Dej mi pokoj! Já jsem ti přece žádnou svatbu nesliboval! A vůbec – nevím, čí to dítě je! Možná není ani moje? „Tak si dělej, co chceš, já jedu pryč,“ řekl Viktor, který byl v jejich vesnici pouze na služební cestě, nechápající a šokované Valentýně. A ona jen stála a nemohla uvěřit svým očím ani uším. Je to vůbec ten samý Viktor, který jí vyznával lásku a na rukou ji nosil? Ten, co jí říkal Valeško a sliboval modré z nebe? Nyní před ní stál rozpačitý, cizí, rozzlobený muž… Valentina proplakala týden, naposledy zamávala Viktorovi, který odešel z jejího života. Ve svých pětatřiceti letech a s vědomím, že není žádná krasavice a šance na ženské štěstí jsou malé, rozhodla se stát maminkou. Narodila se jí uřvaná holčička, dala jí jméno Maruška. Děvčátko rostlo klidně, nenadělalo starosti. Jako by věděla, že ať křičí, nebo ne, ničeho stejně nedosáhne… Valentina se o dceru starala, živila ji, oblékala, kupovala hračky, ale opravdovou mateřskou lásku u ní člověk neviděl – obejmout ji, pohladit, jít s ní ven, to ne. Často Maruška natahovala ruce k mamince, ale ta ji odháněla. Pořád byla zaneprázdněná, unavená nebo jí bolela hlava. Mateřský instinkt se v ní neprobudil. Když bylo Marušce sedm, stal se zázrak – Valentina se seznámila s mužem. A ne jen tak ledajak – přivedla si ho domů! Celá vesnice drbala: „Ta Valentýna je ale lehkomyslná ženská! Ten chlap je cizí, nemá pořádnou práci ani bydliště, není od nás, určitě podvodník!“ Valentina pracovala v místním obchodě, Igor tam pomáhal vykládat zboží. A právě při společné práci přeskočila jiskra. Brzy si ho Valentina nastěhovala k sobě. Sousedé ji odsuzovali: „Přitáhla si domů někoho cizího! Kdyby aspoň myslela na dcerku! A ten chlap ani nemluví… určitě něco skrývá!“ Ale Valentina nikoho neposlouchala – cítila, že je to její poslední šance na štěstí. Postupně ale sousedé měnili názor: dům, který upadal bez mužské ruky, Igor postupně spravil – opravil verandu, zalátal střechu, zvedl spadlý plot. Každý den něco spravoval, dům krásněl před očima. Když viděli, že má „zlaté ruce“, začali mu lidi nosit peníze nebo naturálie. V hospodářství chyběl chlap, od té doby ovšem bylo v lednici domácí mléko i smetana a Maruška poprvé ochutnala, co je to máslo. Valentýna neskutečně prokoukla – rozzářila se, zjemnila, začala se i na dceru více usmívat. A právě tady vznikla opravdová rodina… Maruška chodila do školy a často sedávala na prahu, sledovala Igora při práci. Jednou se vrátila domu pozdě a zůstala stát v úžasu: na dvoře stály houpačky! „To jsou pro mě, strejdo Igore?“ křičela nadšeně. Igor se usmál: „Pro tebe, Maruško!“ Igor se staral, vařil snídaně, obědy, pekl buchty, zapékanky. Marušku naučil vařit a starat se o domácnost. V zimě ji doprovázel do školy i ze školy, nosil jí tašku, vyprávěl ji svůj životní příběh, naučil ji rybařit a být trpělivá. V létě koupil první dětské kolo a učil ji jezdit, když upadla, pofoukal kolena. O Vánocích jí daroval bílé brusle, šli společně na zamrzlou řeku, pomáhal jí stát pevně na nohou. A pak jednoho dne, když jí konečně něco vyšlo, skočila mu kolem krku: „Děkuji ti za všechno! Děkuji, tati…“ Ten večer plakal Igor štěstím, nenápadně, aby to Maruška neviděla… Maruška vyrostla, odjela na studia, ale Igor tu byl vždy pro ni. Byl na její promoci, vozil jí do Prahy domů tašky s jídlem, vodil ji k oltáři, s jejím mužem čekal před porodnicí na vnoučata, která později miloval jako vlastní. Pak jednou odešel, jak odcházíme všichni… U jeho hrobu stála Maria s maminkou v tichém smutku, hodila hrst hlíny a tiše pronesla: „Sbohem, tatínku… byl jsi nejlepší táta na světě, nikdy nezapomenu…“ Navždy zůstal jejím rodičem, ne jako „strejda Igor“ nebo „nevlastní otec“, ale opravdový TÁTA. Protože být otcem neznamená dát život – ale být tu pro každou radost i bolest. A to Igor byl. Takový je příběh ze života, který chytí za srdce – děkuji za vaše komentáře a lajky! Sledujte stránku pro další zajímavé příběhy!

Dej mi pokoj! Já jsem ti nikdy nesliboval, že si tě vezmu! A vůbec, ani nevím, čí to dítě je!

Možná ani není moje?

Takže se měj a já radši pojedu svojí cestou, řekl tehdy Viktor, mladý muž, který byl na naší vesnici na služební cestě, zaskočené Valentině.

A ona tam stála jako opařená a nemohla uvěřit svým očím ani uším. To je ten samý Viktor, co jí vyznával lásku a nosil ji na rukou?

To je ten Viktor, který jí říkal Valentýnko a sliboval modré z nebe? Teď před ní stál rozpačitý, cizí, rozčilený muž

Valentina týden proplakala, když Viktorovi zamávala na rozloučenou. Ale protože jí bylo už pětatřicet, navíc obyčejná, tudíž s malou šancí najít štěstí, rozhodla se, že bude maminkou sama.

Ve správný čas se Valencii narodila ukřičená holčička. Pojmenovala ji Božena. Děvčátko rostlo klidně, bez potíží a matce nepřidělávalo starosti.

Jako kdyby věděla, že křikem si stejně ničím nepomůže Valentina se k Božence chovala slušně, starala se, kupovala jí hračky i oblečení. Ale že by ji častěji obejmula, pohladila nebo šla s ní ven to ne. Mateřský cit v ní procitnout nedokázal.

Malá Boženka natahovala ruce k mamince, ale Valentina ji vždy odmítla má práci, je unavená, bolí ji hlava. Ani když o to děvčátko prosilo, v lásce ji přesvědčit nedovedlo.

Když Božence bylo sedm, stalo se cosi nevídaného Valentina se seznámila s mužem. A nejen to! Přivedla si ho domů! To bylo drbů po celé vsi! Kam ta Valentýna spěje?

Chlap žádná jistota, není zdejší, stálou práci nemá, nikdo neví, kde vlastně žije! Třeba je to podvodník

No to je tedy slušné! Valentina pracovala v místní Jednotě a on tam na výpomoc vykládal zboží z náklaďáku. Tam mezi nimi přes bedny a pytle přeskočila jiskra.

Za chvíli si ho Valentina opravdu nastěhovala. Sousedky hned vzdychaly:

Tahle Valentýna, co si to domů přitáhla za člověka! Na dceru by měla myslet! Ještě je i tichý jako pěna, určitě něco skrývá!

Ale Valentýna neposlouchala nikoho. Cítila, že je to možná její poslední šance zakusit ženské štěstí
Jenže za nějakou dobu lidem začal ten tichý, uzavřený chlap imponovat.

Valentině dům odcházel bez mužské ruky a potřeboval opravit a on, jmenoval se Igor, začal na opravách hned. Nejdřív zarovnal schody u zápraží, pak spravil střechu, plot postavil znovu.

Každý den na domě něco spravoval a bylo to na něm hned vidět. Lidé mu začali nosit věci na opravu i domů volat, a on říkával:

Pokud jsi starý nebo chudý, udělám ti to zadarmo. Jinak platíš buď korunami, nebo naturáliemi.

Někomu spravil plot za peníze, jinému za zavařeniny, maso, vejce, tvaroh, mléko. Valentina měla zahrádku, ale žádné hospodářství bez muže to nešlo.

Dříve Boženku málokdy hýčkala smetanou nebo domácím mlékem. Teď už chlazenka byla plná tvaroh, máslo, čerstvé mléko.

Igor měl zlaté ruce a s ním Valentina rozkvetla najednou měla v očích jiskru, úsměv, změkla, ustaranost vyprchala. I k Božence byla najednou milejší, někdy ji i pohladila. Jaké měla jamky ve tváři, nikdo předtím nevěděl

Božena zatím rostla, už chodila do školy. Jednou seděla na zápraží a pozorovala, jak strýc Igor opravuje něco v dílně. Potom šla za kamarádkou do vedlejšího domu.

Vrátila se až k večeru. Otevřela branku a zůstala stát jako opařená Uprostřed dvora stála… houpačka. Houpala se ve vánku a volala, ať ji někdo vyzkouší…

To je pro mě?! Strýčku Igore, to jste mi udělal tu houpačku?!! Božena nevěřila svým očím.

Pro tebe, Boženko, jen pro tebe! Vyzkoušej ji! zasmál se spokojeně tichý Igor.

Boženka si sedla, rozhoupala se a vítr jí fičel kolem uší šťastnější děvčátko tehdy v Čechách nebylo

Valentýna chodila do práce brzy, a tak i vaření převzal strýc Igor. Připravoval snídaně, obědy. A ty jeho koláče a nákypy!

On naučil Boženku vařit, prostírat stůl. Tolik talentů se v tom tichém člověku skrývalo

V zimě, když se brzy stmívalo, strýc Igor ji doprovázel do školy i zpět. Nosil jí tašku a vyprávěl příhody ze života.

Vyprávěl, jak pečoval o těžce nemocnou matku, prodal kvůli ní byt, aby měl na léčení. Jak ho vlastní bratr vyhnal z domu lstí.

Učil ji chytat ryby. V létě spolu za úsvitu chodili k řece a tiše čekali na úlovek. Tak ji učil trpělivosti.

Uprostřed léta jí strýc Igor koupil první dětské kolo a učil ji jezdit. Mazal jí zelenou mastí odřená kolena, když spadla.

Igore, Boženka se snad zabije! bručela matka.

Neboj, musí se naučit padat a zase vstát, odpověděl rozhodně.

Jednou o Vánocích jí věnoval opravdové dětské brusle. Večer seděli u stolu, který Igor s Boženkou prostřel slavnostně.

O půlnoci si připili, smáli se, radovali. Ráno Valentina a Igor procitli do křiku Boženky:

Brusle! Hurá! Mám opravdové bílé brusle! Děkuji, děkuji! jásala, když našla pod stromečkem krásný dárek. Objímala brusle, po tvářích slzy štěstí.

Potom vyrazili na zamrzlou řeku, Igor odhrnoval sníh, Boženka mu pomáhala. Učil ji bruslit.

Padala, ale Igor ji držel a povzbuzoval, dokud se nenaučila stát pevně na nohou. Nakonec projela celé kluziště bez pádu. Jásala a smála se radostí.

Když se vraceli z ledu, vrhla se mu kolem krku:

Díky za všechno! Děkuji, tati

Tentokrát plakal Igor. Dojetím. Tajně si utíral slzy, aby je neviděla, ale tekly samy

Boženka vyrostla, odešla studovat do města. V životě měla mnoho těžkostí, jako každý. Ale on stál při ní.

Byl na její maturitě. Vozil jí do Prahy tašky s jídlem, aby náhodou neměla hlad, jeho Boženka.

Vedl ji k oltáři, když se vdávala. S jejím mužem čekal pod okny porodnice na novinu o narození vnoučete. Staral se o vnoučata a miloval je tak, jak by to každý otec neuměl.

Až jednou přišel čas, kdy odešel na věčnost, tak jako jednou odejdeme my všichni. Na pohřbu stála Marie s matkou v hlubokém smutku, hodila hrst hlíny na rakev a se smutkem zašeptala:

Sbohem, tatínku Byl jsi nejlepší na světě. Nikdy na tebe nezapomenu.

Navždy zůstal v jejím srdci. Už ne jako strýc Igor, ne jako nevlastní táta, ale jako OTEC… Protože otec není ten, kdo dá život, ale ten, kdo vychová, sdílí bolest i radost, kdo je vždycky nablízku…

Takový byl náš příběh Děkuji, že jste si ho přečetli. Pokud vás zaujal, sledujte další povídky o životě a lásce v českých vsích!

Rate article
DoN
Dej mi pokoj! Já jsem ti přece žádnou svatbu nesliboval! A vůbec – nevím, čí to dítě je! Možná není ani moje? „Tak si dělej, co chceš, já jedu pryč,“ řekl Viktor, který byl v jejich vesnici pouze na služební cestě, nechápající a šokované Valentýně. A ona jen stála a nemohla uvěřit svým očím ani uším. Je to vůbec ten samý Viktor, který jí vyznával lásku a na rukou ji nosil? Ten, co jí říkal Valeško a sliboval modré z nebe? Nyní před ní stál rozpačitý, cizí, rozzlobený muž… Valentina proplakala týden, naposledy zamávala Viktorovi, který odešel z jejího života. Ve svých pětatřiceti letech a s vědomím, že není žádná krasavice a šance na ženské štěstí jsou malé, rozhodla se stát maminkou. Narodila se jí uřvaná holčička, dala jí jméno Maruška. Děvčátko rostlo klidně, nenadělalo starosti. Jako by věděla, že ať křičí, nebo ne, ničeho stejně nedosáhne… Valentina se o dceru starala, živila ji, oblékala, kupovala hračky, ale opravdovou mateřskou lásku u ní člověk neviděl – obejmout ji, pohladit, jít s ní ven, to ne. Často Maruška natahovala ruce k mamince, ale ta ji odháněla. Pořád byla zaneprázdněná, unavená nebo jí bolela hlava. Mateřský instinkt se v ní neprobudil. Když bylo Marušce sedm, stal se zázrak – Valentina se seznámila s mužem. A ne jen tak ledajak – přivedla si ho domů! Celá vesnice drbala: „Ta Valentýna je ale lehkomyslná ženská! Ten chlap je cizí, nemá pořádnou práci ani bydliště, není od nás, určitě podvodník!“ Valentina pracovala v místním obchodě, Igor tam pomáhal vykládat zboží. A právě při společné práci přeskočila jiskra. Brzy si ho Valentina nastěhovala k sobě. Sousedé ji odsuzovali: „Přitáhla si domů někoho cizího! Kdyby aspoň myslela na dcerku! A ten chlap ani nemluví… určitě něco skrývá!“ Ale Valentina nikoho neposlouchala – cítila, že je to její poslední šance na štěstí. Postupně ale sousedé měnili názor: dům, který upadal bez mužské ruky, Igor postupně spravil – opravil verandu, zalátal střechu, zvedl spadlý plot. Každý den něco spravoval, dům krásněl před očima. Když viděli, že má „zlaté ruce“, začali mu lidi nosit peníze nebo naturálie. V hospodářství chyběl chlap, od té doby ovšem bylo v lednici domácí mléko i smetana a Maruška poprvé ochutnala, co je to máslo. Valentýna neskutečně prokoukla – rozzářila se, zjemnila, začala se i na dceru více usmívat. A právě tady vznikla opravdová rodina… Maruška chodila do školy a často sedávala na prahu, sledovala Igora při práci. Jednou se vrátila domu pozdě a zůstala stát v úžasu: na dvoře stály houpačky! „To jsou pro mě, strejdo Igore?“ křičela nadšeně. Igor se usmál: „Pro tebe, Maruško!“ Igor se staral, vařil snídaně, obědy, pekl buchty, zapékanky. Marušku naučil vařit a starat se o domácnost. V zimě ji doprovázel do školy i ze školy, nosil jí tašku, vyprávěl ji svůj životní příběh, naučil ji rybařit a být trpělivá. V létě koupil první dětské kolo a učil ji jezdit, když upadla, pofoukal kolena. O Vánocích jí daroval bílé brusle, šli společně na zamrzlou řeku, pomáhal jí stát pevně na nohou. A pak jednoho dne, když jí konečně něco vyšlo, skočila mu kolem krku: „Děkuji ti za všechno! Děkuji, tati…“ Ten večer plakal Igor štěstím, nenápadně, aby to Maruška neviděla… Maruška vyrostla, odjela na studia, ale Igor tu byl vždy pro ni. Byl na její promoci, vozil jí do Prahy domů tašky s jídlem, vodil ji k oltáři, s jejím mužem čekal před porodnicí na vnoučata, která později miloval jako vlastní. Pak jednou odešel, jak odcházíme všichni… U jeho hrobu stála Maria s maminkou v tichém smutku, hodila hrst hlíny a tiše pronesla: „Sbohem, tatínku… byl jsi nejlepší táta na světě, nikdy nezapomenu…“ Navždy zůstal jejím rodičem, ne jako „strejda Igor“ nebo „nevlastní otec“, ale opravdový TÁTA. Protože být otcem neznamená dát život – ale být tu pro každou radost i bolest. A to Igor byl. Takový je příběh ze života, který chytí za srdce – děkuji za vaše komentáře a lajky! Sledujte stránku pro další zajímavé příběhy!