14. února, Praha
Dneska byl pro mě den plný bolesti, výčitek a slz. Sedím v obýváku, za oknem svítí lampy Žižkova a já se snažím napsat pár řádků, abych si utřídila myšlenky.
Když mi dopoledne zazvonil telefon, chtěla jsem zavolat Karlovi na Skypu. Zvedl to ale někdo jiný.
Haló, Karle
Tady není Karel. Tady je Petra.
Petra? Promiňte, kdo jste?
A kdo jste vy? Já jsem přítelkyně Karla. Něco jste chtěla?
Manžel není doma, zdržel se dnes v práci.
V tu chvíli mi proběhla hlavou spousta myšlenek. Zamotala se mi hlava, všimla jsem si rudých kapek na podlaze. Břicho mě bolelo, kroutila jsem se na sedačce a cítila, že to přijde, že se dítě narodí.
Můj Karel už pět let jezdí na brigády do zahraničí. Nějakou dobu dělal řidiče v Německu, potom zase rekonstrukce v Polsku. Vyjel kvůli penězům, chtěli jsme dopřát synům lepší budoucnost. Moc dobře jsme věděli, že z českého platu doma toho moc neuspoříme.
Tam v cizině jsme měli štěstí. Posílal mi balíky plné potravin konzervy, mouku, olej, sladkosti pro kluky. A peníze mi vždy poslal na účet, abych je mohla uložit v bance na úrok. Našetřili jsme tolik, že jsme mohli koupit staršímu synovi byt v Dejvicích.
Zdálo se, že máme vše, co rodina potřebuje. Jenže před několika měsíci jsem začala cítit, že se se mnou něco děje. První myšlenka byla, že mám přechod, ale ne. Začala jsem přibírat, byla unavená, hodně jedla, nálada se prudce měnila. Podle internetu to vypadalo na těhotenství. Ale jak? V pětačtyřiceti? Nevěřila jsem tomu a udělala si test. Dvě rudé čárky tam byly jasně.
O svém těhotenství jsem neřekla synům ani snachám. Proč bych jim to říkala? Aby se smáli, že jejich máma v tomhle věku ztratila rozum? Rozhodla jsem se to skrývat. Naštěstí byla zima, halila jsem se do velkých svetrů, kabátů. Pod péřovkou nikdo nic neviděl.
Upřímně jsem dítě nechtěla. Možná mě budete mít za necitlivou, ale v mých letech už chci být babičkou, ne stát u kolébky a měnit plínky. Máme dva kluky, vnuky, chci mít čas sama na sebe. Navíc nemáme peníze na třetí dítě. Karel by musel zase odjet přes hranice, a já sama už nezvládám.
Potrat už byl riskantní, bylo pozdě a operace nebezpečná. Nevím, jak by to dopadlo. Snažila jsem se sama sebe přesvědčit, že všechno bude v pořádku. Možná se Karel potěší? Rozhodla jsem se mu zavolat přes Skype, ale zapnula jsem jen mikrofon, ne kameru.
Haló, Karle
Tady není Karel. Tady je Petra.
Petra, kdo jste?
Paní, já jsem jeho přítelkyně. Něco jste chtěla? Karel je v práci.
Zavěsila jsem a propadla slzám. To je život že muž může zradit kdekoliv a s kýmkoliv. Chtěla jsem tenkrát zažádat o rozvod, kufr vyházet na chodbu a už ho nevidět.
Stále jsem doufala, že manžel se vrátí domů, když uslyší, že čekáme dítě. Měsíc únor znamenal jeho dovolenou, kluci mají narozeniny. Snívalo se mi dokonce, jak jdeme všichni spolu na Letnou, a Karel drží za ruku naši dcerku, já druhou rukou.
Na Valentýna dorazil. Připravila jsem romantickou večeři, svíčky, hudbu, chtěla jsem pohodovou atmosféru.
Karle, mám pro tebe překvapení. Jsem těhotná. Prý to bude holčička.
Ty bestie! zakřičel.
Zrudnul vzteky, převracel talíře na podlahu, třískal do stolu:
Zatímco já makám v cizině, ty tady spíš s jinými? Teď mi tady podstrkuješ cizí děcko?
Karle, nech mě to vysvětlit
Jdi ode mě, nechci tě vidět! Strčil mě tak prudce, že jsem narazila břichem na roh stolu a spadla.
Karel se urazil, vzal tašku a hlučně zabouchl dveře. Zase mi bylo zle, viděla jsem rudé kapky na parketách. Břicho tak bolelo, že jsem se musela zkroutit. Sotva jsem našla mobil a volala záchranku. Cítila jsem, že dítě přijde na svět každým okamžikem.
Když přijeli lékaři, držela jsem v náručí naši holčičku. Byla klidná, neplakala, spala spokojeně.
Maminko, pojedete s námi?
Ne. Vezměte si dítě, já ji nechci.
Jak to?
Prostě ji vezměte, prosím. Tahle holčička mi zničila rodinu. Snad ji někdo bude milovat, já rozhodně ne. Už ji nechci nikdy vidět!
Bez pocitu viny jsem ji předala do náruče lékařky. Prohlédli mě doma, porod proběhl bez komplikací. Když sanitka odjela, uklidila jsem celý byt, šla do sprchy a spát.
Nikdo z mých dětí neví, že jsem dcerku dala pryč. Chodím teď každý den do Týnského chrámu a prosím, ať se má dobře, ať najde svou rodinu. Vím, že na to už sama nemám sílu. Nedokážu znovu být matkou. Jediné, co si přeji, aby se Karel zase vrátil domů. Ale opět odjel do Německa, baví se jen se syny.
Asi jsem nenormální, možná mě odsoudíte. Ale já si vybrala muže, ne dítě. Bůh mi buď soudcem.




