul si čelo, postál ještě chvilku u branky, naslouchal cizímu dvoru. Pak mávl rukou a odešel k autu. Víkend bez dítěte – zvláštní, skoro zapomenutý pocit. V sobotu s Marií vyrazili do hypermarketu, tlačili vozík mezi regály, nakupovali potraviny na týden. Doma se tři hodiny trápil s kapajícím kohoutkem v koupelně. Marie třídila skříně, vytahovala staré věci, skládala je do pytlů na vyhození. Každodenní rutina, ale bez dětského hlasu působil byt nepatřičně, příliš prázdně. Večer si objednali pizzu – tu pravou, s mozzarellou a bazalkou, kterou Soňa jíst nesměla. Otevřeli láhev červeného vína. Seděli v kuchyni, povídali si o ničem – jak už dlouho ne. O práci, o dovolené, o nekonečné rekonstrukci. – Jaký klid, – řekla Marie a hned se zarazila, skousla ret. – Tedy… víš jak to myslím. Prostě ticho. Mír. – Chápu, – Dmitrij ji chytil za ruku. – Taky se mi stýská. Ale odpočinek potřebujeme. V neděli jel pro dceru až navečer. Slunce zapadalo, zalévalo ulice hustým oranžovým světlem. Dům tchyně stál mezi starými jabloněmi, v západním svitu působil skoro útulně. Dmitrij vystoupil z auta, otevřel branku – panty zaskřípaly – a zastavil se v půli kroku. Na zápraží seděla jeho dcera. Vedle ní na schodu Taťána Michajlovna, skláněla se k vnučce s výrazem naprostého štěstí. V ruce měla koláč. Velký, zlatavý, blyštící se od tuku. A Soňa ho žvýkala. Tváře umazané, na bradě drobky, oči rozzářené, jaké u ní už opravdu dlouho neviděl. Dmitrij jen stál a díval se. Pak ho zalila horká zloba. Běžel dopředu, ve třech krocích byl u nich, vytrhl koláč z ruky tchyně. – Co to má znamenat?! Taťána Michajlovna trhla tělem, ustoupila. V obličeji jí naskočila červeň až ke kořínkům vlasů. Tchyně zoufale mávala rukama, jako by chtěla odhánět jeho hněv. – Bylo to jen kousíček, malinký! Nic jí to neudělá, vždyť je to jen koláček… Dmitrij ji nevnímal. Vzal Soňu do náruče – dívenka ztichla, s obavou se držela jeho bundy – a nesl ji k autu. Usadil ji do autosedačky, připoutal pásy. Prsty se třásly z hněvu. Soňa na něj koukala s velkýma očima, rty se chvěly – za chvíli se rozpláče. – Všechno je v pořádku, beruško, – pohladil ji po hlavě, snažil se o klidný hlas. – Pár minut tu počkej. Táta se hned vrátí. Zabouchl dveře a šel zpátky k domu. Taťána Michajlovna stále stála na zápraží, žmoulala lem županu, tvář skvrnitá. – Dimo, ty nerozumíš… – Já nerozumím?! – zastavil se dva kroky od ní, už se neovládl. – Půl roku! Půl roku jsme nevěděli, co se děje s naší dcerou! Vyšetření, testy na alergii – tušíte, kolik to stálo? Kolik nervů, kolik bezesných nocí?! Taťána Michajlovna couvla ke dveřím. – Já to myslela dobře… – Dobře?! – Dmitrij udělal krok k ní. – Držíme ji jen na vodě a vařeném mase! Vyloučili jsme úplně všechno! A vy jí tajně cpete smažené koláče?! – Budovala jsem jí imunitu! – tchyně se vzchopila, zvedla bradu. – Po troškách jsem jí dávala, aby si tělo zvyklo. Ještě chvíli a bylo by po všem – díky mně! Vím co dělám, vychovala jsem tři děti! Dmitrij ji nepoznával. Ta žena, kterou trpěl tolik let kvůli manželce a klidu v rodině – jeho dítě vědomě ohrožovala. Myslela si, že ví líp než doktoři. – Tři děti, – zopakoval tiše, viděl jak tchyně bledne. – Jenže každé dítě je jiné. A Soňa není vaše, je moje. A už ji neuvidíte. – Cože?! – tchyně se chytila zábradlí. – To nemáš právo! – Mám. Otočil se a šel k autu. Za zády křik. Neotáčel se. Nastartoval. V zrcátku ještě zahlédl tchyni, jak vybíhá za branku a mává. Sešlápl plyn. Doma čekala Marie v předsíni. Když viděla mužův obličej a uplakanou dceru, vše jí došlo. – Co se stalo? Dmitrij jí vše řekl. Stručně, bez emocí – ty už vyčerpal venku. Marie poslouchala tiše, její tvář tvrdla s každým slovem. Pak vzala telefon. – Mami. Vím to. Jak jsi mohla?! Dmitrij odvedl Soňu do koupelny – smýt koláč i slzy. Za dveřmi byl slyšet hlas Marie, ostrý a neznámý. Vyčetla matce, jak nikdy předtím. Nakonec jasné: „Dokud nevyřešíme alergii, Soňu neuvidíš.“ Uběhly dva měsíce… Nedělní obědy u Olgy se staly tradicí. Dnes na stole dort – piškotový s krémem a jahodami. A Soňa ho jedla. Sama, velkou lžící, celá upatlaná. Na tvářích ani tečka. – Kdo by to řekl, – Olga vrtěla hlavou. – Slunečnicový olej. Tak vzácná alergie. – Doktor říkal, že to má jeden z tisíce, – Marie si namazala chleba máslem. – Jakmile jsme ho úplně vyloučili a přešli na olivový, za dva týdny bylo po vyrážce. Dmitrij se nemohl na dceru vynadívat. Růžové tváře, zářivé oči, krém na nose. Šťastné dítě, které konečně jí normální jídlo. Dorty, sušenky, všechno bez slunečnicového oleje. A ono je toho víc, než by kdo řekl. S tchyní zůstalo napětí. Taťána Michajlovna volala, omlouvala se, plakala do telefonu. Marie odpovídala stručně a odměřeně. Dmitrij raději vůbec. Soňa sáhla po další lžíci dortu, Olga jí přisunula talíř blíž. – Jen jez, zlatíčko. Jez do sytosti. Dmitrij se opřel do opěradla. Venku pršelo, ale doma bylo teplo a krásně vonělo pečivo. Jeho dceři bylo líp. Všechno ostatní bylo vedlejší.