Včera jsem dala výpověď. Bez žádosti, bez dvoutýdenní lhůty. Jen jsem položila na stůl talíř s dortem, vzala kabelku a odešla z bytu své dcery. Moje „zaměstnavatelka“ byla vlastně moje dcera – Petra. Výplatou byla podle mě všechny ty roky láska. Jenže včera mi došlo: v ekonomice naší rodiny nemá moje láska žádnou hodnotu oproti zbrusu novému tabletu. Jmenuji se Anna, je mi 64 let. Podle papírů jsem důchodkyně, bývalá zdravotní sestra, žiju skromně na okraji Prahy. Ve skutečnosti jsem řidička, kuchařka, uklízečka, domácí učitelka, psycholožka a pohotovost pro dva vnuky: Honzu (9 let) a Vítka (7 let). Jsem to, co se u nás nazývá „vesnická babička“. Pamatujete: „dítě vychovává celá vesnice“? V dnešním světě je tou „vesnicí“ jedna unavená babička, která žije na kávě, kozlíkovi a ibalginu. Petra pracuje v marketingu. Její muž Martin dělá finance. Jsou to dobří lidé – aspoň jsem si to říkala. Pořád ve spěchu, unavení, jesle jsou drahé, škola složitá, kroužky ještě horší. Když se narodil Honza, dívali se na mě jako tonoucí. „Mami, na chůvu nemáme. Cizím nevěříme. Jen tobě.“ Souhlasila jsem. Protože jsem nechtěla být přítěží. Proto jsem se stala oporou. Můj den začíná v 5:45. Jednu ke nim, vařím kaši – ne ledajakou, ale „pořádnou“, protože Vítek nejí instantní. Chystám děti, vozím je do školy. Vrátím se, pucuju podlahu, kterou jsem nezašpinila, a WC, které jsem nepoužila. Pak zase škola, kroužky, angličtina, fotbal, domácí úkoly. Jsem babička v režimu. Babička „ne“. Babička pravidlo. A ještě je tu Lenka. Lenka – Martinova maminka. Bydlí v novostavbě u Berounky. Naparáděná, nová auta, cestování. Vnuky vidí dvakrát ročně. Neví, že Honza má alergii. Neví, jak uklidnit Vítka, když má hysterii z matematiky. Ani jednou neprala zvratky z dětské sedačky. Lenka je babička „ANO“. Včera slavil Honza deváté narozeniny. Chystala jsem se několik týdnů, peněz moc nemám, ale chtěla jsem dát něco opravdového. Tři měsíce jsem mu pletla těžkou deku, protože špatně spí. Vybrala jsem barvy, které miluje. Vložila jsem do ní všechno. Upekla jsem pravý dort – ne z prášku. V 16:15 se ozval zvonek. Lenka vtrhla jako vichřice – parfém, účes, tašky. „Kde jsou moji kluci?!“ Vnuci mě doslova odstrčili, aby ji objali. „Babičko!“ Sedla si na gauč, vytáhla tašku s logem. „Nevěděla jsem, co mají rádi, vzala jsem to nejnovější.“ Dva herní tablety. Nejlepší. „Bez omezení,“ mrkla. „Dneska platí moje pravidla!“ Děti ztratily rozum, dort byl zapomenut, hosté taky. Petra a Martin zářili. „Mami, proč…“ řekl Martin a nalil jí víno. „Hrozně je rozmazluješ.“ Stála jsem s dekou v ruce. „Honzo… mám pro tebe taky dárek… a dort…“ Ani nezvedl oči. „Teď ne, babičko. Procházím level.“ „Vždyť jsem pletla celou zimu…“ Vzdychl: „Babičko, deky nikdo nechce. Lenka přinesla tablety. Proč jsi vždycky tak nudná? Nosíš jen jídlo a oblečení.“ Podívala jsem se na dceru. Čekala jsem, že zasáhne. Petra se rozpačitě usmála: „Mami, nezlob se. Je to dítě. Samozřejmě je tablet zajímavější. Lenka je ‘veselá babička’. A ty… no… jsi každodenní.“ Každodenní babička. Jako každodenní nádobí. Každodenní kolona. Nutná, ale neviditelná. „Chci, aby tu Lenka bydlela, ta nenutí dělat úkoly,“ řekl Vítek. A tehdy ve mně něco prasklo. Složila jsem deku, položila ji na stůl, sundala zástěru. „Petro. Končím.“ „Jak to? Dort?“ „Ne. Všechno.“ Vzala jsem kabelku. „Nejsem spotřebič, který jde vypnout. Jsem tvoje máma.“ „Mami, kam jdeš?!“ vykřikla. „Zítra mám prezentaci! Kdo vyzvedne děti?“ „Nevím,“ řekla jsem. „Možná prodáte tablet. Nebo ať zůstane ‘veselá babička’.“ „Mami, potřebujeme tě!“ Zastavila jsem se. „V tom je ten problém. Potřebujete mě. Ale nevidíte.“ Odešla jsem. Dnes jsem vstala v devět. Uvařila si kávu, seděla na verandě. Poprvé za mnoho let mě nebolela záda. Miluju vnuky. Ale už nebudu žít jako neplacená služka za slovem ‘rodina’. Láska není sebezničení. A babička není zdroj. Pokud chtějí babičku v režimu – ať režim respektují. Zatím… Asi se přihlásím na tanec. Říká se, že to dělají ty ‘veselé babičky’.

Včera jsem dal výpověď.
Bez papírů, bez dvoutýdenní lhůty.
Prostě jsem položil na stůl talíř s dortem, vzal si kabelu a odešel z bytu své dcery.
Zaměstnavatelkou byla moje vlastní dcera Petra.
Odměnou, jak jsem si myslel roky, byla láska.
Ale včera mi došlo: v ekonomice naší rodiny nemá moje láska žádnou cenu ne ve srovnání s úplně novým tabletem.
Jmenuji se Anna. Je mi 64 let.
Oficiálně jsem důchodce, bývalá zdravotní sestra, žiju na skromný důchod na okraji Prahy.
Ve skutečnosti jsem řidič, kuchař, uklízeč, domácí učitel, psycholog a pohotová záchranka pro dva vnuky: Matěje (9 let) a Davida (7 let).
Jsem to, čemu se u nás říká vesnická babička.
Pamatujete si rčení dítě vychovává celá vesnice?
V dnešním světě ta vesnice znamená jednu unavenou babičku, která žije na kávě, kapkách na nervy a práškách proti bolesti.
Petra pracuje v marketingu.
Její manžel Pavel dělá ve financích.
Jsou to slušní lidé. To jsem si aspoň opakoval.
Jsou pořád vyčerpaní. Pořád někam pospíchají. Mateřská škola je drahá. Škola je složitá. Kroužky ještě horší. Když se narodil Matěj, dívali se na mě jako topící se na záchranný kruh.
Mami, chůvu si nemůžeme dovolit, brečela tehdy Petra. A cizím nevěříme. Jenom tobě.
Souhlasila jsem.
Nechtěla jsem být břemenem.
Stala jsem se oporou.
Začínám den v 5:45.
Jednu k nim. Vařím kaši ale ne ledajakou, jen normální, protože David nejí instantní. Chystám děti. Vedu je do školy. Vrátím se a myju podlahu, kterou jsem nezašpinil, WC, které jsem nevyužil. Potom zase škola, kroužky, angličtina, fotbal, domácí úkoly.
Jsem babička s pravidly.
Babička ne.
Babička režim.
A ještě tu je Jitka.
Jitka je Pavlova matka.
Bydlí v novostavbě na břehu Vltavy, má facelift, nové auto, cestuje po světě.
Vnuky vidí dvakrát do roka.
Jitka neví, že má Matěj alergii.
Netuší, jak uklidnit Davida, když má hysterii kvůli matematice.
Nikdy neprala zvratky z dětské sedačky.
Jitka je babička ano.
Včera bylo Matějovi devět.
Chystal jsem se několik týdnů. Peněz mám málo, ale chtěl jsem darovat něco opravdu vlastního. Tři měsíce jsem mu pletl těžkou deku, protože špatně spí. Vybral jsem barvy, které má rád. Dal jsem do toho všechno.
Upekl jsem pravý domácí dort žádné kupované.
V 16:15 někdo zazvonil.
Jitka vtrhla dovnitř jako vítr voňavka, účes, tašky.
Kde jsou moji kluci?!
Vnuci mě málem odstrčili, aby doběhli k ní.
Babičko!
Sedla si na gauč a vytáhla tašku s logem.
Nevěděla jsem, co vás baví, tak jsem vzala to nejnovější, řekla.
Dva herní tablety. Nejlepší a nejdražší.
Bez omezení, mrkla. Dneska platí moje pravidla!
Děti ztratily rozum. Dort je nezajímal. Hosté taky ne.
Petra a Pavel zářili.
Mami, proč tohle…, řekl Pavel a dolil jí víno. Ty je takhle rozmazluješ.
Stál jsem s dekou v ruce.
Matěji… mám pro tebe taky dárek… a dort je připravený…
Ani nezvedl oči.
Teď ne, babičko. Právě hraju.
Pletl jsem to celou zimu…
Povzdechl:
Babičko, deky nikdo nechce. Jitka nám dala tablety. Proč jsi pořád tak nudná? Nosíš jen jídlo a oblečení.
Podíval jsem se na dceru.
Čekal, že to zarazí.
Petra se rozpačitě usmála:
Mami, neber si to. Je to dítě. Jasně, že tablet je zajímavější. Jitka je ta zábavná babička. Ty… no… ty jsi ta každodenní.
Každodenní babička.
Jako každodenní nádobí. Každodenní kolony. Potřebná ale neviditelná.
Chci, aby tu bydlela Jitka, přidal se David. Ta nás nenutí dělat úkoly.
V tu chvíli se ve mně něco zlomilo.
Složil jsem deku, položil ji na stůl. Sundal si zástěru.
Petro. Končím.
Jak jako? Chceš krájet dort?
Ne. Končím úplně.
Vzal jsem kabelu.
Nejsem stroj, který vypnete. Jsem tvoje matka.
Mami, kam jdeš?! vykřikla. Mám zítra prezentaci! Kdo vyzvedne děti?
Nevím, řekl jsem. Možná prodáte tablet. Nebo ať zůstane zábavná babička.
Mami, potřebujeme tě!
Zastavil jsem se.
Právě v tom je problém. Potřebujete mě. Ale vůbec mě nevidíte.
Vyšel jsem ven.
Dnes jsem vstal v devět.
Uvařil si kafe. Seděl na verandě.
A poprvé po letech mě nebolela záda.
Mám vnuky rád.
Ale už nikdy nebudu žít jako bezplatná služka schovaná za slovem rodina.
Láska není sebeobětování.
A babička není zdroj.
Pokud chtějí babičku s pravidly musejí respektovat pravidla.
A zatím…
Asi se přihlásím na tanec. Prý to dělají zábavné babičky.

Rate article
DoN
Včera jsem dala výpověď. Bez žádosti, bez dvoutýdenní lhůty. Jen jsem položila na stůl talíř s dortem, vzala kabelku a odešla z bytu své dcery. Moje „zaměstnavatelka“ byla vlastně moje dcera – Petra. Výplatou byla podle mě všechny ty roky láska. Jenže včera mi došlo: v ekonomice naší rodiny nemá moje láska žádnou hodnotu oproti zbrusu novému tabletu. Jmenuji se Anna, je mi 64 let. Podle papírů jsem důchodkyně, bývalá zdravotní sestra, žiju skromně na okraji Prahy. Ve skutečnosti jsem řidička, kuchařka, uklízečka, domácí učitelka, psycholožka a pohotovost pro dva vnuky: Honzu (9 let) a Vítka (7 let). Jsem to, co se u nás nazývá „vesnická babička“. Pamatujete: „dítě vychovává celá vesnice“? V dnešním světě je tou „vesnicí“ jedna unavená babička, která žije na kávě, kozlíkovi a ibalginu. Petra pracuje v marketingu. Její muž Martin dělá finance. Jsou to dobří lidé – aspoň jsem si to říkala. Pořád ve spěchu, unavení, jesle jsou drahé, škola složitá, kroužky ještě horší. Když se narodil Honza, dívali se na mě jako tonoucí. „Mami, na chůvu nemáme. Cizím nevěříme. Jen tobě.“ Souhlasila jsem. Protože jsem nechtěla být přítěží. Proto jsem se stala oporou. Můj den začíná v 5:45. Jednu ke nim, vařím kaši – ne ledajakou, ale „pořádnou“, protože Vítek nejí instantní. Chystám děti, vozím je do školy. Vrátím se, pucuju podlahu, kterou jsem nezašpinila, a WC, které jsem nepoužila. Pak zase škola, kroužky, angličtina, fotbal, domácí úkoly. Jsem babička v režimu. Babička „ne“. Babička pravidlo. A ještě je tu Lenka. Lenka – Martinova maminka. Bydlí v novostavbě u Berounky. Naparáděná, nová auta, cestování. Vnuky vidí dvakrát ročně. Neví, že Honza má alergii. Neví, jak uklidnit Vítka, když má hysterii z matematiky. Ani jednou neprala zvratky z dětské sedačky. Lenka je babička „ANO“. Včera slavil Honza deváté narozeniny. Chystala jsem se několik týdnů, peněz moc nemám, ale chtěla jsem dát něco opravdového. Tři měsíce jsem mu pletla těžkou deku, protože špatně spí. Vybrala jsem barvy, které miluje. Vložila jsem do ní všechno. Upekla jsem pravý dort – ne z prášku. V 16:15 se ozval zvonek. Lenka vtrhla jako vichřice – parfém, účes, tašky. „Kde jsou moji kluci?!“ Vnuci mě doslova odstrčili, aby ji objali. „Babičko!“ Sedla si na gauč, vytáhla tašku s logem. „Nevěděla jsem, co mají rádi, vzala jsem to nejnovější.“ Dva herní tablety. Nejlepší. „Bez omezení,“ mrkla. „Dneska platí moje pravidla!“ Děti ztratily rozum, dort byl zapomenut, hosté taky. Petra a Martin zářili. „Mami, proč…“ řekl Martin a nalil jí víno. „Hrozně je rozmazluješ.“ Stála jsem s dekou v ruce. „Honzo… mám pro tebe taky dárek… a dort…“ Ani nezvedl oči. „Teď ne, babičko. Procházím level.“ „Vždyť jsem pletla celou zimu…“ Vzdychl: „Babičko, deky nikdo nechce. Lenka přinesla tablety. Proč jsi vždycky tak nudná? Nosíš jen jídlo a oblečení.“ Podívala jsem se na dceru. Čekala jsem, že zasáhne. Petra se rozpačitě usmála: „Mami, nezlob se. Je to dítě. Samozřejmě je tablet zajímavější. Lenka je ‘veselá babička’. A ty… no… jsi každodenní.“ Každodenní babička. Jako každodenní nádobí. Každodenní kolona. Nutná, ale neviditelná. „Chci, aby tu Lenka bydlela, ta nenutí dělat úkoly,“ řekl Vítek. A tehdy ve mně něco prasklo. Složila jsem deku, položila ji na stůl, sundala zástěru. „Petro. Končím.“ „Jak to? Dort?“ „Ne. Všechno.“ Vzala jsem kabelku. „Nejsem spotřebič, který jde vypnout. Jsem tvoje máma.“ „Mami, kam jdeš?!“ vykřikla. „Zítra mám prezentaci! Kdo vyzvedne děti?“ „Nevím,“ řekla jsem. „Možná prodáte tablet. Nebo ať zůstane ‘veselá babička’.“ „Mami, potřebujeme tě!“ Zastavila jsem se. „V tom je ten problém. Potřebujete mě. Ale nevidíte.“ Odešla jsem. Dnes jsem vstala v devět. Uvařila si kávu, seděla na verandě. Poprvé za mnoho let mě nebolela záda. Miluju vnuky. Ale už nebudu žít jako neplacená služka za slovem ‘rodina’. Láska není sebezničení. A babička není zdroj. Pokud chtějí babičku v režimu – ať režim respektují. Zatím… Asi se přihlásím na tanec. Říká se, že to dělají ty ‘veselé babičky’.