Byl jsem ve vztahu se svou přítelkyní pět let. Žili jsme v různých městech kvůli práci, ale každý den jsme si telefonovali. Měli jsme společné plány. Už jsem vážně přemýšlel, že jí požádám o ruku, abychom konečně zkrátili tu vzdálenost mezi námi. Věřil jsem jí. Nikdy mi nedala žádný důvod ji podezírat.
Jednoho dne mi zavolalo neznámé číslo. Zvedl jsem telefon. Na druhé straně byl klidný, slušný muž. Představil se a mluvil rovnou k věci:
Nechci dělat problémy. Volám ti, protože mám pocit, že bys měl něco vědět.
Vysvětlil mi, že je systémový inženýr a nedávno začal vídat jednu ženu. Nic vážného jen si psali, občas šli na kávu, trochu si povídali prostě ta fáze oťukávání. Nikdy se nezmínila, že by měla partnera. Všechno působilo normálně, dokud mu něco nezačalo nesedět.
Jednou se o ní bavil s kamarádem, který také někoho potkával. Řekl mu její jméno. Kamarád na chvíli zmlknul a požádal ho o fotku. Když ji viděl, řekl něco, co ho úplně zarazilo:
Dej od té holky ruce pryč. Má přítele už pět let.
Podle toho kámoše to nebylo jen nějaké drby. Bylo to něco, co spousta lidí věděla. Dokonce mě popsal že žiju v jiném městě, že ona pracuje tam, a proto si dovoluje. Ještě hůř řekl mu, že ta žena se schází i s dalším mužem, rovněž inženýrem člověkem, kterého sice druhý inženýr jen zná od vidění, ale pro jeho kamaráda je to blízký člověk. A ten muž velmi dobře ví, že má přítelkyně někoho oficiálního a vůbec mu to nevadí.
Tehdy mu došlo, že to není žádný omyl. Šlo o ženu, která měla tři vztahy najednou: se mnou, s dalším inženýrem (ten o mně ví) a s ním, který neměl tušení.
Řekl mi, že když si tohle všechno uvědomil, rozhodl se mi zavolat, protože když existuje ženská solidarita, měla by být i ta mužská. Nechtěl v tom dál pokračovat. Našel mě přes sociální sítě a radši mi zavolal, než by psal. A dodal:
Jestli potřebuješ důkazy, dej mi vědět, pošlu ti je. Nemám co skrývat.
Řekl jsem mu ano. Zavěsil jsme a za pár minut mi přišly všechny důkazy: konverzace, hlasové zprávy, fotky, domluvené schůzky. Jak s ním mluvila bylo to téměř stejné, jako jak mluvila se mnou. Stejné fráze. Stejné lichotky. Stejné plané sliby.
Měl jsem pocit, že se mi hrudí svírá tak, že snad omdlím. Miloval jsem ji, skládal jsem kolem ní svůj život. Chtěl jsem změnit město, požádat ji o ruku, začít spolu znovu.
Zavolal jsem jí a postavil ji před pravdu. Nezapírala to. Napřed to zlehčovala. Pak se rozčílila, že se jí někdo plete do života. Potom se rozbrečela. Řekla, že je zmatená. Že neví, co chce. Že nečekala, že se to dozvím takhle.
Zavěsil jsem.
A v tu chvíli mi došlo něco, co jsem si těžko připouštěl: nejenom muži podvádějí. Jsou i ženy, které strategicky lžou, udržují více vztahů najednou a moc dobře vědí, co dělají.
Ano, ztratil jsem vztah. Ale vděčím tomu muži, který mi zavolal a varoval mě, i když mě vůbec neznal. Jinak bych byl dnes zasnoubený s někým, kdo vede dvojí nebo spíš trojí život bez výčitek svědomí.
Život mě tím naučil jedno: důvěra je vzácná a je potřeba si ji chránit, protože pravda se jednou stejně vždycky najde. Nebojme se nechat si otevřít oči, i když to bolí. Někdy je lepší vědět, než dál žít v krásné iluzi.




