Slečno, spadl vám brambor.
Babička Antonie Savelová se otočila. Před ní stáli dva kluci, skoro jako přes kopírák hubení, v ošoupaných, velkých bundách. Jeden zvedl brambor, otřel ho o kalhoty a podával zpět. Druhý kluk jen mlčky hleděl na tác s vařenými bramborami, jako by tři dny nejedl.
Děkuju. A co tu pořád kroužíte? Už vás potřetí vidím.
Starší pokrčil rameny:
Jen tak.
Antonie ihned poznala ten pohled. Zabalila dva brambory do novin, přidala okurku.
Přijďte zítra, pomožete mi s přepravkami. Platí?
Chlapci popadli balíček a mizeli beze slova.
Večer, když Antonie vláčela barel s vodou, přišli zas. Mlčky převzali těžké vědro a donesli ho až k domu. Starší vytáhl z kapsy dvě měděné, hodně opotřebované mince.
Ty byly tátovy. Dělal pekaře, pak zemřel. Nedáme je, můžete se na ně jen kouknout…
Pochopila víc nemají.
Stepan a Egor k ní chodili každý den. Antonie jim dávala zbytek jídla, co zvládla přinést z domova, a oni pomáhali s těžkými břemeny. Jedli rychle, s očima sklopenýma. Jednou se zeptala:
Kde spíte?
Ve sklepě na Průmyslové, odpověděl Egor. Je tam sucho, nemějte starosti.
Jak bych neměla… proto se ptám.
Stepan zvedl hlavu:
Nejsme žebráci. Až vyrosteme, otevřeme pekařství. Jako táta.
Jen kývla. Viděla, že není radno se příliš vyptávat. Měli železnou disciplínu.
Jenže na trhu jí začal vyhrožovat Václav Kuzmič, hlídač. Jeho žena prodávala nasolené ryby, moc zájemců neměla. Zato u Antonie stála fronta. Václav si ji často dobíral:
Děláš ze sebe samaritánku? Krmíš tuláky?
Do toho ti nic není.
Ale je, pořádek tu dělám já.
Všechno si psal do bloku a nehezky si oba kluky prohlížel. Antonie vytušila, že chystá něco zlého, ale nečekala, co všechno se semele.
Byla středa, když k jejímu stánku zastavilo auto, vystoupily dvě ženy s městským strážníkem. Stepan s Egorem právě skládali přepravky a ztuhli.
Stepan a Egor Kovařovi?
Ano, odpověděl starší.
Pojďte, odvezeme vás do zařízení.
Antonie se postavila před ně:
Kam je chcete vzít?! Jsou u mě, ručím za ně!
Využíváte dětskou práci, pokynula žena k Václavu Kuzmičovi, stojícímu stranou s rukama v bok. Přišlo oznámení. Děti musí být pod ochranou státu.
Já je živím, nevydělávám na nich!
Teto Toni, nepleťte se do toho, šeptl Stepan. Nestojí to za to.
Egor mlčel, jen zaťal pěsti. Městská stráž je odvedla do auta. Antonie chytila ženu za rukáv:
Počkejte! Můžu se stát jejich opatrovníkem, já…
Jste v důchodu. Ustupte. Děti budou rozděleny zvlášť, do různých ústavů.
Do různých?!
Dveře už však bouchly. Antonie jen zahlédla Stepana, opírajícího se tváří o sklo. Tiše pohladil rty: Děkujeme.
Václav Kuzmič prošel kolem, pískaje si.
Uplynulo dvacet let.
Antonie Savelová už na trhu neprodávala. Žila v malém domku na okraji vesnice, těžko vyšla s důchodem. Často vzpomínala na chlapce. Jestli ještě žijí, jestli se našli. Někdy je i vídala ve snech, jak se cpou bramborem a ona je hladí po hlavě.
Václav Kuzmič bydlel naproti. Zestárl, přesto měl stále potřebu ji dobírat. Potkával Antonii a pohrdavě útočil:
No co, Toničko, pořád myslíš na ty svoje ztracence?
Mlčela. Už neměla sílu odpovídat.
Jednoho sobotního rána, když okopávala záhony, vjela do ulice dvě auta. Černá, naleštěná tady něco nevídaného. Sousedé se vyhrnuli ven.
Auta zastavila přímo u její branky.
Vystoupili dva muži v oblecích. Vysocí, podobní, oba s mateřským znaménkem pod levým okem. Antonie se narovnala, až jí lopata vypadla z ruky.
Teto Toni?
Hlas se zachvěl. Poznala je podle očí byly stejné jako tenkrát.
Stepane?..
Přikývl. Egor mlčel, ale usmíval se. Pak Stepan přistoupil blíž, rozepnul košili a vytáhl řetízek. Na něm visela ta samá měděná mince.
Nosíme ji s Egorem pořád. Od té doby jsme se nerozdělili.
Antonie je objala, dlouho tak stáli, jakoby se báli, že je to sen.
Sousedé s úžasem sledovali scénu. Egor pak ustoupil, otřel oči hřbetem ruky:
Hledali jsme vás tři roky. Tržiště zbourali, lidé se rozprchli. Prohrabávali jsme archivy, staré adresáře. Už jsme nedoufali.
Stepan uchopil Antonii za ruku:
Přišli jsme vás vzít k sobě. Máme teď síť pekařství, sedmnáct provozoven. Zachovali jsme otcovo řemeslo. Když nás rozdělili, utekli jsme každé své cestou, ale po letech jsme se našli a začali od nuly. Vždycky jsme vzpomínali, kdo nám kdy pomohl. Jedině vy jste nás nenechala na ulici.
Ale kluci, já tady žiju docela dobře
Dobře? Egor se rozhlédl po rozpadajícím se domku. Teto Toni, vždyť jste nám kdysi dávala poslední. Teď jsme na řadě my. Půjdete bydlet ke mně, nebo ke Stepanovi. Už se o tom hádáme týden.
On to má blíž k nemocnici, doplnil Stepan. Zato já mám větší zahradu.
Začali se překřikovat, jako když byli malí. Antonie se tiše rozplakala.
Za plotem čuměl Václav Kuzmič. Zíral na auta, na oblečené muže, nevěříc svým očím. Stepan si jeho pohledu všiml a přistoupil blíž.
Jste pan Václav Kuzmič? Hlídač z trhu?
Kývl.
Vy jste nám tehdy zavolal opatrovnictví?
Ticho. Pak se nadechl:
Byl to zákon. Dětská práce je zakázaná.
Egor se pousmál:
Ale víte co? Kdybyste to neudělal, možná bychom zůstali v tom sklepě navždy. Až když nás rozdělili, dali jsme se znovu dohromady a začali od začátku. Dá se říct, že jste nám změnil život.
Stepan mu podal vizitku:
Tady máte naše kontakty. Kdybyste něco potřeboval. Nejsme mstiví. Ne jako někdo.
Václav Kuzmič se zadíval na vizitku: Pekárny Kovař & Kovař. Jeho tvář zšedla. Pomalu se otočil do svého domu, jakoby ho na ramena dolehla těžká tíha.
Antonie sbalila věci za půl hodiny. Moc jich neměla. Stepan a Egor ji usadili dozadu do vozu, přehodili přes ni deku.
Při odjezdu se podívala zpátky. V okně domu Václava Kuzmiče se rýsovala osamělá postava. Nebyla v ní ani zloba, ani vítězství. Jen prázdnota člověka, který škodil druhým, a na konci mu nezbylo nic.
Teto Toni, Stepan se ohlédl do zpětného zrcátka. Pamatujete, jak jsme slibovali, že otevřeme pekařství?
Pamatuju.
Ta hlavní se jmenuje U tetičky Toni. Každý den tam zadarmo krmíme děti, co nemají domov.
Antonie zavřela oči. Před dvaceti lety dala dvěma hladovým klukům vařený brambor a neotočila se zády. Oni se však vrátili a dali jí víc, než kdy mohla čekat.
Auta najela na hlavní silnici. Staré vesnické chalupy zůstaly za nimi. Před nimi se otevíral nový začátek takový, jaký si Antonie zasloužila prostě tím, že zůstala člověkem.
A tak si člověk nikdy nemá nechat růst v srdci lhostejnost někdy i malá dobrota vrátí celý svět.




