Dvacet let jsem se omlouvala své tchyni, až mi jednou kamarádka položila zvláštní otázku. V tu chvíli se všechno rozzářilo jako skleněné prastaré orloje na Staromáku.
Dvacet let.
Tak dlouho jsem se automaticky, bezmyšlenkovitě omlouvala své tchyni bylo to jako vnořené do mých kostí, skoro cizí rytmus mé řeči.
Kde jsi? Už tě půl hodiny čekám! její hlas v telefonu rozvibroval vzduch, měkký, ale ostrý jak zima na Petříně.
Promiňte, asi jsem nebyla přesná v čase začala jsem jako vždy, i když v SMS stálo jasně: sraz ve tři. Bylo za čtvrt tři. Čas v Praze se v tu chvíli protáhl, minuty tančily po tramvajových kolejích.
Naše hovory vždy pulzovaly podobnými tóny.
Ten den jsme měly jít vybírat záclony pro pokoj mé dcery Veroniky. Navrhla jsem, že jí pošlu fotky, ona však trvala na společném výběru. Ve snu jsme kráčely žižkovskými ulicemi; na nebi pluly husí hody, v kašnách klokotalo pivo místo vody.
Tyhle jsou pěkné, ukázala jsem na světlé, béžové závěsy v obchodě u paní Dvořákové.
Béžové? Vůbec nepraktické. Modré jsou lepší, prohlásila pevně. Já jsem vychovala děti, vím, co je správné.
Vzaly jsme modré. Po cestě zpátky ticho bublalo ve vzduchu, dívala jsem se na líně plující Vltavu. Všechno bylo v pořádku, ona byla spokojená, ale ve mně ztěžkla kámen, pro který neznám jméno.
Večer mi volala blízká kamarádka Marie.
Víš, že ses stala mistryní v omlouvání za emoce druhých? řekla najednou.
To mě zarazilo. Čas se zastavil u stánku s trdelníkem.
Začala jsem vzpomínat, jak jsem se opakovaně omlouvala:
Omouvám se, že jsme nedorazili na rodinnou večeři, o které nám nikdo neřekl.
Omlouvám se, že jsem se nezeptala na radu.
Omlouvám se, že dárek nebyl vhodný.
Omlouvám se, že Veronika nechce přespat u babičky.
Bylo to, jako by na mně vždycky záleželo, jak se ona cítí.
Nejbolestivější bylo poznání, když jsem narazila na starou, vybledlou fotku desetiletá já. Potichu stočená, celá maličká, omlouvající se za samotné bytí.
Vzpomínky: unavená maminka, podráždění, věty typu Kvůli tobě jsem takhle unavená.
A já dítě, co uvěřilo, že musí nést zodpovědnost za nálady dospělých.
Tahle logika ve mně zůstala a vyrostla se mnou.
Jen hlavní role přešla z mámy na tchyni.
O týden později mi volala, tentokrát rozčílená kvůli zápisu Veroniky do baletu.
Dřív bych hned spustila: Omlouvám se nechtěly jsme vás přehlédnout promyslíme to…
Ale tentokrát jsem se nadechla a řekla jsem klidně:
Je mi líto, že vás to mrzí. Ale jako rodiče jsme se tak rozhodli. Není to neúcta ani moje vina, že vaše očekávání jsou jiná než naše.
Telefon ztichl jako by do Prahy napadl sníh v červenci.
Po rozhovoru se mi třásly ruce, ale uvnitř se rozsvítilo něco nového: úleva.
Když mi manžel Karel řekl, že jeho maminka považuje mé chování za drzé, jen jsem odpověděla:
Nebyla jsem drzá. Jen jsem se neomluvila za něco, co jsem neudělala.
Později ke mně tchyně přišla na návštěvu a poprvé jsme spolu vedly otevřený rozhovor.
Chtěla bych být důležitá, řekla tiše.
Vy jste důležitá, odpověděla jsem. Ale vaše slovo je pro mě názor, ne rozkaz.
Tenhle rozhovor nezměnil svět. Občas mám stále chuť se omluvit za všechno, co jde kolem mě spirálovitě. Ale už to poznám. A zastavím to.
Už nenesu zodpovědnost za cizí pocitové vlny.
A to je ta nejdivočejší, nejsladší svoboda, jakou jsem kdy mohla po ránu cítit.
Otázka pro čtenáře:
Jak často se omlouváš za něco, co vlastně vůbec nemáš pod kontrolou jen proto, aby byl klid?




