Dveře zabouchnuté před nosem: – Mami, já vím, že mě nemáš ráda… Zuzana ztuhla s ručníkem v ruce…

Zavřel mi dveře před nosem

Mami, ty mě asi nemáš ráda

Eva ztuhla s utěrkou v ruce. Pomalu se otočila ke svému synovi. Matěj stál ve dveřích, zamračený, ruce v kapsách domácích kalhot.

Cože? Eva položila utěrku. Kde jsi to vzal?
Babička to říkala.

Jistě, babička

A co ještě babička říkala?

Matěj vešel do kuchyně, bradu měl vystrčenou, v očích vzdor celý jeho otec.

Že jsi od táty odešla schválně, abych neměl normální rodinu. Abych nebyl šťastné dítě. Jenom naschvál jsi od nás odešla.

Eva se podívala na syna. Skoro deset let. Dva roky už žijí sami. Dva roky, co se Radek propadl ze života jejího syna bez jediné zprávy, bez telefonátu, žádné přání k narozeninám. Zato Helena Novotná, bývalá tchyně, svědomitě vídá vnoučka každý víkend a pečlivě mu plní hlavu svými řečmi.

Mati, Eva se snažila mluvit klidně, neměl bys babičce tak věřit. Ona neví všechno.
Ona ví všechno! vybuchl Matěj. Ty mi lžeš! Kdyby sis mě vážila, nikdy bys rodinu nerozbila! Nerozváděla by ses!

Každé jeho slovo bodalo jak jehla do srdce. Eva viděla, jak Matějovi cukají rty, jak se mu lesknou oči. Opravdu tomu věřil.

Matěji
Táta by s námi žil! Byli bychom všichni spolu!
Tvůj táta ti za dva roky ani jednou nezavolal, vyklouzlo Evě. Ani jednou, slyšíš?
Protože mu to zakazuješ! Babička říká, že mu to nedovolíš!

Matěj se otočil a vyběhl z kuchyně. Za okamžik z chodby zazněl rámus zabouchl dveře svého pokoje.

Eva zůstala stát u stolu. Utěrka napůl složená. Tykání hodin. A ticho, hluboké, dusivé.

Posadila se na stoličku, schovala tvář do dlaní. Slzy jí samy stékaly po tvářích horké a naštvané. Radek jí byl nevěrný, dva měsíce chodil s nějakou ženou z práce, a když Eva na všechno přišla, jen pokrčil rameny prostě se to stává. Jak mu měla odpustit? Jak mohla žít s člověkem, který jí lhal do očí? A teď Matěj věří, že to ona všechno rozbila.

A Helena Novotná, ta svatá žena, stále spřádá svoje sítě. Její brouček je bez viny, všechno způsobil špatný výběr nevěsty, která neměla pochopení a nedokázala udržet rodinu kvůli dítěti.

Eva si otřela slzy, zadívala se z okna. Dítě, skoro deset let. Nechápe. A asi dlouho ještě nepochopí.

Tři dny plynuly jak sirup. Matěj byl doma snídal, šel do školy, vrátil se, dělal si úkoly. Ale jakoby za sklem. Eva se ptala na školu zabručel něco pod nos, neodtrhl oči od mobilu. Volala ho na večeři přišel, mlčky jedl, díval se do talíře. Zkoušela ho obejmout před spaním uhýbal, rychle zabručel dobrou, zavřel za sebou dveře.

V pátek si Eva řekla: dost. Po práci si zajela do Albertu, naplnila košík dort Dort Praha, brambůrky, které měl Matěj nejradši, velká pizza se šunkou a žampiony. Možná spolu kouknou na pohádku. Možná si konečně řeknou pár slov, jako dřív.

Vešla do bytu, odnesla tašky do kuchyně.

Mati! Pojď sem, podívej, co jsem přinesla!

Ticho.

Matěji?

Eva prošla chodbou, nakoukla do Matějova pokoje. Prázdno. Nepořádek na posteli, knížky na stole, batoh batoh není. Bundu na věšáku taky nevidí.

Vzala mobil, vytočila synovo číslo. Dlouhé vyzvánění, pak konec hovoru. Napsala zprávu: Kde jsi? Ozvi se mi prosím. Zobrazilo se, že si ji přečetl.

Odpověď ale žádná.

Volala znovu. A zase. Po pátém pokusu zamítnuto.

Co to má být…

Prsty se jí třásly a klouzaly po displeji. Další pokus. Ještě. Vyčkávání, vyčkávání, vyčkávání.

Kliknutí.

Haló?
Matěji! Eva přitiskla mobil k uchu. Kde jsi? Co se děje? Jsi v pořádku?
Jsem v pohodě.

Hlas klidný. Až podezřele klidný.

Kde jsi? Proč jsi odešel?
Jel jsem za tátou. Budu u něj bydlet.

Eva ztuhla v chodbě.

Cože?!
Babička říkala, že mě táta chtěl. U soudu chtěl, abych u něj zůstal, ale tys mě donutila zůstat u tebe. Já už s tebou být nechci. Bude mi lépe u táty.
Matěji, počkej

Krátké pípnutí.

Eva volala zpět zamítnuto. Znovu tentokrát už vypnutý telefon.

Zmateně pobíhala bytem, navlékala bundu, upustila kabelku, horečně objednávala taxík. Radkův adresu znala ale pořád zpaměti.

Dvacet minut v zácpě, dvacet minut kousala nehty.

Taxi zastavilo u paneláku. Eva vystoupila, nevzala si ani drobné, rozběhla se ke vchodu a zarazila.

Na lavičce před domem seděl Matěj. Rozepnutá bunda, batoh vedle. Obličej mokrý, červený, ramena se otřásala.

Plakal.

Eva k němu přiskočila, klekla si do mokrého asfaltu, chytila ho za ramena. Zima jí prostupovala džíny, ale bylo jí to jedno.

Jsi v pořádku? Jedl jsi něco? Proč pláčeš?

Dlaně jí samy přejížděly po rukách, po tváři, kontrolovaly, jestli je celý, zdravý, tady. Líce studené, nos červený, řasy slepené slzami.

Matěj se na ni podíval. Oči napuchlé, zaslzené, pohled plný bolesti, až Evě sevřelo hrdlo.

Táta mě vyhodil.

Eva strnula. Ruce mu zůstaly na ramenou.

Cože?
Má teď doma jinou ženskou. A malé dítě, Matěj posmrkl, hřbetem rukávu si setřel slzy a rozmazal špínu přes tvář. Ani mě nepustil dovnitř. Řekl, že jsem neměl jezdit. Ať se vrátím k mámě. A prostě mi zabouchl dveře. Přímo před nosem.

Jeho hlas se na konci zachvěl, odvrátil tvář, schoval ji do ramen. Ramena se zatřásla.

Eva ho přitáhla k sobě, objala pevně, zabořila obličej do jeho vlasů voněly studeným větrem a dětským šamponem. Matěj tentokrát neucuknul. Naopak, pevně se ji chytil za bundu, zabořil nos do jejího ramene.

Pojď, šeptla, když se uklidnil. Půjdeme si to spolu vyjasnit.

Cesta taxíkem k Heleně Novotné trvala ještě patnáct minut. Matěj mlčel a díval se ven na mihotavá světla. Eva ho držela za ruku, a on už ruku neodtáhnul. Malá, studená prstíky v jejích dlaních.

Dveře se otevřely téměř okamžitě, jako by je babička očekávala. Župan, natáčky, bačkory s bambulkami samá domácí pohoda. Jen v očích nepříjemný lesk.

Jejda, vykřikla Helena, ustoupila do předsíně, to tě maminka přivedla sem, aby tě poštvala proti tátovi? Proti mně?

Matěj udělal krok vpřed. Eva viděla jeho hubená napjatá záda, v té bundě ještě dětská.

Babi, Matěj zvedl hlavu a v jeho hlase zaznělo něco nového, dospělého, ty jsi mi lhala?

Helena zamrkala. Na chviličku se její maska zachvěla.

Cože, Matýsku, co to povídáš?
Byl jsem u táty. Vyhodil mě. Proč?

Eva sledovala, jak se Heleně mění výraz. Jak sklouzává maska laskavé babičky, jak těkají její oči, hledají výmluvu, hledají odpověď, střídavě na vnoučka, střídavě na Evu.

Matýsku, to je všechno vina tvé matky, ona
Říkala jsi, že mi máma bránila mluvit s tátou, že mu zakazuje volat. Že mě čeká, že na mě myslí. Matěj zatínal pěsti až bílé klouby. Tak proč mi zabouchl dveře před nosem? Proč se mnou nechtěl ani mluvit? Proč se na mě díval jak na cizího?
To nevíš, je teď vytížený, má to těžké
A nebyla pravda spíš to, co říkala máma? Matěj zvedl hlas, až Helena o krok ustoupila. Že mě nepotřebuje? Že už na naši rodinu dávno zapomněl? Má teď novou ženu. Malé mimino. Všichni jsou spokojený. Na co bych mu byl já? Jen další problém?

Helena se narovnala, zvedla bradu, v očích se jí zablesklo něco zuřivého a zoufalého.

To tě naučila ona! ukázala prstem na Evu. Všechno je vina tvé matky! Rozbila vám domov, ona

Dost!

Matěj to zakřičel tak, že Eva sebou trhla. Po schodišti se rozlehl ozvěnou jeho hlas.

Už mi nikdy nelži! Dva roky slýchám pohádky o tátovi, a on ani na narozeniny nezavolá! Už k vám nepřijdu. A nevolej mi taky. Když mi táta ukázal dveře, odmítám ho taky. Vás oba. Otočil se, popadl Evu za ruku. Jdeme domů, mami.

Helena zůstala stát v otevřených dveřích, bledá, s pootevřenou pusou. Eva ji nikdy neviděla tak zaskočenou a bezradnou, bez svých nepříjemných poznámek a výčitek.

Na shledanou, řekla Eva a zavřela za nimi dveře.

Doma Matěj snědl dva kusy studené pizzy a vypil tři hrnky horkého čaje s malinovým džemem. Seděl zachumlaný v kostkované dece, unavený, s červeným nosem. Venku byla černá tma a světlo lampy mu malovalo na tvář teplé stíny.

Mami.
Ano, Matýsku?
Promiň mi to.

Eva položila svůj hrnek na stolek, zadívala se na syna na jeho tenká ramena, rozcuchané vlasy a tvrdou vrásku mezi obočím.

Vždycky ses snažila, všechno jsi dělala kvůli mně. Pracovala jsi, vařila, starala ses o mě. A já Já jen poslouchal babičku. Věřil jsem jí, místo abych věřil tobě. Matěj sklopil oči, pohrával si s třásněmi deky. Už to neudělám. Budu myslet sám. A věřit jen tomu, co uvidím na vlastní oči. Ne tomu, co mi někdo bude vykládat.

Eva se usmála, přisunula se blíž, pohladila ho po hlavě. Tentokrát Matěj neucukl. Naopak, opřel se bokem o její rameno, přesně jako malý kluk.

Byla to těžká lekce. Sice bolavá, ale cenná někdy musí člověk zjistit pravdu sám, bez ohledu na cizí slova. Není důležité, co tvrdí druzí hlavní je rozumět tomu, co cítíme sami v srdci a být upřímný k sobě i k těm, které máme rádi.

Rate article
DoN
Dveře zabouchnuté před nosem: – Mami, já vím, že mě nemáš ráda… Zuzana ztuhla s ručníkem v ruce…