Kdy jste naposledy mluvila se svým synem? zeptala jsem se své sousedky, a v tu chvíli mi v hrudi něco nepříjemně škublo.
Už je to šest let, co jsem ho neviděla. Když se odstěhoval se svou ženou, ze začátku mi aspoň jednou za čas zatelefonoval, ale pak se po něm slehla zem. Jednou jsem mu k narozeninám koupila dort, vzala jsem ho osobně a v tu chvíli sklopila Marta zrak a rozplakala se.
A co bylo dál?
Otevřela mi snacha a rovnou mi řekla, že u nich doma nejsem vítaná. Syn mlčel, díval se na mě, jako kdybych mu něco provedla, a otočil se pryč. To bylo naposledy, co jsem ho viděla.
Už vám potom nikdy nezavolal? ptala jsem se neuvěřitelně, protože to znělo vážně šíleně.
Jednou jsem mu volala já, když jsem prodávala svůj třípokojový byt a kupovala menší. Samozřejmě jsem mu dala nějaké peníze. Přijel, podepsal papíry, vzal si peníze a od té doby nic. Netuším, jestli by si na mě vzpomněl, kdybych vyhrála Sportku.
Jste hodně osamělá, nebo už jste se s tím smířila? zkusila jsem odlehčit rozhovor.
Ale kdeže. Když jsem byla mladá, stejně jsem skončila sama, protože manžel mi jednoho krásného dne oznámil, že odchází za jinou. Vyrostla jsem se synem sama. A jaký to byl kluk! Samá láska a starost. Pak mi řekl, že si chce pronajmout vlastní byt. No to jsem byla pyšná, říkala jsem si: Hurá, je z něj dospělý chlap, už chce bydlet sám!, ale byla v tom spíš jeho přítelkyně. Jen kvůli ní chtěl pryč, aby jim prý nikdo nelezl do zelí. Pak otěhotněla.
Vy mi to všechno povídáte tak v klidu! Vážně vás netrápí, že vás syn nechal na stará kolena samotnou? překvapeně jsem se zadívala na Martu.
Víte, já si na to zvykla. Nový byt je hezký, peněz mám dost, při důchodu mi to bohatě stačí. Každé ráno vstanu, dám vařit vodu na čaj, sednu si na balkon a koukám na Prahu, jak se probouzí. Když jsem byla mladá a makala na dvě směny, snila jsem jen o tom, že se alespoň pořádně vyspím. Taky jsem si představovala, jak jednou zestárnu a budu obklopená rodinou, ale očividně mi bylo přáno být na všecko sama.
A proč si nepořídíte zvíře? Ve dvou je přece vždycky veselěji.
Víš, holka, i kočky někdy utečou a nechají tě na holičkách. A psa si taky nevezmu kdo ví, jestli ráno ještě vstanu. Nevzala bych si domů tvora, o kterého bych se pak nemohla postarat. Jednu blbost jsem udělala, to mi zatím stačilo
Marta se snažila držet čelo vztyčené, ale nakonec už nevydržela a slzy jí potichu stékaly po tvářích…




