Déjà vu Čekala na dopisy. Vždycky. Od dětství. Celý život. Adresa se měnila. Stromy byly nižší, lidé dál, čekání tišší. On nikomu nevěřil a nic neočekával. Navenek obyčejný – silný chlap. Práce. Doma pes. Cestování sám nebo se čtyřnohým kámošem. Ona – okouzlující dívka s velkýma smutnýma očima. Jednou se jí někdo zeptal: – Bez čeho nikdy nevyjdeš z domu? – Bez úsměvu! – odpověděla a roztomilé dolíčky na tvářích to jen potvrdily. Vždycky kamarádila spíš s kluky. Na dvorku jí podle toho přezdívali Pirátka v sukni. Ale když byla sama, hrála jednu zvláštní hru: byla mámou s kupou dětí, hodným mužem a žila s nimi ve velkém, útulném domě se zahradou. On si život bez sportu neuměl představit. V garáži mu v krabici tiše spaly poháry, medaile, diplomy. Nevěděl proč je schovává. Snad z úcty k rodičům, kteří na něj byli tak pyšní… Vždycky jim je chtěl odvézt. První místa nebyla kvůli vítězství, miloval ten proces. Do vyčerpání, do poslední kapky potu, aby hned po únavě přišla nová vlna sil – nový dech. Její rodiče zemřeli, když jí bylo asi sedm let. Bratra a ji dali do různých dětských domovů. Tak vyrostli. Se svými boji, smutky, ale i radostí. Těžká minulost už byla pryč. Teď žili naproti sobě v klidné pražské čtvrti s nízkými domy, teplými uličkami, barevnými dvorky, farmářskými trhy. Nejlepší a jediní přátelé – rodina bratra. Byl neklidný den… Její směna končila. Procházela dvorem autodopravy, když ji dostihl stařičký kolega Vašík, objal ji jako táta a poděkoval za koláče. – Běž domů spát, slyšíš?! – Ještě mám čas. – mávla, políbila ho na tvář a pospíchala k autu. – Ach jo… – povzdechl za ní sanitář. O svátcích často sloužili spolu – málokdo totiž chtěl být v práci i mezi doktory. V týmu měla ještě dva muže. Ostatní ženy-kolegyně ji rády neměly. Ráda byla upravená, působila mile – a spousta věcí se mění, když je doktor v dobré náladě a vypadá k světu. On spěchal, jak mohl. Poháry v krabici nadskočily, pes v kufru nervózně kňučel. Táta ho pozval na silvestrovský večer. Hned ten den přeložil poháry do auta – těšilo ho, že tentokrát nebude o svátcích pracovat. Přesto mu vzácná setkání s rodiči vždy zanechávala v srdci trochu smutku… Pár dní před svátky ho ráno vzbudil telefon. – Mamince je špatně. – Táta měl roztřesený hlas. Bývalý podplukovník teď nedokázal skrýt rozrušení. Rodiče byli spolu od školy. I v pokročilém věku se na sebe dívali s tím mladistvým zábleskem v očích. Jako by znali nějaké tajemství!… Ona se unaveně usmívala. Jako každý Nový rok napekla hromadu koláčů a po službě je rozvážela po městě. Dnes dokonce chvíli pospala na pohotovosti. Jinak by ji Vašík za volant nepustil, radši by ji odvezl sám a radoval se jako kluk z její stydlivé grimasy. Deset kilometrů do rodičovského domu. A najednou se spustila vánice. Vzpomněl si, jak se před pár hodinami pes zarputile odmítal naložit – to bouchání pohárů vzadu, nekonečné cesty, cesta za cestou… – Mámo, táto, vydržte… Nemám nikoho než vás… Pes ho ihned olízl, jakoby četl myšlenky. – Promiň, kámo… A jasně že i tebe… Ona ztlumila motor. Sněhová vánice v ten nejnevhodnější čas. Zbýval poslední koláč. Dva, tři kilometry, za zatáčkou už byla venkovská cesta a tam chalupářská osada, kde bydlela její milovaná pacientka, statečná babička… Ne, „babička“ se říct nedalo té energické ženě s jiskrou v oku. Její muž měl stejný světlo v očích. Milý pár, rádi cestují, nikdy si nestěžují. Takoví byli nejspíš i její rodiče… Náhlý tmavý stín. Přímo pod kola. Na pozadí nekonečné sněhové vánice. – Odkud ses sem vzala, psisko, z lesa? Nebo někomu utekla? Krásné oči! Proč máš mokrý svetr, ulepený krk?… Taková únava… Jacku, kamaráde… Proč to všechno tak bolí? Mámo, tati, jedu, už jsem blízko… Tma… Vašíkovi se nedalo dovolat – jel pro vnoučata. Ne, sanitka sem neprojede, sníh zasypal všechno. – Vydrž, kluku… Pomůžu ti… Bože! A ještě i pes… Ona už vyjížděla, když kolem ní prosvištělo šedé auto. – Někdo spěchá domů, pomyslela si. Za pár minut se šedivý vůz válel převrácený v příkopu. Černý pes ležel nedaleko – snad živý. – Kolik je vůbec hodin? – Neměla ráda horkou vodu, ale teď ji zachraňovala horká sprcha. Třes ustupoval. Posadila se na podlahu v koupelně. Zavřela oči. Vydechla. Chvilku by pospala… – Jak jsi ho vůbec vytáhla, byl to pořádný chlap! – Vmísil se hlas bratra do její hlavy a celé tělo se napjalo. Svaly si pamatovaly všechnu tu bolest. Muž, dva psi – všechny odvezli jejím autem do nemocnice. Bratr pomohl na půli cesty. Ten den se ještě vrátila do osady, chtěla přece odevzdat koláč. Pro jistotu naložila i krabici, která vypadla ze šedého auta. – Třeba je důležitá pro toho muže. Hlavně že žijí. Až se uzdraví, vrátím mu ji. Muž seniorky otevřel dveře s roztěkaným pohledem. – Stalo se vám něco? – vyhrklo z ní. – Žena je v nemocnici. Chystám se za ní, syna jsem se nedočkal… Nedovolám se mu… Mlčela. Sklopila oči. – A vy jste v pořádku? – vzal ji za ruku. – Můžu vás odvézt? – nabídla dívka. Jeli mlčky. Vánice zeslábla. – Máte v autě nějakou krabici, odkud je? – nevydržel podplukovník. – Byla nehoda. Muž se snažil vyhnout psovi, který vyběhl z lesa, auto se převrátilo, krabice vypadla z kufru… – Šedé auto, uvnitř bílý pes, z lesa vyběl černý? – zeptal se tiše. Zastavila vůz, otočila se k němu. Podplukovník zaťal pěsti, hleděl na cestu. – On žije! A vaše žena se uzdraví. – Objala ho. – Víš co, holčičko… Můžu ti tak říkat? – Jasně! – v očích se jí zaleskly slzy. – Žena poslední dny pořád ve snu viděla nějakého černého psa. Syn má ale bílého. Kde se ten černý vzal? – Krásné oči. Neuvěřitelné, smutné… – byla jeho první myšlenka, když procitl. Vedle postele dřímal táta. – Máma. Nehoda. – Vzpomněl si na všechno. I na ty oči té dívky… Nový rok slavili až koncem ledna. Máma se zotavovala, táta byl šťastný. Jack ještě trochu kulhal, ale i to přejde. Jeho čekala práce. Kluky bylo třeba vracet po svátcích do formy, chystat na závody. Zdržel se u rodičů déle, ale v hlavě mu pořád vrtala ta dívka… Už stál u branky, když ho z půdy zavolal otec. – Tati, s čím mám pomoct? Otec šibalsky mrkl. Muž zahlédl na polici své poháry. – Tááák… Odkud jste je vzal, pane podplukovníku?! – usmál se. – Zamysli se!… Jdu vyvenčit Jacka, než odjedeš. Ona spěchala domů dřív než obvykle. Čekala ji Dina. Neodolala a vzala ji od známého veterináře – když se ta černá fena zotavila. Jinak by šla do útulku. Dina nebyla úplně černá – na hrudi měla bílé srdce. Otevřela vstupní dveře a skoro bezmyšlenkovitě sáhla do poštovní schránky. Už ji chtěla zavřít, když koutkem oka zahlédla bílou obálku. V dopise stálo: Přijdu dnes večer. Děkuji ti, milá! Láska jako kompas ukazuje cestu

Déjà vu

Celý život čekala na dopisy. Od dětství, neustále. Adresy se měnily. Stromy bývaly vyšší, lidé blíž, očekávání hlasitější.

On nikomu nevěřil a na nic nečekal. Na první pohled obyčejný, statný chlap. Práce. Doma pes. Cestování o samotě nebo se čtyřnohým kamarádem.

Ona okouzlující dívka, velké smutné oči. Někdo se jí kdysi zeptal:
– Bez čeho nikdy nevyjdeš z domu?
– Bez úsměvu! odpověděla, a roztomilé důlky na tvářích jen podtrhly pravdivost těch slov.

Odjakživa si víc rozuměla s kluky. Ve dvoře ji přezdívali pirátka v sukni. Ale měla jednu vlastní hru; když byla sama, představovala si, že je máma od spousty dětí, vedle laskavého muže, v prostorném útulném domě s krásnou zahradou.

On nedokázal žít bez sportu. Poháry, medaile, diplomy odpočívaly v krabici v garáži. Proč je schovával, netušil snad z úcty k rodičům, kteří na něj byli tolik hrdí. Pořád přemýšlel, že jim ty trofeje jednou přiveze. Nebylo to o výhrách, šlo o zápal. Makat až do úplného vyčerpání, propotit poslední tričko, a pak znovu načerpat síly. Nová vlna. Jiný dech.

Její rodiče zemřeli, když jí bylo sedm. S malým bráškou je rozdělili do různých dětských domovů. Tak vyrůstali s vlastními boji, ranami, i radostmi. Ta doba je už za nimi. Teď žijí naproti přes ulici, v klidné části města s nízkými domy, teplými uličkami, veselými dvory a farmářskými trhy. Nejlepší, vlastně jediní přátelé jsou bratrova rodina.

Ten den byl neklidný. Její směna skončila. Procházela dvorem autodílen. Dohonil ji starý Karel, otcovsky ji objal, poděkoval za bábovku.
– Běž rovnou domů, slyšíš?!
– Stihnu to. mávla na něj, políbila ho na tvář a pospíchala ke svému autu.
– Achjo – povzdechl řidič sanitky za ní.

O svátcích je často nasazovali spolu. Jen málokdo chtěl sloužit o Vánocích nebo na Silvestra, dokonce ani doktoři.
V posádce ještě dva muži. Kolegové na ženu si nikdy nezvykli. Byla vždy upravená, atraktivní cítila, že dobrá nálada a vzhled lékaře dokáží změnit mnohé.

On spěchal, jak mohl. V kufru poskakovaly sportovní trofeje, na zadním sedadle neklidně kňučel jeho pes. Otec ho pozval na společné oslavy Silvestra. Muž už tentýž den naskládal krabici do auta. Těšil se, poprvé za dlouho o svátcích nepracoval, i když mu trénování dětí chybělo. Ale vzácná setkání s rodiči vždy zanechala v duši zvláštní smutek Pár dní před svátky ho uprostřed noci vzbudil telefon.
– Mamince je zle. Hlas otce se třásl. Ačkoliv vysloužilý major, nedokázal skrýt obavy. Rodiče byli spolu od gymnázia a ještě teď na sebe koukali jako zamilovaní. Ta jiskra v očích je ohromovala jako by znali tajemství světa!

Unaveně se usmívala. Na konci roku vždy pekla hromadu bábovek a po směně je rozvážela po Praze. Dnes si dokonce zvládla chvíli zdřímnout v odpočívárně, jinak by Karel za volant nepustil, sám by ji odvezl, pobaven jejím rozpaky.

Na rodičovský dům zbývalo deset kilometrů. Najednou začala vánice. Vzpomněl si, jak před pár hodinami nechtěl pes do auta, rachotání pohárů v kufru, nepřetržité přesuny, cesty cesty
– Mami, tati, vydržte Nemám nikoho než vás
Pes ho hned olízl po hlavě, jako by četl myšlenky.
– Promiň, kamaráde samozřejmě, že mám i tebe!

Ztlumila motor. Vánice zrovna dnes. Zbyla jí poslední bábovka. Ještě pár kilometrů a pak silnice za městem; v zatáčce malá chatová kolonie, kde bydlela její milovaná pacientka, statečná paní babička se jí nechtělo říkat, měla v očích stejný plamínek jako její muž. Fajn pár, milovníci cestování, nikdy si nestěžovali. Takoví by snad byli její rodiče, kdyby

Náhlý tmavý stín přímo pod kola. Na pozadí bílé chumelenice.
– Odkud ses tu vzala, potvoro? Z lesa, nebo ses ztratila? Krásné oči!… Proč máš od krve krk?!… Svetřík mokrý Chce se mi tolik spát Dinuško, Dinuško Proč to tak bolí?!… Mami, jedu, tati, jsem skoro doma Tma

Karel nezvedal telefon. Jel pro vnoučata. Sanitka by tu stejně neprojela, bylo zaváto.
– Tak vydrž, chlape hned tě vytáhnu. Bože!… A tam ještě pes

Právě popojížděla. Kolem projelo šedé auto.
– Někdo spěchá domů, blesklo jí hlavou.
O chvíli později se šedé auto převalovalo po silnici a skončilo v příkopu. Černý pes v pár metrech, zdá se, naživu.
– Kolik je vlastně hodin? Horkou vodu obyčejně neměla ráda, ale teď ji sprcha zachraňovala. Třes postupně odešel. Posadila se na zem v koupelně, zavřela oči. Aspoň chvilku si zdřímnout

– Jak jsi ho vytáhla, to byl pořádný chlap! zněl jí v hlavě bratrův hlas. A celé tělo sevřela bolest.
Muže a oba psy naložila do auta a odvezla na pohotovost. V půli cesty je potkal bratr pomohl. Ještě ten večer se vrátila do chatové kolonie, přece jen předat bábovku. A pro jistotu si vzala i krabici, vypadlou z kufru šedého auta.
– Třeba je pro toho chlapa cenná. Hlavně, že všichni žijí. Až se dá dohromady, předám mu ji.
Dveře otevřel manžel starší paní, očividně rozrušený.
– Stalo se něco? vyklouzlo jí.
– Žena v nemocnici. Chystám se za ní, syna se nedočkám, nedovolám se mu
Mlčela, sklopila oči.
– Jste v pořádku? chytil ji za ruku.
– Nechte, já vás tam zavezu, navrhla tiše.
Jeli mlčky. Vánice se uklidnila.
– Krabice na zadním sedadle je vaše? prolomil ticho major.
– Byla nehoda. Řidič se snažil vyhnout psovi z lesa, převrátil se, krabice vypadla
– Šedé auto, uvnitř bílý pes, a černý byl z lesa? řekl tišeji.
Zastavila, podívala se na něj. Sevřel pěsti, zahleděl se do silnice.
– Je v pořádku! A vaše paní se taky uzdraví, objala ho.
– Víš, dcero Smím ti tak říkat?
– Jistě, do očí se jí nahrnuly slzy.
– Moje žena teď několik dní v kuse viděla ve snu černého psa. Náš syn má bílého. Odkud se vzal ten černý?!
– Krásné oči. Nepopsatelné. Smutné to byla první myšlenka, když znovu nabýval vědomí. Na židli spící otec.
– Máma. Nehoda. Všechno si vybavil. I oči té dívky

Nový rok slavili až na konci ledna. Maminka se uzdravovala. Otec byl šťastný. Jack ještě trochu kulhal, ale zlepší se to. Čekala ho práce, musel chlapcům po svátcích vrátit kondici, připravit je na zápasy. Doma u rodičů zůstal déle než plánoval. Pořád myslel na tu dívku

Stál už u branky, když ho z půdy zavolal otec.
– Tati, pomůžu s něčím?
Otec se usmíval potutelně. Rozhlédl se a na polici zahlédl svoje sportovní poháry.
– Kdepak Jak ses k nim dostal, pane majore? pousmál se syn.
– Zamysli se!… Jdu vyvenčit Jacka, než odjedeš.

Ona dnes pospíchala domů dřív než obvykle. Čekala na ni Dina. Nemohla ji nechat u známé veterinářky, když se vzpamatovala jinak by skončila někde v útulku. Dina nebyla úplně černá, přes hruď měla bílé srdíčko.

Vešla do vchodu, téměř bezmyšlenkovitě otevřela schránku a už ji chtěla zavřít, když zahlédla bílou obálku.
V dopise stálo:
Večer přijdu. Děkuji ti, drahá!
Láska je kompas, který ukazuje správnou cestu.

Rate article
DoN
Déjà vu Čekala na dopisy. Vždycky. Od dětství. Celý život. Adresa se měnila. Stromy byly nižší, lidé dál, čekání tišší. On nikomu nevěřil a nic neočekával. Navenek obyčejný – silný chlap. Práce. Doma pes. Cestování sám nebo se čtyřnohým kámošem. Ona – okouzlující dívka s velkýma smutnýma očima. Jednou se jí někdo zeptal: – Bez čeho nikdy nevyjdeš z domu? – Bez úsměvu! – odpověděla a roztomilé dolíčky na tvářích to jen potvrdily. Vždycky kamarádila spíš s kluky. Na dvorku jí podle toho přezdívali Pirátka v sukni. Ale když byla sama, hrála jednu zvláštní hru: byla mámou s kupou dětí, hodným mužem a žila s nimi ve velkém, útulném domě se zahradou. On si život bez sportu neuměl představit. V garáži mu v krabici tiše spaly poháry, medaile, diplomy. Nevěděl proč je schovává. Snad z úcty k rodičům, kteří na něj byli tak pyšní… Vždycky jim je chtěl odvézt. První místa nebyla kvůli vítězství, miloval ten proces. Do vyčerpání, do poslední kapky potu, aby hned po únavě přišla nová vlna sil – nový dech. Její rodiče zemřeli, když jí bylo asi sedm let. Bratra a ji dali do různých dětských domovů. Tak vyrostli. Se svými boji, smutky, ale i radostí. Těžká minulost už byla pryč. Teď žili naproti sobě v klidné pražské čtvrti s nízkými domy, teplými uličkami, barevnými dvorky, farmářskými trhy. Nejlepší a jediní přátelé – rodina bratra. Byl neklidný den… Její směna končila. Procházela dvorem autodopravy, když ji dostihl stařičký kolega Vašík, objal ji jako táta a poděkoval za koláče. – Běž domů spát, slyšíš?! – Ještě mám čas. – mávla, políbila ho na tvář a pospíchala k autu. – Ach jo… – povzdechl za ní sanitář. O svátcích často sloužili spolu – málokdo totiž chtěl být v práci i mezi doktory. V týmu měla ještě dva muže. Ostatní ženy-kolegyně ji rády neměly. Ráda byla upravená, působila mile – a spousta věcí se mění, když je doktor v dobré náladě a vypadá k světu. On spěchal, jak mohl. Poháry v krabici nadskočily, pes v kufru nervózně kňučel. Táta ho pozval na silvestrovský večer. Hned ten den přeložil poháry do auta – těšilo ho, že tentokrát nebude o svátcích pracovat. Přesto mu vzácná setkání s rodiči vždy zanechávala v srdci trochu smutku… Pár dní před svátky ho ráno vzbudil telefon. – Mamince je špatně. – Táta měl roztřesený hlas. Bývalý podplukovník teď nedokázal skrýt rozrušení. Rodiče byli spolu od školy. I v pokročilém věku se na sebe dívali s tím mladistvým zábleskem v očích. Jako by znali nějaké tajemství!… Ona se unaveně usmívala. Jako každý Nový rok napekla hromadu koláčů a po službě je rozvážela po městě. Dnes dokonce chvíli pospala na pohotovosti. Jinak by ji Vašík za volant nepustil, radši by ji odvezl sám a radoval se jako kluk z její stydlivé grimasy. Deset kilometrů do rodičovského domu. A najednou se spustila vánice. Vzpomněl si, jak se před pár hodinami pes zarputile odmítal naložit – to bouchání pohárů vzadu, nekonečné cesty, cesta za cestou… – Mámo, táto, vydržte… Nemám nikoho než vás… Pes ho ihned olízl, jakoby četl myšlenky. – Promiň, kámo… A jasně že i tebe… Ona ztlumila motor. Sněhová vánice v ten nejnevhodnější čas. Zbýval poslední koláč. Dva, tři kilometry, za zatáčkou už byla venkovská cesta a tam chalupářská osada, kde bydlela její milovaná pacientka, statečná babička… Ne, „babička“ se říct nedalo té energické ženě s jiskrou v oku. Její muž měl stejný světlo v očích. Milý pár, rádi cestují, nikdy si nestěžují. Takoví byli nejspíš i její rodiče… Náhlý tmavý stín. Přímo pod kola. Na pozadí nekonečné sněhové vánice. – Odkud ses sem vzala, psisko, z lesa? Nebo někomu utekla? Krásné oči! Proč máš mokrý svetr, ulepený krk?… Taková únava… Jacku, kamaráde… Proč to všechno tak bolí? Mámo, tati, jedu, už jsem blízko… Tma… Vašíkovi se nedalo dovolat – jel pro vnoučata. Ne, sanitka sem neprojede, sníh zasypal všechno. – Vydrž, kluku… Pomůžu ti… Bože! A ještě i pes… Ona už vyjížděla, když kolem ní prosvištělo šedé auto. – Někdo spěchá domů, pomyslela si. Za pár minut se šedivý vůz válel převrácený v příkopu. Černý pes ležel nedaleko – snad živý. – Kolik je vůbec hodin? – Neměla ráda horkou vodu, ale teď ji zachraňovala horká sprcha. Třes ustupoval. Posadila se na podlahu v koupelně. Zavřela oči. Vydechla. Chvilku by pospala… – Jak jsi ho vůbec vytáhla, byl to pořádný chlap! – Vmísil se hlas bratra do její hlavy a celé tělo se napjalo. Svaly si pamatovaly všechnu tu bolest. Muž, dva psi – všechny odvezli jejím autem do nemocnice. Bratr pomohl na půli cesty. Ten den se ještě vrátila do osady, chtěla přece odevzdat koláč. Pro jistotu naložila i krabici, která vypadla ze šedého auta. – Třeba je důležitá pro toho muže. Hlavně že žijí. Až se uzdraví, vrátím mu ji. Muž seniorky otevřel dveře s roztěkaným pohledem. – Stalo se vám něco? – vyhrklo z ní. – Žena je v nemocnici. Chystám se za ní, syna jsem se nedočkal… Nedovolám se mu… Mlčela. Sklopila oči. – A vy jste v pořádku? – vzal ji za ruku. – Můžu vás odvézt? – nabídla dívka. Jeli mlčky. Vánice zeslábla. – Máte v autě nějakou krabici, odkud je? – nevydržel podplukovník. – Byla nehoda. Muž se snažil vyhnout psovi, který vyběhl z lesa, auto se převrátilo, krabice vypadla z kufru… – Šedé auto, uvnitř bílý pes, z lesa vyběl černý? – zeptal se tiše. Zastavila vůz, otočila se k němu. Podplukovník zaťal pěsti, hleděl na cestu. – On žije! A vaše žena se uzdraví. – Objala ho. – Víš co, holčičko… Můžu ti tak říkat? – Jasně! – v očích se jí zaleskly slzy. – Žena poslední dny pořád ve snu viděla nějakého černého psa. Syn má ale bílého. Kde se ten černý vzal? – Krásné oči. Neuvěřitelné, smutné… – byla jeho první myšlenka, když procitl. Vedle postele dřímal táta. – Máma. Nehoda. – Vzpomněl si na všechno. I na ty oči té dívky… Nový rok slavili až koncem ledna. Máma se zotavovala, táta byl šťastný. Jack ještě trochu kulhal, ale i to přejde. Jeho čekala práce. Kluky bylo třeba vracet po svátcích do formy, chystat na závody. Zdržel se u rodičů déle, ale v hlavě mu pořád vrtala ta dívka… Už stál u branky, když ho z půdy zavolal otec. – Tati, s čím mám pomoct? Otec šibalsky mrkl. Muž zahlédl na polici své poháry. – Tááák… Odkud jste je vzal, pane podplukovníku?! – usmál se. – Zamysli se!… Jdu vyvenčit Jacka, než odjedeš. Ona spěchala domů dřív než obvykle. Čekala ji Dina. Neodolala a vzala ji od známého veterináře – když se ta černá fena zotavila. Jinak by šla do útulku. Dina nebyla úplně černá – na hrudi měla bílé srdce. Otevřela vstupní dveře a skoro bezmyšlenkovitě sáhla do poštovní schránky. Už ji chtěla zavřít, když koutkem oka zahlédla bílou obálku. V dopise stálo: Přijdu dnes večer. Děkuji ti, milá! Láska jako kompas ukazuje cestu