Dvacet let jsem se omlouvala své tchyni, dokud mi kamarádka nepoložila jednu šťavnatou otázku. Pak jsem najednou všechno pochopila.
Dvacet let.
Tak dlouho jsem se omlouvala své tchyni zcela na autopilota, jakoby omluvy byly součástí mé DNA.
Kde jsi? Čekám už půl hodiny! ozval se její dotčený hlas do telefonu.
Omlouvám se, asi jsem to nedostatečně upřesnila spustila jsem automaticky, ačkoli jsem jí přece jasně napsala: schůzka v tři. Teď bylo čtvrt na tři.
Takhle začínala většina našich debat.
Ten den jsme měly vybírat záclony do pokoje mé dcery. Nabízela jsem, že jí prostě pošlu fotky, ona na tom ale trvala, že musíme jít společně.
Tyhle jsou moc hezké, ukázala jsem na světlé, béžové závěsy.
Béžové? To je úplně nepraktické. Tmavě modré, to je ono! přeťala mě. Já už jsem vychovala děti, tak vím, co je nejlepší.
A tak máme modré.
Cestu domů jsem mlčela a tupě civěla z okna tramvaje. Všechno bylo v pořádku, tchyně spokojená, ale ve mně se hromadil tlak, který jsem neuměla pojmenovat.
Večer mi volala kamarádka.
Víš, čeho jsem si všimla? povídá. Ty se omlouváš i za cizí nálady.
Ta otázka mě zarazila jak čerstvě natřený plot.
Začala jsem si promítat Omlouvala jsem se, že jsme nedorazili na rodinnou oslavu, na kterou nikdo nezval. Omlouvala jsem se, že jsem se neptala na radu. Omlouvala jsem se za nevhodný dárek. Omlouvala jsem se, že dcera nespí u babičky.
Jako bych byla odpovědná za její náladu.
Nejvíc mě nakoplo, když jsem našla starou fotku já, deset let, stažená, tichá, skoro jako by mi bylo líto, že vůbec existuju.
Vzpomněla jsem si na dětství.
Unavená máma. Fráze typu: Kvůli tobě mě všechno bolí.
A já dítě, které si vzalo do hlavy, že nese odpovědnost za pocity dospělých.
Tuhle logiku jsem si přenesla do dospělosti.
Jen místo maminky byla na scéně tchyně.
Týden nato mi zavolala, tentokrát rozhořčeně, že jsme dceru zapsali na balet.
Obvykle bych začala:
Omlouvám se nechtěli jsme vám ublížit zamyslíme se nad tím
Tentokrát jsem se ale nadechla a řekla klidně:
Mrzí mě, že vás to rozhodilo. Ale tohle je naše rozhodnutí jako rodičů. Není to výsměch vám a není to moje vina, že vaše očekávání se neshodují s našimi.
V telefonu bylo najednou ticho jako na Karlově mostě při východu slunce.
Po hovoru se mi třásly ruce, ale uvnitř se rozhostila úleva, jakou jsem neznala.
Můj muž poznamenal, že jeho maminka si myslí, že jsem byla drsná. Jen jsem se zasmála:
Nebyla jsem drsná. Jen jsem se neomluvila za něco, co jsem neudělala.
Když potom jednou přijela na kafe, mluvily jsme narovinu.
Já bych chtěla být důležitá, řekla poprvé upřímně.
Jste důležitá, odpověděla jsem. Ale jako názor, ne jako rozkaz.
Tím jsme nevyřešily vše. Občas mám pořád reflex omlouvat se za něco, za co vůbec nemůžu.
Ale už to rozpoznám.
A zarazím se.
Za emoce druhých nenesu zodpovědnost.
A tohle bylo moje největší životní osvobození.
Otázka pro čtenáře:
Jak často se omlouváš za věci, které vůbec nemáš pod kontrolou jen proto, abys neměl/a konflikt?




