Hochu, jak dlouho už tady bydlíš? A co vlastně jíš za jídlo?

Je mi šedesát let, už dávno jsem v důchodu a žiju si po svém. Už deset let bydlím sama, bez manžela, bez dětí a bez blízkých kamarádek. Moje děti mají svoje životy, rodiny bydlí v jiných městech, manžel je už po smrti a mým největším potěšením je moje chata radost i odreagování. Jakmile se oteplí, hned se tam přesouvám, dám všechno do pořádku, uklidím chatu a zahradu, nasadím květiny, založím nové záhony. Právě tam se mi dýchá nejlíp a cítím se opravdu klidně.
V zimě to ale nejde, sněhu je moc a já už ho nemůžu odházet. Nemám nikoho, kdo by mi pomohl, musím se proto přestěhovat do města. Na podzim to ještě nějak zvládnu. Letos jsem v září trošku nachladla, zůstala jsem ve městě asi týden, ale jakmile bylo líp, už jsem spěchala zpátky na moji milovanou chatu na vesnici.
Přicházím ke svému domu a vidím, že vrata jsou široce otevřená. Hned mě napadlo, že se mi někdo vloupal na zahradu. Všechno bylo na svém místě, ale dveře otevřené… bála jsem se, že mě vykradli! Pomalu jsem se vplížila dovnitř. Ale v domě bylo všechno tak, jak jsem to nechala, až na deku na pohovce, kterou jsem ani nepoužila, a na stole zůstal hrnek… Já přece vždycky uklízím nádobí! Něco tady nesedí.
Prvotní strach přešel a došlo na rozhořčení. Kdo a proč si tu dovoluje dělat si, co chce, a ještě pít z mého hrnku… Kouknul jsem z okna a za domem vidím divnýho kluka, jak si rozdělal ohýnek a evidentně se snažil ohřát, zahříval zmrzlé ruce těsně u plamenů. Tak to je, můj nezvaný host…
Vyšel jsem z domu a odkašlal si, abych upoutal jeho pozornost. Chuligán se polekal, ale neutekl, naopak, vydal se hned ke mně:
Omlouvám se, paní, jsem tady teprve chvíli…
Byl tichý, pokorný a malý, hned mi ho přišlo líto:
Jak dlouho tu jsi? A co jsi jedl?
Jen dva dny… Moc jídla jsem neměl… Trochu chleba, teď mám už jen drobky…
Chlapec mi s hrdostí ukázal prut, na kterém byla navlečená krajíc bílého chleba.
Jak se jmenuješ, kluku? A jak ses sem dostal?
Já jsem Filip. Máma a její přítel mě vyhnali z domu. Nechtěl jsem s nimi být
Nehledá tě vesnice?
Nehledají, je to tam pořád stejné. A není to poprvé, co utíkám. Někdy zmizím na týdny a nikoho to nezajímá, ani si nevšimnou. Vrátím se většinou až tehdy, když mám pořádný hlad, a stejně se nikdo neraduje, že mě zase vidí
Ukázalo se, že chlapec vlastně vůbec nebyl odsud. Úplně obyčejný, ale smutný příběh. Jeho máma byla bez práce, střídali se kolem ní partneři jako na běžícím pásu, doma skoro žádné jídlo, místo toho flašky a opilci.
Po takovém vyprávění mi bylo opravdu těžko u srdce a přemýšlel jsem, jak mu pomoct. Nezaváhal jsem, nechal ho u sebe na chatě a pořádně ho najedl, celou noc jsem pak nemohl usnout a přemýšlel co dál. Ráno mě napadlo, že znám starou známou z úřadu, možná by věděla, co a jak, a tak jsem jí zavolal. Když už mi nepomůže, aspoň mi poradí, kam se mám obrátit.
Ujistila mě, že situaci zvládne, a slíbila, že to vezme na starost. Samozřejmě jsem musel běhat po úřadech, shánět různé papíry, ale po pár týdnech jsem se stal Filipovým pěstounem. Nemohl tomu ani uvěřit, a jeho máma se o něj už nikdy ani nezeptala.
A tak teď žijeme jako děda s vnukem v zimě v bytě v Českých Budějovicích, jinak na chatě u Tábora. Filip půjde brzy do školy a já věřím, že to tam zvládne levou zadní už teď krásně čte, píše, počítá, a navíc maluje jako opravdový umělec! To je talentLetos na jaře jsme spolu zasadili celé záhony mrkve a hrášku a na starý strom u plotu Filip přivázal malý houpací provaz. Když fouká vítr, slyším jeho smích až z kuchyně a říkám si, že někdy život sám ví nejlíp, koho komu přivést do cesty. S Filipem po mém boku už nejsem sama a večer, když si čteme u lampy pohádky, mu někdy šeptám, jak je svět zvláštní a krásný. On mi pak potají kreslí obrázky a schovává do polštáře vzkazy s nápisem: “Jsem šťastný.” Myslím, že přesně pro tohle všechno stojí za to žít.

Rate article
DoN
Hochu, jak dlouho už tady bydlíš? A co vlastně jíš za jídlo?