Maxim skrýval lítost, že unáhleně podal žádost o rozvod: Chytří muži si z milenek dělají svátek, on z milenky udělal manželku Vysoká nálada Maxima Petrovského zmizela, sotva zaparkoval svůj Superb před panelákem a vešel do vchodu. Doma ho přivítala rutinní předvídatelnost: papuče připravené ke vchodu, vůně večeře, pořádek, kytky ve váze. Neměl z toho žádné pohnutí: manželka je přece doma, co má dělat celý den žena v letech? Péct bábovku, plést ponožky. O těch ponožkách samozřejmě přeháněl. Ale věci důležité zůstávají. Marina mu s úsměvem vyšla jako každý den naproti: – Jsi unavený? Upekla jsem bábovky – s zelím, s jablky, přesně jak máš rád… A odmlčela se pod Maximovým těžkým pohledem. Stála tam v domácím úboru a šátku na hlavě – v tom vždycky vařila. Zvyklost kuchařky – uklizené vlasy: celý život vařila v jídelně. Oči lehce naličené, rty se leskly. I to byla zvyklost, která dnes Maximovi připadala vulgární. Co je to za móresy malovat si stáří! Neměl to říct tak hrubě, ale vyletělo mu to z pusy: – Líčení v tvém věku je nesmysl! Nesluší ti to. Marině se chvěly rty, ale mlčela a ani mu nezačala prostírat stůl. Což bylo vlastně dobře. Bábovka pod utěrkou, čaj hotový – zvládne to sám. Po sprše a večeři se k němu vrátila dobrota i vzpomínky na den. Maxim, v oblíbeném županu, se uvelebil v křesle, které čeká jen na něj, a předstíral, že čte. Jak mu říkala ta nová kolegyně: – Jste opravdu atraktivní muž, navíc zajímavý. Bylo mu 56 a vedl právní oddělení velké firmy. Pod sebou měl čerstvého absolventa a tři ženy přes čtyřicet. Jedna šla právě na mateřskou. Tu nahradila nová kolegyně Aňa. Když ji přijímali, byl Maxim na služební cestě, dnes ji viděl poprvé. Pozval ji do kanceláře – seznámit se. S ní přišla vůně jemného parfému a svěžest mládí. Jemná tvář, světlé vlasy, modré oči, sebevědomý pohled. Plné rty, znaménko na tváři. Fakt jí je třicet? Maxim by jí tipoval sotva pětadvacet. Rozvedená, maminka osmiletého syna. Ani nevěděl proč, ale pomyslel si: „To je dobře!“ Trochu s ní laškoval, zmínil se, že má teď starého šéfa. Aňa zamrkala dlouhými řasami a odpověděla tak, že na to nemohl zapomenout. Manželka, která už zapomněla na urážku, přišla se svým tradičním večerním heřmánkovým čajem. Zamračil se: „Věčně se trefí nevhodně.“ Přesto si s chutí vypil. Napadlo ho, co asi teď dělá mladá hezká Aňa? Srdce ho zabolelo dávno zapomenutou žárlivostí. **** Aňa po práci šla do Albertu – sýr, rohlíky, pro sebe kefír na večeři. Domů přišla bez výrazu, bez úsměvu. Syn Vláďa k ní doběhl, objala ho spíš automaticky než s citem. Táta kutí na lodžii ve své dílně, máma dělá večeři. Aňa rovnou řekla, že ji bolí hlava a ať ji nechají všichni na pokoji. Ve skutečnosti ji tížila samota. Od rozvodu s Vláďovým otcem se Aňa stále snažila stát se pro někoho hlavní ženou v životě. Ale všichni slušní chlapi byli už ženatí a chtěli akorát něco bokem. I poslední „velká láska“, kolega z práce, jí dva roky sliboval světlou budoucnost, dokonce jí platil byt (spíš pro své pohodlí). A když to začalo být vážné, navrhl nejen rozchod, ale i výpověď. Sám jí našel nové místo. Teď žije zase s rodiči a synem. Máma ji litovala, táta tvrdil, že dítě musí růst aspoň s mámou, ne jen s babičkou a dědou. Marina už dlouho cítila, že Maxim prožívá krizi středního věku. Má všechno, ale přesto mu něco chybí. Bála se, co pro něj bude tím hlavním. Snažila se situaci zmírnit: vařila, byla upravená, neobtěžovala ho dušičkami, přesto že jí to chybělo. Snažila se ho zapojit do péče o vnuka, na chalupě. Ale Maxim se nudil, byl mrzutý. Možná proto, že oba čekali změnu, rozjel se Maxův románek s Anou. Za dva týdny ji pozval na oběd a vezl až domů. Dotkl se její ruky, ona se k němu s ruměncem otočila. – Nechci se loučit. Pojedeme ke mně na chalupu? – řekl zastřeně Maxim. Aňa přikývla a auto vystřelilo ze sídliště. V pátek Maxim končil dřív, ale až v devět večer poslal ženě SMS: „Zítra si promluvíme.“ Ani netušil, jak přesně vystihl podstatu nutného, ale vlastně zbytečného rozhovoru. Marina věděla, že po 32 letech manželství už nelze hořet vášní. Ale manžel jí byl tak blízký, že ho ztratit – to bylo jako přijít o kus sebe. I když byl mrzutý, brblal a občas dělal hlouposti, ale byl tu, v tom svém oblíbeném křesle, večeřel, dýchal vedle ní. Navzájem si hledala slova, která by dokázala zastavit konec (který je ve skutečnosti hlavně její). Nespala až do rána. Zoufalstvím vytáhla svatební album, kde je oni dva mladí s životem před sebou. Jak byla krásná! Hodně mužů si přálo ji mít. Manžel by si to měl pamatovat. Doufala, že přijde, uvidí (aspoň fragmenty jejich štěstí), pochopí, že ne všechno patří do sběru. Ale vrátil se až v neděli. Došlo jí, že je konec. Je před ní jiný Maxim. Jako by byl plný adrenalinu, nebyl v něm ostych, stud, nic. Na rozdíl od manželky, která se změn bojí, on je chce a je na ně připravený. Promýšlí je. Mluví tónem, který popírá odpor. Od teď si Marina může říkat svobodná. O rozvod podá hned zítra. Sám. Syn s rodinou se má nastěhovat k Marině. Vše podle práva. Třípokojový byt, kde žije synova rodina, je podle dokumentů Maximův – dostal ho dědictvím. Stěhování do třípokojového bytu k matce život synovy mladé rodiny nezhorší, naopak ona bude mít koho opatrovat. Auto, samozřejmě, zůstává jemu. Chalupu si také ponechává pro odpočinek. Marina si připadala uboze a nehezká, ale slzám se nedalo zabránit. Bránily jí mluvit, slova byla nesrozumitelná. Prosila ho, ať se zastaví, podívá do minulosti, myslí na zdraví, alespoň své… To ho rozčílilo. Přišel k ní až k obličeji a zasyčel: – Netáhni mě do svého stáří! …Bylo by hloupé tvrdit, že Aňa Maximovi řekla „ano“ ze zamilovanosti, hned tu první noc na chalupě. Status vdané ženy ji lákal, navíc ji hřála odpověď jejímu předchozímu milenci, který ji odmítl. Už ji nebavilo bydlet v bytě, kde vládne otec s jeho přísnými názory. Toužila po stabilní budoucnosti. To Maxim mohl dát. Neměla pocit, že je špatný. I když už byl v šedesáti, nevypadal jako děda. Udržovaný, mladistvý. Vedoucí oddělení. Chytrý, příjemný. V posteli nebyl sobecký. Líbilo se jí, že nebude žít v pronajatém bytě, řešit peníze, strachovat se o zloděje. Samé plusy? No, s věkem váhala. Po roce se v Aně začalo rozmáhat zklamání. Připadala si ještě jako holka, chtěla si užívat život. Často – ne jednou ročně a důstojně. Lákaly ji koncerty, aquapark. Chtěla se opalovat v odvážných plavkách, sedět s kamarádkami. Měla dost energie, zvládala rodinu, domácnost, zájmy, syn jí v aktivitách neomezoval. Jenže Maxim upadal. Ráno řešil pracovní věci s nasazením zkušeného právníka, ale doma byl prostě unavený muž, který chce ticho a respekt ke svým zvyklostem. Divadelní večery, hosté, dokonce i pláž, přijímal jen „dávkovaně“. Sexu se nebránil, ale potom hned spát, klidně už v devět. Musela dbát i na jeho slabý žaludek, kterému nesedí smažené, salámy, kupované polotovary. Bývalá žena ho rozmazlila. Nostalgicky někdy vzpomínal na její dušené pokrmy. Aňa vařila podle chuti syna, nechápala, že ze vepřových řízků může někoho bolet bok. Nevěděla, jaké léky je nutno kupovat, a byla názoru, že dospělý muž si má umět pořídit léky a vědět, kdy si je vzít. Postupně trávívala část života bez něj. Chodila se synem na akce, hleděla na jeho zájmy, spojovala se s kamarádkami. Jeho věk ji, zvláštně, poháněl spěchat žít. Už spolu nepracovali – vedení to považovalo za neetické, Aňa přešla k notáři. Trochu si oddechla, že nemusí být pořád na očích muži, který jí připomínal otce. Úcta – to jediné, co Aňa k Maximovi cítila. Stačí to pro šťastný pár? Blížily se Maximovy šedesátiny a ona chtěla velkolepou oslavu. On zarezervoval stůl v malém, známém restauračním podniku, kde byl už mockrát. Zdálo se, že se nudí, což mu jeho věk odpouštěl. Aňa to nijak neřešila. Blahopřáli mu kolegové. Ty páry, s nimiž kdysi s Marinou slavil, pozvat nemohl. Rodinu měl daleko, a když se oženil s mladou, nikdo ho nechápal. Syn ho odepsal. Ale nemá snad otec právo řídit svůj život?! Pravda, myslel, že „řídit“ bude vypadat úplně jinak. První rok s Anou byl sladký jako med. Rád s ní chodil mezi lidi, schvaloval její rozumné útraty, kamarádky, cvičení. Dával jí i jejímu synovi plné právo užívat si jeho bytu. Po čase převedl část chalupy z bývalé manželky na Anu. Aňa se na setkáních s Marinou neváhala a žadonila, aby jí už dala i zbytek chalupy. Vyhrožovala, že svou půlku prodá cizím. Vykoupila to samozřejmě za peníze od Maxima, a celou chalupu si nakonec napsala na sebe. Argumentovala, že kvůli řece a lesu je to ideální pro dítě. Celé letní prázdniny tam potom bydlela Ana s rodiči a synem. Maximovi to vyhovovalo: nevlastní syn byl divoký a on si Anu bral z lásky, ne kvůli výchově cizích dětí. Bývalá rodina byla dotčená. Po prodeji dostali peníze, koupili si dvoupokoják, Marina skončila v garsonce. Jak žijí, Maxim neřešil. **** A přišly šedesátiny. Spousta gratulací, zdraví, štěstí, láska. Ale on necítil radost už dlouho. Každý rok bylo víc nespokojenosti. Mladou ženu miloval. Ale nestačil jí. Podrobit si ji nedokázal. Usmívala se a žila si po svém. Nedovolovala si nic zbytečného – cítil to, ale vadilo mu to. Ach, kdyby se dalo vložit do Any duši bývalé Mariny! Aby mu nosila heřmánkový čaj ke křeslu, přikrývala ho dekou, když usnul. Maxim by rád s ní dlouze procházel parkem. A šeptali si večer v kuchyni, ale Aňa jeho dlouhé debaty nevydržela. Dokonce se začala v posteli nudit. On byl nervózní, což štěstí nepřálo. Maxim si v sobě nesl lítost, že se unáhlil s rozvodem. Chytří muži si z milenek dělají svátek, on z milenky udělal manželku! Ana, s temperamentem, to vydrží hrát aspoň ještě deset let. Ale i ve čtyřiceti bude citelně mladší. Taková propast se bude jen prohlubovat. Pokud bude mít štěstí, odejde jednou v klidu. A pokud ne? Tyto „nejubilejní“ myšlenky mu bušily v hlavě, rozproudily srdce. Hledal očima Anu – tančila mezi hosty. Krásná, s jiskrou v oku. Štěstí je, když se člověk ráno probudí a vidí ji vedle sebe. Využil chvilku a vyšel před restauraci. Chtěl se provětrat, zbavit se smutku. Ale volali na něj kolegové. Se vzrůstající úzkostí skočil do taxíku. Řidiči řekl, že cílovou adresu určí později. Chtěl někam, kde bude důležitý jen on. Kde se na něj těší, kde si váží jeho času, kde může být slabý, aniž by se bál vypadat starý. Zavolal synovi a téměř žadonil o adresu bývalé manželky. Vyslechl si zaslouženou výčitku, ale naléhal – prý jde o život. Připomněl, že má dnes jubileum. Syn povolil a řekl, že máma může mít návštěvu. Ne muže, jen kamaráda. – Máma říkala, že spolu studovali. Příjmení směšné… Bulínek, nebo Bulkovič. – Bulkovič, – opravil Maxim, se žárlivým bodnutím. Byl do ní zamilovaný. Líbila se všem. Byla krásná i drzá. Plánovala si vzít Bulkoviče a on jí ho tenkrát přebral. Dávno, ale v jeho mysli „včera“, reálnější než nová kapitola s Anou. Syn se ptal: – Proč ho vlastně hledáš, tati? Maxim se zachvěl u oslovení, po kterém se mu hrozně zastesklo. Odpověděl upřímně: – Nevím, synu. Syn nadiktoval novou adresu. Taxikář zastavil. Maxim vystoupil, nechtěl mluvit před cizími. Podíval se na hodinky – skoro devět, ale Marina byla sova, která pro něj kdysi byla i skřivanem. Zmáčkl domovní zvonek. Ale odpověděl mužský hlas. Řekl, že Marina má práci. – Co se děje?! Je zdravá? – ptal se Maxim. Hlas chtěl vědět, kdo je. – Já jsem její manžel! Tak vy jste pan Bulkovič, – křikl Maxim. „Pan“ ho drze opravil, že on už manžel není, a tudíž nemá právo Marinu obtěžovat. Vysvětlil, že kamarádka se koupe, to už popisovat nechtěl. – Co, stará láska nerezaví? – řekl Maxim uštěpačně, připraven na hádku s Bulkovičem. Ale on jen krátce odpověděl: – Ne, ona stříbří. Dveře mu už neotevřeli…

Martin ukrývá v sobě lítost, že se rozvedl unáhleně. Chytří muži proměňují milenky v oslavu života, on z jedné udělal manželku.

Pozvednutá nálada Martina Petrovského mizí v okamžiku, kdy zaparkuje auto a vstoupí do paneláku. Doma ho čeká rutinní jistota: pantofle vklouzne do nich, vůně večeře, čistota, květiny ve váze.

Nic ho nezahřeje: manželka doma, co jiného má dělat celý den starší žena? Péct koláče a plést ponožky. O ponožkách přeháněl, samozřejmě. Důležité je podstata.

Marie obvykle přichází muži vstříc s úsměvem:

Jsi unavený? Upekla jsem koláče s kysaným zelím, s jablky, jak to máš rád
A zmlkne pod Martinovým těžkým pohledem. Stojí v domácím oblečení, vlasy pod šátkem při vaření to nosí vždy.

Zvyk z profese celý život pracovala v kuchyni. Lehce namalované oči, lesk na rtech. Další zvyk, který se Martinovi najednou zdá nevkusný. Co je to za móres, malovat si stáří?

Možná nebylo potřeba být tak strohý, ale vyhrkne:

V tvém věku je líčení zbytečné! K ničemu ti není.

Mariiny rty se zachvějí, mlčí, ani stůl mu nejde prostřít. Je to vlastně lepší. Koláče pod utěrkou, čaj zalitý zvládne sám.

Po sprše a večeři se k Martinovi pomalu vrací klid i vzpomínky na den. V oblíbeném froté županu sedí v křesle, které jakoby čekalo jen na něj, a dělá, že čte. Jak mu řekla ta nová kolegyně:

Jste vcelku pohledný muž, navíc zajímavý.

Martinu je 56 let a vede právní oddělení velké firmy. Pod sebou má včerejšího absolventa a tři ženy přes čtyřicet. Jedna kolegyně odešla na mateřskou. Na její místo přijali Aničku.

V době přijímání byl Martin na služební cestě, dnes ji poprvé vidí.

Pozval ji do kanceláře seznámit se. S ní vešla vůně jemného parfému a pocit mladistvé svěžesti. Oválný obličej rámují světlé vlny vlasů, modré oči hledí sebejistě. Plné rty, mateřské znaménko na tváři. Opravdu jí je třicet? Martin by řekl maximálně pětadvacet.

Rozvedená, matka osmiletého syna. Sám neví proč, ale pomyslel si: Dobře!

Při rozhovoru s Aničkou trochu flirtoval, prohlásil, že teď má už jenom starého šéfa. Anička popotáhla dlouhými řasami a odpověděla slovy, která ho rozrušila a na které teď vzpomíná.

Manželka, už neuražená, se objeví u křesla s večerním heřmánkovým čajem. Zamračí se: Věčně ve špatnou chvíli.
Přesto pije s potěšením. Najednou zamyslí, co asi právě dělá mladá a hezká Anička? A srdce ho píchne dávno zapomenutou žárlivostí.

****
Anička po práci nakoupí v supermarketu. Sýr, rohlíky, pro sebe kefír na večeři. Domů se vrací neutrálně, úsměv chybí. Syn Tomáš jí vběhne do náruče, ona ho obejme spíš ze zvyku než s citem.

Otec kutí v dílně na balkoně, matka chystá večeři. Položí nákup a oznámí, že ji bolí hlava a nemá jí nikdo obtěžovat. Ve skutečnosti je jí smutno.

Anička od rozvodu s otcem Tomáše se stále snaží stát pro někoho tou hlavní ženou života. Ale všichni rozumní muži jsou dávno ženatí a chtějí jen lehké vztahy.

Poslední, kolega, byl zamilovaný až po uši. Dvě vášnivé roky. I byt jí pronajal (spíš pro sebe). Ale když šlo do tuhého, oznámil konec i nutnost, aby se vzdala práce.

I místo jí našel. Anička tak zase žije s rodiči a synem. Matka ji žensky lituje, otec tvrdí, že dítě musí být s matkou, ne jen s dědou a babičkou.

Marie, Martinova žena, už dlouho pozoruje, že muž prožívá krizi středního věku. Má všechno, jen to hlavní mu chybí. Bojí se domyslet, co je pro něj tím hlavním. Snaží se zjemnit situaci. Vaří to, co má rád, upravená, nevnucuje se s hlubokými rozhovory, byť jí chybí.

Zabývá se vnukem, chalupou. Ale Martin se nudí, mračí.

Možná proto, že oba vyhlížejí změny, rozběhl se Martinův a Aniččin románek velmi rychle. Už do dvou týdnů ji pozval na oběd a odvezl domů z práce.

Dotkl se její ruky, otočila k němu ruměnou tvář.

Nechci se loučit. Pojedeme ke mně na chalupu? zašeptal chraptivě Martin. Anička kývla, auto vyrazilo pryč.

Pátky končil dřív, ale teprve v devět večer posílá ženě SMS: Zítra si promluvíme.

Netušil, jak přesně vystihl podstatu té příští rozmluvy. Marie ví, že v manželství po 32 letech nemůže člověk hořet stejnou vášní.

Ale muž je tolik součástí jejího života, že jeho ztráta je jako ztratit kus sebe. Ať se mračí, reptá a po mužském způsobu blbne zůstává tady, v tomto svém křesle, večeří, dýchá vedle ní.

Marie nespí, hledá slova, která by zabránila tomu, co se děje (spíš jen v jejím světě).

Možná z zoufalství vytáhne svatební album, kde jsou mladí, s celým životem před sebou. Byla krásná! Mnoho mužů toužilo, aby byla právě jejich. Tohle má manžel pamatovat. Snad přijde, uvidí (byť na podmínku) střípky štěstí a pochopí, že ne všechno je na odpis.

Ale přijde až v neděli. Marie pochopí je konec. Před ní stojí jiný Martin. Má v sobě adrenalin, bez zábran, beze studu.

Na rozdíl od ní, která se změn bál, on po nich touží a bere je ochotně. Mluví neústupně.

Od tohoto okamžiku je Marie svobodná. Rozvod podá on, zítra. Syn s rodinou se má nastěhovat k ní. Vše podle zákona. Dvougarsonka, ve které žil syn s rodinou, byla po dědictví v Martinově vlastnictví.

Stěhování do třípokojového k matce mladé rodině pohodu nezhorší, navíc bude mít koho opečovávat. Auto samozřejmě jemu. Chalupu si nechá na relax.

Marie si uvědomuje, že působí uboze, přesto nedokáže zastavit slzy. Hltají jí slova, takže zní nesrozumitelně. Prosí zastavit, vzpomenout, myslet na zdraví, alespoň na své To ho však rozčílí. Přistoupí, zašeptá až vykřikne:

Netahej mě do svého stáří!

Bylo by naivní tvrdit, že Anička Martina milovala a proto souhlasila se sňatkem hned první noc na chalupě.

Stav vdané ji lákal, navíc jí lichotilo říct ne bývalému partnerovi.

Už ji nebavilo žít v bytě, kde o všem rozhodoval otec. Chtěla stabilitu. Martin ji mohl dát. Nebyl nejhorší varianta, přiznala si.

Navzdory věku nevypadal na dědu. Udržovaný, svěží. Vedoucí oddělení. Chytrý, příjemný, v posteli pozorný. Líbilo se jí, že už nebude žádný pronájem, žádné finanční tísně, žádná malá podrazáctví. Samá pozitiva? No, věk byl otazník.

Za rok se v Aničce probouzí rozčarování. Stále se cítí mladá, chce zážitky. Pravidelné, ne jen jednou za rok a důstojné. Láka ji koncerty, akvapark, ráda se opaluje na pláži v odvážném plavkách, užívá si večery s kamarádkami.

Díky temperamentu se jí daří skloubit vše s rodinou. Dohromady jezdí i syn a nijak jí nebrání v aktivním životě.

Jen Martin už moc nestačí. Zkušený právník je v práci pohotový, zodpovídá tisíc otázek denně, doma je ale unavený, chce mít klid, respekt k tradicím. Hosté, divadlo či pláž jen s mírou.

Proti intimitě neprotestuje, ale hned potom usíná, klidně už v devět večer.

Musí brát v úvahu jeho citlivý žaludek, nesnese smažené, uzeniny, polotovary. Bývalá manželka ho rozmazlila.

Občas nostalgicky vzpomíná na její dušená jídla. Anička vaří pro syna, nechápe, jak po vepřových řízcích ho může bolet bok.

Léky si nehlídá, předpokládá, že dospělý muž si je koupí a vezme sám. Stalo se, že část jejího života běží i bez něj.

Bere syna s sebou ven, s kamarádkami se dá dohromady podle zájmů. Paradoxně ji jeho věk nutí spěchat žít.

Už spolu nepracují vedení firmy to považovalo za nevhodné, Anička přešla do notářské kanceláře. Cítila svým způsobem úlevu nemusí být pod dohledem muže, připomínajícího otce.

Respekt to je cit, který k Martinovi má. Ale stačí to na štěstí v páru?

Blíží se Martinovy šedesátiny, Anička chce velkou oslavu. Ale muž objedná stůl v malém, jemu dobře známém podniku, kam chodil často. Zdá se, že se nudí, což je v jeho věku normální. Anička si s tím hlavu nedělá.

Oslavují ho kolegové. Rodiny z dob s Marií pozvat nemůže. Rodina daleko, a když si vzal mladou, nepochopili ho.

O syna přišel distancoval se. Ale každý má právo na vlastní život! Pravda, při ženění si představoval něco trochu jiného.

První rok s Aničkou byl jako medový měsíc. Rád s ní chodil mezi lidi, povzbuzoval ji v malých útratách, cvičení, jejích kamarádkách.

Snášel i hlasité koncerty i bláznivé filmy. Dodal Aničce i jejímu synovi právo na byt. Později jí přepsal i podíl na chalupě, kterou vlastnil s bývalou ženou.

Anička za jeho zády, oslovila Marii, ať jí prodá i svůj podíl. Vyhrožovala, že jinak prodá podíl někam cizím.

A samozřejmě koupila za peníze od Martina, chalupa je už na ní. Důvod řeka, les. Pro syna ideál. V létě tam bydlí Aniččini rodiče i Tomáš. Vlastně to vyhovuje: Martin nového syna v podstatě cizího, hlučného moc nemusel.

Bývalá rodina se urazila. S penězi prodali svůj třípokojový byt a rozešli se. Syn s rodinou si našel dvoupokojový, Marie se odstěhovala do garsonky. Jak žijí, Martin nesleduje.

A je tu den šedesátin. Tolik lidí mu přejí zdraví, štěstí, lásku. Ale on necítí žádné nadšení. Už dávno ne. Známé nespokojenosti rok od roku přibývá.

Mladou ženu má rád. Nestíhá jí. A podmanit si ji nejde. Usmívá se a jde si po svém. Nic zlého nedělá cítí to, ale vadí mu to.

Ach, kdyby tak v ní byla duše bývalé ženy! Přinášela by heřmánkový čaj, přikrývala ho v křesle, když oddychuje. Martin by s ní rád chodil pomalu parkem. Večer si šeptali v kuchyni, ale Anička nevydrží jeho dlouhé příběhy. Zdá se, i v posteli se začíná nudit. On je nervózní a to vše kazí.

Martin dusí v sobě hořkou lítost, že rozvod uspíšil. Chytří muži z milenek dělají slavnosti, on z jedné ženu.

A Anička, s temperamentem, vydrží jako rozverné hříbě klidně dalších deset let. Ale i po čtyřicítce bude mladší. Ta propast se bude prohlubovat. Pokud bude mít štěstí, odejde ze světa náhle. Co když ne?

Tyto ne-jubilejní myšlenky mu pulzují v hlavě, zrychlují tep. Hledá očima Aničku tancuje. Krásná, září jí oči. Je samozřejmě štěstí vedle ní každé ráno probouzet se.

Využije chvíle, vyjde z restaurace. Chtěl se nadechnout, provětrat smutek. Ale míří k němu kolegové a hosté. Neví, co s rostoucí tísní dělat skočí do taxi u chodníku. Poprosí řidiče, ať jede rychle. Později určí cíl.

Chtěl by tam, kde je důležitý jen on. Stačí vejít, už na něj někdo čeká. Kde si váží jeho času a může být slabý, a hlavně ne starý.

Zavolá synovi, skoro prosí o novou adresu bývalé manželky. Vyslechne si zaslouženou výčitku, ale trvá na svém, že jde o život.

Podotkne, že má dnes přece kulatiny. Syn trochu změkne a říká, že matka možná nebude sama. Žádný partner, jen přítel.

Máma říkala, že spolu chodili do školy. Má směšné příjmení Asi Bulkovič.

Bůlkovec, opraví Martin, ucítí žárlivost. Tenkrát ho milovala. Líbil se i jiným. Krásná, odvážná.

Chystala se vdát za Bůlkovce, Martin ji přebral. Dávno, ale je to tak včera, že je to reálnější než jeho život s Aničkou.

Syn se ptá: Proč to potřebuješ, tati?

Martin se zachvěje při zapomenutém oslovení a uvědomí si, jak mu všichni chybí. Odpoví pravdivě: Nevím, synku.

Syn nadiktuje novou adresu. Řidič na jeho žádost zastaví. Martin vystoupí s Marií chce mluvit bez svědků. Podívá se na čas skoro devět, ale Marie vždy byla sova, živelnější než pro něj kdokoli.

Vyťuká domovní zvonek.

Odpoví ne bývalá žena, ale tlumený mužský hlas. Řekne, že Marie je zaneprázdněná.

Co se děje?! Je zdravá? ptá se Martin starostlivě. Hlas ho pobízí, ať se představí.

Jsem její muž, mimochodem! Ty jsi asi pan Bůlkovec, vykřikne Martin.

Pane, drze opraví hlas, jsem muž bývalý, právo rušit Marii teď nemáš. Vysvětlit, že zrovna koupe, nepovažuje za nutné.

Co, stará láska nerezaví? vypálí Martin, napružený na dlouhou hádku s Bůlkovcem. Ten však stroze odpoví:

Ne, jen se stává stříbrnou.

Dveře zůstávají zavřenéMartin stál chvíli jako přibitý ke zvonku. Hradba cizího hlasu ho vyvedla z rovnováhy víc, než čekal. Uvnitř paneláku zadrnčel smích a šplouchání vody. Známá vůně domova, kdysi tak jistá, byla teď neuchopitelná za dveřmi, v jiné realitě.

Ustoupil zpět na studené schody. Z kapsy vytáhl telefon, nevěděl komu volat. Měl by jet domů k Aničce, kde se právě točí svět na parketu a směje se někdo mladší, šťastnější. Ale to není domov, napadlo ho. Je to jen stanice, kde nocuje pocit cizosti a rozpuštěného štěstí.

Martin si sedl na betonové zábradlí a zahleděl se do potemnělého dvora. Zavolal taxi. Cíl: nechal nevyřčený. Snad chtěl na chvíli utéct úplně všem minulosti, mladosti, lítosti, ani ne tak kvůli bolesti, jako z potřeby něco pochopit. Co ale?

Při nastupování do auta se zadíval na klíče od chalupy, na pověšený přívěšek z let dávno minulých. Na lesklý, opotřebený kroužek, kde bylo vyryto jméno: Marie. Někdo dává srdce, jiný prostě příjmení.

Řidič čeká. Martin váhavě udá adresu restaurace, kde oslava stále běží. Ale než auto dorazí, požádá o změnu chce na místo, kde kdysi s Marií sáňkovali a ztráceli dech z nádhery, nikoliv z stáří.

Venku padá první sníh, v lampách je světlo i tma, na lavičce v parku sedí lidé zamotaní v šálách, dýchají mléčné večery nového zimního začátku.

Martin vystoupí, zavře oči a snaží se vybavit Mariin smích, obraz heřmánkového čaje, vůni kuchyně. V tu chvíli přestává cítit hořkost. Je to dávný život, který ho nesobecky objímá i teď, když všechno ztratil.

Zhluboka se nadechne studeného vzduchu. Je starý jak mu připomněl cizí hlas. Ale našel něco, co mu mladí nikdy nemohou dát: stříbrnou vzpomínku, co mírní bolest a rozpouští úzkost.

Chvíli stojí tiše, pak se rozesměje. Krátce, hrdě, napůl do tmy, napůl do zimy. Vlastně nezáleží, kam půjde dál. Oslava života není vždy hlučná někdy je tichá, někdy jen stříbrná.

Martin vykročí do tmy, klíčem hrábne v kapse. Ještě zkusí jednou začít znova tentokrát bez iluzí, ale s úctou k tomu, co zůstalo.

V dálce z okna někdo zamává. Zvedne ruku kdo ví, možná je to Marie. Nebo někdo připravený setkat se s jeho stříbrným úsměvem.

A Martin konečně svobodný jde naproti sněhu, svému stáří i nové naději.

Rate article
DoN
Maxim skrýval lítost, že unáhleně podal žádost o rozvod: Chytří muži si z milenek dělají svátek, on z milenky udělal manželku Vysoká nálada Maxima Petrovského zmizela, sotva zaparkoval svůj Superb před panelákem a vešel do vchodu. Doma ho přivítala rutinní předvídatelnost: papuče připravené ke vchodu, vůně večeře, pořádek, kytky ve váze. Neměl z toho žádné pohnutí: manželka je přece doma, co má dělat celý den žena v letech? Péct bábovku, plést ponožky. O těch ponožkách samozřejmě přeháněl. Ale věci důležité zůstávají. Marina mu s úsměvem vyšla jako každý den naproti: – Jsi unavený? Upekla jsem bábovky – s zelím, s jablky, přesně jak máš rád… A odmlčela se pod Maximovým těžkým pohledem. Stála tam v domácím úboru a šátku na hlavě – v tom vždycky vařila. Zvyklost kuchařky – uklizené vlasy: celý život vařila v jídelně. Oči lehce naličené, rty se leskly. I to byla zvyklost, která dnes Maximovi připadala vulgární. Co je to za móresy malovat si stáří! Neměl to říct tak hrubě, ale vyletělo mu to z pusy: – Líčení v tvém věku je nesmysl! Nesluší ti to. Marině se chvěly rty, ale mlčela a ani mu nezačala prostírat stůl. Což bylo vlastně dobře. Bábovka pod utěrkou, čaj hotový – zvládne to sám. Po sprše a večeři se k němu vrátila dobrota i vzpomínky na den. Maxim, v oblíbeném županu, se uvelebil v křesle, které čeká jen na něj, a předstíral, že čte. Jak mu říkala ta nová kolegyně: – Jste opravdu atraktivní muž, navíc zajímavý. Bylo mu 56 a vedl právní oddělení velké firmy. Pod sebou měl čerstvého absolventa a tři ženy přes čtyřicet. Jedna šla právě na mateřskou. Tu nahradila nová kolegyně Aňa. Když ji přijímali, byl Maxim na služební cestě, dnes ji viděl poprvé. Pozval ji do kanceláře – seznámit se. S ní přišla vůně jemného parfému a svěžest mládí. Jemná tvář, světlé vlasy, modré oči, sebevědomý pohled. Plné rty, znaménko na tváři. Fakt jí je třicet? Maxim by jí tipoval sotva pětadvacet. Rozvedená, maminka osmiletého syna. Ani nevěděl proč, ale pomyslel si: „To je dobře!“ Trochu s ní laškoval, zmínil se, že má teď starého šéfa. Aňa zamrkala dlouhými řasami a odpověděla tak, že na to nemohl zapomenout. Manželka, která už zapomněla na urážku, přišla se svým tradičním večerním heřmánkovým čajem. Zamračil se: „Věčně se trefí nevhodně.“ Přesto si s chutí vypil. Napadlo ho, co asi teď dělá mladá hezká Aňa? Srdce ho zabolelo dávno zapomenutou žárlivostí. **** Aňa po práci šla do Albertu – sýr, rohlíky, pro sebe kefír na večeři. Domů přišla bez výrazu, bez úsměvu. Syn Vláďa k ní doběhl, objala ho spíš automaticky než s citem. Táta kutí na lodžii ve své dílně, máma dělá večeři. Aňa rovnou řekla, že ji bolí hlava a ať ji nechají všichni na pokoji. Ve skutečnosti ji tížila samota. Od rozvodu s Vláďovým otcem se Aňa stále snažila stát se pro někoho hlavní ženou v životě. Ale všichni slušní chlapi byli už ženatí a chtěli akorát něco bokem. I poslední „velká láska“, kolega z práce, jí dva roky sliboval světlou budoucnost, dokonce jí platil byt (spíš pro své pohodlí). A když to začalo být vážné, navrhl nejen rozchod, ale i výpověď. Sám jí našel nové místo. Teď žije zase s rodiči a synem. Máma ji litovala, táta tvrdil, že dítě musí růst aspoň s mámou, ne jen s babičkou a dědou. Marina už dlouho cítila, že Maxim prožívá krizi středního věku. Má všechno, ale přesto mu něco chybí. Bála se, co pro něj bude tím hlavním. Snažila se situaci zmírnit: vařila, byla upravená, neobtěžovala ho dušičkami, přesto že jí to chybělo. Snažila se ho zapojit do péče o vnuka, na chalupě. Ale Maxim se nudil, byl mrzutý. Možná proto, že oba čekali změnu, rozjel se Maxův románek s Anou. Za dva týdny ji pozval na oběd a vezl až domů. Dotkl se její ruky, ona se k němu s ruměncem otočila. – Nechci se loučit. Pojedeme ke mně na chalupu? – řekl zastřeně Maxim. Aňa přikývla a auto vystřelilo ze sídliště. V pátek Maxim končil dřív, ale až v devět večer poslal ženě SMS: „Zítra si promluvíme.“ Ani netušil, jak přesně vystihl podstatu nutného, ale vlastně zbytečného rozhovoru. Marina věděla, že po 32 letech manželství už nelze hořet vášní. Ale manžel jí byl tak blízký, že ho ztratit – to bylo jako přijít o kus sebe. I když byl mrzutý, brblal a občas dělal hlouposti, ale byl tu, v tom svém oblíbeném křesle, večeřel, dýchal vedle ní. Navzájem si hledala slova, která by dokázala zastavit konec (který je ve skutečnosti hlavně její). Nespala až do rána. Zoufalstvím vytáhla svatební album, kde je oni dva mladí s životem před sebou. Jak byla krásná! Hodně mužů si přálo ji mít. Manžel by si to měl pamatovat. Doufala, že přijde, uvidí (aspoň fragmenty jejich štěstí), pochopí, že ne všechno patří do sběru. Ale vrátil se až v neděli. Došlo jí, že je konec. Je před ní jiný Maxim. Jako by byl plný adrenalinu, nebyl v něm ostych, stud, nic. Na rozdíl od manželky, která se změn bojí, on je chce a je na ně připravený. Promýšlí je. Mluví tónem, který popírá odpor. Od teď si Marina může říkat svobodná. O rozvod podá hned zítra. Sám. Syn s rodinou se má nastěhovat k Marině. Vše podle práva. Třípokojový byt, kde žije synova rodina, je podle dokumentů Maximův – dostal ho dědictvím. Stěhování do třípokojového bytu k matce život synovy mladé rodiny nezhorší, naopak ona bude mít koho opatrovat. Auto, samozřejmě, zůstává jemu. Chalupu si také ponechává pro odpočinek. Marina si připadala uboze a nehezká, ale slzám se nedalo zabránit. Bránily jí mluvit, slova byla nesrozumitelná. Prosila ho, ať se zastaví, podívá do minulosti, myslí na zdraví, alespoň své… To ho rozčílilo. Přišel k ní až k obličeji a zasyčel: – Netáhni mě do svého stáří! …Bylo by hloupé tvrdit, že Aňa Maximovi řekla „ano“ ze zamilovanosti, hned tu první noc na chalupě. Status vdané ženy ji lákal, navíc ji hřála odpověď jejímu předchozímu milenci, který ji odmítl. Už ji nebavilo bydlet v bytě, kde vládne otec s jeho přísnými názory. Toužila po stabilní budoucnosti. To Maxim mohl dát. Neměla pocit, že je špatný. I když už byl v šedesáti, nevypadal jako děda. Udržovaný, mladistvý. Vedoucí oddělení. Chytrý, příjemný. V posteli nebyl sobecký. Líbilo se jí, že nebude žít v pronajatém bytě, řešit peníze, strachovat se o zloděje. Samé plusy? No, s věkem váhala. Po roce se v Aně začalo rozmáhat zklamání. Připadala si ještě jako holka, chtěla si užívat život. Často – ne jednou ročně a důstojně. Lákaly ji koncerty, aquapark. Chtěla se opalovat v odvážných plavkách, sedět s kamarádkami. Měla dost energie, zvládala rodinu, domácnost, zájmy, syn jí v aktivitách neomezoval. Jenže Maxim upadal. Ráno řešil pracovní věci s nasazením zkušeného právníka, ale doma byl prostě unavený muž, který chce ticho a respekt ke svým zvyklostem. Divadelní večery, hosté, dokonce i pláž, přijímal jen „dávkovaně“. Sexu se nebránil, ale potom hned spát, klidně už v devět. Musela dbát i na jeho slabý žaludek, kterému nesedí smažené, salámy, kupované polotovary. Bývalá žena ho rozmazlila. Nostalgicky někdy vzpomínal na její dušené pokrmy. Aňa vařila podle chuti syna, nechápala, že ze vepřových řízků může někoho bolet bok. Nevěděla, jaké léky je nutno kupovat, a byla názoru, že dospělý muž si má umět pořídit léky a vědět, kdy si je vzít. Postupně trávívala část života bez něj. Chodila se synem na akce, hleděla na jeho zájmy, spojovala se s kamarádkami. Jeho věk ji, zvláštně, poháněl spěchat žít. Už spolu nepracovali – vedení to považovalo za neetické, Aňa přešla k notáři. Trochu si oddechla, že nemusí být pořád na očích muži, který jí připomínal otce. Úcta – to jediné, co Aňa k Maximovi cítila. Stačí to pro šťastný pár? Blížily se Maximovy šedesátiny a ona chtěla velkolepou oslavu. On zarezervoval stůl v malém, známém restauračním podniku, kde byl už mockrát. Zdálo se, že se nudí, což mu jeho věk odpouštěl. Aňa to nijak neřešila. Blahopřáli mu kolegové. Ty páry, s nimiž kdysi s Marinou slavil, pozvat nemohl. Rodinu měl daleko, a když se oženil s mladou, nikdo ho nechápal. Syn ho odepsal. Ale nemá snad otec právo řídit svůj život?! Pravda, myslel, že „řídit“ bude vypadat úplně jinak. První rok s Anou byl sladký jako med. Rád s ní chodil mezi lidi, schvaloval její rozumné útraty, kamarádky, cvičení. Dával jí i jejímu synovi plné právo užívat si jeho bytu. Po čase převedl část chalupy z bývalé manželky na Anu. Aňa se na setkáních s Marinou neváhala a žadonila, aby jí už dala i zbytek chalupy. Vyhrožovala, že svou půlku prodá cizím. Vykoupila to samozřejmě za peníze od Maxima, a celou chalupu si nakonec napsala na sebe. Argumentovala, že kvůli řece a lesu je to ideální pro dítě. Celé letní prázdniny tam potom bydlela Ana s rodiči a synem. Maximovi to vyhovovalo: nevlastní syn byl divoký a on si Anu bral z lásky, ne kvůli výchově cizích dětí. Bývalá rodina byla dotčená. Po prodeji dostali peníze, koupili si dvoupokoják, Marina skončila v garsonce. Jak žijí, Maxim neřešil. **** A přišly šedesátiny. Spousta gratulací, zdraví, štěstí, láska. Ale on necítil radost už dlouho. Každý rok bylo víc nespokojenosti. Mladou ženu miloval. Ale nestačil jí. Podrobit si ji nedokázal. Usmívala se a žila si po svém. Nedovolovala si nic zbytečného – cítil to, ale vadilo mu to. Ach, kdyby se dalo vložit do Any duši bývalé Mariny! Aby mu nosila heřmánkový čaj ke křeslu, přikrývala ho dekou, když usnul. Maxim by rád s ní dlouze procházel parkem. A šeptali si večer v kuchyni, ale Aňa jeho dlouhé debaty nevydržela. Dokonce se začala v posteli nudit. On byl nervózní, což štěstí nepřálo. Maxim si v sobě nesl lítost, že se unáhlil s rozvodem. Chytří muži si z milenek dělají svátek, on z milenky udělal manželku! Ana, s temperamentem, to vydrží hrát aspoň ještě deset let. Ale i ve čtyřiceti bude citelně mladší. Taková propast se bude jen prohlubovat. Pokud bude mít štěstí, odejde jednou v klidu. A pokud ne? Tyto „nejubilejní“ myšlenky mu bušily v hlavě, rozproudily srdce. Hledal očima Anu – tančila mezi hosty. Krásná, s jiskrou v oku. Štěstí je, když se člověk ráno probudí a vidí ji vedle sebe. Využil chvilku a vyšel před restauraci. Chtěl se provětrat, zbavit se smutku. Ale volali na něj kolegové. Se vzrůstající úzkostí skočil do taxíku. Řidiči řekl, že cílovou adresu určí později. Chtěl někam, kde bude důležitý jen on. Kde se na něj těší, kde si váží jeho času, kde může být slabý, aniž by se bál vypadat starý. Zavolal synovi a téměř žadonil o adresu bývalé manželky. Vyslechl si zaslouženou výčitku, ale naléhal – prý jde o život. Připomněl, že má dnes jubileum. Syn povolil a řekl, že máma může mít návštěvu. Ne muže, jen kamaráda. – Máma říkala, že spolu studovali. Příjmení směšné… Bulínek, nebo Bulkovič. – Bulkovič, – opravil Maxim, se žárlivým bodnutím. Byl do ní zamilovaný. Líbila se všem. Byla krásná i drzá. Plánovala si vzít Bulkoviče a on jí ho tenkrát přebral. Dávno, ale v jeho mysli „včera“, reálnější než nová kapitola s Anou. Syn se ptal: – Proč ho vlastně hledáš, tati? Maxim se zachvěl u oslovení, po kterém se mu hrozně zastesklo. Odpověděl upřímně: – Nevím, synu. Syn nadiktoval novou adresu. Taxikář zastavil. Maxim vystoupil, nechtěl mluvit před cizími. Podíval se na hodinky – skoro devět, ale Marina byla sova, která pro něj kdysi byla i skřivanem. Zmáčkl domovní zvonek. Ale odpověděl mužský hlas. Řekl, že Marina má práci. – Co se děje?! Je zdravá? – ptal se Maxim. Hlas chtěl vědět, kdo je. – Já jsem její manžel! Tak vy jste pan Bulkovič, – křikl Maxim. „Pan“ ho drze opravil, že on už manžel není, a tudíž nemá právo Marinu obtěžovat. Vysvětlil, že kamarádka se koupe, to už popisovat nechtěl. – Co, stará láska nerezaví? – řekl Maxim uštěpačně, připraven na hádku s Bulkovičem. Ale on jen krátce odpověděl: – Ne, ona stříbří. Dveře mu už neotevřeli…