Ani tě nenapadne si sem svou ženu vodit, prohlásila paní Věra Štěpánková synovi Ondřejovi.
Věra Štěpánková se na tento rozhovor chystala tři týdny.
To šlo poznat hned. Vyleštila porcelánovou soupravu, která nedostala šanci zazářit od Ondřejových patnáctých narozenin. Upekla štrúdl, a ne jen tak ledajaký, ale ten s jablky a skořicí, který měl Ondra v dětství nejradši. Seřadila hrníčky.
Ondra dorazil v neděli po obědě, jak se domluvili. Vešel dovnitř, rozhlédl se. No jo, něco se chystá, pomyslel si. Odložil bundu. Zamířil do kuchyně.
Mami, proč jsi tak slavnostní?
Posaď se, řekla Věra. Chceš čaj?
Jasně.
Nalila mu. Přisunula štrúdl. Dlouho mlčela, jako by se chystala skočit do ledové vody. Pak vstala, odešla do pokoje a vrátila se s jakýmisi papíry.
Položila je na stůl.
Tady to máš. Papíry od bytu. Rozhodla jsem se ho přepsat na tebe.
Ondra se zadíval na složku, pak na matku.
Mami…
Nech mě domluvit, zvedla ruku. Už nejsem nejmladší. Byt je velký, pro mě samotnou moc. Ať je tvůj. Uděláme to, jak má být, už jsem se poptala.
Ondra hleděl matce do tváře a jasně tušil, že přijde nějaké ale.
To se nenechalo dlouho čekat.
Jen jednu podmínku mám, řekla Věra, klidně, tím hlasem, jako by mluvila o počasí. Adu sem nevoď.
Ondra položil hrnek.
To snad myslíš jako vtip?
Nemyslím.
Vždyť je to moje žena.
Já vím, kdo je, složila ruce na stole. Ondro, tenhle byt je náš rodinný. Táta tu bydlel. Ty ses tu narodil. Já jsem tu celý život. Nechci, aby se tu roztahovala. Prostě nechci.
Ale ona se tu neroztahuje. Je to moje žena, chodí sem jenom na návštěvu.
Na návštěvu můžeš přijít sám. Kývla na složku. Byt bude tvůj. Klidně tu pak bydli, jak dlouho chceš. Bez ní.
Ondra upřeně sledoval matku.
Fakt to myslí vážně, došlo mu. Tři týdny to vymýšlela. A kvůli tomu upekla štrúdl.
Co ti na ní vadí? zeptal se tišeji.
Nikdy mi k srdci nepřirostla, řekla Věra prostě, jako by snad tím řekla už vše.
Cestou domů Ondra nikam nepospíchal.
Ne že by to bylo daleko patnáct minut autem, znal každý obrubník. Ale jel pomalu. Proč, to ani pořádně nevěděl někde odbočil špatně, někde zaparkoval u vietnamského večerky, chvíli seděl v autě a stejně nevystoupil. Hlava mu hučela jako stará lednice v létě, napráskaná představami i vzpomínkami.
Tři pokoje. Vysoké stropy. Tátova knihovna podél celé stěny. Kuchyň, kde máma v neděli smažila karbanátky a kde on psal úkoly. Byt dobrý, lepší takové už nedělají.
Ondra zaparkoval před svým domem. Ještě chvíli seděl v autě. Pak vešel.
Doma vonělo něco dušeného Ada šmejdila v kuchyni, broukala si pod fous, falšovala a bylo jí to úplně jedno. Zul se. Vešel do kuchyně. Postavil se do dveří.
To jsi doma brzo, řekla Ada, aniž by se otočila. Myslela jsem, že u mámy vydržíš aspoň do večera.
Nevyšlo to.
Něco v jeho tónu ho určitě prozradilo. Ada se obrátila. Zahleděla se na něj tím pohledem, kterým umí zachytit každou podivnost, ale nikdy se neptá na víc, než je nutné.
Sedni, řekla. Dá se jíst.
Jídlo rychle zmizelo. Ondra pověděl všechno stručně, bez omáčky.
Ada poslouchala. Nezasahovala, nemračila se. Jen když došlo na větu ženu si sem ani nevoď, lehce zakývala hlavou, jako by si v sobě něco potvrdila.
Ona to cítí už dlouho, řekla, když skončil.
Ty to věděla?!
Ne, ale tušila jsem to. Odložila talíř do dřezu. Chvíli bylo ticho. Ten byt je fajn, Ondro. Chápu to.
Nejde o byt.
Ale jde, otočila se na něj Ada, tři pokoje v klidné čtvrti. To je bydlení, jistota, peníze na chvíli se zarazila. Nechci, abys tohle kvůli mně ztratil.
Ondra se na ni zahleděl.
Adu…
Počkej. Zvedla ruku, abych neodporoval. Myslím to vážně. Jestli je pro tebe byt důležitý, nějak to vymyslíme. Neurazím se. Budem bydlet jinde no a co. Byt bude tvůj, to je i pro naši rodinu. Já cestu najdu.
Právě tady Ondra zmlkl. Na hodně dlouho.
Protože Ada odpověděla jinak, než čekal. Cestou domů si připravoval různé scénáře slzy, ublížené pohledy. Pochopil by to, měla by na to právo.
Ale ona jen řekla: já cestu najdu.
S klidem. Jako někdo, kdo nemá ve zvyku sázet sám sebe v cizí hře.
Ondra vstal. Prošel kuchyní tři kroky tam, tři sem, paneláková kuchyň není letiště. Zastavil se u okna.
Adu, řekl. Víš, cos udělala?
Co jako?
Nabídla mi jsi obchod. Ondra mluvil pomalu, jakoby nahlas rozebíral, co právě zjistil. Byt výměnou za to, že ty tam nesmíš. Chtěla si koupit můj výběr. Chápeš? Nepřepsat, koupit. A platba jsi ty.
Ada na něj hleděla.
Ondro, je to její byt. Má právo…
Má právo, souhlasil Ondra. Nakládat s bytem, ano. Ale se mnou už ne.
Zase si sedl. Nalil si čaj.
Žádnou cestu hledat nebudeš, prohlásil. Protože tohle není o bytu. Je to o tom, že máma si celou dobu myslí, že ještě pořád patřím jí. Skoro čtyřicet let se jí nikdy nevzepřel. Je na to prostě zvyklá.
Ada mlčela. Pak tiše poznamenala:
Já vím.
Odkud?
Ondro, čtyři roky se snažím s ní vyjít. Volám na svátky. Nosím jí marmeládu, kterou má ráda. Ptám se, jak se cítí. Ada mluvila bez zloby, jen unaveně, jako když člověk poprvé vyslovuje věci dávno rozhodnuté. Ona mě nevidí. Nejsem pro ni osoba. Jen překážka, co jí vzala syna.
Ondra se díval na svou ženu.
Tohle mu nikdy nedošlo.
Pojedeš za ní? zeptala se.
Jo, kývl. Potřebuju pár dní na rozmyšlenou.
Dobře.
Nezeptáš se, co jí řeknu?
Ada se na něj podívala překvapeně.
Ne, řekla prostě. Věřím ti.
A v tom byla ta největší tíha. Ne v mámině podmínce. Ale v tom, že Ada řekla věřím ti, a on věděl teď musí být tím, komu věřit lze.
Ondra zavolal mámě v sobotu ráno.
Věra potom říkala kamarádce, že z hlasu poznala, že je něco jinak žádné obvyklé mami, jak se máš, v neděli přijdu. Jiný tón. Bez toho útrpného podtextu, co se s ním Ondra posledních dvacet let bavil.
Mami, přijedu dnes, ve tři. Souhlasíš?
Dobře, řekla. A začala čekat.
Ve tři zaklepal.
Otevřela, hned si všimla žádné květiny, žádná taška s jídlem jako vždycky. Přišel v bundě, klíče v ruce. Vešel, zout se, do kuchyně. Sedl.
Věra instinktivně začala šátrat po konvici.
Nedělej si škodu, mami, zarazil ji Ondra. Dlouho se nezdržím.
Vrátila konvici, sedla si. Zahleděla se na něj.
No, řekla. Tak co?
Rozhodl jsem se, řekl Ondra.
Nespěchal.
Mami, nejdřív bych se tě rád na něco zeptal.
Tak se ptej.
Když byl táta naživu, začal pomalu Ondra, dala bys mu takovou podmínku? Že musíš mít pravdu, jinak mu něco vezmeš?
Věra otevřela ústa. Pak je zase zavřela.
To je jiný, řekla.
Proč jiný?
Protože táta je prostě táta. A ty jsi můj syn. O tebe se starám.
To není starost, mami, řekl Ondra tiše, téměř něžně. To je držení. To je něco jiného.
Ticho v kuchyni bylo husté jak šodó.
Ada už čtyři roky zkouší najít k tobě cestu. Zkusila jsi někdy oplatit jí to po lidsku?
Věra mlčela, dívala se do stolu.
Víš, co mi řekne po každém tvém děkuji, mám se dobře? pokračoval Ondra. Nic. Zavěsí. Usměje se. Řekne: Hlavně že máma je spokojená.
Odmlčel se.
Zeptal jsem se jí, jestli jí to není líto. Prý jí stačí, že já jsem šťastný s tebou. To je všechno.
Věra zvedla oči.
Ondro…
Sama nabídla, že v tom bytě bydlet nebude, jestli to pro nás je důležité. Chápeš to? Sama to navrhla, abych měl klid.
Ondrovi se zadrhl hlas.
Byt je tvůj, mami.
Ty ho odmítáš, řekla. Neptala se, spíš si to tiše konstatovala. Nevěřila tomu. Vždycky čekala, že Ondra vezme všechno, co mu nabídne. Ona přece věděla, co je pro něj nejlepší.
Já neodmítám byt, mami, povzdechl Ondra. Odmítám podmínku. To je rozdíl.
Takže je pro tebe ona dražší než já. Věra se pokusila o poslední argument tu nejoblíbenější českou pasivní agresi.
Ondra si přehrál dech. Hluboký, z těch, co mají v sobě víc ironie než síly.
Mami, tohle nejsou váhy. Jste obě moje rodina.
Pauza.
Jenže tys z toho udělala soutěž. A rozhodla ses, že to musíš vyhrát.
Věra mlčela.
Mám tě rád, řekl Ondra. To nezmění žádná podmínka. Nikdy.
Vstal. Vzal si bundu.
Zavolej kdykoliv. Přijedu.
Věra nijak nereagovala.
Ondra odešel. Dveře se zabouchly tiše.
Věra zůstala stát sama. Přistoupila k oknu.
Na dvoře Ondra nasedal do auta. Dívala se shora na jeho záda, trochu shrbená ramena, na to, jak otevřel dveře, ještě se na vteřinu letmo otočil, a odjel.
Stála tam u okna ještě dlouho po tom, co vůz zmizel za rohem. Přemýšlela. Nad čím, to by ani sama nedokázala říct. Jen prostě přemýšlela. Něco v té tiché chvíli zvlhčovalo oči.
Tři týdny si skoro nevolali.
Ondra občas napsal: Mami, jak je? Věra odpověděla: Dobře. A tím to haslo. To jedno české dobře, co může znamenat cokoli od úžasně po nemůžu spát, ale nikdy ti to neřeknu.
A pak se stalo tohle.
Věra šla z lékárny, ne té u domu, ale té vzdálenější, protože tam jsou prášky levnější o dvacet korun. Dvacet korun není žádná maličkost, když je vám devětašedesát a důchod na rozmazlování rozhodně nestačí. Zkracovala si cestu vnitrobloky. A najednou viděla Ondru.
Stál u auta. Kapota otevřená. Vedle něj Ada, v ošoupané bundě, s něčím mastným na rukávu, a něco povídala. Věra neslyšela, byla daleko. Ondra odpovídal. Pak se Ada zasmála nahlas, opravdově, jak se smějí lidi, co jsou opravdu šťastní.
Ondra se taky rozesmál.
Věra zůstala stát.
Dívala se na ně z dálky na tu výjev: dvůr, podzim, otevřená kapota, dva usměvaví lidé s mastnými rukávy. Obyčejná scéna.
Neutekl jí. On prostě žije.
Bylo to až trapně jednoduché zjištění.
Celou dobu byla přesvědčená, že jí Ada syna vzala. Ale tady, ve vedlejším dvoře, spravují auto v sobotu odpoledne a smějí se a nikdo tu nikoho nikomu nebral. Ondra má prostě svůj život. Vždycky měl. Jen ona ho nikdy nechtěla vidět.
Tiše se otočila a šla domů.
Tam postavila lékárenskou tašku na stůl. Dlouho seděla v kuchyni. Dívala se z okna na dvůr.
Pak vstala. Vytáhla mouku.
Pekla koláč snad hodinu a půl ruce se jí třásly a dvakrát přesypala cukr. S černým rybízem. Marmeláda právě ta, co jí Ada vždycky nosila a kterou Věra zásadově schovávala až dozadu do skříně, neotevřenou.
Otevřela ji.
Za dva dny zavolala Ondrovi.
Upekla jsem koláč, řekla. Hodně. Sama ho nesním.
Pauza.
Přijedete? zeptala se. A dodala, jaksi tišeji, o chlup těžší Oba.
Ondra mlčel jen vteřinu.
Přijedeme, řekl.
Když zazvonili u dveří, Věra otevřela a uviděla je oba. Ondra s kytkou, Ada s nějakou taškou. Podívala se na snachu. Ta na ni koukla klidně, bez očekávání a bez zášti.
Pojďte dál, pobídla Věra.
V kuchyni bylo trochu stísněno prostě není stavěná na tři lidi. Ale to už se nějak zvládne.
Tak povídejte, řekla Věra, když rozkrojila koláč, jak se vám žije?
Ada vzhlédla.
Povíme, řekla prostě a usmála se.
Věra vložila první kousek na talíř. A bylo to. Začátek. Malý, nejistý, voňavý po koláči s černým rybízem.




