14. února, Praha
Dnes jsem byl opravdu zaskočen. Seděl jsem v kuchyni, díval se na hodiny a čekal na telefonát. Místo toho mi volal někdo neznámý.
Haló Lukáši
To není Lukáš. Tady je Kateřina.
Kateřina? Promiňte, s kým mluvím?
A kdo jste vy? Jsem přítelkyně Lukáše. Voláte něco důležitého? Lukáš tu není, zdržel se v práci
Hlava se mi z toho málem zatočila. Zaznamenal jsem rudé kapky na podlaze, břicho mi táhlo tak, že jsem se málem zlomil v pase. Cítil jsem, že každou chvilku budu svědkem narození svého dítěte.
Můj manžel Lukáš už pět let jezdí na práci do zahraničí. Nejprve jezdil s kamionem v Německu, pak dělal rekonstrukce v Polsku. Odjel kvůli penězům. Máme dva syny a chtěli jsme jim vybudovat dobré zázemí v Česku to šlo jen těžko.
Musím říct, že se mu docela dařilo. Každý měsíc nám posílal balíky s jídlem paštiky, rýži, olej, sladkosti. A taky mi posílal peníze na účet, abych je ukládal v bance na úrok. Dokázali jsme našetřit dost, abychom mohli koupit staršímu synovi byt v Brně.
Zdálo se, že máme všechno. Před pár měsíci jsem ale začal cítit, že není něco v pořádku. První myšlenka byla, že jsem v přechodu, ale ne kroutil jsem se ve spánku, měl jsem stále hlad, nálada mi lítala nahoru a dolů. Podle všech internetových příznaků jsem byl v jiném stavu. Ve čtyřiceti pěti? To mi hlava nebrala. Kdysi jsem si koupil test a dvě jasně červené čárky mi potvrdily podezření.
Dětem ani snachám jsem nic neříkal. Proč? Aby se mi vlastní děti smály, že jejich táta ztratil rozum na stará kolena? Raději jsem to tajil. Venku byla zima, nosil jsem objemné svetry a zimní kabát, břicho nebylo pod tím vidět.
Měl jsem velké pochyby, zda to dítě vůbec chci. Někdo by řekl, že jsem bez víry, ale mám dva syny a vnoučata, chci už mít klid, ne se točit okolo plínek. Navíc nemáme peníze na třetí dítě. Lukáš by musel znovu pryč, a já bez něj být nedokážu.
Na klinice mi řekli, že na přerušení je už pozdě, je to nebezpečné. Nějaký čas jsem přesvědčoval sám sebe, že všechno se spraví. Možná se Lukáš potěší. Rozhodl jsem se mu zavolat přes Skype a podělit se o novinku, zapnul jsem jen mikrofon.
Haló, Lukáši
To není Lukáš. Tady je Kateřina.
Kateřina? Kdo jste?
Prosím, kdo jste vy? Jsem jeho přítelkyně, Lukáš tady není, je v práci.
Úplně mi selhal hlas, sluchátko letělo na zem, slzy mi tekly po obličeji. Takže Lukáš si našel jinou. Chtěl jsem hned sepsat žádost o rozvod, vyházet jeho věci, nevidět ho, neuslyšet.
Ale pořád jsem doufal, že když se dozví o dítěti, vrátí se k nám. V únoru měl přijet synové mají narozeniny, dostal dovolenou. Dokonce jsem o tom snil, že jdeme společně parkem a Lukáš drží za ruku naši dceru.
Na Valentýna Lukáš skutečně dorazil. Připravil jsem romantickou večeři, rozmístil svíčky, pustil hudbu, vytvořil domácí pohodu.
Lukáši, mám pro tebe překvapení. Jsem těhotný a čekáme holčičku.
Ty potvoro! zařval Lukáš.
Zrudl, odhodil talíře na podlahu, bil pěstí do stolu:
Když tu makám jak kůň, ty lítáš po jiných chlapech? Teď mi chceš hodit parchantíka na krk?
Lukáši, vše ti vysvětlím
Vypadni, nechci tě vidět!
Strčil do mě tak, že jsem narazil břichem na hranu stolu a padl k zemi.
Lukáš si vzal tašku a práskl dveřmi. Hlava se mi točila, všiml jsem si červených kapek na podlaze, břicho mě svíralo bolestí. Na poslední chvíli jsem našel mobil a zavolal záchranku. Cítil jsem, že se dítě narodí každou chvíli.
Když přijeli lékaři, měl jsem už malou dceru v náručí. Tiše ležela, neplakala, hluboce spala.
Tak co, tatínku, jedete s námi?
Ne. Vezměte dítě, není pro mě.
Jak to myslíte?
Prostě si ji vezměte. Ničí mi rodinu, někdo ji snad milovat bude, ale ne já. Vezměte ji, nechci ji vidět.
Bez výčitek jsem ji vložil do rukou lékařům. Prohlédli mě doma, žádné poranění, porod proběhl klidně. Když odjeli, vše jsem uklidil, dal si sprchu a šel spát.
Synové neví, že jsem holčičku daroval pryč. Každý den chodím do kostela a modlím se, ať je zdravá, ať najde hřejivou rodinu. Vím, že já bych to nezvládl. Nechci znovu zažívat tu dřinu rodičovství. Toužím jen po tom, aby se Lukáš vrátil domů. Ale on odjel zas do Německa, komunikuje jen se syny.
Možná si o mně někdo pomyslí, že jsem divný chlap. Ale já si prostě zvolil manžela, ne dítě. Soudí mě jen Bůh.
Každý den mě to tíží, ale dnes už vím někdy člověk musí učinit rozhodnutí, které nedává smysl nikomu než jemu samotnému.




