Já žádnou ochrnutou nechci… řekla nevěsta a odešla
Nikdy by si nepomyslela, co se může stát dál.
V jedné malé vesnici žil obyčejný děda, o víkendech si dal trochu slivovice. Měl jeden sen: pořídit si psa, ale ne ledajakého, chtěl čistokrevného kavkazského ovčáka. Pro takového psa byl ochoten jet klidně až na Kavkaz, jen aby ho přivezl domů.
Dědu všichni znali jako Vojtěcha Červinku. Jestli to bylo jméno nebo příjmení, málokdo věděl jistě. Prostě Vojta, za celý život nikoho neopravoval. Po práci na zahrádce seděl na lavici pod starou lípou a vzpomínal na minulá léta. Někdy se okolo něj scházela místní mládež, ráda poslouchala, jak vypráví o tom, jaké to bývalo ve vesnici dřív.
Manželku už pohřbil dávno. Anna měla nemocné srdce. Doktoři jí vůbec nedoporučovali otěhotnět, ale ona dítě moc chtěla. Porodila Vojtovi syna, od té doby už byla úplně nemocná. Vojta Annu opravdu miloval. Pro ni by udělal vše: po domácnosti se staral sám, ani taška mléka z obchodu jí nenosil: Nesmíš! Lékaři ti to zakázali! říkal.
O dítě pečoval sám, denně vařil. Anna si někdy zoufala:
Jen mě neshazuj, Vojto! Kráva jsem, nic nedělám! Jen se podívej, ženské tě budou zesměšňovat
Jenže ostatní ženy nezáviděly, spíš říkaly:
Hergot, Aničko, půjč nám svého Vojtu aspoň na den, rády bychom zažily život jako ty!
Anna se jen usmívala. Tak se s úsměvem na rtech i rozloučila se životem. Jedno ráno ji Vojta našel už chladnou. Plakal jako malý, tři dny, a pak se začal naplno starat o syna.
Syna chytl zrovna těžký věk, čtrnáct let. Později šel na vojnu, pak se brzy oženil a zůstal bydlet ve městě, kde sloužil. Takhle zůstal Vojta v chalupě úplně sám, ale nesmutnil, rád se povídal s mladými na lavičce.
Synovi se narodila dcera, Vojta je všechny zval na návštěvu, ale oni nikdy nepřijeli. Práce, málo času, pořád něco. Vnučku viděl jen na fotografiích.
A najednou si lidé ve vsi všimli, že Vojta chodí smutný jako černý mrak, nesměje se, nedělá si švandu, na lavičce u domu nesedává. Počali se ptát, co se stalo. Ukázalo se, že přišla Vojtovi telegram: nevěsta psala, že měli autonehodu. Vnučka je těžce zraněná v nemocnici, syn Vojty zemřel.
Takové neštěstí, taková rána! soucítili všichni ve vsi, ale co říct, aby pomohli v takové bídě?
Vojta přijímal kondolence, ale necítil se lépe. Syn byl pryč, ale ještě více mu bylo líto vnučky. Ležela v nemocnici v kómatu, mladá dívka, patnáct let. Měla žít, ne trpět. Vojtovi bolelo celé srdce.
Hlavně však, nevěsta už ani nepsala, na telegramy neodpovídala, telefon nezvedala. Jak zjistit, jak se má vnučka? Nikdy ji neviděl, ale podle fotografií byla celá Anna v mládí. Vojta ji miloval stejně, jako kdyby spolu vyrůstali.
Už se chystal jet do města, kde syn bydlel, když tu zničehonic večer přijede k domu auto. Vynosí nosítka. Do chalupy se bez zaklepání přiřítí paní chvíli Vojta nemohl pochopit, že je to vdova po jeho synovi. Po ní vnesli na nosítkách vnučku. Odhodili ji na gauč a odchází.
Je ochrnutá od hlavy k patě. Takovou dceru nechci. Já si ještě můžu vzít jiného a porodit zdravé dítě! řekla a bouchla dveřmi.
Ale já nejsem doktor! stačil jen zavolat Vojta.
Ani nemusíš být. Lékaři jí pomoci neumějí. Potřebuje ošetřovatelku. Pokud se o ni starat nechcete, klidně ji pohřběte zaživa, já svou budoucnost ničit nebudu. dodala žena a odešla.
Ty snad nejsi ani její matka! zakřičel za ní Vojta.
Teď už bylo jasné, proč syn nikdy nepřijel s rodinou na návštěvu. S takovou ženou jen na trh se hádat, ne chodit po návštěvách! Jak se syn do takové vypočítavé ženské namočil? Jenže teď už se ho nezeptá. Kdyby tušil, že se jeho manželka své dcery vzdá, otočil by se v hrobě. Takže zůstali sami Vojta a vnučka.
Vnučka byla opravdu úplně ochrnutá, ale Vojta si z péče hlavu nedělal, vždyť už tolikrát všechno zvládl sám. A teď měl nový smysl života! Hlavní cíl: vyléčit děvče.
Lékaři se vnučky vzdali. Nechápali, jak tu havárii vůbec přežila, prý měla zranění téměř neslučitelná se životem. Zbývaly babské rady a bylinky. Místní léčitelka bydlela až na druhém konci kraje, tam ochrnutou holku nedostane, a ona k němu na chalupu nejezdila, byla už moc stará. Co dělat, nevěděl
Téměř každý týden jezdil Vojta za léčitelkou, nabíral byliny, zavařeniny, tinktury, tím vnučku léčil. Rok plynul a ona stále ležela jako poleno pod dekou, nehýbala se ani rukou, ani nohou, sotva poznala, že vůbec vnímá. Dokonce ani mluvit nedovedla, jen občas zakňourala beze smyslu.
Někdy Vojta viděl, jak jí po tváři stéká slza. V tu chvíli ho srdce bolelo, že by mu prasklo. Myslel si, že vnučka smutní po matce a otci. Hodně si s ní povídal, četl jí knihy, ale ona nemohla odpovědět. Oběma bylo těžko.
A jednoho večera se stalo nečekané. Když děda seděl u postele nemocné, do chalupy vpadla parta opilých mladých. Vojta v nepozornosti nezavřel dveře. Vraceli se z vesnického bálu, viděli, že v domě svítí. Věděli, že tu žije ochrnutá holka. Někdo nadhodil, že si ji můžou užít, stejně se bránit nebude Strčili do dveří, otevřely se.
Tak dědku, sundej z vnučky deku a roztáhni jí nohy! Hoďme si losy, kdo bude první poručil nejopilejší.
Proboha, jí je jen patnáct! protestoval Vojta.
Jen počkej, až si vyčistím zuby! řekl Vojta, ale rychle běžel na kuchyň, otevřel sklep a vykřikl: Kočiče!
A ze sklepa vyrazil obrovský kavkazský ovčák. Kousal do kalhot zprava i zleva! Tomu nejhoršímu málem ukousl chloubu, ostatním roztrhal gatě na zadku. Tak běželi vesnicí s holými pozadími, lidé se smáli, a ovčák za nimi až za vesnici.
Když se Vojta vrátil do pokoje, vnučka na posteli sedí a křičí směrem k oknu:
Hugo! Hugo! Dědo, chyť ho, ať se nám neztratí!…
V tu chvíli děda uronil slzy štěstí. Od té doby se vnučka začala uzdravovat. Brzy se už mohla procházet. Jestli pomohly zázračné byliny, nebo ten šok, není jasné, ale začala mluvit a povídala bez ustání. Byla umlčena dlouhou dobu. A kde se vzal pes, ptáte se?… Jednoduché. Hugo žil u syna Vojty, a když přišla tragédie, nevděčná nevěsta se zbavila jak dcery, tak jeho psa.
Psa přivezla s dcerou, ale dědovi nic neřekla. Když žena opouštěla dům, šel Vojta zavřít vrata, vidí, u vrat sedí pes. Hubený, utrápený, smutné oči jako nemocná kráva, a v nich skutečné slzy. Vojta ani netušil, že měl syn psa. Nemohl ho vyhnat ven vzal ho domů.
Pes mu sloužil věrně, a když přišli ti vagabundi, byl zrovna ve sklepě léto bylo extra horké. Aby se pes netrápil, dával ho děda přes den do sklepa, večer, když slunce zapadalo, pustil ho ven. Ten večer nestihl pustit. Kdyby byl Hugo nahoře, ti lumpové by se do domu ani nedostali.
Vnučka pak dědovi pověděla, že když plakala, slzy jí stékaly po tvářích, smutnila po psovi. Děda měl psa na dvoře, do domu ho pouštět nechtěl. Dívce se stýskalo, ale říct to nemohla.
Hugo vyhnal opilce, vrátil se domů a s radostí olízal tvář své malé paničce. I on se jí hodně stýskal. Tak začali žít ve třech: Vojta, vnučka a Hugo. O její matce už nikdy neslyšeli.
Tehdy jsem pochopil, že skutečná rodina není vždy o krvi, ale o lásce, kterou máme odvahu dát do světa. A někdy život dá smysl až tehdy, když zůstaneš odpovědný za někoho, kdo tě potřebuje víc než cokoliv jiného.




