— Osud netvoří sám sebe. Vytváří jej lidé. Vy jste vytvořili podmínky, za kterých jste vyhodili živou bytost na ulici. A teď chcete vše změnit, když se vám to hodí. Oleg se vrací domů z práce. Obyčejný zimní večer. Všude kolem je jakoby přikryto závěsem nudy. Prochází kolem potravin, kde sedí pes. Voříšek. Rezavý, rozcuchaný. Oči má jako ztracené dítě. „Co tu chceš?“ zabručel Oleg, ale zastavil se. Pes zvedl hlavu, podíval se. Nic nevyžadoval. Jen mlčky hleděl. „Asi čeká na páníčka,“ pomyslel si, a šel dál. Ale další den — ta stejná scéna. A za dva dny znovu. Pes jako by k obchodu přimrzl. Oleg si všímá, jak lidé procházejí kolem, někdo hodí rohlík, někdo párek. „Proč tu sedíš?“ zeptal se jednou, přisedl k němu. „Kde jsou páníčci?“ Pes se pomalu připlazil k němu. Opatrně. Přitiskl čumák ke kalhotám. Oleg ztuhnul. Kdy naposledy pohladil někoho? Od rozvodu uplynuly tři roky. Prázdný byt. Jen práce, televize, lednice. „Lado, moje zlatá,“ zašeptal, aniž by věděl, odkud to jméno vzal. Druhý den jí donesl párky. Po týdnu dal inzerát na internet: „Nalezen pes. Hledáme majitele.“ Nikdo nevolal. A za měsíc se Oleg vracel z noční šichty — jako inženýr někdy seděl na stavbě celý den. U obchodu viděl hlouček lidí. „Co se stalo?“ ptal se sousedky. „No tu jezevčičku srazilo auto. Tu, co tu měsíc sedávala.“ Srdce mu kleslo. „Kde je?“ „Odvezli ji na veterinu na Evropské třídě. Ale prý tam chtějí obrovské peníze… A kdo by se o ni staral, když je bezdomovkyně?“ Oleg na nic nečekal. Otočil se a rozběhl. Na klinice mu veterinář řekl: „Má zlomeniny, vnitřní krvácení. Léčba bude drahá. A není jisté, že přežije.“ „Léčete ji,“ řekl Oleg. „Zaplatím, kolik bude třeba.“ A když ji pustili, vzal ji domů. Poprvé po třech letech byl byt plný života. Život se změnil radikálně. Oleg už nevstával na budík, ale na to, jak se Lada jemně dotkne ruky čumákem — jako že je čas vstávat, pane. A on vstal. S úsměvem. Ráno nebylo o kávě a zprávách. Teď začínalo procházkou v parku. „Tak pojď, děvče, jdeme dýchat!“ říkal, a Lada šťastně vrtěla ocasem. Na veterině vyřídili všechny papíry. Pas, očkování. Oficiálně byla Olegovým psem. Oleg fotil každý doklad — pro jistotu. Kolegové se divili: – Olegu, ty jako bys omládl! Jsi nějak veselejší. A skutečně — cítil se potřebný. Poprvé po letech. Lada byla chytrá. Neuvěřitelně chytrá. Chápala napůl slova. Když se zdržel v práci, čekala u dveří s pohledem, který říkal: „Bála jsem se o tebe.“ Večery spolu trávili v parku. Dlouhé procházky. Oleg jí vyprávěl o práci, o životě. Možná směšné? Ale Lada pozorně poslouchala a občas tiše zakňučela na odpověď. „Víš, Lado, dřív jsem myslel, že je lepší být sám. Nikdo tě neotravuje, neomezuje. Ale ve skutečnosti…“ pohladil ji po hlavě, „ve skutečnosti jsem se jen bál někoho znovu milovat.“ Sousedé si zvykli. Teta Věra z vedlejšího vchodu nosila vždycky kosti. „Pěkný pejsek,“ říkala. „Je vidět, že je milovaná.“ Uplynul měsíc, pak další. Oleg dokonce uvažoval, že Ladě založí stránku na sociálních sítích. Na fotkách byla krásná — rezavá srst zářila na slunci zlatem. Pak se stalo něco nečekaného. Obyčejná procházka v parku. Lada si čuchá ke keřům, Oleg sedí na lavičce, kouká do mobilu. „Gerta! Gerta!“ Oleg zvedl hlavu. Šla k nim žena. Asi třicet pět, drahá sportovní souprava, blondýna, výrazná kosmetika. Lada zpozorněla, stáhla uši. „Promiňte,“ řekl Oleg. „Mýlíte se. To je můj pes.“ Žena se zastavila, ruce v bok. „Jak jako váš? Nejsem slepá, vidím, že to je moje Gerta! Ztratila jsem ji před půl rokem!“ „Cože?“ „Přesně tak! Utekla mi od vchodu, hledala jsem ji všude! Vy jste ji ukradl!“ Olegovi se zamotala hlava. „Počkejte, jak jste ji ztratila? Já ji našel u obchodu. Seděla tam měsíc sama!“ „A proč seděla? Protože se ztratila! Já ji miluju! S manželem jsme ji pořídili draze!“ „Drahá?“ Oleg se podíval na Ladu. „To je voříšek.“ „Je to kříženka! Velmi drahá!“ Oleg se postavil. Lada se k němu tiskla. „Dobře. Pokud je to váš pes — ukažte doklady.“ „Jaké doklady?“ „Veterinární pas. Očkování. Cokoliv.“ Žena zaváhala: „Všechno mám doma. Ale je vidět, že je moje! Gerto, ke mně!“ Lada se nehla. „Gerto! Pojď sem hned!“ Pes se víc přitiskl k Olegovi. „Vidíte?“ řekl tiše. „Neví, kdo jste.“ „Jenom se zlobí, že jsem ji ztratila! Ale je to moje! Požaduji, abyste ji vrátil!“ „Mám doklady,“ řekl klidně Oleg. „Potvrzení z veteriny, kde byla léčená po nehodě. Pas. Účtenky za krmivo. Hračky.“ „Nezajímá mě vaše doklady! To je krádež!“ Lidé se začali ohlížet. „Víte co?“ řekl Oleg a vytáhl telefon. „Vyřešíme to podle zákona. Zavolám policii.“ „Zavolejte!“ prskla žena. „Já dokážu, že je moje! Mám svědky!“ „Jaké svědky?“ „Sousedé viděli, že mi utekla!“ Oleg vytočil číslo. Srdce mu bušilo. Co když má žena pravdu? Co když Lada opravdu odešla od ní? Ale proč seděla měsíc u obchodu? Proč nehledala cestu domů? A hlavně — proč se teď třese pod jeho rukou, jako by se schovávala? „Dobrý den? Policie? Mám tu problém…“ Žena zlověstně usmála: „Uvidíte, spravedlnost zvítězí. Vraťte mi psa!“ Lada se dál tiskla k Olegovi. Oleg pochopil — bude za ni bojovat. Do konce. Protože za ty měsíce se Lada stala něčím víc než jen psem. Byla rodina. Po půlhodině dorazil strážník. Seržant Michalec — pomalý, rozvážný muž. Olega znal už od technických záležitostí v domě. „Tak povídejte,“ řekl, vytahuje bloček. Žena začala první. Rychle, zmateně: „To je moje Gerta! Koupili jsme ji za deset tisíc! Před půl rokem utekla, hledala jsem ji všude! Ten pán ji ukradl!“ „Neukradl, našel,“ klidně oponuje Oleg. „U obchodu. Seděla tam měsíc hladová.“ „No právě, protože se ztratila!“ Michalec se podíval na Ladu. Ta jako předtím, tiskla se k Olegovi. „Nějaké doklady někdo má?“ „Já,“ Oleg vytáhl složku. Naštěstí ji v tašce nechal po poslední návštěvě veteriny. „Tady je potvrzení z veteriny. Léčil jsem ji po autonehodě. Tady pas. Očkování.“ Strážník prošel doklady. „A vy máte něco?“ ptá se ženy. „Všechno doma! Jde o to, že je to moje Gerta!“ „Můžete popsat, jak se ztratila?“ zeptal se Michalec. „No, šli jsme na procházku. Utekla mi z vodítka. Hledala jsem ji, vylepovala plakáty.“ „Kde jste se procházela?“ „V parku. Tady poblíž.“ „A kde bydlíte?“ „Na Evropské třídě.“ Oleg se zarazil: „Počkejte. To je dva kilometry od obchodu, kde jsem ji našel. Pokud se ztratila v parku, jak se dostala tam?“ „No, asi zabloudila!“ „Psi většinou domov najdou.“ Žena zrudla: „Co vy o psech víte?!“ „Vím,“ řekl potichu Oleg, „že milovaný pes nesedí měsíc hladový na jednom místě. Hledá páníčka.“ „Můžu se zeptat?“ vložil se Michalec. „Říkala jste, že jste ji hledala. Vylepovala plakáty. Proč jste nešla na policii?“ „Policii? No nenapadlo mě.“ „Za půl roku? Ztratíte psa za deset tisíc a nejdete na policii?“ „Myslela jsem, že se najde sama!“ Michalec se zamračil: „Prosím občanku a adresu.“ Žena začala hledat v kabelce. Ruce jí třásly. „Tady občanka.“ Michalec pohlédl: „Ano, jste opravdu z Evropské, dům patnáct, byt dvacet tři.“ „Tak kdy přesně jste psa ztratila?“ „Před půl rokem, asi.“ „Přesné datum?“ „No, dvacátého nebo jednadvacátého ledna.“ Oleg rád vytáhl telefon: „Já ji našel dvacátého třetího. Už tam skoro měsíc seděla.“ Takže pes se „ztratil“ ještě dřív. „Možná jsem si spletla datum!“ začala žena být nervózní. Náhle se zlomila: „Fajn! Fajn, tak si ji nechte! Ale já ji vážně milovala!“ Ticho. „Jak se to stalo?“ zeptal se Oleg tiše. „Manžel řekl — stěhujeme se, se psem nás do nájmu nevezmou. Prodat to nešlo, není čistokrevná. Tak jsem ji nechala u obchodu. Doufala jsem, že ji někdo vezme.“ Oleg cítil, že se v něm všechno obrací. „Vy jste ji vyhodila?“ „Jen jsem ji nechala. To není jako vyhodit! Myslela jsem, že ji někdo vezme.“ „A teď ji chcete zpět?“ Žena se rozplakala: „Po rozvodu jsem zůstala sama… Je mi smutno. Chci zpátky svoji Gertu. Já ji milovala!“ Oleg se na ni díval, nemohl uvěřit. „Milovala?“ zopakoval pomalu. „Milované se nevyhazují.“ Michalec zavřel blok. „Je jasno. Dokumenty potvrzují, že pes patří panu Voroněnkovi. Léčil ji, zaregistroval, stará se o ni. Právně je to jasné.“ Žena vzlykala: „Ale já si to rozmyslela! Chci ji zpátky!“ „Pozdě,“ řekl policista stručně. „Vyhodila jste ji – je to vaše zodpovědnost.“ Oleg si sedl vedle Lady, pohladil ji: „Hotovo, holka. Už je to za námi.“ „Můžu ji aspoň pohladit?“ poprosila žena. „Na rozloučenou?“ Oleg se podíval na Ladu. Stáhla uši, schovala se k jeho ruce. „Vidíte? Bojí se vás.“ „Neudělala jsem to schválně. Tak se to prostě stalo.“ „Víte co?“ Oleg vstal. „Osud se nestává sám. Vytváří ho člověk. Vy jste vytvořila podmínky, aby živá bytost skončila na ulici. Teď chcete vše měnit, když se vám to hodí.“ Žena začala plakat: „Už to chápu. Ale mně je tak smutno.“ „A jí bylo dobře, když měsíc čekala na někoho, kdo se už nevrátí?“ Ticho. „Gerto,“ zavolala žena naposledy. Pes se nepohnul. Žena se otočila a odešla. Rychle, bez ohlédnutí. Michalec poplácal Olega po rameni: „Máte pravdu. Je vidět, že je na vás fixovaná.“ „Děkuji za pochopení.“ „To je v pořádku. Sám jsem pejskař. Dobře znám, jaké to je.“ Když policista odešel, Oleg zůstal s Ladou sám. „Tak co, holka, už nás nikdo nerozdělí. Slibuju.“ Lada zvedla oči. Oleg v nich viděl nejen vděčnost, ale nekonečnou psí lásku. Lásku. „Půjdeme domů?“ Radostně zavrtěla ocasem a vyrazila vedle něj. Po cestě Oleg přemýšlel — ta žena měla v něčem pravdu. Těžké okolnosti mohou nastat. Můžete přijít o práci, bydlení, peníze. Ale jsou věci, které nesmíte ztratit. Odpovědnost, láska, soucit. Doma se Lada natáhla na svém oblíbeném koberci. Oleg si uvařil čaj, sedl si k ní. „Víš, Lado,“ řekl zamyšleně. „Možná je to nakonec dobře. Teď víme jistě — potřebujeme se navzájem.“ Lada spokojeně vzdychla.

Okolnosti se nestávají samy od sebe. Jsou dílem lidí. Vy jste byla tím, kdo vytvořil ty okolnosti, za kterých jste živého tvora vyhodila na ulici. A teď je chcete změnit, když se vám to hodí.

Vzpomínám, jak jsem jednou šel domů ze směny. Byl obyčejný zimní večer v Praze všude kolem mlha a šedivá otrávená nálada. Prošel jsem okolo večerky Na rohu, a tam, mezi zasněženými schody, seděl pes. Kříženec, rezavý, strakatý. Oči měl, jako ztracené dítě.

Co tu chceš? bručel jsem, přesto jsem se zastavil.

Pes zvedl hlavu, díval se na mě. Nic nechtěl, jen hleděl.

Asi čeká na páníčka, pomyslel jsem si a šel dál.

Ale další den stejný obraz. I za tři dny. Pes se už téměř stal součástí toho místa. Začal jsem si všímat, jak lidé procházejí kolem, někdo hodil kousek rohlíku, jiný pár párečků.

Proč tu pořád sedíš? zeptal jsem se jednou a dřepnul si k němu. Kde máš páníčky?

Pes ke mně váhavě přiblížil, opatrně se dotkl hlavou mé nohy.

Zůstal jsem ztuhlý. Kdy jsem naposledy někoho pohladil? Po rozvodu už to byly tři roky. Byt prázdný. Jen práce, televize, lednička.

Lada, ty jsi moje, zašeptal jsem, ani nevím, kde se mi to jméno vzalo.

Další den jsem jí donesl párečky.

Za týden jsem vyvěsil na internetu inzerát: Nalezen pes. Hledáme majitele.

Nikdo se neozval.

Po měsíci jsem se vracel z noční služby dělal jsem jako stavební inženýr, občas na stavbě i nocoval. U obchodu se shlukla hlouček lidí.

Co se stalo? ptám se sousedky Šárky.

Srazili toho pejska. Toho, co tu seděl už měsíc.

Srdce se mi sevřelo.

A kde je teď?

Do veterinární kliniky ho odvezli na Evropskou. Ale tam chtějí strašný peníze A kdo by ho platil, když je bezdomovec?

Neřekl jsem nic. Otočil se a utíkal.

Na klinice veterinář kroutil hlavou:

Mnohonásobné zlomeniny, vnitřní krvácení. Léčba bude drahá. A není jisté, jestli přežije.

Léčete ji, odpověděl jsem. Zaplatím, kolik bude třeba.

Když ji propustili, vzal jsem ji domů.

A poprvé po třech letech bylo v mém bytě živěji.

Život se změnil. Úplně.

Ráno mě nebudil budík, ale jemné dotyky Ladiným čumákem na mé ruce. Jako by říkala: vstávej, pane. A já vstal. S úsměvem.

Dřív ráno znamenalo kávu a zprávy. Teď procházky ve Stromovce.

Tak pojď, holčičko, jdeme se pořádně nadýchat! říkal jsem a Lada vesele vrtěla ocasem.

Na klinice vyřídili všechny doklady. Pas, očkování. Teď byla oficiálně moje. S pečlivostí jsem si fotil každé potvrzení jistota je jistota.

Kolegové žasli:

Ondřeji, ty jsi omládl nebo co? Nějak jsi teď živější.

A fakt poprvé po letech jsem cítil, že mě někdo potřebuje.

Lada byla ohromně chytrá. Chápala mě na půl slova. Pokud jsem měl přesčas, vítala mě u dveří pohledem, jakým člověk řekne Bála jsem se o tebe.

Večer jsme chodili dlouho po Stromovce. Vyprávěl jsem jí o práci, o životě. Směšné? Možná. Ale ona naslouchala. Dívala se trpělivě, občas tiše zakňučela na oplátku.

Víš, Lado, kdysi jsem si myslel, že samota je snazší. Nikdo neotravuje, nikdo nevadí. Ale zjistil jsem, hladil jsem ji, zjistil jsem, že jsem se jen bál zase někoho milovat.

Sousedé si zvykli. Paní Věra z vedlejšího vchodu vždycky přinesla kostičku.

Hezký pejsek, říkávala. Vidět, že je milovaná.

Uběhl měsíc. Potom další.

Uvažoval jsem, že jí založím profil na internetu. Když jí na slunci zářila srst, byla nádherná.

Pak se událo něco nečekaného.

Běžná procházka ve Stromovce. Lada očichávala keře, já jsem seděl na lavičce, četl něco na telefonu.

Sára! Sáruško!

Zvedl jsem hlavu. Blížila se žena kolem pětatřiceti, v drahé sportovní bundě, nalíčená blondýna.

Lada znejistěla, stáhla uši.

Promiňte, řekl jsem, asi se pletete. To je můj pes.

Žena se zastavila, ruce v bok.

Cože váš? Nejsem slepá, to je moje Sára! Ztratila jsem ji před půl rokem!

Prosím?

Přesně tak! Utekla od vchodu, hledala jsem ji všude! Vy jste ji ukradl!

Zem mi málem utekla pod nohama.

Počkejte. Jak ztratila? Já ji našel u obchodu. Seděla tam měsíc sama!

No proto tam byla! Ztratila se! Miluju ji! S manželem jsme ji koupili, čistokrevnou!

Čistokrevnou? podíval jsem se na Ladu. Vždyť je to voříšek.

Je to kříženec! Drahý pes!

Vstal jsem. Lada se schoulila u mých nohou.

Dobře. Jestli je vaše, ukažte doklady.

Jaké doklady?

Veterinární pas. Potvrzení o očkování. Cokoliv.

Žena zaváhala:

Mám je doma! Ale poznám ji i tak! Sáro, ke mně!

Lada se ani nepohnula.

Sáro! Okamžitě pojď sem!

Pes se přitiskl ke mně ještě víc.

Vidíte? řekl jsem tiše. Nezná vás.

Jen se zlobí, že jsem ji ztratila! zvýšila hlas. Ale je to moje Sára! Požaduji, abyste ji vrátil!

Já mám doklady, oznámil jsem klidně. Potvrzení z veterinární kliniky, kde jsem ji léčil po nehodě. Pas, účty za granule i hračky.

Je mi jedno vaše doklady! To je krádež!

Lidé na cestě se začali zastavovat.

Víte co? vytáhl jsem telefon. Vyřešíme to zákonně. Zavolám policii.

Zavolejte! vyštěkla. Dokážu, že je moje! Mám svědky!

Jaké svědky?

Sousedé viděli, jak utíkala!

Vytočil jsem číslo. Srdce mi bušilo až v krku. Co když má pravdu? Co když Lada opravdu bývala její?

Ale proč pak měsíc seděla u obchodu? Proč nehledala cestu domů?

A hlavně, proč se ke mně teď tiskne, jako by se schovávala?

Haló? Policie? Tady je taková situace

Žena se šklebila:

Uvidíte, vyhraju. Vraťte mi psa!

A Lada neuhýbala ode mě ani na moment.

V té chvíli jsem věděl budu bojovat za ni. Do konce.

Protože za ty měsíce se Lada stala rodinou.

Službu konal strážník Janák klidný, rozvážný chlap. Znali jsme se z domu.

Tak povídejte, řekl, vytáhl zápisník.

Žena spustila první, zmateně:

To je můj pes! Sára! Koupili jsme ji za dvacet tisíc korun! Utekla mi před půl rokem, hledala jsem ji všude! Tenhle ji ukradl!

Neukradl, našel, klidně jsem odvětil. Seděla u obchodu, byla tam měsíc o hladu.

No proto! Protože se ztratila!

Janák se podíval na Ladu. Ta se držela u mě.

Máte někdo doklady?

Já, vytáhl jsem složku. Náhodou jsem si je nechal v tašce od poslední návštěvy kliniky.

Tady je potvrzení z veterinární kliniky. Léčil jsem ji po srážce autem. Tady pas. Všechna očkování.

Strážník si vše důkladně prohlédl.

A vy něco máte? obrátil se k ženě.

Vše nechala doma! Ale říkám, je to moje Sára!

Můžete přesně říct, jak jste ji ztratila? ptal se Janák.

Šli jsme na procházku. Vytrhla se z vodítka a utekla. Hledala jsem ji, vyvěsila letáky.

Kde jste byli na procházce?

Ve Stromovce. Tady kousek.

Kde bydlíte?

Na Evropské.

Zatřásl jsem se:

Počkejte. To je dva kilometry od obchodu, kde jsem ji našel. Jak se tam dostala?

Asi zabloudila!

Psi domů většinou trefí.

Žena zrudla:

Co vy víte o psech?!

Vím, řekl jsem tiše. Vím, že milovaný pes nesedí měsíc hladov na jednom místě. Hledá pána.

Janák zasáhl:

Říkala jste, že jste vyvěšovala letáky. Proč jste nešla na policii?

Na policii? Mě to nenapadlo.

Za půl roku? Ztratit psa za dvacet tisíc a nejít na policii?

Myslela jsem, že se najde sám!

Janák zvážněl:

Občanko, ukážete mi vaše doklady?

Jaké doklady?

Občanku. A upřesníme adresu.

Žena hledala s drkotajícíma rukama v kabelce.

Tady je občanka.

Janák se podíval:

Tak bydlíte skutečně na Evropské, dům osmnáct. A byt?

Třicet pět.

Dobře. Kdy přesně jste psa ztratila?

Před půl rokem, no, asi

A přesné datum?

Dvacátého nebo dvacátého prvního ledna.

Vytáhl jsem mobil:

Já ji našel třiadvacátého ledna. Už tam seděla skoro měsíc.

Takže se asi ztratila dřív.

Možná jsem se spletla v datu! nervózně se potila.

Nakonec povolila:

Dobře, dobře, nechám vám ji! Ale já ji vážně měla ráda!

Ticho.

Jak jste to mohla udělat? zeptal jsem se tiše.

Manžel řekl, že s ní nám v pronajatém bytě nedovolí bydlet. Prodat nešla není čistokrevná. Tak jsem ji nechala u obchodu. Myslela jsem, že si ji někdo vezme.

Všechno ve mně se převrátilo.

Prostě jste ji odložila?

Jen jsem ji tam nechala. Nevhodila jsem ji, pane! Dobří lidé se o ni postarají, myslela jsem.

Proč ji chcete zpět?

Zaškytala:

S manželem jsme se rozvedli. On odešel, já zůstala sama. Tak se mi začalo stýskat po Sáře. Vždyť jsem ji milovala!

Díval jsem se na ni, nemohl jsem věřit.

Milovala? zopakoval jsem pomalu. Kdo miluje, nevyhazuje.

Janák zavřel zápisník.

Je to jasné. Podle dokladů patří pes občanu podíval se do mého občanského průkazu, Vondráčkovi. O psa se řádně staral, léčba i doklady. Právně je jasno.

Žena se rozplakala:

Ale já změnila názor! Chci ji zpět!

Je pozdě měnit názory, řekl suchým tónem Janák. Když jste ji opustila, je to vaše odpovědnost.

Přisedl jsem k Ladě, objal ji.

Je to v pořádku, holčičko.

Smím ji aspoň pohladit? požádala žena. Naposled?

Podíval jsem se na Ladu. Ta schoulila uši, schovala se mi pod ruku.

Vidíte? Bojí se vás.

Já jsem to nechtěla udělat. Jen okolnosti

Víte co? vstal jsem. Okolnosti nejsou dané. Ty tvoříme my sami. Vy jste zvolila, že ji vyhodíte. A teď když je výhodné, chcete ji zpět.

Žena plakala:

Chápu. Ale je mi teď hrozně smutno.

A jí bylo dobře měsíc na ulici, když čekala?

Ticho.

Sáro, zavolala tiše.

Pes se ani nepohnul.

Odešla. Rychle. Ani se neohlédla.

Janák mě poplácal po zádech:

Udělal jste správně. Je vidět, že k vám patří.

Děkuji, pane strážníku.

Není zač. Sám mám psa, vím, jaké to je.

Když odešel, zůstal jsem s Ladou sám.

Tak co, pohladil jsem ji. Nikdo nám už nezabrání být spolu. Slibuju.

Lada se na mě podívala. A v těch očích byla víc než vděčnost. Byla tam čistá, hluboká psí láska.

Láska.

Tak pojď domů!

Vesele štěkala, běžela u mě.

Cestou jsem si říkal: v něčem ta žena měla pravdu. Okolnosti můžou být jakékoliv. Můžeme přijít o práci, byt, peníze.

Ale jsou věci, které ztratit nelze. Odpovědnost, láska, soucit.

Doma se Lada schoulila na svém koberci. Připravil jsem čaj, sedl vedle ní.

Víš, Lado, přemýšlel jsem nahlas, všechno se vlastně vyvinulo dobře. Teď jistě víme patříme k sobě.

A Lada spokojeně vzdychla.

Rate article
DoN
— Osud netvoří sám sebe. Vytváří jej lidé. Vy jste vytvořili podmínky, za kterých jste vyhodili živou bytost na ulici. A teď chcete vše změnit, když se vám to hodí. Oleg se vrací domů z práce. Obyčejný zimní večer. Všude kolem je jakoby přikryto závěsem nudy. Prochází kolem potravin, kde sedí pes. Voříšek. Rezavý, rozcuchaný. Oči má jako ztracené dítě. „Co tu chceš?“ zabručel Oleg, ale zastavil se. Pes zvedl hlavu, podíval se. Nic nevyžadoval. Jen mlčky hleděl. „Asi čeká na páníčka,“ pomyslel si, a šel dál. Ale další den — ta stejná scéna. A za dva dny znovu. Pes jako by k obchodu přimrzl. Oleg si všímá, jak lidé procházejí kolem, někdo hodí rohlík, někdo párek. „Proč tu sedíš?“ zeptal se jednou, přisedl k němu. „Kde jsou páníčci?“ Pes se pomalu připlazil k němu. Opatrně. Přitiskl čumák ke kalhotám. Oleg ztuhnul. Kdy naposledy pohladil někoho? Od rozvodu uplynuly tři roky. Prázdný byt. Jen práce, televize, lednice. „Lado, moje zlatá,“ zašeptal, aniž by věděl, odkud to jméno vzal. Druhý den jí donesl párky. Po týdnu dal inzerát na internet: „Nalezen pes. Hledáme majitele.“ Nikdo nevolal. A za měsíc se Oleg vracel z noční šichty — jako inženýr někdy seděl na stavbě celý den. U obchodu viděl hlouček lidí. „Co se stalo?“ ptal se sousedky. „No tu jezevčičku srazilo auto. Tu, co tu měsíc sedávala.“ Srdce mu kleslo. „Kde je?“ „Odvezli ji na veterinu na Evropské třídě. Ale prý tam chtějí obrovské peníze… A kdo by se o ni staral, když je bezdomovkyně?“ Oleg na nic nečekal. Otočil se a rozběhl. Na klinice mu veterinář řekl: „Má zlomeniny, vnitřní krvácení. Léčba bude drahá. A není jisté, že přežije.“ „Léčete ji,“ řekl Oleg. „Zaplatím, kolik bude třeba.“ A když ji pustili, vzal ji domů. Poprvé po třech letech byl byt plný života. Život se změnil radikálně. Oleg už nevstával na budík, ale na to, jak se Lada jemně dotkne ruky čumákem — jako že je čas vstávat, pane. A on vstal. S úsměvem. Ráno nebylo o kávě a zprávách. Teď začínalo procházkou v parku. „Tak pojď, děvče, jdeme dýchat!“ říkal, a Lada šťastně vrtěla ocasem. Na veterině vyřídili všechny papíry. Pas, očkování. Oficiálně byla Olegovým psem. Oleg fotil každý doklad — pro jistotu. Kolegové se divili: – Olegu, ty jako bys omládl! Jsi nějak veselejší. A skutečně — cítil se potřebný. Poprvé po letech. Lada byla chytrá. Neuvěřitelně chytrá. Chápala napůl slova. Když se zdržel v práci, čekala u dveří s pohledem, který říkal: „Bála jsem se o tebe.“ Večery spolu trávili v parku. Dlouhé procházky. Oleg jí vyprávěl o práci, o životě. Možná směšné? Ale Lada pozorně poslouchala a občas tiše zakňučela na odpověď. „Víš, Lado, dřív jsem myslel, že je lepší být sám. Nikdo tě neotravuje, neomezuje. Ale ve skutečnosti…“ pohladil ji po hlavě, „ve skutečnosti jsem se jen bál někoho znovu milovat.“ Sousedé si zvykli. Teta Věra z vedlejšího vchodu nosila vždycky kosti. „Pěkný pejsek,“ říkala. „Je vidět, že je milovaná.“ Uplynul měsíc, pak další. Oleg dokonce uvažoval, že Ladě založí stránku na sociálních sítích. Na fotkách byla krásná — rezavá srst zářila na slunci zlatem. Pak se stalo něco nečekaného. Obyčejná procházka v parku. Lada si čuchá ke keřům, Oleg sedí na lavičce, kouká do mobilu. „Gerta! Gerta!“ Oleg zvedl hlavu. Šla k nim žena. Asi třicet pět, drahá sportovní souprava, blondýna, výrazná kosmetika. Lada zpozorněla, stáhla uši. „Promiňte,“ řekl Oleg. „Mýlíte se. To je můj pes.“ Žena se zastavila, ruce v bok. „Jak jako váš? Nejsem slepá, vidím, že to je moje Gerta! Ztratila jsem ji před půl rokem!“ „Cože?“ „Přesně tak! Utekla mi od vchodu, hledala jsem ji všude! Vy jste ji ukradl!“ Olegovi se zamotala hlava. „Počkejte, jak jste ji ztratila? Já ji našel u obchodu. Seděla tam měsíc sama!“ „A proč seděla? Protože se ztratila! Já ji miluju! S manželem jsme ji pořídili draze!“ „Drahá?“ Oleg se podíval na Ladu. „To je voříšek.“ „Je to kříženka! Velmi drahá!“ Oleg se postavil. Lada se k němu tiskla. „Dobře. Pokud je to váš pes — ukažte doklady.“ „Jaké doklady?“ „Veterinární pas. Očkování. Cokoliv.“ Žena zaváhala: „Všechno mám doma. Ale je vidět, že je moje! Gerto, ke mně!“ Lada se nehla. „Gerto! Pojď sem hned!“ Pes se víc přitiskl k Olegovi. „Vidíte?“ řekl tiše. „Neví, kdo jste.“ „Jenom se zlobí, že jsem ji ztratila! Ale je to moje! Požaduji, abyste ji vrátil!“ „Mám doklady,“ řekl klidně Oleg. „Potvrzení z veteriny, kde byla léčená po nehodě. Pas. Účtenky za krmivo. Hračky.“ „Nezajímá mě vaše doklady! To je krádež!“ Lidé se začali ohlížet. „Víte co?“ řekl Oleg a vytáhl telefon. „Vyřešíme to podle zákona. Zavolám policii.“ „Zavolejte!“ prskla žena. „Já dokážu, že je moje! Mám svědky!“ „Jaké svědky?“ „Sousedé viděli, že mi utekla!“ Oleg vytočil číslo. Srdce mu bušilo. Co když má žena pravdu? Co když Lada opravdu odešla od ní? Ale proč seděla měsíc u obchodu? Proč nehledala cestu domů? A hlavně — proč se teď třese pod jeho rukou, jako by se schovávala? „Dobrý den? Policie? Mám tu problém…“ Žena zlověstně usmála: „Uvidíte, spravedlnost zvítězí. Vraťte mi psa!“ Lada se dál tiskla k Olegovi. Oleg pochopil — bude za ni bojovat. Do konce. Protože za ty měsíce se Lada stala něčím víc než jen psem. Byla rodina. Po půlhodině dorazil strážník. Seržant Michalec — pomalý, rozvážný muž. Olega znal už od technických záležitostí v domě. „Tak povídejte,“ řekl, vytahuje bloček. Žena začala první. Rychle, zmateně: „To je moje Gerta! Koupili jsme ji za deset tisíc! Před půl rokem utekla, hledala jsem ji všude! Ten pán ji ukradl!“ „Neukradl, našel,“ klidně oponuje Oleg. „U obchodu. Seděla tam měsíc hladová.“ „No právě, protože se ztratila!“ Michalec se podíval na Ladu. Ta jako předtím, tiskla se k Olegovi. „Nějaké doklady někdo má?“ „Já,“ Oleg vytáhl složku. Naštěstí ji v tašce nechal po poslední návštěvě veteriny. „Tady je potvrzení z veteriny. Léčil jsem ji po autonehodě. Tady pas. Očkování.“ Strážník prošel doklady. „A vy máte něco?“ ptá se ženy. „Všechno doma! Jde o to, že je to moje Gerta!“ „Můžete popsat, jak se ztratila?“ zeptal se Michalec. „No, šli jsme na procházku. Utekla mi z vodítka. Hledala jsem ji, vylepovala plakáty.“ „Kde jste se procházela?“ „V parku. Tady poblíž.“ „A kde bydlíte?“ „Na Evropské třídě.“ Oleg se zarazil: „Počkejte. To je dva kilometry od obchodu, kde jsem ji našel. Pokud se ztratila v parku, jak se dostala tam?“ „No, asi zabloudila!“ „Psi většinou domov najdou.“ Žena zrudla: „Co vy o psech víte?!“ „Vím,“ řekl potichu Oleg, „že milovaný pes nesedí měsíc hladový na jednom místě. Hledá páníčka.“ „Můžu se zeptat?“ vložil se Michalec. „Říkala jste, že jste ji hledala. Vylepovala plakáty. Proč jste nešla na policii?“ „Policii? No nenapadlo mě.“ „Za půl roku? Ztratíte psa za deset tisíc a nejdete na policii?“ „Myslela jsem, že se najde sama!“ Michalec se zamračil: „Prosím občanku a adresu.“ Žena začala hledat v kabelce. Ruce jí třásly. „Tady občanka.“ Michalec pohlédl: „Ano, jste opravdu z Evropské, dům patnáct, byt dvacet tři.“ „Tak kdy přesně jste psa ztratila?“ „Před půl rokem, asi.“ „Přesné datum?“ „No, dvacátého nebo jednadvacátého ledna.“ Oleg rád vytáhl telefon: „Já ji našel dvacátého třetího. Už tam skoro měsíc seděla.“ Takže pes se „ztratil“ ještě dřív. „Možná jsem si spletla datum!“ začala žena být nervózní. Náhle se zlomila: „Fajn! Fajn, tak si ji nechte! Ale já ji vážně milovala!“ Ticho. „Jak se to stalo?“ zeptal se Oleg tiše. „Manžel řekl — stěhujeme se, se psem nás do nájmu nevezmou. Prodat to nešlo, není čistokrevná. Tak jsem ji nechala u obchodu. Doufala jsem, že ji někdo vezme.“ Oleg cítil, že se v něm všechno obrací. „Vy jste ji vyhodila?“ „Jen jsem ji nechala. To není jako vyhodit! Myslela jsem, že ji někdo vezme.“ „A teď ji chcete zpět?“ Žena se rozplakala: „Po rozvodu jsem zůstala sama… Je mi smutno. Chci zpátky svoji Gertu. Já ji milovala!“ Oleg se na ni díval, nemohl uvěřit. „Milovala?“ zopakoval pomalu. „Milované se nevyhazují.“ Michalec zavřel blok. „Je jasno. Dokumenty potvrzují, že pes patří panu Voroněnkovi. Léčil ji, zaregistroval, stará se o ni. Právně je to jasné.“ Žena vzlykala: „Ale já si to rozmyslela! Chci ji zpátky!“ „Pozdě,“ řekl policista stručně. „Vyhodila jste ji – je to vaše zodpovědnost.“ Oleg si sedl vedle Lady, pohladil ji: „Hotovo, holka. Už je to za námi.“ „Můžu ji aspoň pohladit?“ poprosila žena. „Na rozloučenou?“ Oleg se podíval na Ladu. Stáhla uši, schovala se k jeho ruce. „Vidíte? Bojí se vás.“ „Neudělala jsem to schválně. Tak se to prostě stalo.“ „Víte co?“ Oleg vstal. „Osud se nestává sám. Vytváří ho člověk. Vy jste vytvořila podmínky, aby živá bytost skončila na ulici. Teď chcete vše měnit, když se vám to hodí.“ Žena začala plakat: „Už to chápu. Ale mně je tak smutno.“ „A jí bylo dobře, když měsíc čekala na někoho, kdo se už nevrátí?“ Ticho. „Gerto,“ zavolala žena naposledy. Pes se nepohnul. Žena se otočila a odešla. Rychle, bez ohlédnutí. Michalec poplácal Olega po rameni: „Máte pravdu. Je vidět, že je na vás fixovaná.“ „Děkuji za pochopení.“ „To je v pořádku. Sám jsem pejskař. Dobře znám, jaké to je.“ Když policista odešel, Oleg zůstal s Ladou sám. „Tak co, holka, už nás nikdo nerozdělí. Slibuju.“ Lada zvedla oči. Oleg v nich viděl nejen vděčnost, ale nekonečnou psí lásku. Lásku. „Půjdeme domů?“ Radostně zavrtěla ocasem a vyrazila vedle něj. Po cestě Oleg přemýšlel — ta žena měla v něčem pravdu. Těžké okolnosti mohou nastat. Můžete přijít o práci, bydlení, peníze. Ale jsou věci, které nesmíte ztratit. Odpovědnost, láska, soucit. Doma se Lada natáhla na svém oblíbeném koberci. Oleg si uvařil čaj, sedl si k ní. „Víš, Lado,“ řekl zamyšleně. „Možná je to nakonec dobře. Teď víme jistě — potřebujeme se navzájem.“ Lada spokojeně vzdychla.