Aby se vyhnula hanbě, souhlasila, že bude žít s hrbatým mužem… Ale když jí zašeptal své přání do uch…

Aby se vyhnula ostudě, souhlasila, že bude žít s hrbatým mužem Ale když jí zašeptal svou prosbu do ucha, sedla si…

Ondro, jsi to ty, můj milý?

Ano, maminko, jsem to já! Promiň, že jsem tak pozdě…

Hlas maminky, rozklepaný starostí i únavou, zněl z tmavé předsíně. Stála tam v prošoupaném županu, v ruce baterku jako by na něj čekala celý život.

Ondrášku, moje srdíčko, kde ses potloukal do noci? Nebe už je černé, hvězdy svítí jako oči lesních zvířat…

Mami, s Jirkou jsme se učili. Úkoly, příprava Úplně jsem ztratil pojem o čase. Omlouvám se, že jsem nedal vědět. Stejně špatně spíš

Nebo jsi byl u nějaké holky? přimhouřila oči podezřívavě. Snad ses nezamiloval, co?

Mamko, jaké nesmysly! zasmál se Ondra, sundaval si boty. Nejsem zrovna frajer, kterýmu holky čekají pod oknem. Kdo by mě chtěl hrbatého, s dlouhýma rukama jak opice a hlavou jako strniště?

V jejích očích ale probleskl smutek. Neřekla, že v něm nevidí žádné strašidlo, ale syna, kterého vychovala v bídě, zimě a samotě.

Ondra opravdu nebyl žádný krasavec. Byl sotva metr šedesát, shrbený, ruce mu sahaly až ke kolenům. Hlava velká, kudrny trčely jako pampelišky. Ve škole mu říkali opičák, lesní duch, boží zázrak. Ale když vyrostl, byl víc než jen člověk.

S mamkou, Helenou Petrovou, přijeli do tohohle JZD, když mu bylo deset. Utekli z Prahy před chudobou a hanbou: otce zavřeli, matka je opustila. Zůstali jen oni dva. Dva proti celému světu.

Ondra tady dlouho nevydrží, šeptávala sousedka babka Božena, když se dívala na hubeného kluka. Jako by se propadl do země, nezbude po něm ani památky…

Ale Ondra se nepropadl. Držel se života jako kořen ve skále. Rostl, dýchal, pracoval. A Helena ženská s ocelovým srdcem a umaštěnýma od těsta pekla chleba pro celou ves. Deset hodin denně, rok za rokem, až jednou padla sama.

Když ulehla a už nikdy nevstala, Ondra byl synem i dcerou, lékařem i pečovatelem. Myje nádobí, vařil krupicovou kaši, četl nahlas staré časopisy. Když odešla potichu, jako když odejde vítr z polí stál nad rakví, zaťaté pěsti, mlčel. Protože už žádné slzy nezbývaly.

Ale lidi nezapomněli. Sousedky donesly jídlo, daly teplé věci. A pak úplně nečekaně k němu začali chodit. Nejprve kluci, fascinovaní elektronikou. Ondra pracoval v místním rozhlase opravoval rádia, natáčel antény, pájel dráty. Měl zlaté ruce, i když vypadaly jak ořechy.

Pak začaly přicházet i holky. Zpočátku jen posedět, dát si čaj s marmeládou. Později zůstávaly dýl. Smály se. Povídaly si.

Jednoho večera si uvědomil, že jedna z nich Libuše zůstává vždycky poslední.

Nespěcháš domů? zeptal se, když už všichni odešli.

Není kam spěchat, špitla, koukala do země. Macecha mě nemá ráda. Tři bráchové hrubí, zlý. Táta pije, pro ně jsem přítěž. Bydlím u kamarádky, ale to taky nebude navždy… U tebe je klid. Ticho. Necítím se sama.

Ondra se na ní podíval a poprvé v životě si připadal potřebný.

Zůstaň tady, řekl prostě. Pokoj po mámě je volný. Budeš tu domácí paní. Já… nebudu nic chtít. Ani slovo, ani pohled. Prostě tu buď.

Lidi začali šuškat za zády:

No to snad ne! Hrbatý a hezká holka? To je teda vtip…

Ale čas běžel. Libuše uklízela, vařila polívky, usmívala se. Ondra pracoval, byl zamlklý ale starostlivý.

A když se jim narodil syn, všechno se obrátilo naruby.

Komu je podobný? vyzvídali na vsi. Po kom je?

Chlapeček, Adam, se podíval na Ondru a řekl: Táta!

Ondra, který ani nesnil o tom, že jednou bude otcem, najednou ucítil něco hřejivého na hrudi jako by mu v srdci zářilo sluníčko.

Učil Adama spravovat zásuvky, chytat ryby, číst slabiky. A Libuše, když se na ně dívala, říkávala:

Najdi si ženu, Ondro. Nemusíš být sám.

Ty jsi pro mě jako sestra, odpovídal. Napřed tě dobře vdám. Pak uvidíme.

A takový muž se našel. Mladý, z vedlejší vísky. Upřímný. Pracovitý.

Oslavili svatbu. Libuše se odstěhovala.

Jednou ji Ondra potkal na cestě a povídá:

Chci tě poprosit… Dej mi Adama.

Cože? vytřeštila oči. Ale proč?…

Já vím, Libuše. Když máš vlastní dítě, změníš se. Ale Adam… Není tvůj. Zapomeneš na něj. Ale já… já nemůžu.

Nedám ho!

Já ho neberu, řekl tiše Ondra. Přijeď, kdy budeš chtít. Jen dovol, ať s ním žiju.

Libuše chvíli mlčela, pak zavolala syna:

Adámku! Pojď sem! S kým chceš být se mnou nebo s tátou?

Chlapeček přiběhl, oči mu zářily:

A nemůžeme být všichni pohromadě? Jako dřív? Máma i táta?

Ne, smutně vydechla Libuše.

Tak zůstávám s tátou! vykřikl Adam. A ty, maminko, přijď na návštěvu!

Tak to zůstalo.

Adam zůstal. A Ondra se poprvé doopravdy stal tátou.

Jednoho dne však Libuše zase přišla:

Stěhujeme se do města. Adama beru s sebou.

Chlapeček začal plakat, tulil se k Ondrovi:

Nejedu nikam! Zůstanu s tátou! S tátou!

Ondro… šeptla Libuše, oči zapíchnuté do země. Vždyť… on není tvůj.

Vím, odpověděl Ondra. Vždycky jsem to věděl.

Já stejně uteču za tátou! křičel Adam, slzy mu tekly po tváři.

A opravdu utíkal. Zase a znovu.

Brali ho pryč vracel se.

Nakonec Libuše vzdala.

Ať je to, jak chce, řekla. Už si vybral.

Pak začal nový příběh.

Sousedce Marušce se utopil muž. Alkoholik, tyran, zlý člověk. Děti jim Bůh nedopřál v tom domě nebyla láska.

Ondra začal chodit pro mléko. Pak spravoval plot, opravoval střechu. A potom přicházel jen tak. Na čaj. Povídat si.

Začali se sbližovat. Pomalu. Opatrně. Dospěle.

Libuše psala dopisy. Napsala, že Adam má sestřičku Terezku.

Dovez ji, odepsal Ondra. Rodina má být pohromadě.

O rok později opravdu přijeli.

Adam se od sestřičky nehnul. Choval ji, zpíval ukolébavky, učil chodit.

Synku, prosila Libuše. Žij s námi. Ve městě je divadlo, škola, příležitosti…

Ne, vrtěl hlavou Adam. Tátu neopustím. A teta Maruška je pro mě jako máma.

A nastala škola.

Když se kluci chlubili tím, že jejich tátové jsou řidiči, vojáci nebo inženýři, Adam se nestyděl.

Můj táta? hrdě říkal. Opraví všechno. Rozumí světu. Zachránil mě. On je můj hrdina.

Utekl další rok.

Ondra s Maruškou seděli u kamen spolu s Adamem.

Čekáme miminko, řekla Maruška. Malinké.

A vy mě nevyženete? zašeptal Adam.

Co to povídáš! vykřikla Maruška, tlačila ho k sobě. Jsi pro mě jako vlastní. O tobě jsem snila celý život!

Synu, obrátil se Ondra k Adamovi, dívaje se do plamenů. Jak tě to vůbec mohlo napadnout? Ty jsi můj svět.

Za pár měsíců se narodil Tomášek.

Adam držel brášku v náručí jako ten největší poklad.

Teď mám sestřičku, šeptal. I brášku. I tátu. I tetu Marušku.

A Libuše pořád psala, volala.

Ale Adam vždy jen opakoval:

Už jsem doma. Už jsem přece našel svůj domov.

Léta ubíhala. Lidé zapomněli, že Adam není vlastní. Přestali šeptat.

A když Adam sám měl děti, vyprávěl jim i svým vnoučatům historky o nejlepším tátovi na světě.

Nebyl krasavec, říkával Adam. Ale měl v sobě víc lásky než všichni ostatní lidé, které jsem kdy poznal.

A každý rok, v den vzpomínky, se v jejich domě sešli všichni děti Marušky, děti Libuše, vnoučata, pravnoučata.

Dávali si čaj, smáli se, vzpomínali.

Měli jsme nejlepšího tátu! říkali dospělí, zvedali hrnky. Ať je na světě víc takových otců!

A někdo vždycky zvedl ruku k nebi, ke hvězdám, ke vzpomínce na člověka, který navzdory všemu dokázal být skutečným tátou.

Jediným.

Rate article
DoN
Aby se vyhnula hanbě, souhlasila, že bude žít s hrbatým mužem… Ale když jí zašeptal své přání do uch…