Hele, musím ti říct, jak jsem vlezl do průšvihu, na který by mi mamka řekla jen: No, vidíš, zase ta tvoje velká srdcařina. Dej mi pět minut, tohle je fakt storka k pivu.
Byl jsem prostě ten vtipný kamarád, pohodář a najednou ze mě byl oficiální bankomat dvou dětí, které mi pošlou zprávu jen, když chtějí stovku na kino, ale na Vánoce slyším akorát ticho.
Začalo to asi před třemi lety. Potkal jsem skvělou ženskou Lenka se jmenovala, rozvedená, měla dvě děti, Klárku a Jirku, tehdy myslím osm a deset let. Byl jsem do ní blázen, hlava v oblacích, srdce na dlani. A ona pořád: Děti tě mají úplně nejradši!
Jo jasně, že mě milovaly bral jsem je každou sobotu do zoo, neděli na boby, každý víkend program jak z reklamy na šťastnou rodinku.
A pak, jednou večer nad vínem, když lidi říkají úplný blbosti, mi Lenka povídá: Víš, je mi líto, že děti nenosí příjmení po tátovi. On je vlastně nikdy oficiálně nepřiznal.
A já tam, úplnej Einstein v nejslabší chvíli: Víš co, já si je klidně adoptuju. Už jsou mi jako vlastní.
To znáš ty filmy, kdy zazní hlas v pozadí: A tehdy jsem měl tušit, že přijde drama. No, u mě žádný hlas nebyl. Ale měl být.
Lenka dojatá jak v Ordinaci v růžové zahradě, děti mi skočily kolem krku. Připadal jsem si jak Mirek Dušín, hrdina. Samozřejmě blbej, ale hrdina.
A pak jsme jeli po úřadech: právníci, notáři, soudy Fofr. Děcka najednou Klára Novotná a Jiří Novotný po mně. Radost, slavili jsme doma, pekli dort, rodinný obřad.
O šest měsíců později. Šest!
Lenka přišla a že prý: Potřebujeme si promluvit Víš, Petr se vrátil.
Jaký Petr? ptám se, a i když to vím, stejně doufám, že je to někdo jiný.
No, biologický táta dětí. Prý se změnil, dospěl. Chce zpátky rodinu.
Ty vole, zamrazilo mě. Opravdu.
A co budeš dělat?
Musím mu dát šanci, kvůli dětem, snad to chápeš?
Jistě, že chápu. V tu chvíli bych to pochopil napsané i na zdi v metru.
Ale Lenko, já jsem je ADOPTOVAL. Jsou teď podle zákona moje.
Jo, jo, to řekneme právníkovi. Teď hlavně, ať jsou děti šťastné.
To pak vyřešíme.
Jak kdyby šlo o nezaplacenou složenku.
Valil jsem za právníkem, ten málem vyprskl kávu na stůl.
Podepsal jste úplnou adopci?
Ano.
Tak tím pádem jste otec. Všechno alimenty, škola, zdravotní pojištění jde za vámi.
Ale už s jejich mámou nežiju
Je to fuk. Jste táta. Takový zákon.
A tak platím alimenty Lence, která šťastně žije s Petrem v MÉM bytě. Protože děti potřebují stabilitu, nesmí se stěhovat.
Můj byt! Platil jsem já. Ale odešel jsem, abych je netraumatizoval.
Nejhorší je, že Petr, ten, co o děti roky nezavadil ani pohledem, je teď táta roku vodí je na fotbal, na zmrzlinu, je za borce.
A já? Každý měsíc dostanu od právníka zprávu:
Alimenty připsány. 12 000 Kč.
A vždycky tam je smutný smajlík. To fakt nepomáhá.
Minulý měsíc mi Jirka napsal:
Čau, mohl bys mi poslat něco navíc? Potřebuju nové kopačky.
A Petr ti je nekoupí?
Říkal, že ty jsi můj táta podle dokladů. On prej jen podle srdce.
Táta od srdce No jo, hlavně že já jsem táta z banky.
Adopce se už téměř nedá vzít zpátky. Soud by mě měl za hroznýho sobce, co se chce zbavit dětí.
Kámoši už mě spíš popichujou:
Člověče, v jaký chvíli ti to přišlo jako nápad století?
Byl jsem zamilovaný.
No jo, ale na to člověk nemusí vymazat mozek!
Maj pravdu.
Teď, když vidím chlapa s dětmi, které nejsou jeho, skoro mám chuť vykřiknout: NEPODEPISUJ NIC! Buď strejda, přítel, cokoliv, ale nepodepisuj!
Máma mi jen řekla: Láska tě zblbla, a objala mě tak, že mě to bodlo ještě víc.
Včera zas soudní email:
Mimořádný výdaj: školní pomůcky 3400 Kč
Mimořádný. Škola, co přece není každý rok, že.
Lenka dává na Facebook fotky šťastné rodinky. Děti s MÝM příjmením, Petr uprostřed jak hrdinný táta, co nikdy nic neprovedl.
Chceš pointu?
Klárka, které je deset jasně, že má Instagram si do biografie napsala:
Dcera Lenky a Petra
Moje jméno? Nikde.
Jsem anonymní sponzor jejich života.
Tak teď jsem tu, každý měsíc o 12 tisíc lehčí, s dvěma dětmi, které mi napíšou jen když chtějí peníze, s vědomím, že jsem z lásky provedl největší pitomost života.
Moje jediné plus je, že když se mě někdo zeptá, jestli mám děti, tak řeknu mám a vyprávím tuhle historku u piva. Všichni se smějí.
Já teda jen uvnitř brečím.
A co vy? Podepsali jste někdy něco z lásky, co vás pak stálo majlant? Nebo jsem opravdu jediný osel, co věnoval příjmení a bankovní konto v jednom?




