Čí jsi, holčičko? .. Pojď, vezmu tě domů, zahřeješ se. Zvedla jsem ji do náruče. Přinesla domů, hned se seběhli sousedé ve vesnici se zprávy šíří jako jarní vítr.
Proboha, Anno, kde ses k ní dostala?
A co s ní teď budeš dělat?
Ty ses dočista pomátla, Anno? Co budeš s dítětem? Jak ji budeš živit?
Pod nohama mi zasténala prkna tohle už bych měla spravit, ale pořád není kdy. Sedla jsem ke stolu, vytáhla svůj starý deník. Listy zažloutlé jak březnová sláma, písmo však pořád nese moje myšlenky. Za oknem vítr cloumá břízou, ťuká větví do skla, a jako by mi chtěla něco povědět.
Co zas vyvádíš? povídám jí. Počkej, až přijde jaro.
Komické mluvit se stromem, ale když je člověk sám, věci kolem ožívají. Po těch strašných letech jsem zůstala vdovou můj Štěpán zahynul. Poslední dopis od něj stále uchovávám, ošoupaný, roztrhaný na slozích tolikrát jsem jej četla Psal, že už se brzy vrátí, že mě miluje, budeme zas šťastní Týden nato zpráva.
Děti mi pánbůh nedal, možná to bylo i dobře v těch letech bylo těžké nasytit i sebe. Předseda družstva, pan Karel Novák, mě vždycky konejšil:
Nezoufej, Anno. Jsi mladá, časem se vdáš znova.
Už nikdy, odvětila jsem pevně. Jednou člověk miluje, to stačí.
V družstvu jsem dřela od soumraku do rozbřesku. Vedoucí Petr Šimek na mě občas hulákal:
Ano Hlaváčová, jdi už domů, už je pozdě!
Ještě stihnu, odpovím, dokud ruce dělají, duše nestárne.
Moje hospodářství bylo malé koza Majda, tvrdohlavá jak já. Pět slepiček budily mě lépe než kohout. Sousedka Klaudie mi pošeptávala do smíchu:
Ty nejsi slepičí král? Tvoje slepice řvou dřív než ostatní!
Držela jsem zahrádku brambory, mrkev, řepa. Všechno své, vypěstované. Na podzim jsem nakládala okurky, rajčata, houby do sklenic. V zimě, jak jsem otevřela sklenici, domov se rozvoněl letním sluncem.
Ten den zůstane v paměti. Březen byl mokrý, syrový ráno mrholilo, večer začalo mrznout. Šla jsem do lesa na klestí bylo třeba zatopit. Po zimních bouřkách bylo v lese dřeva až až. Nabrala jsem náruč, mířím domů přes starý kamenný most, když vtom slyším pláč. Nejprv jsem si říkala to jen vítr, ale ne, bylo to dětské vzlykání.
Spustila jsem se pod most, koukám sedí tam holčička, zabahněná, šaty roztrhané, mokré, oči vystrašené. Jak mě spatřila, ztichla, třásla se jako lístek ve větru.
Čí jsi, maličká? zeptala jsem se tiše, abych ji nevyděsila víc.
Jen zamrká, mlčí. Rty modré z chladu, ruce oteklé, červené.
Úplně promrzlá, zamumlám pro sebe. Pojď, vezmu tě domů, zahřejeme tě.
Zvedla jsem ji. Lehká, jak peříčko. Zabalila jsem ji do šátku, přitiskla k sobě. Proběhne mi hlavou jaká to matka, že dítě nechala pod mostem? Nechápu to.
Dříví jsem musela nechat být. Cestou domů mlčela, držela mě kolem krku drobnými, zmrzlými prsty.
Přijdu domů, už se sbíhají sousedky ve vesnici rychlost zpráv je jak blesk. Klaudie je první:
Pane na nebi, Anno, kde jsi ji sebrala?
Pod mostem, povím. Někdo ji tam odložil.
Ježiši, neštěstí, plácne se do tváří. Co budeš dělat?
No co zůstane u mě.
Anno, ty ses zbláznila, vmísí se do toho stařenka Marta. Kde bys vzala na krmení pro děcko?
Přidám se k Bohu, střihla jsem to.
Roztopila jsem pec co nejvíc, začala ohřívat vodu. Holčička byla samá modřina, hubená, krkavčí žebra. Vykoupala jsem ji v teplé vodě, zabalila do svého starého svetru nic jiného dětského doma nebylo.
Máš hlad? zeptala jsem se.
Kývla opatrně.
Nabrala jsem jí polévku ze včerejška, ukrojila krajíc chleba. Jedla hladově, ale s pořádkem viděla jsem, nebyla to žádná tulavá, domácí děvče byla.
Jak se jmenuješ?
Mlčí. Jestli se bojí, nebo ještě neumí mluvit, těžko říct.
Spát jsem ji položila na své lůžko, sama jsem si lehla na lavici. V noci jsem vstávala několikrát, zjišťovala, jak se jí vede. Spala stočená do klubíčka, ve snu tiše vzlykala.
Ráno jsem utíkala na obecní úřad nahlásit nález. Starosta, Ivan Stehlík, jen krčil rameny:
Nebyly žádné hlášky o ztraceném dítěti. Snad ji někdo přivezl z města
A co teď?
Podle zákona musí do dětského domova. Hned dnes volám na okres.
Zasáhlo mě to:
Počkej, Stehlíku. Dej mi čas třeba se rodiče přihlásí. Nechám ji u sebe.
Anno Hlaváčová, dobře si to rozmysli
Už mám jasno.
Pojmenovala jsem ji Marička po své mamince. Čekala jsem, že se třeba ozvou rodiče, ale nikdo se neukázal. Nakonec dobro. Přirostla mi k srdci.
Na začátku bylo těžké vůbec nemluvila, jen očima bloudila po světnici. V noci se budila s křikem, třásla se. Tiskla jsem ji k sobě, hladila po vlasech:
Neboj, holčičko, už je to za námi. Teď bude líp.
Ze starých šatů jsem jí ušila nové oblečení. Namáčela jsem je v barvách modrá, zelená, rudá. Vypadaly jednoduše, ale veselé. Klaudie jen žasla:
Anno, ty máš zlaté ruce! Myslela jsem, že umíš jen s rýčem zacházet.
Život naučí být švadlenou i chůvou, řeknu radostně.
Ne každý byl tak chytrý. Nejvíce právě Marta jak nás viděla, hned znamenala kříž:
To není pro dobro. Dítě, co bylo odložené jen se na vás lepí smůla. Jablko nepadá daleko od stromu
Mlč, Marto! přerušila jsem ji. Nejsi soudcem hříchů jiných. Teď už je děvče moje, hotovo.
Předseda družstva také kroutil hlavou:
Uvaž, Anno Hlaváčová, snad by byla lépe v domově? Tam dostane najíst, šaty
Ale kdo ji bude milovat? opáčím. V domově je sirotků dost.
Nakonec zamával rukou, ale pak mi nosil mléko, sem tam i mouku.
Marička se začala pomalu probouzet. Pár slov, později už celá věta. Pamatuji si, jak se poprvé smála tehdy jsem spadla ze židle, když jsem věšela záclony. Sedím na zemi, hekám, ona se začne smát zvonivě, dětsky. Bolí už nebylo.
Pomáhala mi na zahradě. Dám jí malou motyčku, kráčí důležitě vedle mě, napodobuje. Více ale šlapala plevel do záhonu, než aby ho vytrhala. Já ji však nekárala radovala jsem se, že v ní opět roste život.
Jednou přišlo neštěstí Marička dostala horečku. Ležela, celá horká, blouznila. Běžela jsem k našemu felčarovi, Semenovi Šimkovi:
Pomoz, na lásku boží!
Krčí rameny:
Jaké léky, Anno? Na celou ves tři tabletky aspirinu. Čekejte, snad příští týden něco přivezou.
Příští týden?! křičím. Může zemřít do rána!
Vydala jsem se pěšky na okres, devět kilometrů bahnem. Boty rozbité, nohy samý puchýř, ale dostala jsem se tam. V nemocnici mladý doktor Ondřej Kalous podíval se na mě, celou od bláta:
Počkejte chvilku.
Přinesl léky, vysvětlil, jak je dávkovat:
Peníze netřeba, řekl. Jen ji vyléčte.
Tři dny jsem neodcházela od její postele. Modlila jsem se, měnila obklady. Čtvrtý den horečka ustoupila, otevře oči a zašeptá tiše:
Maminko, mám žízeň.
Maminko Poprvé tak mi řekla. Rozplakala jsem se z radosti, únavy. Ona mi ruku podala, setřela slzu:
Maminko, proč pláčeš? Bolí tě něco?
Ne, řeknu, to je jen radost, holčičko.
Po té nemoci byla úplně jiná laskavá, upovídaná. Brzy chodila do školy učitelka Věra nemohla si ji vynachválit:
Tak chytrá holčina, všechno jí jde!
Lidé si zvykli, už se nešeptalo za zády. Dokonce i stárka Marta povolila začala nám nosit koláče. Měla Maričku ráda zvlášť, když jí jednou pomohla rozdělat oheň v kamenách během velkých mrazů. Marta ležela s bolavými zády, dřevo neměla. Marička povídá:
Mami, pojďme k Martě, je jí zima samotné.
Tak si padly s Martou do noty mrzutá stařena a moje holčička. Marta ji učila plést, vyprávěla jí pohádky, a už nikdy nemluvila o špatné krvi.
Plynul čas. Marička byla devítiletá, když poprvé promluvila o mostě. Seděly jsme večer, já zašívala ponožky, ona kolébala panenku z látky, ušitou sama.
Maminko, vzpomínáš, jak jsi mě našla?
Srdce mi poskočilo, dělala jsem jakoby nic:
To víš, že pamatuji, holčičko.
Já taky trochu. Byla zima. A strach. Nějaká žena plakala, pak odešla.
Upustila jsem jehlici. Ona pokračovala:
Obličej si nepamatuji. Jen modrý šátek. Celou dobu říkala: Odpusť mi, odpusť
Maričko
Neplač, mami, já neteskním. Někdy si vzpomenu. Ale víš co? Jsem ráda, že jsi mě našla.
Objala jsem ji, v krku sevřeno. Kolikrát jsem přemýšlela kdo byla ta žena s modrým šátkem? Co ji donutilo nechat dítě pod mostem? Možná hladovala, možná muž pil Život je krutý. Není na mě soudit.
Toho večera jsem dlouho nemohla spát. Přemýšlela jsem jak osud mění směr. Člověk žije sám, vypadá to jako trest za samotu. Ale ono je to příprava abych mohla jednou zahřát opuštěné dítě.
Od té noci se Marička začala vyptávat na své původní životy. Nic jsem netajila, jen jsem vše vysvětlovala opatrně:
Víš, holčičko, někdy lidé nemají na výběr. Tvoje maminka hodně trpěla, když tě musela nechat.
Ty bys to nikdy neudělala? podívala se mi do očí.
Nikdy, řekla jsem pevně. Jsi moje radost, dar z nebe.
Léta utíkala. Marička byla nejlepší žačka. Někdy doběhne domů:
Maminko! Dnes jsem před tabulí recitovala a paní učitelka mi řekla, že mám talent!
Naše učitelka, paní Věra Tomanová, mě často nabádala:
Anno, měla by dál studovat. Má dar na jazyky, na literaturu. Vědět, jak skvěle píše!
Kde bych na to vzala? vzdychla jsem. Peníze…
Já jí pomůžu. Zadarmo. Takové talenty se mají rozvíjet.
Začala jí paní učitelka doučovat. Sedávaly u nás, nad knihami, já nosila čaj s malinovou marmeládou, poslouchala, jak se baví o Čapkovi, Němcové, Erbenovi. Srdce mi plesalo moje děvče vše chápe.
V deváté třídě se poprvé zamilovala do nového kluka, co s rodiči přišel do vesnice. Psala básně do sešitu, schovávala pod polštář. Dělala jsem, že nic nevidím, byla jsem ale smutná první láska, jak už to bývá, je hořká.
Po maturitě si podala přihlášku na pedagogickou fakultu. Dala jsem jí všechny své úspory, ještě jsem prodala krávu Zorku bylo mi jí líto, ale jinak to nešlo.
Nedělej to, mami, protestovala. Jak budeš bez ní?
Potáhnu to, holčičko. Brambory jsou, slepice snášejí. Tobě patří svět.
Přišlo potvrzení o přijetí, radovala se celá vesnice. Dokonce i Karel Novák přišel poblahopřát:
Dobrá práce, Anno! Vychovala jsi dceru. Teď máme z vesnice vlastní studentku!
Den jejího odjezdu vidím jasně. Čekáme na autobus, ona mě objímá, utírá slzy.
Píšu ti každou neděli, mami. Vracím se na prázdniny.
To mi slibuj, šeptám, srdce puká.
Autobus zmizel za zatáčkou, stála jsem dál. Přijde Klaudie, obejme mě:
Pojďte, Anno. Doma je práce.
Víš, Klaudie, povím ti, jsem šťastná. Jiní mají děti vlastní, já Bohu díky.
Dala slovo psala často. Každý dopis byl svátkem. Čtu, čtu znovu, znám každé slovo zpaměti. Píše o studiu, o kamarádkách, o městě. Mezi řádky cítím její stesk po domově.
Na druhém ročníku potkala svého Sergeje student, dějepisář. Zmiňuje ho nenápadně, ale já matka poznám je zamilovaná. Na léto ho přivezla představit.
Chlapec byl pracovitý, pomohl mi spravit střechu, plot narovnat. Se sousedy se rychle skamarádil. Po večerech jsme seděli na zápraží, vyprávěl o historii bylo to povznášející. Bylo poznat, jak moji Maričku miluje, nedal oči pryč.
Když přijížděla na prázdniny celé vesnici se chodilo podívat, jaká je z ní krasavice. Marta, už stará stařenka, zaplakala:
Pane na nebi, jak jsem na začátku byla proti, že jsi ji vzala Promiň mi. Podívej, jaké štěstí tu máme!
Dnes je učitelka, učí ve městě děti, jak učila ji kdysi paní Tomanová. Vzala si Sergeje, žije v lásce. Mají mi vnučku Aničku, pojmenovali ji po mně.
Aničku má přesně Mariččinu podobu, jen je ještě odvážnější. Když přijedou, není klid všude ji je plno, všechno jí patří pozornost. Já se raduji ať běhá, ať křičí. Dům bez dětského smíchu je jako kostel bez zvonů.
Sedím, píšu do deníku, za oknem se opět sněží. Podlaha pořád sténá, bříza stále klepe na okno. Ale už ta ticho netrápí. Je v něm klid a vděčnost za každý den, za Mariččinu radost, za osud, který mě zavedl ten březnový večer ke starému mostu.
Na stole stojí fotka Marička, Sergej, malá Anička. Kousek vedle šátek, ten samý, co jsem ji tehdy zahalila. Uchovávám ho. Občas ho pohladím a teplo těch dní se vrací.
Včera přišel dopis Marička píše, že je opět těhotná. Čekají chlapečka. Sergej už má jméno Štěpán, po mém muži. Tak se rod rozrůstá, bude komu paměť předávat.
Ten starý most už dávno není. Postavili nový, betonový. Chození kolem je vzácné, ale vždycky se zastavím. Přemýšlím jak jeden den, jedno náhodné zaplakání dítěte v sychravém březnovém večeru změní celý svět
Říká se, že osud nás zkouší samotou, abychom si vážili blízkých. Já věřím jinak osud nás připravuje na setkání s těmi, kteří nás nejvíc potřebují. Je jedno, zda je to vlastní krev nebo dar záleží jen na tom, co řekne srdce. A moje srdce tenkrát pod starým mostem neudělalo chybu.




