No podívej se na to! zasmál se Štěpán. Všechno je správně! Poslední slovo má přece vždycky chlap!
Ráno přijel k Novákovým z Prahy jejich dospělý vnuk, na jehož svatbě byli ještě nedávno. Přijel Štěpán pro brambory, protože už léta pomáhá svým milovaným prarodičům s jejich sázením i vykopáváním.
Tak mi řekni, Štěpáne, jaké to je bydlet s tvojí Terezkou? vyzvídala hned babička, když něco míchala u sporáku.
No… je to občas všelijaké, babi odpověděl neochotně vnuk. Každý den je jiný…
Počkej, počkej, zamračil se děda Josef. Jak to myslíš, všelijaké? Už se spolu snad hádáte?
Hádáme… ne úplně. Ale zkoušíme, kdo je doma pánem, přiznal se vnuk.
No jo, usmála se babička pobaveně. To jsou věci k řešení… A přitom je to jasné jak facka.
To teda, přidal se děda se smíchem. Vždyť je jasné, že hlavou v rodině byla, je a bude manželka.
Jen tak dál, ozvalo se z kuchyně.
Dědo, fakt to myslíš vážně? Štěpán vytřeštil oči. To si děláš srandu, ne?
Ale vůbec ne, mávl rukou děda Josef. Neptej se mě, zeptej se babičky. Slyš, Jarmilo, kdo má doma poslední slovo?
A dost už těch hloupostí, ozvala se s úsměvem babička.
Tak řekni, trval na svém děda. Kdo doma rozhoduje, ty nebo já?
No… já…
Fakt? nechápal vnuk. Já si vždycky myslel, že to tady vedl děda. A upřímně, myslím, že doma by měl být hlavou vždycky chlap.
Ale, Štěpáne, zasmál se děda. V dobré rodině je to přece trochu jinak, než si myslíš. Chceš slyšet příběh? Za chvíli budeš vědět svoje.
Příběh
No jo, už to začíná, zabrblala babička. Teď určitě vytáhne historku s tím starým pionýrem.
Jaký pionýr? divil se Štěpán.
No s tím motorkářským veteránem, co už léta rezaví ve stodole, přikývl děda. Ten by letos oslavil snad stovku. A víš, jak mě babička přiměla ho koupit?
Babička? Přiměla?
Přesně tak. Dala mi na něj svoje našetřené, ručně vydřené koruny. Ale všechno mělo svůj začátek.
Jednou jsem si vydělal pěkné peníze. Tak akorát na pionýra s vozíkem. Povídám Jarmile, že bych ho chtěl koupit. S vozíkem, ať mám čím vozit brambory z pole. V té době jsme vždycky obdělávali pole za vesnicí.
Ale tvoje babička se postavila. Říká: radši si koupíme barevnou televizi, ty jsou dneska v kurzu a pekelně drahé. Brambory prý jsem vozil vždycky na kole, tak ať v tom pokračuju.
Jeden pytel na rám, a jedeš. No tak říkám, jak chceš, poslední slovo máš beztak vždycky ty. Tak jsme si koupili televizi.
A co pionýr? nechápal Štěpán.
Pionýra jsme stejně nakonec pořídili… povzdechla si babička. Ale až potom. Nejdřív si děda natáhl záda, až jsem musela všechnu práci s bramborama odtahat já sama. Skoro celou úrodu jsem odvozila na trakaři.
A když jsme na podzim prodali prase na maso, dala jsem mu všechny ty peníze a povídám: Jeď na okres a kup si toho svého pionýra s vozíkem.
A další rok na podzim nám přišly další peníze, pokračoval děda. Povídám, že bych měl za ty peníze postavit novou saunu. Ta stará, co tu zůstala po rodičích, už byla celá shnilá. Ale tvoje babička zase byla proti. Radši chtěla nový nábytek, že prý chceme žít jako lidi. Tak jsem zase řekl: Dobře, poslední slovo máš ty. Koupili jsme nábytek.
A na jaře sauna spadla, dodala babička. Bylo tehdy tolik sněhu, že střecha prostě povolila… A od té doby jsem si řekla, že prostě bude po Josefovi.
No vidíš! zasmál se Štěpán. Tak je to správně! Poslední slovo má mít přece chlap.
Ale houby, Štěpáne, ty jsi to pořád nepochopil, rozchechtal se děda. Já vždycky než něco udělám, přijdu a povím: Chtěl bych třeba zazdít nová kamna, bereš to? A pokračuju tak, jak rozhodne ona.
No já po těch zkušenostech už vždycky říkám udělej, jak myslíš ty.
Takže, Štěpáne, pamatuj, poslední slovo má být u ženy, uzavřel děda vážně. Chápeš?
Štěpán se zamyslel, pak začal hlasitě smát. A po chvilce ticha se mu oči rozjasnily.
No, teď to chápu, dědo. Ještě dneska přijedu domů a povím: Tak dobře, Terez, pojedeme na dovolenou do Chorvatska, jak chceš. To auto tedy zatím do opravy nedám, převodovka sice stávkuje, ale co už.
Když nám auto klekne, svět se nezboří. Prostě budeme zimu jezdit do práce autobusem. Vstávat začnu jen o hodinu dřív. No a co Myslím správně, dědo?
Rozhodně správně, přikývl děda s úsměvem. Za rok za dva se to uvidí, všechno si v rodině sedne jak má.
A hlavní slovo ať klidně má žena, chlap pak aspoň žije v klidu. Vím to moc dobře z vlastní zkušenosti…




