Bez pozvání
Viktor Procházka svíral v ruce sáček s léky, když ho u poštovních schránek zastavila sousedka z patra, paní Novotná.
Pane Procházko, chtěla jsem vám pogratulovat. Vaše dcera…, zaváhala, jako by si rozmyslela, zda má pokračovat. Se vdala. Včera. Viděla jsem to na internetu, u své neteře ve fotkách.
Nejdřív mu to nesedělo. Gratuluji znělo cize, jakoby to bylo určeno někomu jinému. Jen přikývl, jako by šlo o vzdáleného známého.
Jaká svatba? zeptal se a jeho hlas zněl klidně, až úřednicky.
Paní Novotná už litovala, že začala.
No… prý byli na matrice. Fotky… bílé šaty. Myslela jsem, že to víte.
Viktor Procházka vystoupal do bytu, položil tašku na kuchyňský stůl a dlouho na ni hleděl, ještě v botách a kabátu. V hlavě mu v seznamu chyběla položka: pozvání. Nečekal hostinu pro sto lidí. Čekal alespoň zavolání. Aspoň zprávu.
Vytáhl telefon, našel dceřin profil. Fotky byly strohé, neoslňující, spíš jako z nějaké evidence. Ona v světlých šatech, vedle ní mladík v tmavém obleku. Popisek jen krátký: My dva. Pod tím gratulace cizích lidí. Jeho jméno nikde.
Sedl si, svlékl kabát a pověsil ho na židli. Cítil v hrudi ne smutek, ale ostrý, nízký vztek: byl vymazán. Nikdo se neptal, nikomu to nepřišlo důležité.
Vytočil její číslo. Dlouhé vyzvánění. Pak krátké ano?
Co to má znamenat? zeptal se. Ty ses vdala?
Odmlka. Slyšel, jak vydechla, jako by čekala ránu.
Ano, tati. Včera.
A tys mi to neřekla.
Věděla jsem, co bys řekl.
Co bych řekl? zvedl se a začal přecházet kuchyň. O to nejde. Uvědomuješ si, jak to vypadá?
Nechci to řešit po telefonu.
A jak bys to chtěla? napůl vyštěkl, ale ovládl se. Kde jsi?
Řekla adresu. Neznal ji. Druhá rána během minuty.
Já přijedu, řekl.
Tati, to nemusíš…
Musím.
Zavěsil bez rozloučení. Chvilku stál v kuchyni s telefonem v ruce, jako by držel důkaz. Uvnitř ho svíralo, že musí obnovit řád. V jeho světě byla rodina pevný rámec: nic důležitého se neskrývá. Všechno má být jak má. Držel se toho jako zábradlí celý život.
Sbalil se rychle, až strojově. Vložil do tašky jablka koupil je toho rána na trhu cestou do lékárny a obálku s penězi. Peníze vzal ze skříně z krabice pro případ nouze. Ani nevěděl, proč ji bere. Asi, aby nepřišel s prázdnýma rukama. Aby si aspoň trochu vrátil roli.
Ve vlaku seděl u okna. Za sklem ubíhaly garáže, ploty, tu a tam strom. Díval se ven, ale spíš viděl sám sebe.
Vzpomněl si, když dcera přišla v desítce domů s klukem, usmívala se nepřirozeně široce, jako by čekala obranu předem. Nezařval. Řekl jen: Nejdřív škola, pak hlouposti. Kluk odešel, ona se zavřela v pokoji. Po hodině chtěl jít mluvit, řekla jen: Nechci. Měl dojem, že udělal správně. Rodič musí mít pevné mantinely.
Pak byl maturitní ples. Přijel pro ni ke škole, stála s kamarádkami a s klukem. Bez pozdravu se ho zeptal: Kdo to je? Zčervenala. Pronesl to hlasitěji, než chtěl: Ptám se, kdo to je. Slyšíš mě? Kluk se stáhl. Kamarádky hleděly do telefonů. Celý večer pak mlčela. Měl dojem, že nastavil hranici.
A ještě si vzpomněl na její matku. Jak jednou na rodinné oslavě řekl před příbuznými: Zase jsi to popletla, jako vždycky. Nic neumíš udělat pořádně. Neříkal to z krutosti. Spíš z únavy, z pocitu, že musí všechno držet pohromadě. Matka se usmála jen naoko, v noci plakala v kuchyni. Viděl to, nešel za ní. Byl přesvědčený, že ona je na vině.
Teď se v mysli vynořovaly tyhle střepy jako staré účtenky. Snažil se je složit v jeden obraz a pořád se bránil: přece nebil, nepil, pracoval, platil účty, pomáhal. Přece chtěl dobro.
Před panelákem nové adresy chvíli postál, hleděl na domovní zvonek, vyťukal číslo bytu. Dveře klaply. Výtahem pomalu vzhůru, rukama si hřál dlaně o tašku.
Otevřela mu dcera. Vlasy ledabyle svázané, tmavá kola pod očima. Na sobě domácí svetr, žádné slavnostní šaty. Čekal zářivý úsměv, místo toho uviděl únavu a napětí.
Ahoj, řekla potichu.
Ahoj, odpověděl a podal jí tašku. Jablka… a… zvedl obálku. Tady máte něco.
Vzala to, aniž by se podívala, jako když člověk vezme něco, co nesmí spadnout.
V předsíni dvoje boty: pánské polobotky a její tenisky. Na věšáku visela cizí bunda. Viktor Procházka si to všiml, ze zvyku sledovat cizí prostor.
Je doma? zeptal se tiše.
V kuchyni, řekla. Tati, prosím, buď klidný.
Klidný znělo zároveň jako žádost i jako příkaz.
V kuchyni seděl mladý muž, kolem třicítky. Unavený, ale klidný pohled. Vstal.
Dobrý den, pronesl. Já…
Vím, kdo jste, přerušil ho Viktor a hned si uvědomil, že přestřelil. Nevlastně, dokonce jméno nevěděl.
Dcera se na něj krátce, varovně podívala.
Jmenuji se Martin, řekl klidně muž. Rád vás poznávám.
Viktor jen kývl, ruku podal až po vteřině. Stisk krátký, suchý.
No, gratuluji, řekl Viktor ještě, a gratulace zněla opět cize.
Děkujeme, odpověděla dcera.
Na stole dvě hrnky, v jednom nedopitá káva. U toho papíry, zřejmě z matriky, a krabice s oschlým dortem. Druhý den po svatbě vypadal spíš jako úklid po večírku.
Posaď se, vyzvala ho dcera.
Sedl si, ruce na kolenou. Chtělo se mu začít s tím hlavním, ale nenašel slova tak, aby to neznělo ublíženě.
Proč? zeptal se nakonec. Proč to musím slyšet od sousedky?
Dcera se podívala na Martina, pak na otce.
Protože jsem nechtěla, abys tam byl.
To jsem pochopil, řekl Viktor Procházka. Chci vědět proč.
Martin posunul hrnek, jakoby dával prostor.
Můžu odejít, nabídl Martin.
Nemusíš, odpověděla dcera. Máš tu domov.
Viktor ucítil bodnutí. Domov. Ne jeho. Došlo mu, že není hostem, ale cizincem.
Nechci dělat scény, řekl. Jsem prostě… otec, to je…
Tati, skočila mu do řeči. Vždycky začínáš já jsem otec. A pak následuje seznam, co musím.
Myslíš, že pozvání otce na svatbu je povinnost, co si vynucuju? zvedl obočí.
Myslím, že bys z toho udělal zkoušku. A to jsem nechtěla.
Zkoušku čeho? sklonil se vpřed. Jen bych přišel.
Ironicky se pousmála.
Přišel bys a hned sledoval, kdo má co na sobě, kdo co řekl, kdo z jeho příbuzných se na tebe kouknul špatně. Hned bys měl co vytknout. A pak bys to připomínal ještě rok.
To není pravda, oponoval automaticky.
Martin si tiše odkašlal, mlčel ale.
Tati, řekla dcera tiše, pamatuješ můj maturitní ples?
Samozřejmě, odpověděl. Přijel jsem pro tebe.
Pamatuješ, co jsi tam řekl přede všemi?
Ztuhl. Pamatoval si, ale nechtěl.
Zeptal jsem se, kdo je ten kluk. No a?
Zeptal jsi se tak, jako bych kradla, odpověděla. Stála jsem v šatech, co jsme vybíraly s mámou, byla jsem šťastná, tys přišel a během chvíle jsi mě ponížil.
Chtěl jsem vědět, s kým se stýkáš. To není nic divného.
Je normální se zeptat doma. Ne přede všemi.
Chtěl namítnout, ale zahlédl v jejím obličeji poprvé něco nového. Ne truc dívky, ale strach dospělé, která už ví, jak rychle ztratí pevnou půdu.
A kvůli tomu jsi mě nepozvala? zkoušel stočit řeč do racionálna.
Ne kvůli tomu, řekla. Kvůli tomu, že jsi vždycky takový.
Vstala, pustila do dřezu vodu, jako by potřebovala zaměstnat ruce. Voda hučela, pauza mezi nimi ztěžkla.
Pamatuješ, co jsi řekl mámě na oslavě u tety Věry? zeptala se, zády k otci.
Pamatoval. Saláty, příbuzné, a jak pronesl, že zase nic nezvládla.
Řekl jsem, že to popletla, připustil opatrně.
Řekl jsi, že nikdy nic neudělá pořádně, opravila ho dcera. Všichni to slyšeli. Stála jsem tam vedle vás. Bylo mi dvaadvacet. Tehdy jsem pochopila, že kdykoliv k tobě někoho přivedu, kdykoliv udělám před tebou něco důležitého, můžeš mě ponížit před ostatními. A ani si toho nevšimneš.
Viktor cítil v krku horko. Chtěl říct: Vždyť jsem se pak omluvil. Ale nelhal by. Říkal: Nedramatizuj. Říkal: Prostě říkám pravdu.
Nechtěl jsem tě urazit, vydechl.
Dcera se otočila, voda tekla dál, nezavřela kohoutek.
Ale stejně jsi mě shazoval. Opakovaně.
Martin vstal, zavřel kohoutek, posadil se zpět. Ten drobný čin měl v sobě něco, co Viktorovi neuniklo: tihle dva umí zastavit zbytečný hluk.
Myslíš si, že jsem monstrum, řekl Viktor.
Myslím, že neumíš přestat včas, odpověděla. Umíš pracovat, řešit a tlačit. Ale když je vedle tebe živý člověk, nevidíš jeho bolest. Jen to, co je špatně.
Chtěl říct, že bez jeho správně by nepřežili. Že táhl rodinu, když nebyly peníze, když bylo potřeba platit za byt, když máma byla nemocná. Měl chuť vyjmenovat všechno, co dělal. Ale najednou si uvědomil, že teď by to znělo jen jako účet za lásku.
Přišel jsem, protože mě to bolí, řekl po krátké pauze. Nejsem z kamene. Dozvěděl jsem se to od cizí paní. Chápeš, jak to…
Chápu, odpověděla tiše. I mně to bolelo. Týden jsem pořádně nespala. Ale vybrala jsem menší zlo.
Menší zlo, zopakoval. To já jsem to zlo.
Neodpověděla hned.
Tati, řekla nakonec, nechci se s tebou hádat. Jen chci žít tak, abych se nemusela bát, kdy mi zkazíš důležitý den. Ne že bys to dělal naschvál. Ty to tak prostě umíš.
Podíval se na Martina.
A vy mlčíte? obrátil se na něj.
Martin si povzdechl.
Nechci stát mezi vámi, řekl. Ale viděl jsem, jak z tebe měla strach. Báli jsme se, že přijdete a před všemi začnete vyptávat na mou práci, na rodiče, na bydlení. A že se to pak bude vytahovat roky.
A co, nemám se ptát? Viktor cítil, jak se vrací jeho rázný tón. To se mám těšit, když nic nevím?
Ptát se dá, odpověděl Martin. Ale ne způsobem, že má člověk pocit, že je u výslechu.
Dcera si zase sedla ke stolu, položila ruce na desku.
Víš, co jsi ještě udělal? zeptala se.
Viktor ztuhl.
Když jsem ti před dvěma lety řekla, že jsme s Martinem spolu, chtěl jsi, aby přišel na pohovor. Přišel. Posadil jsi ho u kuchyně a začal ptát, kolik bere, proč nemá auto, proč si pronajímá byt. Mluvil jsi klidně, ale tvářil ses, že musí dokázat, že na mě má právo.
Chtěl jsem vědět, co je zač.
Chtěl jsi ho snížit. A mě taky. Aby když nedosáhne tvé laťky, mohl sis říct, že zas vybírám špatně. Že budeš mít pravdu.
Vzpomněl si na tu návštěvu. Ptával se opravdu. Myslel, že je to jeho povinnost starat se. Chrání dceru před chybami.
Nechtěl jsem…, začal.
Tati, skočila mu dcera do řeči. Vždycky říkáš nechtěl jsem. Ale uděláš to. A já pak musím žít s následky.
Viktorovo koleno se chvělo. Sevřel ruce, aby to nebylo znát.
A co teď? zeptal se nakonec. Rozhodla ses, že mě už nepotřebuješ?
Rozhodla jsem se, že tě potřebuji na dálku, řekla. Chci tě v životě, ale nechci, abys mi ho řídil.
Já ho neřídím, řekl, už bez přesvědčení.
Řídíš. I teď. Nepřišel jsi se zeptat, jak se mám. Přišel jsi mi vysvětlit, kde je tvoje místo.
Chtěl odporovat, ale rozhodl se sám pro sebe, že v tom je kousek pravdy. Přijížděl jsem se argumenty, ne s gratulací. Snažil jsem se získat zpět svou roli, ne ji přijít oslavit.
Neumím jinak, řekl překvapen sám sebou, tiše.
Dcera na něj pohlédla pozorněji.
Tak aspoň poprvé mluvíš pravdu, řekla.
V tichu bylo méně zloby, více únavy.
Nechci, abys zmizel, pokračovala. Chci jen, abys nechodil bez pozvání. Neřešil věci, které se nedají vzít zpět. Nevytahoval na veřejnosti, co potom nejde zapomenout.
A když vás chci vidět? zeptal se.
Tak zavolej. Domluv se. A když řeknu ne, znamená to ne, řekla. Ne proto, že tě nemiluju. Ale proto, že se tak cítím bezpečněji.
Slovo bezpečněji ho zasáhlo víc, než urazil. Došlo mu, že staví život ne kolem jeho očekávání, ale jako ochranu před ním.
Martin vstal.
Uvařím čaj, pronesl a šel ke sporáku.
Viktor ho sledoval a přistihl se, že hodnotí, jak drží hrnkek, jak otvírá poličku. Zvyk kontrolovat mu zůstal.
Tati, řekla dcera, nechci, abys teď odešel s pocitem, že tě vyháníme. Ale nebudu taky předstírat, že se nic nestalo.
A co chceš? zeptal se.
Zamyslela se.
Chci, abys řekl, že jsi pochopil, odpověděla. Ne že jsi to myslel dobře. Ale že jsi opravdu pochopil.
Díval se na ni a uvnitř cítil, jak v něm odpor zápasí s něčím novým, nepříjemným. Přiznat znamenalo přijít o převahu. Ale už toho ztratil víc.
Pochopil jsem, že…, zakoktal se, …že jsem ti mohl způsobit stud. A že se toho bojíš.
Neusmála se, ale jako by z ní opadlo napětí.
Ano, řekla.
Martin položil na stůl konvici, přinesl čisté hrnky. Všiml si, že jsou nové, bez usazenin. Napadlo ho, že tenhle domov bude úplně jiný a on se bude muset naučit být hostem.
Nevím, co teď, řekl.
Navrhuji to takhle, řekla dcera. Za týden se sejdeme ve městě. V kavárně. Na hodinu. Popovídáme si. Bez Martina, jestli chceš. A ty nebudeš dělat testy.
A domů? zkusil.
Zatím ne, odvětila. Potřebuji čas.
Chtěl se rozčilovat, ale ovládl se. Cítil, jak v něm stoupá hořkost, a zároveň zvláštní úleva: konečně mají jasná pravidla.
Dobře. V kavárně.
Martin mu nalil čaj.
Cukr? zeptal se.
Ne, děkuji.
Napil se. Čaj ho pálil do jazyka. Díval se na dceru a věděl, že včerejšek už nevezme zpět. Nemůže si ho vynucovat jako své právo.
Stejně pořád myslím, že tohle není správné. Nezvat otce.
A já myslím, že není správné ponižovat. V tom se shodneme, odpověděla tiše.
Kývl. Bylo to spíš přiznání, že každý má vlastní pravdu a ta jeho už není výhradní.
Když odcházel, dcera ho vyprovodila ke dveřím. V předsíni si oblékl kabát, narovnal límec. Chtěl ji obejmout, ale neodvážil se.
Zavolám, řekl.
Zavolej. A tati pokud přijdeš bez domluvy, neotevřu.
Podíval se na ni. V jejím hlase nebyla hrozba, jen klidná únava.
Rozumím, odpověděl.
Ve výtahu byl sám a poslouchal jeho vrčení. Venku šel na zastávku s rukama v kapsách. Obálka zůstala na stole, jablka také. Stopy jeho návštěvy zůstaly tam, v cizí kuchyni.
Cesta zpět mu trvala dlouho: autobus, vlak. Za oknem ubíhaly ty samé ploty a garáže, tentokrát už za šera. Díval se do odrazu v okně a přemýšlel, jestli rodina, kterou stavěl jako pevnost, není ve skutečnosti jen soustava pokojů každý se svými dveřmi a zámkem. Nevěděl, jestli ho pozvou dál než do předsíně. Ale pochopil, že když chce zůstat součástí rodiny, musí umět zaklepat jinak.
Poučil se, že i když to člověk myslí dobře, může svým způsobem chránit druhým ubližovat. A někdy je důležitější naučit se dívat očima druhého a přijmout, že opravdový domov není o kontrole, ale o vzájemném respektu.




